Gönderen Konu: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi  (Okunma sayısı 496986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
(ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi
« Yanıtla #390 : 19 Aralık 2011, 18:18:36 »
İnsan  geleceği  için  planlar  yaparmış , kader  gülermiş  :)  (hz. mevlana)

Çevrimdışı ZenCom

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #391 : 20 Aralık 2011, 00:55:41 »
STAMP : 3-4 yıl
Cirit     : 6-7 yıl
ATAK   : 5 yıl

ATAK için meseleyi açmak gerek.. Bu helikopter tek başına bir sistem değil, birçok sistemi barındıran bir platform aslında, içinde Cirit de var, UMTAS da var, kokpit tasarımı da var, karşı tedbir sistemleri de.. ve hepsi bir anda ortaya çıkmadı, hatta UMTAS gibi hala tamamlanmamış olan kısımlar var.

3-5 yılda yaparız dediğiniz şeyler de birer platform, hem de öyle böyle değiller. Mesela GENESİS projesi sayesinde MİLGEM projesi de büyük bir aşama kaydetmiş oldu, aksi takdirde istediğimiz geliştirmeleri yapmamız çok daha zor olabilirdi. Hatam varsa bilenler düzeltsin ama GENESİS projesi de başlangıcı olarak MİLKON alınırsa 7 yıl kadar sürmüş. MİLGEM ise başlangıcı 1996'ya giden bir proje, hizmete alınması ise 2011... Daha APAR radarını üretmiş değiliz. Müstakbel Fırkateynimizde olması planlanan ÇAFRAD'ın 2016'da hizmete girmesi bekleniyor, umulduğu gibi olursa... ASELPOD, MELTEM ve Barış Kartalı projelerine girmiyorum bile.

Uzatmadan, bir platformun yapılması için alt sistemlerini de hesaba katmak gerekiyor. Bu sistemlerin bazıları ise çok zahmetli süreçlerden sonra tamamlanabiliyor.

Çevrimdışı ZenCom

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #392 : 20 Aralık 2011, 00:58:11 »
Konu dışına çıktık bu arada..

Çevrimdışı gorkemsem

• Görkem
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #393 : 20 Aralık 2011, 19:43:49 »
anka 2012nin hangi ayında hizmete girecek? kaç tane üretilecek bilgisi olan var mı
Düşmanın karınca olsada onu fil gibi gör.

Çevrimdışı ZenCom

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #394 : 20 Aralık 2011, 22:11:20 »
Ay bazında bir tarih verildi mi bilmiyorum ama yazılı ve görsel basında 2012 ortalarında hizmete alınacağı şeklinde beyanlar vardı. Aselsan'ın MALE İHA için 10 adet ASELFLIR 300T siparişi aldığını okumuştum, bir değişiklik olmazsa ilk aşamada bu kadar ANKA'mızın olacağını söyleyebiliriz.

Saygılar...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #395 : 05 Nisan 2012, 19:38:23 »
Yerli ANKA'nın havalanacağı tarih

Yerli insansız hava aracı ANKA, haziran ayında TSK'nın kullanımına sunulacak.
05.04.2012 - 17:28

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, insansız hava aracı ANKA'nın haziran ayında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımına sunulacağını söyledi.
İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Murad Bayar, Türkiye-İsrail ilişkilerindeki son durumun, savunma sanayisini ciddi boyutta etkilemediğini de söyledi.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Meclis'te Milli Savunma Komisyonu üyelerine savunma sanayisindeki son duruma ilişkin bilgi sundu.

HAZİRANDA TSK'NIN HİZMETİNDE

Müsteşarlığın idari yapısından, yürütülen projelere kadar tüm alanlardaki bilgileri paylaşan Bayar, Türkiye'yi en çok heyecanlandıran yerli insansız hava aracı ANKA'nın Haziran ayında Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunulacağını belirtti.

Bayar, "Mühendislik, tasarım işlemlerini doğrulama işlemlerini bitireceğiz, bunu bitirdiğimizde. Türk Silahlı Kuvvetlerine prototip tesisatı hazirandan itibaren kullanıma vereceğiz. Seri üretim için icra komitemiz 10 uçak için yetki verdi, siparişi vermek üzereyiz" dedi.

http://www.ensonhaber.com/yerli-ankanin-havalanacagi-tarih-2012-04-05.html

Yerli herondan sonra yerli  Anka çıktı şimdi de. Sanki yabancısı varmış gibi. :D
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2012, 00:59:01 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #396 : 05 Nisan 2012, 23:04:38 »
Hepsine tamam başkan da yazının arasında "Müthiş buluş, ingilizce konuşmayan kalmayacak. Nasıl mı? TIKLAYIN!" yazan bir yer var.Gözden kaçtı heralde :)

Ben Orta Asya'dan türeyen Anadolu'da büyüyen Avrupa içlerine yürüyen Türküm...

Çevrimdışı Ati

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #397 : 05 Nisan 2012, 23:12:15 »
Ben onu hemen her yazının arasında gördüm. Sanırım Skywolf kasti olarak reklam yapıyor diye düşünmeye başlamıştım :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #398 : 06 Nisan 2012, 00:58:32 »
Hepsine tamam başkan da yazının arasında "Müthiş buluş, ingilizce konuşmayan kalmayacak. Nasıl mı? TIKLAYIN!" yazan bir yer var.Gözden kaçtı heralde :)

Evet gözden kaçıyor bazen. Genelde siliyorum ama arada böyle kaynayanlar da var. Sayın yetkili gördüğünüz hatayı düzeltebilirsiniz, bunu yapabilecek yetkiniz olmalı değil mi? ;)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı WOLF

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #399 : 07 Nisan 2012, 00:36:50 »
Elbette ki var. :) Bu defaya öyle yapayım

Ben Orta Asya'dan türeyen Anadolu'da büyüyen Avrupa içlerine yürüyen Türküm...