Gönderen Konu: (ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi  (Okunma sayısı 494526 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
(ANKA)-Türk İnsansız Hava Aracı Projesi
« Yanıtla #150 : 04 Ocak 2011, 14:38:33 »
Arkadaşlar kanımca Ülkemizin ıragın kuzeyinden kaynaklanan ayrılıkcı terrör ile mücadelesini sadece ankanın omuzlarına yükleyemeyiz..sonucta silah yükü taşıyamayacak ..havada kalabilme süresi belli..ilk prototip..tüm o hareketli bolgeyi yaza kadar havadan kapsamak için gerekli olan anka sayısı epey fazla olacaktır..asıl sorun ankada gecikme olabileceği hesaba katılıp basit etkin bir B planı gercekleştirilmemesidir..sadece 1 kurumun üstüne hem anka hem döner kanatlı platform hem F 16 gövdesi üretme işini yükleyebilecek lüksümüz aslında yok..anka gecikiyormu hay hay o zaman gözetleme özellikli silah yüklü hürkuşlar da işe yarayabilir..ankanın üstündeki gözetleme sistemleri hürkuşlara monte edilir yada edilebilmesi calışmaları 1 sene önceden 2 sene önceden düşünülseydi sadece ankaya ,herona , yada kobra lara bel bağlamak zorunda kalmayabilirdik..
saygılar
ankaya  sadece istabaharat işi veriliyor  fazlası verilmiyor... 
10 000 feet  yükseklikte  sessizce  ve kesintisiz  görüntü alabilecek  bir  eğitim uçağı  hıııımmm   ???  bazen  gerçekten iha ların  basite  alındığını düşünüyorum... hurküş  10 km  mesafeden ben geliyorum diye bağırır    buna nasıl bir  çözüm düşündün?

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #151 : 04 Ocak 2011, 14:44:00 »
Ayrica havada kalma süresi
Hürkus 24 saat havada kalsin benim için dünyanin en gelismis egitim uçagidir  ;D
Bencede IHA lar istenenden eksik degil fazlasini bile yapiyor

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #152 : 04 Ocak 2011, 14:46:35 »
hurkus kalirda insan o kucukluyunde ucakda 24 saat kimildamadan nasil kalacak?
amma saat basi yakit ihtiyaci olmamasi acisindan iyi olur.

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #153 : 04 Ocak 2011, 14:53:23 »
hurkus kalirda insan o kucukluyunde ucakda 24 saat kimildamadan nasil kalacak?
amma saat basi yakit ihtiyaci olmamasi acisindan iyi olur.

Orasini Loneatilla düsünsün  :)

Çevrimdışı hadessus

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #154 : 04 Ocak 2011, 17:01:19 »
14.sayfadaki gazete resminde sanki aselflir 300t takılı değil gibi geldi bana.

Çevrimdışı Loneatilla

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #155 : 04 Ocak 2011, 18:31:37 »
düşünmeye calışıyım o zaman sayın arkadaşlar...eldeki kobra sayısı 8 bilemediniz 9 olsun..sınırda yada daha önceden catışma cıkmış yada taktisel acıdan cıkabilecek olan bölgeler yada karakollara havadan kollama veya anında müdahale yada anında havadan destek goturecek havada belirli bolgelerde devriye atabilecek döner kanatlı sayısı bu..her keşif ve destek icin kaldırılan F 16 yada rf 4 lerin bakım idame silah yükü vs vs masraflarıda yüksek olabilir..anka keşif edicek ....nereyi keşif edicek??sınırı karakolların yakınlarını gecişleri..silah yükü daha yok diyelim...rf ne yapar aynını ama silah yüklü olarak ..nerden kalkar rf diyarbakır x askeri hava alanı..nereye iner benzer bir hava alanına..bundan dolayı atak projesi gerekliydi..diyelim...

Hür kuş toprağa inebilir..gerekli modifikasyonlar yapılır ise ,toprak zeminden kalkabilir.. karakollara yakın seyyar değişken yerlerde barındırılabilir..ankanın keşif ekipmanlarını yüklenen silahlar ile birlikte taşıyabilir ..bakım ve idamesi daha kolay olacağından daha fazla adet terrör ile mücadelede ataklar ve ankalar yetişinceye kadar bol sayıda kullanılabilir...kara hava kuvvetlerinin eline yeni bir kart verir..eğer hür kuşlar sınıra yakın cok yakın konuşlandırılırlarsa karakol baskınlarında havadan tepki süresi kısalabilir sonrasında havadan kacanları tespit ve takip süresi avantaja dönüşebilir

Bu fikir atıyorum super tucano lar icin soylenseydi forumdaki çoğu arkadaş hell avcı özelliğinide bu ucağa yakıştırırdı..
Bir ucağın ses cıkartması herzaman kötü birşey r..ses cıkartması avantaj olur bakarsınız sesinden ve dalış sesinden korkan terröristler 10 km öteden sesi duyunca topuklarlar zaten üstüne takılan silahlar ile bilemediniz 6 km sonra menzilinde olurlar ...

hangisi daha basit daha kolay ve pratik..

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #156 : 04 Ocak 2011, 18:49:01 »
400 küsür muharip uçak var. 2. taktik hava kuvvet komutanlığındaki hazır bekleyen görev kollarının en ucra karakola uçması 20 dakika.

Emri kim veriyor?

O emir gelmedi gelmezde...Baskından sonra cenazeleri almak için genel maksat helikopteri gider ancak...

Bazen soruyorum kendime anka dan sonra ne değişecek?Youtubeden izleriz karakol baskınlarını tek fark ankanın flirinden çekilen görüntüler olur...Zihniyet aynı adamlar aynı...

Baskın sırasında karakolda olan muvazzaflarla ya da erlerle bir konuşun derim.Gerçekleri öğrenmeyede hazır olun.Biraz canınız yanabilir benden tavsiyesi yuh,oha bu kadarda olamaz diyeceksiniz...

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #157 : 04 Ocak 2011, 18:51:41 »
bu işi iyi bilen arkadaşlarımız  bu tür  uçakları  hava desteği için modernize  etmenin ne kadar  yararı var yada yok  onu  daha iyi bilirler  eğer söylediğin olağan birşeyse  tamam ama bence  eğitim uçaklarına  masraf edipte  hava desteği amaçlı kullanmak  gereksiz  hatta  boşa harcanmış masraf demektir!  sonuç itibariyle  biz yer hedefi olarak  dağınık bulunan terörislerden bahsediyoruz ki  serbest  düşümlü  bir  bombayla ve  modernize  edilmiş  pervaneli uçaklarla  bu hedefleri nasıl tuttururuz bilemem...haa diyorsan ki  ''füze kullanalım'' tekil  hedeflere füze atacak kadar zengin olduğumuzu sanmıyorum  cirit roketleri kullanalım diyorsan belki olabilir...
gelelim havadan istibaharat konusuna
havadan istibaharat nedir?  gelen gurupları  gelmeden önce  görmektir , peki nasıl başarırız?  bölgeyi tarayarak  ve bunu yaparkende  sessiz ve görünmez olmamız  gerekir , aksi taktirde  uçağın sesini duyan  yada uçağı gören  saklanır  uçak uzaklaşınca yoluna devam  eder   yani  hürkuşun  bu alanda kullanımı  çok zor hadda  anlamsız.

Çevrimdışı Loneatilla

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #158 : 04 Ocak 2011, 19:11:39 »
hürkuşun dizynından ve resimlerinden tam olarak anlıyamayız ama mantık yurutursek belli bir süzülme mesafesi kesin olarak vardır ..iniş takımları daha sağlamlaştırılır ise tarlayada iner ovayada..kanatları katlanır yaparsınız yükler askeri tırlara 4 erli 5 erli bağımsız kollar olarak araziye destek ekipmanları ile dağıtabilirsiniz atak kac adet mermi alabilir ??hürkuş kaç adet alabilir aynı tip topla ??dediğiniz gibi cirit yada havadan yere başka bir füze .....olabilirlik ..mühendislik işi ..

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #159 : 04 Ocak 2011, 19:30:02 »
Temel egitim uçaklarının yada benzer pervaneli uçakların modifiye edilerek cas görevlerinde ve terôristlere karşı kullanılması gayet mantıklı bence.dünyada birçok örneği var; air tractor,super tucano,pilatus pc-6 ...Zaten abd de bu tür bir uçak almak için 100 uçaklık LAAR(Light attack armed reconnaisance) programını başlattı ve en iddalı aday ise boeing üretimi OA-10X.