Gönderen Konu: Yemen  (Okunma sayısı 52650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Kriz resmen sona erdi: Çekiliyor!
« Yanıtla #30 : 16 Mayıs 2018, 08:20:44 »
Kriz resmen sona erdi: Çekiliyor!

Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı güçlerin, Sokotra Adası'ndan ayrılmaya başladığı bildirildi.
Sokotra Adası'ndaki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, BAE güçleri aşamalı olarak adadan ayrılmaya başladı.     

emen Başbakanı Ahmed bin Dağr, dün yaptığı açıklamada, BAE ile ülkesi arasındaki Sokotra Adası krizinin sona erdiğini duyurmuş, taraflar arasında Sokotra Adasındaki durumun, BAE askerlerinin adaya konuşlandığı tarihten öncesine dönmesi için bir anlaşma yaptığı bilgisini vermişti.     

Suudlu ve Yemenli yetkililerden oluşan ortak komite, pazar akşamı Yemen hükümeti ve BAE arasındaki Sokotra krizini çözmek için adaya gitmişti.     

BAE ASKERLERİNİN SOKOTRA'DA KONUŞLANMASI     �

BAE'ye bağlı onlarca asker, 2 Mayıs Çarşamba günü kendilerini taşıyan 3 uçağın, Hadibu kentindeki Sokotra Havalimanı'na varmasının ardından havalimanı çevresinde konuşlanmıştı. Askerlerin yanı sıra aralarında 6 tankın da yer aldığı askeri araçların nakli de gerçekleşmişti. BAE askerlerinin, ertesi gün de Sokotra Limanı çevresinde konuşlandığı bildirilmişti.     

BAE'ye bağlı askerlerin, Sokotra Adası'na gelerek konuşlanmasının ardından Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan ile iletişime geçmiş, bunun üzerine sorunu çözüme kavuşturmak için Suudi Arabistan tarafından bir heyet de adaya gönderilmişti.     

Yemen sahillerine 500 kilometre uzaklıktaki 6 adadan oluşan Sokotra, Aden Körfezi ve Afrika Boynuzu açıklarında Hint Okyanusu'nda stratejik bir konumda bulunuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/kriz-resmen-sona-erdi-cekiliyor-40837873
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İnce Denizcilik, füze saldırısına ilişkin basın açıklaması yaptı

İnce Denizcilik Teknik Müdürü A. Yaşar Canca, M/V INCE INEBOLU'ya yapılan füze saldırısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
12 Mayıs 2018 Cumartesi

İnce Denizcilik' e ait 'M/V INCE INEBOLU' isimli Türk gemisine yapılan füzeli saldırısına ilişkin İnce Denizcilik Teknik Müdürü A. Yaşar Canca basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şirketimize ait 9254472 IMO numaralı M/V İnce İnebolu Gemisi Rusya'nın Novorossisk Limanı'ndan yüklediği buğdayı Yemen'in Saleef Limanı'na götürmek üzere seyir halindeyken; 4 Mayıs 2018 tarihinde Saleef Limanı'na giriş için gerekli olan prosedür nedeniyle BM denetimi için Djibouti Limanı'na varmıştı.

8 Mayıs 2018 tarihinde Djibouti Limanı'na yanaşmış, geminin tümü aranmış olup ve gemideki bütün balast tankları açılmış ve kontrol edilmiştir. Bu denetim sonucunda Birleşmiş Milletlerden ekteki onay sertifikası alınmıştır.

8 Mayıs akşamı Djibouti Limanı'ndan kalkarak 9 Mayıs 2018 tarihinde koalisyon askeri gemilerinin denetimi ve gözetiminde bildirilen açık deniz mevkiinde demirlemiştir.

Sahilden 70 mil açıkta bekleyen gemimize 10 Mayıs gece yarısı kuzeyden geldiği görülen bir füze saldırısı yapılmış olup, füze No-3 tst tankına (asma tank) bordadan girmiş ve içeride patlamıştır.

Durum rapor edildiğinde en yakın koalisyon gemisi Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri'ne ait 816 borda numaralı askeri gemiden gemiye çıkılıp kontrol edilmiş, gemide 8 adet asker bırakılarak Suudi Arabistan'ın Gizan Limanı'na gitmesi emri verilmiştir.

Gemideki askerler geminin dışarı ile iletişim kurmaması yönünde talimat vermişlerdir.

Bu yazının yazıldığı 12 Mayıs 2018 saat 12.00 itibari ile gemide bulunan askerlerden izin alan gemi kaptanı şirketi arayarak gemide resimdeki hasarlar dışında bir hasar olmadığı, tüm personelin sağlıklı bir durumda olduğu ve herhangi bir yaralanma olmadığı yönünde rapor vermiştir.

Devletimizin tüm ilgili  kurumları ilk andan itibaren bilgilendirilmiş olup, koordineli bir şekilde süreç yönetilmektedir."

http://www.denizhaber.com/deniz-kazalari/ince-denizcilik-fuze-saldirisina-iliskin-basin-aciklamasi-yapti-h74939.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Husiler yine Suudi Arabistan helikopteri düşürdü
« Yanıtla #32 : 01 Haziran 2018, 11:42:31 »
Husiler yine Suudi Arabistan helikopteri düşürdü

Yemen'de Husiler, Suudi Arabistan’a ait AH-64 tipi helikopter düşürdüklerini iddia etti.

Yemen’de Husilerin sınırdaki Jizan şehrinde Suudi Arabistan’a ait AH-64 Apache tipi bir helikopteri düşürdüğünü, iki mürettebatın hayatını kaybettiği bildirildi.

Yemen Savunma Bakanlığı, helikopterin Ansar Allah isimli ayrılıkçı gruba bağlı isyancılar tarafından düşürüldüğünü duyurdu.

Geçtiğimiz hafta Arap koalisyonunun sözcüsü Suudi Arabistan hava savunma güçlerinin, Jizan eyaletindeki Husi mevzilerine yoğun hava saldırısı düzenlediğini ve balistik bir füzeyi yok ettiğini açıkladı. Suudi Arabistan Elçisi Halid Bin Salman'a göre, Husiler, Mart 2015'teki askeri ihtilafın başlamasından bu yana Suudi hedeflerine 140 füze ateşledi.

Kaynak: www.kokpit.aero

http://www.kokpit.aero/husi-helikopter

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Reuters duyurdu: Şimdiye kadarki en ağır saldırı
« Yanıtla #33 : 13 Haziran 2018, 17:47:25 »
Reuters duyurdu: Şimdiye kadarki en ağır saldırı

Suudi Arabistan'ın liderliğindeki Arap güçleri Yemen'de iktidarı elinde tutan Husi güçlerine karşı şimdiye kadarki en ağır saldırıyı bugün başlatarak ülkenin en büyük liman kentini bombalıyor. Birleşmiş Milletler'in Yemen Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen'deki son durum nedeniyle 'son derece endişeli olduğunu' söylerken, taraflara askeri hareketliliğin artmaması çağrısında bulundu.
Reuters haber ajansı, İran destekli Şii Husi militanlarına boyun eğdirmeyi amaçlayan saldırı  şu anda dünyada yaşanan en ağır insani krizi daha da ağırlaştırabilir.

Arap savaş uçakları ve savaş gemileri, Hodeyda limanının güneyinde mevzilenen Yemen ordusu ve yabancı askerlerin sürdürdüğü kara harekatını desteklemek için Husi mevzilerini ağır bombardımana tutuyorlar.

İran yanlısı Husilere karşı üç yıl önce Yemen savaşına dahil olan Arap ülkeleri ilk kez böyle büyük bir limanı ele geçirmek için saldırı başlattılar.

Husi güçleri, başkent Sanaa ve nüfus yoğunluğu yüksek olan pekçok yerleşim bölgesine hâkim.

Birleşmiş Milletler, bu saldırının, bölgenin en yoksul ülkesi olan Yemen'de zaten son derece umutsuz durumda olan yaşam koşullarını daha da kötüye götüreceğinden kaygılı.

Hodeyda ve çevresinde 600,000 kişi yaşıyor. Hodeyda limanı, 8.4 milyon kişinin açlık sınırına dayandığı ülkedeki halka gıda ulaşımı için en kritik önemdeki nokta. Arap ülkeleri ise, İran yanlısı Husileri müzakereye zorlayacak kesin bir zafer peşindeler. Bu ülkeler Hudeyda  limanını ele geçirirlerse ulaşımı açık tutacaklarını ve limana ithal mal girmesini serbest bırakacaklarını söylüyorlar.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, el altından ve diplomatik yollardan Arap koalisyonunu destekliyor ve her yıl bu ülkelere milyarlarca dolarlık silah satmalarına rağmen çarpışmalara doğrudan müdahil olmaktan kaçınıyorlar.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/reuters-duyurdu-simdiye-kadarki-en-agir-saldiri-40866441

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Yemen
« Yanıtla #34 : 20 Ağustos 2018, 18:36:18 »

Bizim medyada pek dile getirilmedi ama geçtiğimiz günlerde Suudi savaş uçakları Yemen'de bir okul otobüsünü vurdu. 40 çocuk öldü. Bu olayla ilgili bir karikatür!

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 20 Ağustos 2018, 19:52:42 »
Allah belalarını versin
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #36 : 31 Ağustos 2018, 01:42:07 »

Suudi Arabistan’ın Çin’den aldığı CH-4B İHA’sı Yemen’de Husiler tarafından düşürülmüş.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Husiler “Abrams”ı vurdu
« Yanıtla #37 : 17 Ekim 2018, 20:45:39 »
Yemen’de İran destekli Husi militanları Suudi ordusuna ait M1A2S Abrams ana muharebe tankını vurdu.

Husi militanları 13 Ekim’de yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın güneyindeki Jizan bölgesinde M1A2S Abrams ana muharebe tankını imha etti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’de meşru yönetime destek olmak amacıyla askeri operasyon başlattığı 26 Mart 2015’ten bu yana Husiler sık sık Suudi Arabistan’ın farklı bölgelerine saldırılar düzenliyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/10/16/husiler-abramsi-vurdu/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #38 : 17 Ekim 2018, 21:12:23 »
Böyle giderse Suudilerde tank kalmayacak.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 17 Ekim 2018, 21:31:18 »
Yalnız tank vurulmadan ziyade yakılmışa benziyor.Bilhassa tankın içini gösteren resimde nasıl oluyorsa bırak tahrip olmayı herşey tertemiz duruyor koltuga yanık bez koymuşlar gibi :S :S ben mi yanlışım. Üstteki resimde içeriyi yaktıktan sonra içerden cıkan ateş :S
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2018, 21:32:21 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?