Gönderen Konu: Hacker'lara karşı 'Siber Komutanlığı' kuruluyor  (Okunma sayısı 2166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 514
 • 0
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Pentagon'da 15 bin bilgisayarı koruyan Siber Komutanlığı'nın benzerini Ankara'da kuracak

ABD'nin bilgisayar korsanlarına (hacker) karşı kurduğu 'Siber Komutanlığı'nın benzeri Türkiye'de de kurulacak. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen ve askeri tarihte devrim sayılan Siber Komutanlığı, 5'inci boyut muharebe ortamı olarak nitelendiriliyor.

 Benzeri Türkiye'de kurulursa başta TSK olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun bilgisayarlarına, hacker'ların sızması önlenebileceği gibi siber alemde de karşı operasyonlar yapılabilecek. Siber Komutanlığı, diğer komutanlıklar gibi kendi doktrinlerini geliştirebilecek, kendi bütçesine ve özerk bir komutaya sahip olacak. Bu konudaki çalışmalar İstanbul'da dün başlayan Bilişim Fuarı'nda da masaya yatırılacak.

Siber orduyla ilgili çalışma ortamı yokladıklarını anlatan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, şunları söyledi: "Günümüz iletişim dünyasında 'siber güvenlik' ve 'siber taarruz' öne çıkan iki kavram. Bizlerin siber taarruz ile ilgisi olamaz ama siber güvenliğin sağlanması her geçen gün önem kazanıyor. TSK'nın karargahlarda ve kuvvetlerde kullandığı pek çok sistem ve cihaz var. Bunlarla ilgili yazılım ve uygulamaların çoğunu yurtiçinden sağlıyoruz. Bu sayede bilişim altyapısı da oluşuyor. Kendi oluşturduğumuz özgün sistem güvenliği sağlamada avantajları beraberinde getiriyor. Ancak bu hiçbir zaman sonu olmayacak bir çalışma."

TÜRKİYE'DE TÜBİTAK KORUYOR
Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık gibi pek çok kurumun bilgisayar ve internet sayfalarını siber saldırılara karşı koruyan TÜBİTAK'ın Başkanı Prof. Nüket Yetiş de, son MGK'da bilgi sundu.


kaynak:  http://www.ankarahaber.com/news_detail.php?id=42192

Çevrimdışı カメせ

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2035
 • 39
 • DefenceTurk.com
Siber Güvenlik.
« Yanıtla #1 : 26 Temmuz 2019, 16:57:44 »
Alıntı
Siber Güvenlik firmalarının işbirliğini artırmak amacıyla düzenlenen “Siber Kafe” etkinliklerinin 6’ncısı “Savunma Sanayiinde Siber Güvenlik” temasıyla SSB Nuri Demirağ Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
@SavunmaSanayii
 
(https://www.defenceturk.net/savunma-sanayii-baskanliginda-siber-kafe-etkinligi-gerceklestirildi)

Çevrimdışı カメせ

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2035
 • 39
 • DefenceTurk.com
MİT'ten sonra SİB kuruluyor.
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2019, 16:39:48 »
Alıntı
7 ülkeden 100 bin saldırı oldu: MİT'ten sonra SİB kuruluyor.

Son 1 yıl içerisinde Türkiye'ye yönelik siber saldırı sayısı 100 bine yaklaşmış durumda. Son olarak geçtiğimiz ayın son haftasında gerçekleştirilen saldırılarda Türkiye'nin önde gelen iki kurumunda kısa süreli hizmet aksamaları meydana geldi. Geçtiğimiz yıla göre iki kat artışın yaşandığı bu yeni nesil güvenlik tehdidine karşı Siber İstihbarat Birimi kurulması gündemde. Bu sayede kurulacak ağ üzerinden istihbarat kaynakları çoğaltılarak maddi ve itibar kayıplarına yol açan siber saldırılar önceden haber alınacak ve gerekli müdahalelerde hızlıca bulunulabilecek.

Türkiye'ye yönelik siber saldırılar çoğunlukla elektronik haberleşme altyapısını ve kamu kurumları başta olmak üzere bankacılık, enerji, sağlık gibi kritik sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşları hedef alıyor.

Söz konusu saldırıların yüzde 99'unu dağıtık servis dışı bırakma (DDoS) ve oltalama (phishing) saldırıları oluşturuyor.

Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde bulunan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'ne (USOM) 2019 yılı içerisinde işletmeciler tarafından raporlanan saldırılar geçtiğimiz yıla göre 2 kat artışla 100 bine yaklaşmış durumda.  Son günlerde özellikle bankacılık sektörüne çok yoğun DDoS atakları yapılıyor. Söz konusu saldırılarda ABD, Hollanda, Ukrayna, Çin, Tayland, Rusya ve İran üzerindeki serverlar etkin olarak kullanılıyor.

Ekim ayının son haftasında ABD ve Rusya üzerinden gerçekleştirilen siber saldırı da bunlardan bir tanesi.  DDoS tekniği kullanılan saldırılardan en çok Türk Telekom ve Garanti BBVA etkilenmiş uzun süre hizmetlerde aksamalar meydana gelmişti. 

SİBER TEHDİTE KARŞI SİB


Ulusal siber güvenliğinde en önemli adım ise bilgi ve iletişim teknolojileri altyapılarına yönelik ortaya çıkan tehditlere ilişkin atılacak. Bu noktada 2020 yılı için bir Siber İstihbarat Birimi kurulması da gündemde. Kurulacak ağ üzerinden siber tehdit istihbaratı sağlanan kaynakların sayısı çoğaltılacakken, ulusal siber güvenlik olaylarına müdahale ve koordinasyon kapasitesi de arttırılacak.

https://www.yenisafak.com/ekonomi/mitten-sonra-siber-istihbarat-birimi-kurulacak-3514824