Gönderen Konu: Hacker'lara karşı 'Siber Komutanlığı' kuruluyor  (Okunma sayısı 1472 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 514
  • 0
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Pentagon'da 15 bin bilgisayarı koruyan Siber Komutanlığı'nın benzerini Ankara'da kuracak

ABD'nin bilgisayar korsanlarına (hacker) karşı kurduğu 'Siber Komutanlığı'nın benzeri Türkiye'de de kurulacak. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen ve askeri tarihte devrim sayılan Siber Komutanlığı, 5'inci boyut muharebe ortamı olarak nitelendiriliyor.

 Benzeri Türkiye'de kurulursa başta TSK olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun bilgisayarlarına, hacker'ların sızması önlenebileceği gibi siber alemde de karşı operasyonlar yapılabilecek. Siber Komutanlığı, diğer komutanlıklar gibi kendi doktrinlerini geliştirebilecek, kendi bütçesine ve özerk bir komutaya sahip olacak. Bu konudaki çalışmalar İstanbul'da dün başlayan Bilişim Fuarı'nda da masaya yatırılacak.

Siber orduyla ilgili çalışma ortamı yokladıklarını anlatan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, şunları söyledi: "Günümüz iletişim dünyasında 'siber güvenlik' ve 'siber taarruz' öne çıkan iki kavram. Bizlerin siber taarruz ile ilgisi olamaz ama siber güvenliğin sağlanması her geçen gün önem kazanıyor. TSK'nın karargahlarda ve kuvvetlerde kullandığı pek çok sistem ve cihaz var. Bunlarla ilgili yazılım ve uygulamaların çoğunu yurtiçinden sağlıyoruz. Bu sayede bilişim altyapısı da oluşuyor. Kendi oluşturduğumuz özgün sistem güvenliği sağlamada avantajları beraberinde getiriyor. Ancak bu hiçbir zaman sonu olmayacak bir çalışma."

TÜRKİYE'DE TÜBİTAK KORUYOR
Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık gibi pek çok kurumun bilgisayar ve internet sayfalarını siber saldırılara karşı koruyan TÜBİTAK'ın Başkanı Prof. Nüket Yetiş de, son MGK'da bilgi sundu.


kaynak:  http://www.ankarahaber.com/news_detail.php?id=42192

Çevrimdışı カメせ

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 669
  • 7
  • DefenceTurk.com
Siber Güvenlik.
« Yanıtla #1 : 26 Temmuz 2019, 16:57:44 »
Alıntı
Siber Güvenlik firmalarının işbirliğini artırmak amacıyla düzenlenen “Siber Kafe” etkinliklerinin 6’ncısı “Savunma Sanayiinde Siber Güvenlik” temasıyla SSB Nuri Demirağ Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
@SavunmaSanayii
 
(https://www.defenceturk.net/savunma-sanayii-baskanliginda-siber-kafe-etkinligi-gerceklestirildi)