Gönderen Konu: MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN İSLAMİYETE VE DİNE BAKIŞ AÇISI  (Okunma sayısı 2640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Subutay

  • Bölüm Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 231
  • 0
Temmuz 1932 ayı içerisinde  Ankara Halkevinde gerçekleştirilen Birinci Tarih Kongresi sonrasında  Atatürk , Din lüzumlu bir müessesedir.Dinsiz Milletlerin devamına imkan yoktur.Din Allah’la kul arasındaki bağlılıktır.Din İnsanların gıdasıdır.Dinlerin en sonuncusu en mükemmelidir.İslam Dini hepsinden üstündür. Demiştir.

İslam Dinini bu şekilde tanımlayan Mustafa Kemal Atatürk   ,Saltanatın kaldırılması görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada ise Dinlerin ve Peygamberlerin insanlık için asla tartışma konusu yapılamayacak değerler manzumesi olduğunu ifade ederken şu hususları ifade etmiştir.

‘’ Arkadaşlar , Tanrı birdir.Büyüktür.Allah kullarının lazım olan olgunluk noktasına varmasına kadar  bile kullarıyla meşgul olmayı Tanrılığın bir gereği saymıştır.

Onlara Hazreti Adem Aleyhisselam’dan itibaren kaydedilmiş ve edilmemiş ve sayısız denebilecek kadar çok nebiler , peygamberler ve resuller göndermiştir.Fakat Peygamberimiz vasıtası ile en son dini ve medeni hakikatleri verdikten sonra artık insanlıkla dolaylı olarak temasta bulunmaya luzum görmemiştir.

İnsanlığın idrak,aydınlanma ve olgunlaşma derecesi her kulun doğrudan doğruya ilahi ilhamlar ile temas kabiliyetine vasıl olduğunu kabul buyurmuştur.Bu sebeple  Cenabı Peygamber , peygamberlerin sonuncusu olmuştur ve kitabı en mükemmel kitaptır.

Son Peygamber olan Muhammed Mustafa .Yüzü nurlu, sözü ruhani, ergin ve görüşte bedelsiz, sözünde sadık ve halim ve mertlikte başkalarına üstün olan Muhammed Mustafa.. İslam Dinini tesise ait peygamberlik vazifesini yapmaya muvaffak olduktan sonra cennetin en yüce katına erişmiş oldu…’’ demiştir.

Mustafa Kemal Atatürk   Din olgusunu  ve İslam Dinini bu şekilde yüceltmiştir. Aziz Atatürk’ü Dinsizlikle itham edenlere ithaf olunur.
« Son Düzenleme: 27 Mart 2009, 15:10:19 Gönderen: Subutay »