Gönderen Konu: Scalp'lere karşı Slam-er'ler!  (Okunma sayısı 1702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dreamlistan61

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 170
  • 0
Scalp'lere karşı Slam-er'ler!
« : 27 Eylül 2009, 16:54:08 »
Yunanistan'ın Fransa'dan aldığı 250 kilometre menzilli Scalp füzeleriyle İstanbul'un bile olası bir savaşta Yunanistan'ın menziline girdiği belirtiliyor.


Yunanistan'ın Fransa'dan aldığı 250 km menzilli Scalp füzelerinin gerçek menzili 400 kilometre. Yunanlıların bu alımına Türkiye'nin ABD'den menzili 280 km'ye varan ve F-16 uçaklarından fırlatılan Slam-Er füzelerini sipariş ederek cevap vermiş.

Yunanistan'ın Fransa'dan aldığı 250 kilometre menzilli Scalp füzeleriyle İstanbul'un bile olası bir savaşta bu ülkenin hedefine girdiği belirtiliyor. Menzili 400 km'ye çıkarılabilen Fransız Scalp füzelerine karşı Türkiye'nin de Amerikan yapımı 280 km. menzilli Slam-Er füzelerini alarak cevap verdiği belirtiliyor. Yunanistan'ın 2006 yılı içerisinde Scalp siparişi vermesi üzerine Türkiye'de aynı yıl içinde ABD'den 50 adet Slam-Er füzesi sipariş etmişti. Füzelerin teslimine geçtiğimiz Mayıs ayında başlandığı kaydediliyor. Türkiye dışında sadece ABD ve Güney Kore ordularında bulunan Slam-Er füzeleri uçaklardan yerdeki sabit veya hareketli hedeflere atılıyor ve hedefi kolay kolay ıskalamıyor. Akıllı füze sınıfında olan Slam-Er'leri Türkiye F-16'larda kullanacak.

Habertürk'ün haberine göre Yunanistan'ın Fransa'dan aldığı 250 kilometre menzilli Scalp füzeleriyle İstanbul'un bile olası bir savaşta Yunanistan'ın menziline girdiği belirtiliyor. Fransız yapımı Mirage 2000-5 savaş uçaklarından atılan Scalp'lerin gerçek menzili ise açıklandığı gibi 250 km. değil 400 km. Yani İstanbul'dan daha içerideki yerler de hedefe giriyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir savunma yetkilisi, uluslararası anlaşmalarla sabitlenen ve ülkeler tarafından kabul edilen "Bir ülke başka bir ülkeden füze aldığı zaman bunun menzilinin 300 km'yi geçemez" şerhini hatırlatıyor. Yetkili, bu şerhden dolayı Yunanistan'ın 250 km. menzilli füze aldığını söylüyor. Ancak hemen şunu da hatırlatıyor: Scalp füzelerinde yapılacak ufak bir modifikasyonla menzili 400 km'ye çıkarılabilir. Zaten Fransızların orijinal füzelerinin menzili 400 kilometre.

Yunanlıların söz konusu füzelerinin siparişini 2006 yılında Mirage 2000-5 savaş uçaklarının satın alımı amacıyla yaptıkları sipariş sırasında verdikleri kaydediliyor. Bu sipariş üzerine Türkiye'de harekete geçerek aynı yıl içerisinde ABD'den tıpkı Scalp'ler gibi havadan yerdeki hedeflere atılan 280 km. menzilli 50 adet Slam-ER akıllı füzesi sipariş verdi. O günlerde basında da yer alan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından da doğrulanan sipariş Türkiye'ye yedek parçalarıyla birlikte 162 milyon dolara maloldu. Slam-Er füzeleri, modernize edilecek F-16'larda ve yeni alınacak olan 30 F-16B50 uçaklarında kullanılacak. Füzelerin teslimine geçtiğimiz Mayıs ayında başlandığı belirtiliyor. Askeri uzmanlar alınan füzeler ile olası bir savaş durumunda Türkiye'nin Yunanistan'ın bu füzeleri kullanmasına fırsat vermeden Yunan üslerini vurabileceğini kaydetti.


HEDEFİ ŞAŞIRMIYOR
Boeing'in ürettiği Slam-Er füzeleri gemilere ve kara hedeflerine karşı kullanılabiliyor. Slam-Er füzeleri daha önce Harpoon gemi-gemi füzelerinin, kara saldırı versiyonu olarak üretilen tipi. İsabet yüzdeleri çok yüksek olmasından dolayı akıllı füze kapsamında giren Slam-Er'lerin ağırlığı 635 kg ağırlığında. 436.9 cm uzunluğunda ve 34.3 cm. çapındaki Slam - Er füzeleri F-18, F-15, ve B-52H ve B-2'lere de monte edilebiliyor. Üretici firma Boeing tarafından yapılan düzenleme ile füze hareketli hedeflere karşı da etkili hale getirildi. 25 Ağustos 2009'da yapılan açıklamaya göre, yeni yazılım programı ile donatılan Slam Er, 2 Temmuz 2009'daki denemeden başarı ile geçti. Slam- Er'in hareketli füze rampaları ya da mobil radarlar gibi yüksek öneme haiz hedeflere karşı kullanılması bekleniyor. Slam-Er füzeleri halen ABD, Türkiye ve Güney Kore tarafından kullanılıyor. ABD F-18 ve F-15 savaş uçaklarında, Güney Kore F-15K uçaklarında Türkiye ise F-16B50 uçaklarında kullanıyor.
S-300'LERE KARŞI DA POPEYE FÜZELERİ ALMIŞTIK

Türkiye'nin elinde havadan yerdeki hedeflere karşı atılabilen füze sınıfında Slam-Er'ler dışında İsrail yapımı Popeye füzeleri de bulunuyor. Rumların aldığı ve Kıbrıs adasına yerleştirmek istediği S-300 füzelerini gerektiğinde vurabilmek için F-4 savaş uçaklarında kullanılabilen Popeye füzeleri alınmıştı. Bu füzelerin alınması Rumların S-300'leri Kıbrıs'a yerleştirmekten vazgeçip Yunanistan'daki Girit'e taşınmasında etkili olmuştu. Türkiye'nin elinde halen 100 km. menzilli Popeye füzelerinden 100 adet bulunuyor. Genelkurmay'ın Yunanistan'ın attığı adımları dikkatli izleyerek bunlara gereken önlemleri aldığı belirtiliyor.
SCALP FÜZELERİ
- 250 km menzil (400 km. uzayabiliyor)
- 1.3 ton ağırlığında
- 5.1 metre uzunluğunda

SLAM-ER FÜZELERİ

- 280 km. menzil
- 635 km. ağırlığında
- 4.36 metre uzunluğunda

Çevrimdışı SKYWOLF

  • SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 38933
  • 327
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com