Gönderen Konu: Türk Savaş Uçağı Böyle Görüntülendi  (Okunma sayısı 2416 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

  • SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 38956
  • 328
Türk Savaş Uçağı Böyle Görüntülendi
« : 25 Eylül 2009, 01:15:23 »
Türk Savaş Uçağı Böyle Görüntülendi

51 yıl önce denize çakılan Türk savaş uçağı görüntülendi.. Balıkesir açıklarında 16 metre derinlikte yatıyor.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Çiçek Adası (Balık Adası) açıklarındaki Gümüşlük mevkisinde 1958 yılında devriye görevi yaparken arıza nedeniyle denize düşen 9. Ana Jet Üssü 192. Filo'ya ait 894 numaralı F-84G savaş uçağının enkazı 51 yıl aradan sonra Anadolu Ajansı tarafından görüntülendi.

12 yaşındaki çocuk tanık yer gösterdi

Batığa dalış yapan eski sünger avcılarının anlattıkları ve o tarihte 12 yaşında çocuk olan görgü tanığının yardımıyla yaklaşık bir aylık çalışmanın ardından, 51 yıldır unutulan uçağın yerini tespit eden ve aralarında AA yurt muhabiri Emrah Elmas'ın da bulunduğu 3 dalgıç, enkazın dalış turizmine kazandırılmasını amaçlıyor.

16 metre derinlikte

23 Ağustos 1958'de Balıkesir'deki üssünden kalktıktan bir süre sonra düşen uçağın ve Hava Pilot Teğmen Erol Fercan'ın şehit olduğu kazanın hikayesini araştıran Ayvalık Diving Center'ın sahibi ve eğitmeni Ferdi Yüksel ile dalgıçlar Melih Derneli ve AA yurt muhabiri Emrah Elmas, uçağın enkazına 16 metrede ulaştı ve görüntüledi.

Kokpit bölümü yerinde

Üzerinden yarım asır geçmesine rağmen uçak enkazının kokpit bölümü ve pilot koltuğunun bütünlüğünü koruduğu, kanat ve gövde bölümlerinin ise küçük parçalar halinde etrafa yayıldığı gözlendi.

Dalış turizmine kazandırılacak

Ferdi Yüksel, bir şehidin hatıralarının bulunduğu uçağın enkazını eski sünger avcılarının anlattıkları ve uçağın düşüşünü gören kişinin ifadelerinden yola çıkarak yaklaşık bir aydır aradıklarını söyledi.

Yüksel, uçağın enkazına 16 metre derinlikte ulaştıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

''Deniz çayırlarının üzerine yayılan enkaz yaklaşık 4 parçadan oluşuyor. Kanadı, kokpiti ve uçağın arka tarafından oluşan büyük üç parça ve döküntülerinden oluşan bir uçak batığı. Bu uçak 1950'li yıllarda düşen F-84G modeli bir jetmiş. Türkiye'nin ilk jetlerindenmiş. Uçağın bu bölgede olduğu tahminen söyleniyordu. Dalış merkezi olarak enkazı bulmayı bir görev olarak üstlendik.''

Şehit Hava Pilot Teğmen Fercan

Öte yandan, şehit Hava Pilot Teğmen Erol Fercan, 1936 yılında Antalya'da doğmuş, ilköğrenimini Balıkesir'in Edremit ilçesinde yapmıştı. Fercan, Kuleli Askeri Lisesi'nin ardından Hava Harp Okulu'nu bitirmiş ve 1956-1958 yıllarında Kanada'da görev almıştı. 1958 yılından itibaren 9. Hava Üssü 192'nci Filo'da görevlendirilen Erol Fercan'ın cenazesi, İstanbul'daki Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verilmişti.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=208412

http://www.internethaber.com/images/other/3.20090924120946..jpgADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com