Gönderen Konu: Sınıra Dijital Kalkan  (Okunma sayısı 1388 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 514
  • 0
Sınıra Dijital Kalkan
« : 24 Eylül 2009, 12:24:37 »
Türk Silahlı Kuvvetleri, sınırların korunması ve sınır birliklerinin her türlü elektronik harp sistemleriyle donatılması için yeni bir yapılanmaya gidiyor.

Türkiye'nin elektronik harp stratejisinin belirlenmesinde etkin bir rolü olan Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı teknik açıdan güçlendirilecek.

Yeni yapılanmanın en önemli ayağını sınır birlikleri oluşturacak. Terörle mücadelenin yoğun olduğu sınır birliklerinde, elektromanyetik yayınların algılanması ve teşhis edilerek bu enerjinin düşman tarafından kullanılmasını engellemek amacını taşıyan elektronik harp teknikleri geliştirilecek.

Sınır birliklerinin savunma ve harp yetenekleri uydu teknolojisiyle desteklenecek. Yeni yapılanma kapsamında subaylara da elektronik harp sistemleri eğitimi verilecek. Birliklerin uydu teknolojisinden daha etkin olarak yararlanması sağlanacak.

Birliklerin şifre ve dijital kod sistemleri bu yerli yazılımla dış müdahaleye karşı korunaklı hale getirilecek. Ayrıntılı kararlar Aralık ayının ilk haftasında yapılacak Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) ele alınacak.

kaynak:http://www.teknolojide.com/sinira-dijital-kalkan_3199.aspx
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2009, 15:32:24 Gönderen: Şahinbey »