ATATÜRK VE ASKERİ TARİH > Atatürk

ATATÜRK'ÜN SANSÜRLENEN GÖRÜŞLERİ

<< < (2/4) > >>

Partikül:
Düşüncelerimi parçalara bölerek anlatmaya çalışıyorum ki; hata yapmak istemiyorum. Aynı zamanda anlamlı bir bütünlük oluşturarak; okuyucuları da sıkmamamak anlamında sosyal sorumluluk kavramı ile bağdaşır şekilde edebiyle-irfanıyla içini doldurarak düşünce arz etme arzusundayım. Bir diğer amacım ise DefenceTurk platformunu ihya etmektir. Saviyeyi yükselterek;düşünce üreten kaliteli bir tartışma portalı haline geldiğini görmek isterim doğrusu. Arkadaşlar sizler de yardımcı olunuz. Düşüncelerinizi paylaşınız...

Burada kimseyi kırmak gücendirmek gibi bir amacımız olamaz. Birbirimimizi sevelim, sayalım diyoruz. Ancak değer yargılarımıza da zeval vermeyelim. Toplumun ortak değerlerine sahip çıkalım. KUR' AN, VATAN, MİLLET, BAYRAK, SANCAK, HALK, TOPRAK, ATATÜRK v.s. bunların hepsi bizler için ortak değerlerdir. Sahip çıkalım. Oyuna gelmeyelim. Amaç budur yani. Kırmak gücendirmek değildir.

kugos:
  Din konusu aslında benim pek girmek istemediğim bir mevzu.Çok ilgi ve alakam da yok zaten. Benim bildiğim, ne kadar insan varsa o kadar ayrı din yorumu olduğu. Kim ne anlamak istiyorsa onu anlıyor. Ne bulmak istiyorsa onu buluyor. Şurada şu yazmış burada bu yazmış, bilmem ne efendi şunu bunu demiş, herkes kendine göre anlam çıkarıyor. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilmemek için art niyetli olmak lazım.Etrafa bakarsanız, dinci tayfa ya yediği haltları meşrulaştırmak için dini referans gösteriyor, ya da güç, itibar, para tırtıklamak için dindar takılıyor. Laik tayfanın bir kısmı da, kendisini elit zannedip,  dinci, dindar, samimi sahtekar ayırt etmeden dine saldırıyor.Sonuçta eğitim şart. Atatürk'ün dine bakış açısı çok ta önemli değil. Milleti felaketten kurtarmış, yeniden ayakları üzerine dikmiş, gerisi boş laf. 

Partikül:
Beni rahatsız eden şey odur ki, emperyalizm artık kendisine farklı yol ve yönetemler geliştirmiştir. İletişim çağına uygun olacak şekilde; elini bulaştırmadan birbirine kırdırarak- etki ajanları marifetiye!

Bu anlamı ile Cumhuriyeti, Cumhuriyetçiye; Milleti, Milliyetçiye; Din' i, Dindara; sendikayı, işçiye; Ormanı, köylüye yaktırırlar. Müthiş bir buluştur bu!

Kimler vasıtasıyla peki; ETKİ AJANLARI sayesinde- DİN de ki karşlığı MÜNAFİKÛN oluyor.

Bu etkiyi kırmak için GERÇEK BİLGİ. 

Partikül:
Kaldığımız yerden devam edelim, meraklandırmayalım kimsecikleri. Bilgi paylaşarak çoğalır ve güzeldir.
Evvela şunu bilelim dostlar; KUR'AN BİLİNÇ KAYNAĞIDIR.
Yani BİLİNÇLENMEK isyeten varsa şayet; açsın KUR' AN okusun diyoruz. Ancak sonra düşünsün! Neden?
Çünkü İDRAK edecektir ve TAKVA SAHİBİ olacaktır. TAKVA DEMEK ( ALLAH BİLİNCİ/ ŞUURU) kazanmak demektir.
Bakınız BİLİNÇ! Yani amaç BİLİNÇLENMEKTİR. Mutlak İlahi güç sürekli bunlar üzerinde durmuştur.

GÖRMEZ MİSİNİZ! DUYMAZ MISINIZ, BİLMEZ MİSİNİZ! GİBİ...sürekli olarak bilinçsizleri bilinçleridirmek için İKAZ ETMEKTEDİR, UYARMAKTADIR. ARAŞTIRINIZ...

Bu çerçevede değerlendirecek olur isek KUR' AN; BİLGİ KAYNAĞI DEĞİL, BİLİNÇ KAYNAĞIDIR. ( KUR' AN; HİÇ BİLGİ VERMEZ DEMEK İSTEMİYORUZ- DİKKAT! ) BİLGİ İSE ALLAH' IN DİĞER AYETLERİ OLAN; tabiat, kainat, evren, insan, coğrafya, Matematik, Fizk, kimya, ve daha nice nice ilimlerdir. Bunların hepsi KAİNAT' IN için de vardır ve KAİNATIN SAHİBİ DE ODUR.

Tek bir İKRA (OKU) KELİMESİNİ ANLATMAK İLE BİTİREMEYECEĞİM AMA AZİMLİYİZ. BEKLEYİNİZ...
Kaldı ki, KUR' AN diyoruz- İKRA İSE DAHA İLK KELİME! Çok zor bir konu başlığı.
Ama bütün sırları tek bir kelimeden çözeceğim merak etmeyin:)

Partikül:
Biraz daha yazalım- İKRA ( OKU)  diyor dedik; dedik de okumaktan okumaya da fark vardır, çeşitleri vardır. TİLAVET ederek mi okuyacak,Anlayarak mı okuyacak; yoksa başka bir okuma metodu var idiyse biz anlamadık mı!?

Bu arada TİLAVET İLE OKUMAK DEMEK bir metni yüzünden okumak demektir. TİLAVET ETMEK yani. Şöyle diyelim; orada''It ise a Pencıl'' yazar da; adam da bunu okur yani... Ne dediğiniz anlamaz veya anlamaya çalışmaz veya anlamaya gerek yoktur gibi bir şey... Yüzelsel bir okuma metodudur.

Galiba bu sorunun cevabını en güzel Hz.Muhammet verecektir. Peki Sevgili Peygamberimize OKU Ayet-i Kelimesi geldiği zaman ne yaptı? Gitti kütüphanelere mi kapandı yani! Kütüphane var mıydı? İlk ayetti ve başka okuyacak ne vardı ki!?

Ne yaptı biliyormusunuz UYANIŞI BAŞLATTI! Oku ama neyi oku? MEYDAN OKU efendim, MEYDAN OKU- EZAN KARŞILIĞI (YÜKSEK SESLE OKU) artık zamanı geldi sesini duyur buyuruyor:) Zalime, Zulme, Tagût' a,Mustagnî' ye karşı OKU diyor.
O tam da bunu yaptı. Zalime karşı meydan okudu aynı zamanda KUR' AN Ayetnini de bildiğimiz anlamda OKU' du.

Uyanış işte Bu şekilde başladı:)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git