Gönderen Konu: Kule İle Pilotun İlginç Diyaloğu  (Okunma sayısı 3627 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Kule İle Pilotun İlginç Diyaloğu
« : 14 Eylül 2009, 19:59:44 »
Kule İle Pilotun İlginç Diyaloğu     

Konuşmalar internete düştü

14.09.2009 18:57
İSTANBUL,(AHT)- GÖKHAN ARTAN

Yaz sezonunda uçak trafiğinde yoğun günler yaşayan İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir ay önce hava trafik kontrolörü ile Türk Hava Yolları'nın iniş için alçalan Bükreş İstanbul uçağının pilotu arasındaki uçuş trafiği yoğunluğunda yaşanan konuşma internete düştü.

Airkule adlı internet sitesinin yayınladığı ses kaydında bir ay içinde Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi'nde görevli bir hava trafik kontrolörü ile Türk Hava Yolları'nın inişe geçen Bükreş İstanbul uçağının pilotu arasındaki uçuş trafiği yoğunlunda ki diyalog dikkat çekiyor. Günlük saatte 24 iniş, 16 da kalkış olmak üzere toplamda 960 uçak kullanımı kapasitesine sahip olan Atatürk Havalimanı'nı yaz ayında günde ortalama 870 uçak kullandı. Atatürk Havalimanı, 16 Ağustos Pazar günü toplamda 904 uçak uçak iniş-kalkış ve 111 bin yolcu sayısıyla da rekor kırmıştı. Atatürk Havalimanı'nda, 2009 Temmuz'unda kalkış yapan uçak sayısı 161 bin 216 olarak gerçekleşti. Yaz sezonunda uçak trafiği yoğun olan İstanbul Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi'nde görev yapan bir hava trafik kontrolörü ile Türk Hava Yolları'nın inişe geçen Bükreş İstanbul uçağının pilotu arasında ki konuşmalar söze gerek bırakmıyor.

İşte o konuşmalar:

PİLOT: 10 Dakika içinde inmemiz gerekiyor. Yakıtımız yok, O zaman Sabiha Gökçen'e
divert ediyorum.

ATC:Türker 1444 anlaşılmadı efendim

PİLOT: Benim en geç 10 dakika içerisinde inmem lazım. Sabiha Gökçen'e divert ediyorum eğer vermeyecekseniz

ATC: Anlaşıldı efendim inişte üç numarasınız. Emergency deklare ediyor musunuz?

PİLOT: Yakıtım bu en fazla dokuz dakika bekleyebilirim. İnmem gerekiyor. Fazla yakıt almıyoruz biliyorsunuz.

ATC: Emergency deklare etmiyorsanız sizi gökçene yönlendireyim.

PİLOT: Yakıttan düşerseniz Emergency deklare ediyorum 9 dakikalık bekleme yakıtım var Müsait değilseniz Sabiha Gökçen'e divert ediyorum.

ATC: Anladım rapor edin müsait değil. Sağdan uçuş başı 0-9-0

PİLOT : Sağdan 0-9-0 efendim Emergency kabul etmiyorsunuz tamam.

ATC: Emergency deklare ediyorsanız sizi 06 için ( Atatürk Havalimanı'nın kısa pisti) için vektörleyeceğim.

PİLOT: Güzel kardeşim daha ne söyleyelim yakıtım bu diyorum. O saat geldiğinde Emergency yakıtım zaten. Anlamıyor musunuz her halde 9 dakika içinde emergency yakıta düşüyorum söylemek istediğim bu.

ATC. Efendim bana Emergency deklare ettiğiniz belirtirseniz diyorum sizi alacağım diyorum bende.

PİLOT: Sevgili kardeşim bir daha söylüyorum Şu anda 8 dakika içinde beş geçe emergency yakıt ilan etmiş olacağım

ATC: Efendim ben Emergency deklare ediyorum cümlesini bekliyorum sizden Emergency yakıt ayrı bir şey efendim bende sizin güzel kardeşiniz değilim bu arada.

PİLOT: Lütfen rapor edersiniz beş gece Emergency yakıta düşüyorum şu anda beklemedeyim

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=172786&cat=200&dt=2009/09/14
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Kule İle Pilotun İlginç Diyaloğu
« Yanıtla #1 : 16 Eylül 2009, 00:35:14 »
THY'den pilot-kule görüşmesine inceleme
Pilotla kule arasındaki ilginç konuşma basına yansımıştı...

15.09.2009 20:16
Türk Hava Yolları (THY), basına yansıyan Atatürk Havalimanı hava trafik kontrol kulesi ile inişte öncelik isteyen THY pilotu arasında geçen konuşmalarla ilgili inceleme başlattı.

Gökhan ARTAN / AHT

THY Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında yayınlanan ''THY pilotuyla kule arasında ilginç konuşma'' başlıklı haberlerde yer alan iddialarla ilgili THY Genel Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, ''Yapılacak incelemede, haberlerde iddia edilen konuşmaların gerçek olup olmadığı araştırılacak, ortaklığımıza ait bir uçuş ise elde edilecek veriler uçuş emniyeti açısından değerlendirilerek gereği yapılacaktır'' denildi. Basında yer alan haberlerde, THY'nin Bükreş-İstanbul seferini yapan uçağı Atatürk Havalimanı'na iniş için alçaldığı sırada pilot ile kulede görevli kontrolör arasında geçen konuşmalar yer alıyor. Bu arada konuşmaların bir ay önce değil, bir yıl önce yapıldığı belirtildi.

"BEN SİZİN GÜZEL KARDEŞİNİZ DEĞİLİM"

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda hava trafik kontrolörü ile Türk Hava Yolları'nın iniş için alçalan Bükreş-İstanbul uçağının pilotu arasındaki ilginç konuşmada, pilotun, "10 dakika içinde inmemiz gerekiyor, yakıtımız yok. Güzel kardeşim daha ne söyleyelim, yakıtım bu diyorum. Anlamıyor musunuz 9 dakika içinde emergency yakıta düşüyorum, söylemek istediğim bu" şeklindeki sözlerine, hava trafik kontrolörü, "Efendim ben 'emergency deklare ediyorum' cümlesini bekliyorum sizden. Emergency yakıt ayrı bir şey efendim. Ben de sizin güzel kardeşiniz değilim bu arada" diye cevap vermişti.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com