Gönderen Konu: TSK'DAN 'DARBE BELGESİ' AÇIKLAMASI  (Okunma sayısı 1845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

  • SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 38956
  • 328
TSK'DAN 'DARBE BELGESİ' AÇIKLAMASI
« : 11 Eylül 2009, 18:49:49 »
     
TSK'DAN 'DARBE BELGESİ' AÇIKLAMASI
"BELGE İLE İLGİLİ BİR MUHABİR HAKKINDA DAVA AÇILDI!"

11.09.2009 11:34
TSK'nın haftalık olağan basını bilgilendirme toplantısı Genelkurmay karargahında yapıldı.

İşte toplantıda yapılan açıklamanın satır başları:

Taraf gazetesinde yayınlanan ve 'demokrasiye müdahale belgesi' olduğu iddia edilen belgeyle ilgili bir muhabire dava açıldı.

Teröristlerin tamamı bitene kadar operasyonlar sürecek.

TSK son birkaç günde 274 selzedeyi kurtardı

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, Siirt'in Eruh ilçesinde meydana gelen çatışma sonrasında bölücü terör örgütüne ait telsizlerin dinlenilmesinden elde edilen bilgilere göre, bu çatışmada teröristlerin çok sayıda ölü ve yaralıları olduğunun anlaşıldığını bildirdi.

Tümgeneral Güler, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, 8 Eylül 2009 günü Siirt'in Eruh ilçesinde yapılan arazi arama-tarama faaliyeti esnasında bölücü terör örgütü mensupları ile temasa girildiğini, beş erin şehit olduğunu, bir astsubay ile 3 erin yaralandığını hatırlattı.

Teröristlerle sağlanan ikinci temasta, 2 astsubayın şehit olduğunu, bir üsteğmen ve iki uzman jandarma çavuşun yaralandığını belirten Tümgeneral Güler, ''Bölücü terör örgütüne ait telsizlerin dinlenilmesinden elde edilen bilgilere göre, bu çatışmada teröristlerin çok sayıda ölü ve yaralıları olduğu anlaşılmaktadır'' dedi.

Aynı gün Çukurca'nın kuzeydoğusundaki Cevizli mevkisinde yapılan operasyonda, bölücü terör örgütü ile sağlanan temasta bir astsubayın şehit olduğunu, bir uzman jandarma çavuşun yaralandığını hatırlatan Tümgeneral Güler, aynı bölgede 9 ve 10 Eylül 2009 tarihlerinde çıkan çatışmalar sonucu, üç bölücü terör örgütü mensubunun silahları ile birlikte etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Tümgeneral Güler, 9 Eylül 2009 tarihinde ise Van'ın Başkale ilçesine bağlı Albayrak Hudut Taburu bölgesinde, yapılmakta olan arama-tarama faaliyeti esnasında, bölücü terör örgütü tarafından döşenen mayının patlaması sonucu, bir astsubay ve iki uzman çavuşun şehit olduğunu, beş askeri personelin yaralandığını kaydetti.

Tümgeneral Güler, ''Şehit olan personelimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa, değerli ailelerine ve yüce milletimize sabırlar diliyoruz'' dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Tümgeneral Güler, Eruh'taki çatışmanın ardından teröristler arasındaki telsiz konuşmalarının içeriğinin sorulması üzerine, telsiz görüşmelerinde, Eruh'ta meydana gelen olayda ölülerin başka bir bölgeye götürülmesi ve yaralıların tedavi edilemeyecek durumda ise ''gerekli işlemin yapılması'' şeklinde konuşmaların bulunduğunu belirtti.

Tümgeneral Güler, teröristlerin, daha önce yapılan operasyonlardan da genel hareket tarzlarının bilindiğini kaydetti.

O bölgede ne kadar büyük bir terörist grubu ve TSK personeli olduğunun sorulması üzerine Tümgeneral Güler, her operasyonun kendi içerisinde değişik özelliği bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Yapılan faaliyetler büyük bir arazi parçasında değerlendirildiği zaman, çatışmanın yaşandığı faaliyet ile yaşanan operasyonun büyüklüğünü değerlendirmek gerekir. Büyük bir bölgede birlikte yapılan faaliyette çatışma küçük bir alanda çıkmaktadır. Çatışmaya maruz kalan unsur o andaki unsurdur ama sayı hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir.''

Marmara'daki selden TSK unsurlarının etkilenip etkilenmediğinin sorulması üzerine Tümgeneral Güler, yoğun yağmur nedeniyle kışla içerisinde çeşitli, göz ardı edilebilecek hasarların oluştuğunu ancak herhangi bir can ve büyük bir mal kaybının yaşanmadığını söyledi.

Demokratik Toplum Partisi yöneticilerinin, operasyonların durdurulması taleplerinin hatırlatması üzerine Tümgeneral Güler, ''Bildiğiniz gibi Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütüyle mücadelesinde, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar, bütün faaliyetlerine planlandığı şekilde devam edecektir. Bununla ilgili de 25 Ağustos 2009 tarihinde Zafer Haftası nedeniyle Sayın Genelkurmay Başkanımız'ın yaptığı açıklamayı bir kez daha dikkatli okursanız, bu konudaki sorulara yeterli cevabı bulacağınızı değerlendiriyorum'' dedi.

Van'ın Başkale ilçesinde, 9 Eylülde mayına basma sonucu askerlerin şehit olduğu olayda, ''kullanılan mayının basma düzenekli mi, uzaktan komutalı mı'' olduğu sorusu üzerine Tümgeneral Güler, her olayın ardından olayın teknik incelemesinin yapıldığını söyledi. Tümgeneral Güler, ''Buna 'hangisi' şeklinde cevap vermek uygun olmaz diye değerlendiriyorum. Ancak bu, arazide, bizzat bölücü terör örgütü tarafından döşenen mayının patlaması sonucu gerçekleşen bir olaydır. Herhangi bir araç içerisinde değil, arazide arama-tarama faaliyeti esnasında gerçekleşmiştir'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, modernize edilen M-60 tanklarında bazı sorunlar yaşandığı yönündeki haberlerin basına yansıdığını belirtmesi üzerine Tümgeneral Güler, modernize edilen M-60 tanklarının bazılarında başlangıçta geri vites ve titreşim problemi ortaya çıktığını ifade ederek, söz konusu problemlerin firma tarafından geliştirilen bir yazılım ile çözüldüğünü kaydetti.

Şu an itibarıyla herhangi bir sorun bulunmadığını vurgulayan Tümgeneral Güler, detaylı bilginin Savunma Sanayii Müsteşarlığından alınabileceğini söyledi.

İstanbul'daki selde, bir tugayın bölgesinde bulunan göletten taşan suların etkili olduğu yönünde haberlerin basında yer aldığının anımsatılması üzerine Tümgeneral Güler, bu göletin, birliklerin sulardan geçiş eğitiminde kullanılan, tankların ve zırhlı personel taşıyıcıların bu eğitimi yapmaları için oluşturulan bir gölet ve eğitim arazisi olduğunu bildirdi.

Tümgeneral Güler, ''Hepinizin bildiği gibi, şiddetli yağmur, felaketin yaşandığı bölgeye olduğu gibi, o bölgeye de düşmüştür. O bölgedeki yağmurun bir kısmının oraya gitmesi olabilir ama göletin belirtildiği şekilde bir hasara neden olduğu şekilde herhangi bir bilgi yoktur'' dedi.-''BİR MUHABİRE DAVA AÇILDI''-Toplantıda, Genelkurmay Başkanlığı Hukuk Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ise hukuki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Tuğgeneral Çubuklu, ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' haberleriyle ilgili soruşturma konusundaki gelişmelerin sorulması üzerine, İstanbul'da Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen dosya hakkında bilgi aldıklarını, bir muhabirle ilgili dava açıldığını kaydetti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen dosya ile ilgili resmi bir bilgi alınmadığını belirten Tuğgeneral Çubuklu, ancak basında yer alan bilgilerden, soruşturmanın devam ettiğinin anlaşıldığını kaydetti.

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesindeki bir birlikte bir erin intihar ettiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Tuğgeneral Çubuklu, olayın 4 Eylül 2009 günü 200 metre atış alanı içinde meydana geldiğini söyledi. Tuğgeneral Çubuklu, ''89'a 2 tertip erlerin atış eğitimi sırasında, atış alanında şehit olan asker Volkan Kamalak, silahı ile kendisini çene altından vurmak suretiyle vefat etmiştir'' dedi.

Bu bilgilerin olayla ilgili ilk bilgiler olduğunu dile getiren Tuğgeneral Çubuklu, Ağrı Askeri Savcılığı tarafından olaya derhal müdahale edildiğini, halen soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. Tuğgeneral Çubuklu, soruşturmanın gelişen aşaması ile ilgili tekrar bilgi verileceğini de kaydetti.

-ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR-Toplantıda şehit aileleri ve gaziler ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi de aktaran Tümgeneral Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ''Şehit aileleri ve gazilerle daha yakından ilgilenilmesi için yeni ve daha etkin bir sistem oluşturulması'' direktifi doğrultusunda yapılan çalışma sonucunda, şehit aileleri ile gazilerin sorunlarının çözümünün hızlandırılması ve hizmet etkinliğinin artırılması amacıyla, TSK bünyesinde yeni bir teşkilatlanmaya gidildiğini bildirdi.

Tümgeneral Güler, teşkilatlanma çalışmaları kapsamında; Genelkurmay Personel Başkanlığı Şehit Gazi İşlem Şube Müdürlüğü'nün daire başkanlığı seviyesine yükseltilerek personelin niteliği ve niceliğinin artırıldığını, TSK Sağlık Komutanlığına bağlı bulunan, TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Başkanlığı bünyesinde, Malul Gaziler Psiko-Sosyal Destek Birimi kurulduğunu, Garnizon Komutanlıkları bünyesinde de tüm illerde Şehit Gazi İşlemleri Şube veya kısımları oluşturulduğunu söyledi.

Kurulan bu teşkilatla öncelikle şehit eşleri veya çocukları ile ilk temasın, yasal haklarının takip edilmesinin, sorunlarının çözülmesinin, aile ve özellikle çocuklarla profesyonel olarak sürekli ilgilenilmesinin, çocukların eğitim ve meslek edinme süreçlerine, yönlendirme ve katkıda bulunulmasının amaçlandığını kaydeden Tümgeneral Güler, yeni teşkilat yapısı içinde; şehit eşlerinin kendi kendilerine yeterli hale gelmeleri amacıyla, gerekli destek verilmesinin, sahip oldukları yasal hakları kazanma sürecinde kendilerine yol gösterilmesinin sağlanacağını belirtti.

Tümgeneral Güler, şunları kaydetti:

''Şehit çocuklarının, kendisine güvenen, babasının vatanın bölünmez bütünlüğü için mücadele ederken gözünü kırpmadan canını feda eden bir vatan evladı olduğunun bilincinde, şehit çocuğu olmanın getirdiği iftihar duygusu ile Atatürkçü düşünce sistemi ve Atatürk ilke, inkılaplarına gönülden bağlı olarak yetişmeleri için gerekli katkı sağlanacaktır. İyi bir eğitim almaları, bir iş veya meslek sahibi olabilmeleri için gerekli yönlendirme ve destekleme faaliyetleri yapılacaktır. Şehit anne ve babaları, yasal haklar konusunda bilgilendirilecektir.

Malul gazilerin yaşamlarını sağlık, huzur ve güven içinde sürdürmesi, toplum içinde kendi kendilerini idare edebilecek ve üretken hale gelebilecek şekilde bakım ve rehabilitasyonlarının yapılması, tedavisi mümkün olmayanların ve bakıma muhtaç olanların sürekli bakım altına alınması amacıyla gerekli her türlü tedbir alınacak, malul gazilerimize tedavi ve rehabilitasyon sürecinde gereken destek ve rehberlik sağlanacaktır.

Muharip gazilerimize, toplumsal yapı içerisinde yakın ilgi gösterilmesi için gayret sarf edilecek, kendilerine yasal mevzuata uygun olarak her konuda bilgilendirme ve destek verilecektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını veren aziz şehitlerimizin aileleri ve kahramanlıklarıyla her zaman gurur kaynağımız olan gazilerimiz ile ailelerinin her zaman yanında olmaya devam edecektir.''

-GENELKURMAY BAŞKANLIĞI ARŞİVLERİ-

Tümgeneral Güler, toplantıda yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanlığı Arşivleri'nin çeşitli nedenlerle gündeme getirildiğini de belirterek, en son geçen hafta, bir televizyon programında, tarihçi yazar Murat Bardakçı ve Doç. Dr. Erhan Afyoncu'nun programında, Genelkurmay Başkanlığı Arşivi'nin söz konusu edildiğini ifade etti.

Birçok önemli tarihi belgeyi bulunduran Genelkurmay Başkanlığı Arşivi'nin, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) binasında yenilendiği haliyle araştırmacılara hizmet verdiğini söyleyen Tümgeneral Güler, belli usuller içerisinde, tüm araştırmacıların bu arşivden yararlanmalarının mümkün olduğunu kaydetti.

Tümgeneral Güler, ''Burada çalışanlar konusunda uzman görevlilerdir. Ancak, uygulamadan doğan bazı hususlar varsa ve bunlar bize iletilirse, bunları düzeltmekten mutluluk duyarız. Başta, programlarında arşivimizden bahseden Sayın Murat Bardakçı ve Sayın Doçent Doktor Erhan Afyoncu olmak üzere, tüm tarihçi ve araştırmacılarımızı, Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı arşivinde misafir etmekten büyük mutluluk duyarız'' diye konuştu.

-GAZİLERE İFTAR YEMEĞİ-

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve eşi Sevil Başbuğ tarafından 2 Eylül 2009 tarihinde, Ankara Garnizonunda ikamet eden şehit ailelerine bir iftar yemeği verildiğini hatırlatan Tümgeneral Güler, önümüzdeki hafta da, Orgeneral Başbuğ ve Sevil Başbuğ tarafından Gazi Orduevinde, 15 Eylül 2009 tarihinde, Ankara Garnizonunda bulunan gazilerden ve ailelerinden oluşan 400 kişiye, iftar yemeği verileceğini bildirdi.

Tümgeneral Güler, bu yemeğe Orgeneral Başbuğ'un yanı sıra Kuvvet Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı ile general ve amirallerin de katılacağını kaydetti.

Orgeneral Başbuğ'un, 7 Eylülde NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı (SACEUR) Oramiral James Stavridis ile görüştüğünü, 8-10 Eylül günlerinde Almanya Genelkurmay Başkanına resmi ziyarette bulunduğunu anımsatan Tümgeneral Güler, söz konusu ziyaretlerin ilkinde NATO-Türkiye ilişkilerinin, Alman Genelkurmay Başkanı ile de Türkiye-Almanya askeri ilişkilerinin görüşüldüğünü söyledi.

Tümgeneral Güler, Orgeneral Başbuğ'un 17-20 Eylül tarihleri arasında, Portekiz'de yapılacak NATO Askeri Komite toplantılarına katılacağını da bildirdi.


AA
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı yasin_erdogan

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 39
  • 0
Ynt: TSK'DAN 'DARBE BELGESİ' AÇIKLAMASI
« Yanıtla #1 : 11 Eylül 2009, 23:24:49 »
     
TSK'DAN 'DARBE BELGESİ' AÇIKLAMASI


Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, Siirt'in Eruh ilçesinde meydana gelen çatışma sonrasında bölücü terör örgütüne ait telsizlerin dinlenilmesinden elde edilen bilgilere göre, bu çatışmada teröristlerin çok sayıda ölü ve yaralıları olduğunun anlaşıldığını bildirdi.


O çatışmada onlarcası veya çok sayıda ölü teröristleri nasıl bir yerden bir yere nakledebiliyorslar. Onlar bu kadar rahat davranabiliyorsa bizim kolumuz mu baglıki müdahale edemiyoruz.

Genelkurmay dedikleriyle sadece halkı rahatlatıyo, saten kamaoyunda tsk ya güvensizlikler başladı...
DAGLARIN TEPESINE, ESKIYANIN ALNINA, KIZLARIN KALBINE OLUMSUZ MEHMETCIK YAZACAGIM.90/1 Kral tertip