Gönderen Konu: IRIS-T  (Okunma sayısı 3570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
IRIS-T
« : 11 Eylül 2009, 08:55:25 »
IRIS-T

Suudi Arabistan IRIS-T’yi Seçti

Diehl BGT Defence tarafından Avrupalı altı ülkenin katılımıyla geliştirilen IRIS-T kısa menzilli havadan havaya füzesi, üretici firma tarafından 7 Eylül’de yapılan açıklamaya göre Suudi Arabistan tarafından seçildi. Günümüzün en gelişmiş kızılötesi güdümlü havadan havaya füzelerinden biri olan IRIS-T, Suudi Arabistan’ın Eurofighter Typhoon ve Tornado savaş uçaklarına monte edilecek. Bu anlaşmayla birlikte önemli bir ihracat başarısı yakalayan füzenin, IRIS-T konsorsiyumu üyesi olan Almanya, İspanya, İsveç, İtalya, Norveç ve Yunanistan’ın yanı sıra diğer ülkelere yapılan teslimatlarının sayısının, 2009 yılının sonunda 700’e ulaşması bekleniyor.

kaynak:http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1322&hid=3
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2013, 22:45:25 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 318
İsveç Yerden Havaya IRIS-T Füze Sisteminin İlk Müşterisi
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2013, 19:38:04 »
İsveç Yerden Havaya IRIS-T Füze Sisteminin İlk Müşterisi

İsveç Savunma Materyal İdaresi ülkenin silahlı kuvvetleri için IRIS-T SLS yüzey-havaya (SAM) füze sistemleri sağlaması için Diehl Defence ile sözleşme imzaladı. Zaten Gripen savaş uçakları üzerine IRIS-T havadan havaya füzelerini kullanan İsveç, yerden havaya model olan  IRIS-T SLS için ilk ihracat müşterisi olmuştur.

Füze fırlatma istasyonu ve ateş kontrol sisteminden oluşan yeni IRIS-T birimi ulusal hava sahasını uçaklar ve helikoptlerin de dahil olduğu çok çeşitli hava tehditlerine karşı korur. Mobil sistem 24 saat durmaksızın çalışabilir. Kısa menzilli olan IRIS-T SLS sistemi, orta menzilli olan IRIS-T SLM sistemini tamamlar. İlk IRIS-T SLS sistemi teslimatının 2016 yılında başlaması planlanıyor.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 318
IRIS-T Füzesi Yeterlilik Testi Tamamlandı
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2015, 20:28:31 »
IRIS-T Füzesi Yeterlilik Testi Tamamlandı

Alman sacunma şirketi Diehl Defense, IRIS-T yerden havaya güdümlü füzesinin yeterlilik testinin tamamlandığını duyurdu.

Kısa-orta menzilli füze, geçtiğimiz ay Güney Afrika'daki Overberg Test alanında gerçekleşirilen tam performans değerlendirme testlerinde, çeşitli irtifalarda kaçınma manevraları gerçekleştiren hava hedeflerine karşı ateşlendi.

Diehl'in açıklamasına göre ilk hedef fırlatma noktasına 18 milden fazla mesafede, 39.000 feetin üzerindeki yükseklikte uçarken vuruldu. İkinci hedef, fırlatma noktasının çok yakınında vuruldu. IRIS-T SL, aerodinamik kapağını fırlatarak hızlı bir şekilde hedefe doğru sert dönüşler yaparak yöneldi ve vurdu. Son hedef olan insansız hava aracı da aşağı yukarı hareketlenerek kaçınma manevraları yapmasına rağmen vuruldu.

IRIS-T SL füzelerinin  gelecekteki Alman Hava ve Füze Savunma Sisteminin bir parçası olması planlanıyor.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 318
Ynt: IRIS-T
« Yanıtla #3 : 01 Kasım 2018, 13:05:22 »
Alıntı

TAH Savunma
@TAHSAVUNMA

Saab geçtiğimiz günlerde, Ekim ayında İsveç'in kuzeyinde Gripen E tarafından IRIS-T hava-hava füzesi ateşlendiğini ve başarı ile test edildiğini bildirdi.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1057580983141220352