Gönderen Konu: Azeri-Ermeni Gerilimi  (Okunma sayısı 29852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +0/-0
Azeri-Ermeni Gerilimi
« : 10 Eylül 2009, 13:47:08 »
Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilim giderek tırmanıyor. Ateşkes bölgesinde çatışma çıktı. 5 Ermeni askeri öldü.

Azeri basını, Azerbaycan ve Ermenistan Silahlı Kuvvetleri arasında ateşkes bölgesinde çıkan çatışmada 5 Ermeni askerinin öldüğünü, 3'ünün de yaralandığını duyurdu.

Bakü Azeri APA Ajansı'nın Karabağ bürosunun haberine göre, Azeri ve Ermeni güçleri arasındaki çatışma bu sabah işgal altındaki Akdam Şehri'nin Karağaçlı Köyü yakınlarında çıktı.

5 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜ

Ermeni ordusunun saldırısına cevap veren Azeri birliklerinin açtığı ateş sonucu 5 Ermeni askerinin öldüğü, 3'ünün de ağır yaralandığı bildirildi. Çatışmada 1 Azeri askeri de yaralandı.

YUKARI KARABAĞ SORUNU NEDİR?

Yukarı Karabağ sorunu, Ermenistan’ın 1992 yılında Azerbaycan topraklarını işgali sonucunda ortaya çıktı. Karabağ sorunu nedeniyle, Azerbaycan’da bir milyondan fazla insan kendi topraklarında mülteci durumuna düştü ve Azeri topraklarının yüzde 20'si işgale uğradı.

İki ülke arasındaki çatışmalar 1994 yılında imzalanan ateşkes anlaşmasına kadar sürdü. Bu tarihten sonra, sorunun çözümü için barış süreci başladı.

Karabağ sorunu, Güney Kafkasya’daki siyasi istikrarın, ekonomik gelişmenin ve bölgesel işbirliğinin önündeki en önemli engel olarak görülüyor.

kaynak:http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=206819

Elleriniz dert görmesin gardaşlar :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +348/-48
Ynt: Azeriler 5 Ermeni askeri öldürdü
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2009, 14:08:17 »
Yıllardır bir avuç ermeniyle başedemedik. Etkili bir kıvılcım olsa da önüne kattığı herşeyi silip süpüren bir sel gibi, kısa sürede işgalcileri oradan söküp atsa.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Reconnaissance

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +0/-0
  • Turkish Reconnaissance Forces
« Yanıtla #2 : 15 Eylül 2009, 01:43:42 »
Benim merak ettiğim bu devlet savaş çıksa ne yapacak ??

Çevrimdışı sky_warrior

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +0/-0
« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2009, 14:03:11 »
azerbaycan-ermenistan sınırında hergün olan olaylar bunlar.fakat azeri ve ermeni medyasına hiç yansımıyor bunlar.Türkiye medyasına kuzey ırak çatışmalarının yansımadığı gibi...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +348/-48
Azeri-Ermeni Gerilimi
« Yanıtla #4 : 12 Aralık 2009, 22:24:22 »
Çözüm Yoksa Savaş Kaçınılmaz

Bakü'den sert açıklama

12.12.2009 19:33

Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarında işgali sona erdirmesi ile ilgili kritik bir sürece giriliyor. Ermenistan'la ilişkilerin normalleşmesini Yukarı Karabağ'da çözüme bağlayan Ankara, Washington ve Moskova'dan Erivan'a baskı yapmasını isterken, Erivan da Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini öngören protokolle ilgili süreci başlattı.

Yukarı Karabağ'da çözümün sağlanmaması durumunda savaş alternatifinin masada olduğunu kaydeden Bakü'den yine sert bir açıklama geldi. Azerbaycan Savunma Bakanı Safar Abiyev, "Azerbaycan toprak bütünlüğü çerçevesinde sorun çözülmezse, savaş kaçınılmaz." uyarısında bulundu.
Bakü'de basına açıklamada bulunan Abiyev, Ermenistan'la sürdürülen müzakerelerle ilgili soruya verdiği cevabında, sürecin Dışişleri Bakanlığı tarafından takip edildiğini, ve savaş alternatifini hiçbir zaman dışarıda tutmadıklarını söyledi.

Cihan
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Reconnaissance

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +0/-0
  • Turkish Reconnaissance Forces
Ynt: Çözüm Yoksa Savaş Kaçınılmaz
« Yanıtla #5 : 12 Aralık 2009, 23:50:44 »
Savaş Çıkarsa Bizim konumumuz ne olacak Savaşırmıyız İzlermiyiz ??

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +1/-0
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #6 : 13 Aralık 2009, 04:44:26 »
Sanmıyorum.Büyük ihtimalle maddi yardımla sınırlı kalınacaktır.

Çevrimdışı dreamlistan61

• DefenceTurk
  • *
  • Beğeni Puanı +0/-0
« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2009, 11:35:59 »
Rahmetli Başbuğ 500 kişilik gerilla timi yollamıştı
başarılı olmuşlardı sonrada gerilla timleri geri çekilince kötü olmuştu
hatırladığım kadarıyla
ama bence karışmalıyız

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +348/-48
Azeri-Ermeni Gerilimi
« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2009, 22:31:27 »

Azeri askerine Ermeni kurşunu

29 Aralık 2009 Salı 18:30
Azerbaycan ile Ermenistan sınırında yüksek gerilim! Azeri asker, Ermeni bir keskin nişancı tarafından öldürüldüğü idda edildi.

Azerbaycan-Ermenistan ateşkes hattında bir Azeri asker vurularak öldürüldü. Azeri ANS televizyonu, askerin keskin nişancı tarafından vurulduğunu duyurdu.

Olay Azerbaycan'ın Fuzuli şehrinde meydana geldi.

Askeri birlikte görev yapan Ramin Niftaliyev, Ermenistan ordusundan bir keskin nişancının ateşi sonucu öldü.

Olay bölge askeri komiserliği ve yerel makamlar tarafından da doğrulandı.

Bölgede 25 Ekim 2009 tarihinde de bir Azeri askeri çıkan çatışmada ölmüştü.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=224618

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • Beğeni Puanı +348/-48
Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Ermeniler'e ağır kayıp verdirdik
« Yanıtla #9 : 19 Haziran 2010, 19:36:06 »

Nurettin ATMACA/BAKÜ, (DHA)    19 Haziran 2010

Ermenistan, Azerbaycan ile ateşkes hattında çıkan çatışmalarda 4 kayıp verdiğini bildirirken, Bakü yönetimi kayıp oranının daha yüksek olduğunu savundu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Eldar Sabiroğlu, geceyarısı başlayan ve uzun süre devam eden çatışmada Ermeni güçlerin ağır kayıp vererek çekildiklerini söyledi. Sabiroğlu, “Dikkat çeken odur ki karşı taraf ilk defa mağlubiyetini açık şekilde itiraf etmek zorunda kaldı. Bu çok ilginçtir. Genellikle verilen kayıplarını saklamaya çalışırlar” dedi.

Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan barışçı yollardan çıkmadığı takdirde ve ya herhangi bir tahribata yönelmesi durumunda daha ağır darbeler alabileceğini söyleyen Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin bunun için yeteri kadar imkana sahip olduğunu belirtti. Sabiroğlu, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ sorunun çözümü için sürdürülen görüşmelerden ve yenilenmiş Madrid prensiplerinden kaçmak için ateşkesi bozarak kendi kendini tuzağa düşürdüğünü iddia etti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/15077450.asp?gid=373