Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 147370 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #610 : 26 Kasım 2022, 11:44:10 »
M60A3 lere yeni motor ve transmisyon takılacak mı ?

https://www.defenceturkey.com/tr/icerik/firtina-ii-k-m-obusler-icin-1-200bg-motor-teslimati-haziran-2022-de-basliyor-5105

Şu yazıya göre Fırtına 2 için seçilen 1.200bg (895kW) kapasiteli  AVDS-1790-9A Dizelmotor ve Allison ürünü X1100-5A4 Otomatik Transmisyonu aynı zamanda M60A3 Ana Muharebe Tanklarının modernizasyonu kapsamında da önerilmekteymiş...Bu motor ve transmisyon kullanılabilir...

"1.200bg kapasiteli bu yeni güç grubu aynı zamanda M60A3 Ana Muharebe Tanklarının modernizasyonu kapsamında da önerilmekte. Edindiğimiz bilgiye göre güç grubu M60 AMT güç grubu  ile birebir uyumlu olacak şekilde, yani mevcut güç grubunun yerleştirildiği havuza sığacak şekilde, tasarlandığından entegrasyon çalışması kapsamında gerek şasi, gerekse tank gövdesinde herhangi bir ilave değişikliğe ihtiyaç duyulmayacak böylelikle iyileştirme maliyeti minimize edilebilecek." denmiş...

Teşekkürler...yazıyı karmaşık yapmışlar alman mi, amerikan mi sistem anlayamadım ama tanka uyarlanması nispeten hızlı ve kolay gibi anladım..

Ambargo olursa orasını bilemem
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #611 : 26 Kasım 2022, 14:10:05 »
A3  modernizasyonunda çok kapsamlı bir  şey beklemiyorum,  motor filan  değişmez sanırım.
ben olsam, 100 veya 200  A3 seçip,  bunlara  Pulat,  Sarp ve  olursa tankın sadece üst kısmıyla sınırlı era zırh,  olmazsa en azından üst taraf için bir kafes zırh  ile donatırdım.
belki azıcık  hızı düşer,  belki azıcık da yokuş çıkma performansı düşer;  ama  yine de  iş görecektir.
altın terazisi  gibi grama duyarlı değil bu tanklar.
üstüne 1 veya 2 ton koymayla düz yolda  gidemeyecek mi yani?

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #612 : 26 Kasım 2022, 14:17:46 »
ben uzun süredir Akkor ile ilgili bir haber göremedim,  siz gördünüz mü?
Akkor ile ilgili haber yok;  ama Pulat ile  şimdi yeni yeni Kama adlı başka bir sistem  hakkında haberler okuyoruz.
ilginç yani,  tek bir firma  üç farklı aktif koruma sistemi üzerinde çalışıyor   görünüşe göre.
Akkor da Altay ile aynı noktada olabilir mi?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #613 : 26 Kasım 2022, 14:23:11 »
Kama, Pulat türevi bir şey. Akkor zor bir sistem. Tespit ve sonrasında hemen silah tevcihi, tapa ayarlaması vs gerekiyor. Yani gereken reaksiyon süresi çok kısa.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #614 : 26 Kasım 2022, 14:46:55 »
Yalnis bilgi yoksa bizim fırtına öbüsleri allison sanziman kullanacak ve bize m60 tankları için Allison sanziman entegrasyonu öneriyorlar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #615 : 26 Kasım 2022, 15:24:27 »
ABD içinde ABD hükümetinin uyguladığı ambargolardan -para kazanmaları engellendiği için- rahatsız olan dev firmalar var...
Bunlar muhakkak Senato vb yapılara baskı yapıyorlardır kampanyalarına bağış yaparak...
Silah lobilerin kullanmak lazım...

Fırtına-2  için motor bulamazken birden en kaliteli motor ve şansımana kavuştu Fırtina-2 'lerimiz...

M-60'ları da bu arada en azından 200 tanesini bu 1200hp'lik motorla modernleştirelim...

Altay kadar kafamız rahat olur...

170 M-60T , 300 Leopard-2 , 200 M-60A3 bize Altay tankı gelene kadar yeter...

« Son Düzenleme: 26 Kasım 2022, 15:29:42 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #616 : 26 Kasım 2022, 15:43:49 »
Akkor ile ilgili haber yok;  ama Pulat ile  şimdi yeni yeni Kama adlı başka bir sistem  hakkında haberler okuyoruz.
ilginç yani,  tek bir firma  üç farklı aktif koruma sistemi üzerinde çalışıyor   görünüşe göre.
Akkor çok pahalı bir sistem. Milyon dolar mertebesinde. Altay’ı bekliyor. Hazır denebilir. Ucuz tanklarımıza daha hesaplı ve denenmiş Pulat sistemi uygulanıyor.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #617 : 26 Kasım 2022, 15:45:36 »
Tankı bilmemde tankın içindeki yetişmiş personel her şeyden değerlerdir

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #618 : 26 Kasım 2022, 16:47:37 »
Akkor çok pahalı bir sistem. Milyon dolar mertebesinde. Altay’ı bekliyor. Hazır denebilir. Ucuz tanklarımıza daha hesaplı ve denenmiş Pulat sistemi uygulanıyor.

Sn Yasar,
Akkor sisteminin Pulat sistemine gore daha ekonomik oldugundan.Daha yasli ve modernize edilmekte olan M-60 tanklarimiza uygulanmasinda tercih edilmediginden bahsettiniz. Tabii ki bu sizin degil Savunma bakanliginin bir tercihidir.Bu nedenle lafim size degil.

Ben de aynen Sn Mavi1976 gibi dusunmekteyim.
Pulat  koruyucu sisteminin tek basina modernize edilmis olan M-60 tanklarimizda kullanilmasina karar verilmesi. Pulatin bir  tamamlayicisi olan Akkor un  ek maliyet nedeni ile kullanilmamasi tank timinin emniyeti ve hayatindan daha mi degerli oldugu mu dusunuluyor? >:(

Kisisel dusuncem ozellikle bugunlerde bir kara harekatinin yapilmasi dusunulurken.Kullanilmasi planlanan M-60 tanklarina eldeki teknolojiyi kullanarak maksimum koruma saglanmasi gerekliligine inaniyorum.

Boyle bir adim hem Tankcilarimizin pisikolojik olarak da kendilerini daha guvenli hissetmeleri yaninda . Ilerde Altaya tankina takilacak olan sistemi de sahada denemis olmak yaninda . Sayet gerekiyorsa Altay hazir olana dek Akkor uzerinde ilave gelistirmemize yapabilme olanagina kavusmuz oluruz.

**Leopar Tanklarini da unutmayilim bu arada.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2022, 16:49:03 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #619 : 26 Kasım 2022, 16:57:48 »
metin62,
haber bombardımanındayız,  şeyi çok şey ettirmemek lazım.