Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 147354 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #450 : 02 Aralık 2020, 10:24:36 »
Bizim iç ve dış güvenliğimizi hiç alakadar etmeyen , bilakis bize esasen düşman olan Filistinlilerin davasına karışıp İsrail’i karşımıza aldık. Gene bizi alakadar etmeyen Mısır’daki iç olaylara parti olduk. Mısır’ı karşımıza aldık.
Şimdi tüm bu yanlış ve kötü dış politika ve finans yönetiminin ceremesini çekiyoruz.

Benim de hiç mantık kuramadığım hareketlerdi bunlar. Yaparken Türk çıkarları mı? Arap çıkarları mı? Yoksa Sünnicilik mi yapıldı belli değil. Sünni Arapları, şii Azeri ve Türkmenlerden daha önemli göremem.

Şimdi Mısır ve Arap dünyası İsrail ve Yunanistan ile el ele.

Suriyeye bile karışmamızda çok yanlış adımlar var.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #451 : 02 Aralık 2020, 11:37:28 »

Yanlış götürülen dış politika sonucunda da başımıza s400 belasını aldık. F35’den olduk.

S400 aldığımız için F-35'den olmadık. Diğer bahsettiğiniz konuların ağırlıklı olduğu sorunlar nedeniyle F-35'den olduk. S400 sadece bahanesi oldu.

Motor ve kompozit zırh üzerinde tam gaz çalışırken, dış politikadaki "muhteşem yalnızlık" olayına da son vermenin zamanı geldi de geçiyor bile! O da bu iktidarla olacak şey değil bana kalırsa. Çünkü dışarıda kimse RTE'ye güvenmeyecektir.

Acı gerçek bu. Bu gerçek daha uzun süreceğe benziyor. Siyasete girecek ama açmak gerek gibi...

Mevcut siyasi duruma bakarsak son dönemlerde kötü giden dış ilişkiler, ekonomi vs nedeniyle artık ciddi şekilde eleştirilen bir iktidar var. Buna karşın sadece iktidarı eleştiren, ancak eleştirdikleri sorunların çözümü için ciddi somut önerilerde bulunmayan ana muhalefet grubu var. Bir muhalefet partisi de, aslında artık muhalif değil, noter gibi görev yapıyor. İktidarın her icraatını onaylıyor. İlginç ve olağan dışı bir durum.

Her seçime aynı şekilde giriliyor ve aynı şekilde çıkılıyor. İktidar partisi icraatlarını seçimlerde abartarak halkın gözünün içine sokuyor. Buna yeni projelerini ve vaatlerini de ekliyor. Ayrıca doğrudan insanların egolarını okşayacak reklamlar, haberler yapıyorlar. Halk için rant projesiymiş vs fark etmiyor. Sadece kendilerine sunulan hizmet seçeneğine bakıyorlar. Resmen şov yapıyor. Muhalefet ise yine aynı. Sadece iktidarı eleştiriyor, hiçbir somut çözüm önerisi, hiç bir proje ortaya koymuyor. Sadece laf salatası yapıyor. Bu nedenle de güven vermiyorlar. Tabanları dışında kendilerine oy verenler sadece iktidara tepki nedeniyle oy verenler. Güvendikleri için değil!

Kısacası bu şartlar altında bugün bir seçim olsa bundan çok da farklı bir sonuç ortaya çıkmaz. Çıksa da uzun sürmez, tekrar seçime gidilir. Cumhurbaşkanının ekranlardaki son konuşmasına bakarsak ne iç siyasette, ne dış siyasette olumlu hiç bir değişim olmaz. Huylu huyundan vazgeçmez.
+1
Belki bazı forumdaşlar bana çok fazla komplo teorisi okuyorsun diyebilir ama ben muhalefetin bu kadar aciz olmasını ve yeri geldiğinde milli değerlerimizi ve çıkarlarımızı sahiplenmeyen açıklamalarda bulunmasını ülkemizde çok moda olan paralel oluşum geleneğine bağlıyorum. Malumunuz olduğu üzere ülkemizde dini alet ederek terör örgütü kuran, bayrak ve vatana olan bağlılığımızı kullanarak tehdit,şantaj,rant oluşturanlar olduğu gibi Atatürkçülüğü kullanarak içten içe muhalefetin pasif kalmasını sağlayanlar olduğunu da düşünmekteyim.
Tüm forumdaşlara saygılar.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #452 : 02 Aralık 2020, 12:19:46 »
Kötü giden dış ilişkilerin sebebi hukumetin yalnis atadığı diplomatlar değil Türkiyenin Orta Doğu ve Doğu Akdeniz politikası.
Almanlarda ypye yapılan operasyon için tank motorunu vermiyordu.
Ha keza F 35de öyle siz bakmayın s400e bu sadece bahanesi.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #453 : 02 Aralık 2020, 12:52:41 »
En buyuk sorun, ongorusuzluk ve stratejisizliktir..

Uzun lafin kisasi, bu ulkelerin cikarlariyla catisacaginiz belli ise, bu ulkelerin size karsi uygulayabilecegi hamleleri ongorup, buna bastan onlem almak ve alternatif olusturmak herhalde planlanacak ilk seydir..

Tehlikelerin en buyugu, tank top tufek sayisi, ekonomi falan degil, bu ongorusuzluktur ve strateji eksikligidir..

Bu ikisini, 2000 tane yeni tank, 1000 tane F-35, 30 Batarya S-400, 20 tane Katar falan kapatamaz...
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2020, 12:55:35 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #454 : 02 Aralık 2020, 13:52:58 »
Kötü giden dış ilişkilerin sebebi hukumetin yalnis atadığı diplomatlar değil Türkiyenin Orta Doğu ve Doğu Akdeniz politikası.
Almanlarda ypye yapılan operasyon için tank motorunu vermiyordu.
Ha keza F 35de öyle siz bakmayın s400e bu sadece bahanesi.

Üslup da çok önemli. İbadete açılmış Ayasofya ve minbere çıkan kılıç kuşanmış din adamı görüntüsü ile haklı da olsan haksız konuma düşer, derdini de izah edemezsin kimseye.

Daha iç politikadaki saçmalıkları saymadım bile... Ya da dur, birini söyleyeyim: "Çakıcı benim dava arkadaşım!" Bu sözü bırakın önyargılı Avrupa'da, Afrika'da bile kimseye izah edemezsiniz.

Neyse, konu fazla dağıldı. Meramımı açıkladığımı düşünüyorum ve burada siyaset faslını kapatıyorum.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #455 : 02 Aralık 2020, 14:47:00 »
https://gerceksavunmasanayi.blogspot.com/2020/12/altayn-motor-ve-topunu-yerli-uretmek.html

Şimdi değerli arkadaşlar bence başlıktaki siyaset ağırlıklı iletiler silinmeli burası askeri bir forumdur.

Tanka gelince Altay özelinde ;

Niye daha top yapamadık, motor yapamadık, zırhlar ne durumda ?

Şimdi arkadaşlar aslında dünyada 2 tane modern tank topu vardır. Birincisi 120mm Alman L/55 diğeri de 125mm 2A46 Rus topu'dur. Bundan başkaları ise bu iki topun farklı fraksiyonlarıdır. Hatta Rus topuda Alman topuna yaklaşamaz.

100 senelik aktif sanayisi ve savunma sanayisi olan italya,fransa, İngiltere, Amerika,Kore vb. ülkelerde gidip Alman topu kullanıyorsa burada sorun biz değiliz. Bu bir tecrübedir.

Diğer yandan motor konusunda da dünyada 1500 hp'de tam verimde çalışan tek bir motor vardır. Oda Alman Mtu motorudur. Rusların şu an verimli bir 1500 hp'si yok , fin motoruda yine ismen var ama performans olarak matah değil. Amerikan motoru ise aslen bir jet motoru, dezavantajları malum. O yüzden çıkıpta bize biz niye hala 1500 hp motor yapamadık demek saçmalık.

Zırh konusuna gelirsek aslına bakarsanız oda bir metalurujik ve zor bir konudur. Ancak orada bir avantajımız var. Oda nedir ? Bor karbür. Bor karbür diğer zırh materyallerine göre oldukça dayanıklı, ancak bir kez vuruldumu bir tuz olduğundan dağılıyor. bunun için biz bor karbür zırh levhalarını zırh blokları içine seramik alaşım ile sıkıştırdık. Tabi birde işin era kısmı var. Era'da da son yıllarda seviyesi rus eralarına göre düşük ukranyadan gelen eralar zırh bloklarının üstüne koyulup üstlerinden de tetiklenmemeleri için ince bir zırhla geçilip tankın asıl zırhıyla aralarına boşluk bırakılarak boşluk zırh usulündende yararlanılarak tanka yerleştirildi. Böylece hacim ve silüet olarak düşük bir tank olsa bile ağırlık olarak ağır bir tank elde edildi. Ancak zırh koruması gerçekten iyi seviyede olduğunu düşünüyorum. 

Şimdi gelelim bu konuya. Büyük ihtimal bence resimde bir yanılma var. Fotoğraf açısı ve biçimlendirmesinden dolayı namlu farklı duruyor olabilir. Bu bir altay olabilir. Ha altayın son versiyonu ile farklar olabilir çünkü hatırlarsanız Altayın 2-3 farklı prototipi vardı. Bu da üzerinde çalışmalar yürütülen bir versiyonu olabilir. Eğer kama zırhı arttırılmışsa ki son idef versiyonunda azdı top kısa durabilir.

Ha diyelim ki bu Leopard 2a4 tankıdır.

İlk olarak ben daha önce bir çok farklı platformda Leopardlara Altay kulesi takılması gerektiğini belirttim. Bunun sebebi ise Altay'ın bor karbür+seramik+era+boşluk zırh çözümünün leopard 2a4 zırhı + add-on zırh çözümünden daha yüksek koruma ve daha ergonomik ölçüler vaad ettiğini düşünmem; diğer yandan Altay'daki L-55 topun L-44'den daha fazla deliciliğe sahip olmasından kaynaklanıyor. Leopard 2a4'ün yürürüde inanın altayda planlanandan geri kalmaz. Kısaca yapılması dahilind bir çok faydası olacaktı.

Hani ilk aşamada 84 leopard modernize edilecek. Bunlar acil ihtiyaca binaen hızlı bir add-on modernizesi ile elde kalan 165-170 Sabra TM'ye eklenip 250 gibi l-44 tabanlı  bir erken envanter daha sonra da 250 adet (kalan leopard 2 sayısı) Altay kuleli Leopard 2a4 (E ona Altay denilir bence. )  ile 500 modern tank ve 1000 civarı M-60 (pasif koruma sis+kafes zırh ile ) güçlü zma'lar ile desteklendiğinde eh işte denilebilecek bir envanter sayılabilirdi.

Ama bu planlamada da bir sakatlık var. Neden Altay kuleli Leopard 2a4'de L-44 topu var. Bu fikrin fayda/maliyet oranını düşürür. E tabi birde Altaylarda L-44 top kullanılma durumu var ki , Oda olabilse de mantıklı olamaz. Çünkü bizim L-44 topunu üretme kabiliyetimiz yok ki ? Elde o kadar yedek L-44 olduğunu da düşünmüyorum. Ayrıca ben mke'nin Almanlardan topun lisansını alıp üretim yaptıklarını duymuştum sanki . Hani bu hazır alım motorla aynı şey olmayabilir.

Kısaca İhtimaller (En yüksek ihtimalden düşüğe doğru- Bence)

1- Fotoğraf açısından dolayı değişik namlulu duran bir altay.
2- Altay kuleli leopard ama namlu fotoğraf açısı veya kama zırhından dolayı öyle durmuş.
3- Altay kuleli Leopard ama namlu L-44
4- L-44 namlulu Altay.

Açıkcası L-44 namlulu Altay olsa bile beni germez keza L-55 dm-53'le bile leopard 2a6hel'i ön taraftan delemiyorsunuz. L-44'ün gelişmiş apfsds'ler ile deliş kabiliyeti çok yüksek bundan daha önce bahsetmiştim.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2020, 14:52:15 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #456 : 02 Aralık 2020, 16:35:50 »
Battlestar'a  Katılıyorum,
Gövde Leo2a4 den farklı. Gövde+Kule+top kama zırhı giydirilmiş Altay'a bakıyoruz bence.. Resmi tıklayıp büyütürseniz Kama zırhının derinliği görünmekte.
Diğer farklılık ise Leo2a4 modernizasyonu, ERA, Kafes Zırh, Modüler Add-on Zırh, YAMGÖZ, Lazer İkaz, SARP, Görüş Sistemi, Sesli Uyarı Sistemi, klima ve Pulat içeriyordu, fakat resimdeki Tankta Pulat yok ve Kulenin üstünde dikkatli bakarsanız Akkor görünmekte üstelik Teknofest'deki maket Akkor gibi de durmuyor.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2020, 16:41:45 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #457 : 02 Aralık 2020, 16:50:00 »
Bütün siyasetçilerin tutuklanıp, (A' dan Z' ye) cezaevine gönderilmesi gerekiyor.

-Bütün Siyasi Partiler Kapatılacak,

-Bütün Siyasetçiler Tutuklanacak,

-Bütün İdeolojiler Lağvedilecek; sağcılık, solculuk, bölücülük yapmak yasak!

-Bütün Cemaatler ve Tarikatlar kapatılacak. Cinci Hocalar, tarikat şeyhleri, üfürükçüler takımı tasfiye edilecek. Okul, yurt, dershane kurmalarına müsaade edilmeyecek... Takir-i Sükun Kanunları ihya edilecek.

Ve yeniden yapılanma sürecine geçilecek.

-Teknotratlar Hükümeti kurulacak.

-İhanet-i Vataniye Kanunu ihya edilecek.

-Denge-denetleme organları harekete geçirilecek. Sayıştay, Danıştay, Yargıtay... Herkes birbirini denetleyecek; kaçak-köçek olmayacak; yolsuzluğa kesinlikle müsaade edilmeyecek. Son 30 yıl içinde yolsuzluk yaptığı belirlenen ve suçları kesinleşmiş olanların bütün mal varlıklarına el konulacak. Başkalarının üstüne zimmetledikleri-sakladıkları mallar
haczedilecek. Sebepsiz zenginleşme yolsuzluk olarak değerlendirilecek ve bütün mal varlıklarına el konulacak. 

Artık bu memlekette DEVLET MALI DENİZ, YEMEYEN DOMUZ! anlayışını yerle bir etmek gerekiyor. Devlet malını yiyen kişi, suçun ağırlığına göre İhanet-i Vataniye kanununa göre yargılanacak ve gerekiyorsa infaz edilecek. Hırsızlık en büyük namussuzluk olarak kabul edilecek ve hırsızlık yapanın gözünün yaşına bakılmayacak. Buna karşılık hakeden kişi hak ettiği ücretle mükafatlandırılacak. Hak etmeyen kişinin devlet dairesinden içeri girmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek. Adam kayırma; eş, dost, ahbap, çavuş ilişkilerine son verilecek. Başka ülkelerinin nam ve hesabına çalışanlar, İhanet-i Vataniye Kanununa göre yargılanıp gerekiyorsa infaz edilecek.

Planlı ekonomiye geçilecek; beşer yıllık planlar dahilince en acil ve stratejik olanlardan başlayarak gerekli yatırımlar yapılacak. Demirden, çimentodan çalanın anası ağlatılacak. Hiç affı yok!

Ülkeyi en az otuz yıl için Teknotratlar Hükümeti yönetecek. Ve bu Teknotratlar Hükümeti sürekli olarak değiştirilecek. Ülkeyi kişiler değil sistem yönetecek. Kişisel tecrübe ve birikimler bir sonraki hükümete eksiksiz şekilde aktarılacak ve devlet arşivlerine ve Yapay zeka uygulamasına bu tecrübeler aktarılacak.

Memleketin en zeki çocuklarını en iyi şekilde yetiştirebilmek için yeni bir kurum kurulacak. Bu çocuklar, geleceğe yönetecek şekilde yetiştirilecek ve Teknotratlar Hükümetleri sonrasının yöneticileri olacaklar. _

_______

Sizlere bu yazdıklarımı uygulamak fantezi gibi gelebilir lakin vakti zamanında uygulanmıştı! Öyle bir döneme giriyoruz ki, belki de bu yazdıklarımız harfiyen uygulanmak zorunda kalınacak. Daha fazlasını da yazarız gerçi de... genel çerçeveyi anlatması açısından yeterli olduğunu kanısındayım. Aksi taktirde bu kısır döngünün içinde yok olup gideceğiz. Türk' ün aklı sonradan başına geldiği için... yaşanacak bir musibetten sonra radikal uygulamalara gitmek zorunda kalacağımızı düşünüyorum. Bu musibet deprem olur, iç savaş olur, memleketin işgali olur; işte böyle bir musibetten sonra illaki Teknokratlar Hükümeti kurulacaktır.   

« Son Düzenleme: 02 Aralık 2020, 16:55:01 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #458 : 02 Aralık 2020, 16:53:56 »
Tank modernizasyonu konusu ile ne alakası var

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #459 : 02 Aralık 2020, 16:56:08 »
Tank modernizasyonu konusu ile ne alakası var

herkes bir şeyler karalamış, bende yazmış bulundum.