Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 147454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #430 : 28 Kasım 2020, 22:28:41 »

Bu modernizede bence şu haliyle pek mantıklı değil.

Neden ?

Zaten yavaş, yeni motor ihtimali zor. Zırh modern tanklara karşı yeterli değil. Topun delme kabiliyeti yetersiz.

Nasıl mantıklı olabilir ?

Direk cmi kule veya yerli insansız kule ile 5-10 ton arası hafifletilip hızı 55-60 km/s çevrelerine çıkartılabilir. Mürettebat ise daha güvende gövde içinde olacaktır.

Tabi diyebilirsiniz ki top işi ne olacak ?

Normal topu ile delebileceklerini deler daha üstü için Tanok'un 105mm versiyonunu kullanır.

105'lik namludan atılan lahat 800 mm kadar deliyor ve bu rakam gayet iyi 8 km'de menzili var.  Böyle bir mühimmat bu tankları tekrar işlevsel kılabilir. Evet pahalı tahmini böyle bir mühimmat tank top mermisinin 3-4 katı maliyette olur ancak atılacağı tanklar 5-10 milyon dolar civarında olacak.

Bence bu tankları kazanmak için iyi yol var biri budur diğeri de ana topsuz 20 mm+atgm ile zma olarak kullanmak.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #431 : 01 Aralık 2020, 14:40:23 »
BMC bu ay itibariyle ayda 2 modernize edilmiş Leo2A4'dü kuvvete teslim edecekmiş. Kule Altay kulesi ve L44 120mm ile sanırım. Bana sorarsanız gövdede cepheden altay gövdesine benziyor..

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 23 Kasım 2020 tarihinde BMC’nin Arifiye’deki tesislerini ziyaret etti.

Arifiye’ye gerçekleştirilen ziyaret esnasında çeşitli temaslarda bulunan heyet, devam eden projeleri de incelediler. Paylaşılan görüntülerde, ALTAY Tankı’na benzer bir tank görüntülendi. ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) kulesinin bulunduğu tankta; Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından ALTAY için lisans altı olarak üretilen Rheinmetall L55 120mm Tank Topu’nun yerine, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Leopard 2A4 ve M-60T/TM tankları tarafından da kullanılan L44 120mm Tank Topu’nun kullanıldığı görüldü.

https://www.savunmasanayist.com/altay-tanki-tasarim-degisikligi/
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2020, 14:59:26 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #432 : 01 Aralık 2020, 15:44:28 »
Altay tareti ile L55 de düşünülüyormuş. Böylece ortak parçalara sahip Altay ve Leo gurubu oluşturmak isteniyor deniyor. Bu tank yeni ERA plakaları ile çok olumlu koruma vermiş. Modernizeli ve L55’li leo2a4 ler Yunan tanklarına karşıda etkin olurlar.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #433 : 01 Aralık 2020, 16:34:16 »
L44, L55 ikiside 120mm ise tam olarak arada ki fark ne?

Verim acisindan bir fark var mi?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #434 : 01 Aralık 2020, 16:49:03 »
L55 daha uzun. Dolayısıyla mermi enerjisi ve menzili daha fazla.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #435 : 01 Aralık 2020, 16:57:13 »
Dogru hatirlarsam BMC 84 Leo2A4  modernizasyonu yapmasi planlanir.  Yani moderinizasyon hic aksamadan planladigi sekilde surerse ilk parti ile son parti arasinda tam 3.5 yillik bir sureye ihtiyac olacak . " kim ole kim kala"

Soru

Leo2A4 modernizasyonu niye sadece 84 Tanka uygulanacak? eldeki sair modernize beklemekte olan Leo2A4 ler ne kadar ? ve niye modernize yapilmiyor?

Modernizasyon Alman ambargosundan once tedarik edilan parcalar ile mi yapilmasi planlaniyor bu nedenle sadece 84 ile kisitli yoksa sair LeoA4 ler de dusunulerek elde yetercince onceden alinan stok mevcutmu? sayet elimizde 84 tank kitinden fazla var ise niye daha genis paketler halinde modernizasyona gidilip uretim ornegin 2 tank aylik olacagina 4 tank ayda olsun?
Birde ilerdeki operasyonlarda kirima ugrayacak LeoA4 ler dusunelerek yeterince yedek malzememiz varmi?

Ne ise soru icerisinde soru oldu ama idare edin ,

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #436 : 01 Aralık 2020, 17:32:11 »
Hocam bu ayda 2 teslim ilk paket 24 Leo için. Birazda tecrübe kazanılması adına ay/sayı az tutulmuş gibi. İkinci paket ay/3-4 de olabilir.
L55 lisanslı üretimde sorun çıkarmış olabilirler veya elde L44 bolca varken, tekrar lisanslı Üretim L55 cazip gelmemiş olabilir.. Aslında Tank-Tank konseptinin mazi olduğu düşünülüyorsa veya meskun mahal için etkin bir tank isteniyorsa L44 gayet yeterli ve mantıklı bir çözüm.
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2020, 17:44:38 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #437 : 01 Aralık 2020, 18:01:56 »
Yerli tank , yerli tank diye bizi yıllardır uyuttular... Zaten motorunun Alman motoru olacağını biliyorduk  tamam eyvallah onu kabul ediyor bu  tank %100 Türk yapımı masalına inanmıyorduk da ambargo yiyince bu zırh-top işin de  aksamış lduğunu öğrendim adeta ŞOK  yaşadım....Bu ne  saçma bir iştir...

Yahu yıllardır , Altay tankının zırhını Roketsan geliştiriyor , balistik merkez kurdu vb...goy goy ile bizi mi oyalamış bu yalancılar....

Tankın namlusunu MKEK  yapıyor , bu kabiliyete kavuştuk denilmiyor muydu? Ben fazla ATV haber mi izlemişim....

Bu tankın neresi yerliymiş? Kızdırdılar beni....  Hadi tamam yüzyıllardır yatmışız motor yapamıyoruz onu anladık da yahu zırhı yaptık,topu yaptık diye de iyi uyutmuşsunuz bizi... Yuhhh olsun size.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #438 : 01 Aralık 2020, 21:03:41 »
Zırh zaten en başından beri sorunluydu ki. İlk planlamada ABD'li bir seramik firmasıyla ortak zırh çözümleri geliştirilecekti. Ha bu arada, zırh çeliği de ithal olacaktı! Bunların tümü buhar olunca, "bari en azından zırh çeliğini biz ülkemizde üretelim" dediler ve bir Finlandiya firmasını satın alıp fabrikayı buraya taşıdılar. Seramik zırh mevzusu ne oldu, bilemiyorum.

Zırh işi neden ROKETSAN'a verildi? Çünkü reaktif zırh kısmından onlar sorumlu olacaklardı. Üzerlerine düşeni yapmışlar ki modernizasyon gerçekleşmeye başlamış. Çelik kısmı da tamam, geriye zırhın seramik bileşeni kalıyor...

O yüzden demiştim önceki iletilerden birinde, motordan başka zırh da sorun diye. İnsanlar Erbakan'dan dolayı motora takıntılı olduklarından, tüm kamuoyu dikkati oraya yöneldi. Açıkçası iktidarın da işine geldi bu durum ve sessiz kaldılar.

Top konusunda sorun olduğunu düşünmüyorum. Bizimkiler tanka karşı tank olayının 2. Dünya Savaşında ve Sayın BATTLESTAR'ın kafasında kaldığını düşünüyor olmalılar ki L44'ü yeterli gördüler.  ;D Bence de doğru düşünüyorlar.
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2020, 21:19:04 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #439 : 01 Aralık 2020, 21:47:44 »
Motoru ve zirhi gectim ama artik top da yapamiyorsak dukkani kapatalim bari..

Neyse her iste bir hayir vardir en azindan insallah uyanirlarda bunlar gercek anlamda yerlilesmeye vesile olur..
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2020, 21:50:06 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?