Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 147414 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #390 : 03 Eylül 2020, 10:55:20 »
Altay seri üretimi için elimiz de 5-6 motor yok mu?
Bu 210 Altay sayısına nasıl ulaşacaklar ki?

Biz bu 6 üretim hattının 4 tanesini Leopard için ayıralım,  hiç değilse 300 modernizs Leopard 2 elimizde hazır dursun.
Altay 'dan elimizdeki 6 motorla 6 tane üretseler bile ondan sonra uzuuun bir beklemeye geçilecektir...

Demek ki var güvendikleri bir şey hocam. Zaten sen şimdi bu modernizeli tankların hemen hatta gireceğini falan sanma. İlk prototip aselsana sistem entegrasyonu için gitmişmidir ? Gittiyse ne durumdadır ? O da bitince daha kaç ay testlere taabi tutarlar. Allah bilir. 

Altay konusunda bir şeye uğraştıklarını düşünüyorum. Ama bunun ne olduğunu inan tahmin edemiyorum. Ortada bence 4 adet ihtimal var.

1- Almanya'dan veya Kore'den Alman lisanslı motor şanzuman getirmek.
2- İngiltere'deki 1200 hp veya İtalyadaki 1300 hp, ukraynadaki 1200 hp beygirlik motorların 1500-1600 hp'lik yeni versiyonlarını  bekleyip kullanmak.
3- 1200-1300 hp motora göre dizayn edilmiş yeni bir altay'ı üretmek.
4- Yerli motor gelene kadar leopard 2a4'lerdeki şanzıman ve motoru Altay'da kullanmak.

Bence birinden birisi olacak ama hangisi bakalım.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #391 : 03 Eylül 2020, 11:05:06 »
Hocam elimizdeki bütün leoların motorlarını çıkarsak diyelim 300 adet motor var bu 300 adet motoru Altaya entegre etsek olmaz mı?
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #392 : 03 Eylül 2020, 11:06:26 »
Hocam bunlar Altay seri üretimine başladığına göre
1200-1300 hp'e göre yeni bir Altay  tank tasarımı olmaz.

Hep yerli motor gelene kadar deyip duruyoruz da Bmc yerli motor üzerinde mi çalışıyor? Yabancı bir ortak buldular mı?

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #393 : 03 Eylül 2020, 11:19:46 »
Tank modernizasyonu, imalati icin bir tek tesis mi var?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #394 : 03 Eylül 2020, 11:36:20 »
Tank modernizasyonu, imalati icin bir tek tesis mi var?

Sakarya ve Kayseri'de iki askeri fabrikada var. M60T modernizasyonu daha önce Kayseri'de yapılmıştı. Leopard 1 tankları da Sakarya'daydı mesela. Sakaryada'daki fabrika Fırtına obüsülerinin de imalat yeri. Bu fabrikalar ordunun elindeki bütün zırhlı araçların bakım ve onarımlarını yapıyorlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #395 : 03 Eylül 2020, 13:51:02 »

Hep yerli motor gelene kadar deyip duruyoruz da Bmc yerli motor üzerinde mi çalışıyor? Yabancı bir ortak buldular mı?

Iki seçenek var gibi

Ya buldular ve akillandilar,gizli tutuyorlar

Ya da eldeki motorlarla gostermelik bir iki tane yapacaklar ve kendileri sifirdan motor yapacaklar ki epey uzun sürer

Her iki durumda da sessiz kalmak faydali onun icin ses seda yok
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #396 : 03 Eylül 2020, 14:06:47 »

Iki seçenek var gibi

Ya buldular ve akillandilar,gizli tutuyorlar

Ya da eldeki motorlarla gostermelik bir iki tane yapacaklar ve kendileri sifirdan motor yapacaklar ki epey uzun sürer

Her iki durumda da sessiz kalmak faydali onun icin ses seda yok

Projenin tıkanması bu kadar çok eleştirilirken neden gizlice iş yapsınlar ki!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #397 : 03 Eylül 2020, 14:24:15 »
Bozuk plak gibi başa dönmekten midem bulandı...

Almanya'dan motor alıp ambargo yememeyi beklemek ; genelevden kadın alıp kadının bakire çıkmasını beklemek gibi bir şey...

Biz bunu dediğimiz zaman da arkadaşlar ; " 65 tonluk tankı kaldırabilecek 1500hp motoru sadece Almanya yapıyor , başka şansımız yoktu" diyorlar... Motorsuz tankla kalakaldık ortada...

Bu kadar öngörüsüzlük inanılacak gibi değil...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #398 : 03 Eylül 2020, 15:05:46 »
Açıkçası ortalıkta hiç yabancı motor yoksa ve yerli motor yapmaya falan çalışıp Almanyaya baskı yapıyorsak hiç uğraşmayalım.

Beyler tanıştırayım bu tank T-84 Yatağan 120 mm'dir Mbt-2000 projesinde m1 ve leclercden daha başarılı ancak baba leopard 2a6'dan daha başarısız bulunmuştur. Nato 120 mm top ve otomatik doldurucuya sahiptir. Hafif bir tank olmasına rağmen kule ön zırhının leopard2a4'ler kadar sabot dayanımı vardır.

Ha ben demiyorum ki bu tankı direkt üretelim. Ama aklımızda insansız kuleli bir altay fikri varsa kullanabileceğimiz en mantıklı tanklardan birisi budur.

Neden ?

1- Motor ve şanzuman ve bunları altaya entegre sıkıntısı çekiliyor. Direktolarak şasi, motor, şanzıman ve kulenin lisans haklarını alabiliriz.

2- 120 mm nato topuna uyumlu, buna uygun otomatik doldurucusu var.

3- En önemlisi kulesinin yükseklik profili çok düşük. Yani topla vurmak çok zor.

Ne yapabiliriz ?

Tank zaten 47 ton , 120 nato topunu L/55 kalibre 120 mm altay topu ile değiştirirz, daha sonra tank komutanı ve nişancının olduğu tank sepetini komple çıkartırız. şasinin ön tarafında muhtemelen sağ veya soldaki mühimmat depolarını arkaya alırız ve 3 personeli öne dizeriz. Bunları orada korumalı bir bölgeye hapsederiz. Şasinin ön tarafına armatadaki gibi ikincil bir kapak koyarız. Sonra tüm zırhı çıkartıp ön taraf ve ön yanları 120 mm l/55 delemeyeceği şekilde zırhlandırır ve yine sadece taretin ön kısmını dediğimiz şekilde zırhlandırırız. arka taraftada yine hafif bir zırh ve kafes zırh olur.  Tabi volkan atış kontrol sistemi, lazer ikaz, yamgöz, rcws, akkor bunları da entegre ederiz.

Bence işin sonunda 50-55 ton gibi 60-65 km gidecek (70 tonluk altayın 1500 hp deki performansı) önden delinmeyecek ve vurulsa bile mürettebatı zarar görmeyecek ve modüler zırhla hemen tamir olup sahaya dönebilecek bir tank yapardım. Hem daha ucuz hem daha pratik olurdu bence.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #399 : 03 Eylül 2020, 15:22:25 »

Beyler tanıştırayım bu tank T-84 Yatağan 120 mm'dir Mbt-2000 projesinde m1 ve leclercden daha başarılı ancak baba leopard 2a6'dan daha başarısız bulunmuştur.

Hatırlarsan üç-beş ay önce ortaya iki görüş atmıştık. Artık bu işin cılkı çıktı... hiç uğraşmayalım, acil ihtiyaç kapsamında,

1- Ukrayna' dan hazır T-84 tanklarını alalım, olmazsa;
2- Kore' den K-2 Panther Tanklarını düşünelim...

demiştik. Bu görüşe muhalif olduğunu hatırlıyorum. NATO standartları..! falan diyordun. Görüş değiştirmene sevindim:)