Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 147468 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #380 : 02 Eylül 2020, 22:45:49 »
Arkadaşlar pilot üretim yapılacaktır. Saha performansına göre modernize hızı arttırılır. Zamanın da Mpt-76'ya yaptıkları gibi. Onuda kasayla yollarlardı, şimdi kamyon kamyon gidiyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #381 : 02 Eylül 2020, 23:24:05 »
Arkadaşlar pilot üretim yapılacaktır. Saha performansına göre modernize hızı arttırılır. Zamanın da Mpt-76'ya yaptıkları gibi. Onuda kasayla yollarlardı, şimdi kamyon kamyon gidiyor.

Yahu kaç tank modernize edilecek ki pilot üretimi yapılsın!
Sıfırdan üretim değil, sadece modernizasyon.
350 tank...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #382 : 02 Eylül 2020, 23:49:08 »
Gemi motorunu başka kaynaklardan kolayca bulabileceğimiz için satmamazlık edemiyorlar. Onuda bulamayacak olsak onuda satmazlar. Askında bizimde şu an gemi motorunda başka bir kaynağa geçmemiz gerekir ama nedense bizimkiler burada bir adım atmadı. Belki bilmediğimiz şeyler vardır bilemiyorum.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #383 : 03 Eylül 2020, 00:38:23 »

350 tank...

İyide hocam her askeri aracın üretim veya modernizesin de sahadan geri dönüş diye bir safha vardır. Atıyorum, zırh-itki oranı öyle bir orandadır ki testlerde olmayan ama mesela trakya cephesindeki çok kritik bir bölge tepede tank çıkamıyordur. Geri dönüş gelir karar verici merci ya zırhtan yada ekstra ağırlık yaratan bir sistemden vazgeçer vs.

Veya mesela elektronik alt sistemleri, atıyorum mesela Lazer ikaz sistemi yerleştirilen açılarda belki ikaz vermediği açılar var. Belki eklenen sistemler güç aldığı alt sistemlerde belirli şartlar da ve durumlarda donma yapıyor. Ha veya mesela zırh kitlerinin üretim kapasitesi ile ilgili de bir şey olabilir.

Şu an önemli olan ilk 30-40 tankı yapmak. Ondan sonra zaten gerisi gelir. Bir acil ihtiyaç konusunda da hızlıca yapılacaktır.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #384 : 03 Eylül 2020, 07:49:30 »
Battlestar hocam 700 tankın olur da pilot üretim yapar sahadaki geri bildirimleri bekleyecek lüksün olur.Anma bize acil tank lazım

Koca 85 milyonluk ülke 170 tank ile harekât yapıyoruz.Avrupa'ya,Ortadoğu'ya,ABD'ye kafa tutmaya çalışıyoruz...Biraz hızlanmak gerekmez mi ?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #385 : 03 Eylül 2020, 08:33:15 »
Battlestar hocam 700 tankın olur da pilot üretim yapar sahadaki geri bildirimleri bekleyecek lüksün olur.Anma bize acil tank lazım

Koca 85 milyonluk ülke 170 tank ile harekât yapıyoruz.Avrupa'ya,Ortadoğu'ya,ABD'ye kafa tutmaya çalışıyoruz...Biraz hızlanmak gerekmez mi ?

Orası öyle ama bu işin kuralı sabra projesinde de savaş ihtimali vardı. Yunanlar leopard 2 a6 hel almıştı. Ama bize ilk prototiplerin verilmesi ve bizim okeyleyip seri üretime geçilmesini istediğimiz tarih 2005 ve 2007 arası yani tam olarak 2 sene sonra . Daha sonra da 2007-2009 arası tamamlandı.

Biz her ne kadar ihtiyaç duysakta mesela mmu projesi de böyle olacak. Onda bile öyle olacak. Birde şöyle düşünün bu modernizeyi yapacak firma da alt sistem üretecek firma da, üretimin yapılacağı fabrika da aynı zamanda Altay projesini yürütecek makamlar. Tsk'nın ilk önceliği her zaman Altay. Anlaşılan o ki Altay projesi başlayana kadar bir miktar leopard 2a4 modernize etmek.

Zaten p-1 üretimi bir kaç ay içinde başlayacak deniliyordu. Biliyorsunuz ondada şu an hadi deseler ilk tankın teslimi 18 ay sonra. E iki ay sonra başlasalar ilk parti üretimine 20 ayda birlikte 40 leopard modernize edilmiş olur.

Tsk'nın bakış açısı şu yapabiliyorsam Altay yapayım. Ha tabi sıfırdan tank yapıp onun kalite kontrol ve kabul testleri vs geçmesi ile halihazırda mevcut bir tankın zırh modernizesi edilmesi aynı değil. Stop gap olarak 40 belki de 80 adet yapılır ve sabra+leopard t1 toplamı 250 ye ulaştırılır. Diğer ilk parti 250 altay' da eklenince ilk plan 500 tank tamamlanır bence.

Ha kişisel tercihim hepsi modernize olsun ancak Altay üretebiliyorken bunu yapmak bence anlamsız. Bakın her ay 10 tank üretip modernize etsek bile 1000 tanka ulaşmak 8 seneden fazla alıyor.

Ki aylık 10 tank üretmek demek çok çok büyük birşey. Sadece arifiye'ye 10 tane üretim kısmı açmakla olmuyor o iş. Senin alt sistem üreticin aselsan ve roketsan hatta mtu bir ayda 10 adet alt sistem yapabilmeli.Ki sadece altaya degil bir sürü araca sistem üreten şirketler bunlar. Kolay değil. Hadi onlar üretti. Senin 10 tankı bir aydaki çok kısa bir sürede testten geçirecek altyapın olmalıdır. Onuda geçtim senin hazine bakanlığın sadece bu tank için ayda en az 100 milyon dolar senede 1.2 milyar dolar gibi müthiş bir parayı ateşlemesi gerek.

Yani bu işler kolay işler değil. Bu size şu an halledilebilir şeyler olarak gelse bile bir kac fabrikaya gidip üç beş zırhlı araç üretmek için bile neler döndüğünü görseniz hak verirsiniz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #386 : 03 Eylül 2020, 08:37:45 »

350 tank...

İyide hocam her askeri aracın üretim veya modernizesin de sahadan geri dönüş diye bir safha vardır. Atıyorum, zırh-itki oranı öyle bir orandadır ki testlerde olmayan ama mesela trakya cephesindeki çok kritik bir bölge tepede tank çıkamıyordur. Geri dönüş gelir karar verici merci ya zırhtan yada ekstra ağırlık yaratan bir sistemden vazgeçer vs.

Veya mesela elektronik alt sistemleri, atıyorum mesela Lazer ikaz sistemi yerleştirilen açılarda belki ikaz vermediği açılar var. Belki eklenen sistemler güç aldığı alt sistemlerde belirli şartlar da ve durumlarda donma yapıyor. Ha veya mesela zırh kitlerinin üretim kapasitesi ile ilgili de bir şey olabilir.

Şu an önemli olan ilk 30-40 tankı yapmak. Ondan sonra zaten gerisi gelir. Bir acil ihtiyaç konusunda da hızlıca yapılacaktır.

Bu saydıkların prototip aşamasında yapılır. Seri üretim aşamasında değil! Modernize edilecek tank sayısı 350, binlerce değil. Pilot üretime gerek yok. Altay aksadığı için elimizdeki tankları modernize etmeye çalışıyoruz. Ayda iki tankla işe girişiyoruz. Altı üstü bir tank modernizasyonu, savaş uçağı üretimi değil ki!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #387 : 03 Eylül 2020, 08:56:53 »

350 tank...

Bu saydıkların prototip aşamasında yapılır. Seri üretim aşamasında değil! Modernize edilecek tank sayısı 350, binlerce değil. Pilot üretime gerek yok. Altay aksadığı için elimizdeki tankları modernize etmeye çalışıyoruz. Ayda iki tankla işe girişiyoruz. Altı üstü bir tank modernizasyonu, savaş uçağı üretimi değil ki!

Ya hocam kapasite ve imkan olsa veya başka bir planlama olmasa sence 2 tankta kalırlar mı ? Bmc'ye para kazandırmak varken.

Kaldı ki o prototip aşama diyorsunuz ama ben şu an bitmiş bir tank görmüyorum. Sadece zırh kiti eklenmiş bir leopard var. Mesela buna daha lwr+yamgoz+rcws+pulat + spal lineer eklenecektir. Hatta belki kule takat sistemi değişecektir. Ha ben tsk'yı tanıyorsam madem bu kadar sistem taktık birde atış kontrol sistemini yenileyelim der vs. bu tank daha uzar yani. Özellikle kuledeki ön zırh birleşim yerleri çok açıkta büyük ihtimal oraya bir kaç sistem ekelenip tekrar daha açılı bir zırh eki eklenecektir. Aynı durum mbt revolution da da mevcut.

Zaten bak altay üretimi için bile ne demişler. İlk seri üretim tankı 24. ayda teslim edilecek, T1 teslimatları 39. ayda bitirilecek. 40 tankı 15 ayda uretmeyi planlıyorlar ayda 2-3 tank arası . İlk T2 tankı 49. ayda teslim edilecek ve 87. ayda 250 adet tankın teslimatları tamamlanacak. Yani bu aralıkta da anlaşılacağı üzere 5-6 tank çıkacak ayda. Yani leopard modernizesi biteceginden normal. Yani demekki leopard icinde kapsamlı bir modernize düşünülüyor. Bekleyip görelim.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #388 : 03 Eylül 2020, 10:18:44 »
Hocalarım şimdi ben son iletimden sonra biraz düşündüm bir kaç şeye baktım. Kesin böyledir demiyorum ama böyle olabilir diyebileceğim bir düşünce kafamda oluştu. Umarım bu açıklama siz hocalarımın da aklına yatar.

Şimdi büyük ihtimal arifiye'de 5-6 tanklık bir seri üretim hattı oluşturuldu. Ki böyle bir tesis için çok iyi.  Bunlar büyük ihtimal 6 hattan 2 hattı  Leopard modernizesine ayrılmış. Tahmin ettiğim üzere toplamda 80 olarak düşünülen leopard modernizesinin şu an nitelendirilen ilk 40 adetlik kısmı bu 2 hatta üretimini tamamlayana kadar diğer 4 hatta Altay projesi yürüyecek.

Yani şöyle olacak ilk altay üretim hattından çıkıp envantere gireceği P0+18 ayda  takribi 40 adet Leopard modernizeden geçmiş olacak. 18 ay sonunda artık tüm altay peronları (yani üretim istasyonlarında bir bölümü yapıldıktan sonraki ilerledikleri diğer peron) dolu olacağından, ikinci 40 adetlik Leopard 2a4 modernizesi ile birlikte her ay 2-4 arasıda altay üretmiş oluruz. Ne diyorlar 18.ay'dan 39. aya geldiğimizde biz ilk Altay P-2/T-2'yi üretime sokacağız. O da nasıl oluyor 20x2 =40 leopard ilk iki hattı boşalttığından P2'yi leopardların hattından 20 ay sonra üretime sokmuş oluyorlar. Ardından 40. altay t-1 ilk peronun dan ikinci perona ilerlediğinde diğer 4 hatta da Altay P-2/T-2'leri alıyorlar. Böylece 210 Altay P2/T-2'de 40 ayda tamamlanıyor.

Anlayacağınız üretim 5-6 ay içinde başlasa 7 sene sonra 500 ana muharebe tankımız oluyor. (Arada operasyonlarda vurulan vs. olmazsa.) Modern tank sayımız ise seneler için 1. 180-190 2. 223 3. 298 4. 373 5. 400-450 6. sene sonunda ise 500'e dayanıyor.  Tabi bu tüm değerlendirmedeki seri üretim hat sayıları tank planlama sayıları vs. ufak değişiklikler gösterse genel düşünülen konsept bence budur.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #389 : 03 Eylül 2020, 10:44:14 »
Altay seri üretimi için elimiz de 5-6 motor yok mu?
Bu 210 Altay sayısına nasıl ulaşacaklar ki?

Biz bu 6 üretim hattının 4 tanesini Leopard için ayıralım,  hiç değilse 300 modernizs Leopard 2 elimizde hazır dursun.
Altay 'dan elimizdeki 6 motorla 6 tane üretseler bile ondan sonra uzuuun bir beklemeye geçilecektir...