Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 149678 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #720 : 29 Ocak 2023, 09:40:09 »
Hatta 33 sene önceki savaşta da pek karşı karşıya geldikleri söylenemez!

26 şubat 1991'deki 73 easting tank muharebesi. Abramslar ile T-72'ler karşı karşıya gelmişti. Tabi tek taraflı bir savaş olmuş savaş alanı T-72 mezarlığına dönmüştü.O zaman T-72'lerin nasıl demode ve yetersiz tanklar oldukları ortaya çıkmıştır.

Körfez savaşında T-72 tanklarının Amerikan M1A1 Abrams tankları tarafından yok edilmesi Rusya'yı daha gelişmiş tanklar üretmeye yöneltmiştir. Bunun üzerine T-72 tanklarının daha gelişmiş modelleri olan T-90 tankları ortaya çıkmıştır.

« Son Düzenleme: 29 Ocak 2023, 10:23:52 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #721 : 29 Ocak 2023, 10:00:13 »
Hatta 33 sene önceki savaşta da pek karşı karşıya geldikleri söylenemez!

26 şubat 1991'deki 73 easting tank muharebesi. Abramslar ile T-72'ler katşı karşıya gelmişti. Tabi tek taraflı bir savaş olmuş savaş alanı T-72 mezarlığına dönmüştü.O zaman T-72'lerin nasıl demode ve yetersiz tanklar oldukları ortaya çıkmıştır.

Körfez savaşında T-72 tanklarının Amerikan M1A1 Abrams tankları tarafından yok edilmesi Rusya'yı daha gelişmiş tanklar üretmeye yöneltmiştir. Bunun üzerine T-72 tanklarının daha gelişmiş modelleri olan T-90 tankları ortaya çıkmıştır.

Bu olayın bir belgeselini izlemiştim... Abraamslar topu ile daha T-72 ateşi yemeden kıyım yaratmıştı Iraklılara...
O olaydan sonra Irak T-72'lerini çölde sabit mevzi topu gibi( Bizim karakollardaki M-48'ler gibi) kullanmaya başlamış tankların karşısında harekata sokmamıştı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #722 : 29 Ocak 2023, 11:29:13 »

26 şubat 1991'deki 73 easting tank muharebesi. Abramslar ile T-72'ler katşı karşıya gelmişti. Tabi tek taraflı bir savaş olmuş savaş alanı T-72 mezarlığına dönmüştü.O zaman T-72'lerin nasıl demode ve yetersiz tanklar oldukları ortaya çıkmıştır.

Bu olayın bir belgeselini izlemiştim... Abraamslar topu ile daha T-72 ateşi yemeden kıyım yaratmıştı Iraklılara...
O olaydan sonra Irak T-72'lerini çölde sabit mevzi topu gibi( Bizim karakollardaki M-48'ler gibi) kullanmaya başlamış tankların karşısında harekata sokmamıştı.

Bence o belgeselde anlatılan olay propaganda amaçlı abartılmış bir palavra!
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2023, 11:30:32 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimiçi Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #723 : 29 Ocak 2023, 14:17:12 »
Alıntı
Ben sadece 750 tane 105 mm M-60A3  yerine 300 120 mm M-60A3 bize daha uygun olur diyorum...Bu benim düşüncem...
Sn Serkan1976,
120mm namlulu Sabra ve Leo 2a4 tanklarımızda bulunan top,  44 kalibre. Bu topun menzili de delme gücü de Altay tankının üzerindeki 55 kalibre topun gerisindedir.
Yunan’ın elindeki Leo 2a7Hel tanklarının topu da 55 kalibredir. Bize Altay lazım. Diğer tanklar bu boşluğu dolduramazlar. Yaptığımız Leo2a4 modernizasyonu olsun, bu M60a3 modernizasyonu olsun; bunların hepsi, eldeki tanklara savaş esnasında daha fazla beka kabiliyeti kazandırmanın ötesine geçemeyen işlemlerdir.
105mm yivli namlularıyla hızlı, kıvrak ve hafif sayılacak bu tanklar, piyadeye destek amaçlı kullanılacak tanklardır. Bunlar HE ve HEP mühimmatlarıyla hızlı cephe yarma operasyonu yapmak için ideal araçlardır.
120mm, tankın tanka karşı savaş alanı üstünlüğü için , 55 kalibreli topu olan Altay’ı bekleyeceğiz.

Altay konusunda bire bir katılıyorum. Ama yivli namluda HEAT kullanmak iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Bunlar da tıpkı APFSDS gibi kanatçıkla dengelenir. Her ne kadar yivli namludan atılmak üzere özelleştirilse de yivli namlunun uzunluk çap oranı sınırından ötürü nüfuz değerini artıran uzun jet formu elde edilemiyor. Yivli namluda HESH kullanmak ise iyi bir fikir. Yivli namlu HESH'lerin düzleşme olgusunu artırır. ABD'liler bunlarla düşman tahkimatını yıkıyor. İngilizlerin yivli namlu kullanması da aynı sevdadan kaynaklı. Bu arada, namlunun değişip değişmediğine dair bir bilgimiz de yok.
+1
Katılıyorum

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #724 : 29 Ocak 2023, 14:39:32 »
Benim merak ettiğim husus şu biz m60a3 leri modernize etmeye çalışıyoruz.Kulesi baştan sona değişecek motorlar değişecek bu motoru taşıyacak şanzıman ya değişecek ya revize edilecek tankın taşıyıcı sistemi  50+ yaşında olduğu için revize edilecek ya da değişecek ee o zaman 0 orta sınıf tank almamanın ne anlamı var.Tankın dış kaplama ve şasesi dışında hemen hemen her şeyi değişiyor. 50 yaşında şase ve gövdeyi kullanacağız bir de buna masraf yapacağız.Mis gibi 0 dan tasarlanmış Tulpar tankı var  üstüne kaplan tankı var. Tulpar tankında olmak zorunda değil bu tankın zırh korumasını geometrisini Roketsan ASELSAN oturur istenilene göre değiştirebilir.0 dan en az M60A3 modernizasyonu kadar iyi tank çıkar ekliyorum çok daha iyisi çıkar 2010 yıllarda tasarlanmış üzerinde tasarım değişikliği yapacağınız hatta hatta hibrit sistemler için, aktif koruma sistemleri için yeni tasarımlar yeni yaklaşımlar yapmak varken gidiyoruz 50 yaşında tankları modernize ediyoruz ve neredeyse aynı maliyete.Tankın şasesi ve dış kaplaması ne kadar fazlaya mal olacak sanki.Burda para otokara ya da FNSS e kalması ayrı bir güzel sebebi basit bu adamlar tankın yapımı ile çalıştıktan sonra bu sistemi yurt dışına pazarlayacak yeni sistemler yapılırsa bunu pazarlayacak vs. üstüne bu yapacağımız tanklar bir hat içerisinde yapılacak şimdi git karakollardan m60a3 leri al üstüne bunları taşı kupasına kadar soy hemen hemen her şeyini değiştir bu daha uzun işçilik gerektiriyor.Tüm bu modernizasyona rağmen tankın alt gövdesi 50+Metal yorgunluğuna sahip.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #725 : 29 Ocak 2023, 14:45:11 »
Tulpar vs yeni ihale demek, belki tanesi 8-10 milyon dolar, belki daha fazlası maliyet demek. Modernizasyon karar demek, belki yarı maliyet demek. Büroşürlerde hemen hemen tam koruma vaad ediliyor. (Hoş ben tam korumanın sadece cepheden sağlanabileceğine inanıyorum) Tulpar şasesi olsa onu da ciddi olarak güçlendirmek gerekecek. Sonuçta yapılan araç hafif veya orta tank değil, ana muharebe tankı. 

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #726 : 29 Ocak 2023, 16:42:59 »
Tulpar zma, kaplanda tank değil onun motorunu m60a3 ayarında bir motorla değiştirmek topunu 120 mm yapmak yeni bir tank yapmak demek.
Bana mantıklı gelen leolari 2a7 2a8 seviyesinde modernize etmek. Kuvvetler bunu neden yapmıyor bilmiyorum vardır bir bildikleri Ama şahsen on gövdede mühimmat bölümüne era hatta nerali bir koruma paketi ve aktif koruma sistemiyle basit bir modernizasyon yapılması oldukça gerekli

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #727 : 29 Ocak 2023, 17:47:25 »
*M60A3 projesi 105 mm-otomatik dolduruculu kule  tasarımı Roketsan öz kaynaklarıyla yaptığı bir tasarım ; ordunun resmi bir isteği yok.

*Kara Kuvvetleri tankçıları gözünde siz her ne kadar 105 mm de yeterli deseniz de bu tank "hafif tank" görülür ve istenmez.

*M60A3 tankları çok eski ,İngiltere'den 1200 hp motor gelse de gövde bu yeni motorun getireceği yükü-değişimi kaldırmaz...1200 motoru tak ile olmaz bu iş...Transmisyon , dişli,palet,süspansiyon,elektronik,hidrolik herşey değişmeli ki buna değmez...Emek olarak da para olarak da değmez...Hele 105 mm'lik için hiç değmez...

SONUÇ: Bizim kurmaylar ; Ukrayna savaşında tank ihtiyacını görüp gaza geldi...Bize 170 M-60T+300 Leopard 2A4 T1  yani 470 tank yeter ... Zaten G.Kore motoru geldi ALTAY için... BATU 2 seneye geliyor ki G.Kore motoruyla seri üretim 3-5 aya başlıyor...
Bence sadece Roketsan katoloğundaki bu M60A3 işine gerek yok...50 yıllık yorulmuş metal bu tank....
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2023, 17:50:05 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #728 : 29 Ocak 2023, 17:56:59 »
Motor değişmeden sadece kule değişimi de düşünülebilir. Sonuçta iyi kötü yürüyen bir araç bu ağırlığıda biraz düşmüş devam etsin eskisi gibi. Motor dediğin şeyi bakımını yaparsan sıfır olur
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2023, 17:57:33 Gönderen: re »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #729 : 29 Ocak 2023, 18:16:05 »
Gövdeye ERA koymayacak mıyız? Onların ağırlığı vs...vs...

Bu M60a3'lerin işe yarayacağı tek yer tamamen insansıza dönüştürülmesidir... İçine insan koyduğun an maliyetler fırlar... İnsanı korumak için zırh , zırhı taşımak için motor , motorun gücünü sağlıklı-verimli iletmek için aktarma organı , güncel tehditleri tespit için elektronik aksam değişmeli...

1200 hp İngiliz motorlu M-60A3 bu Roketsan kulesiyle ne kadara çıkar?