Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 149689 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #710 : 28 Ocak 2023, 19:14:03 »
Yaşar bey,

Yivli namluda mermi mesafe arttıkça dönü yönüne doğru çeker. Sabotta ise yivli namluda bile dönü namlu içerisinde iken yok edildiğinden, sabotta yivli veya yivsiz, çekirdek uçuş anında dönmez. Sabotun en önemli özelliği müthiş hızı ve şekli dolayısıyla hemen hemen düz bir balistik yolu olmasıdır. 120 mm namluda enerji ve çıkış hızı fazlalığı dolayısıyla bu özellik daha da artar. Yani APFSDSD mermide isabetlilik belli bir menzile kadar hemen hemen aynıdır, hatta biraz 105 mm L7/M68 lehinedir. 2 km üstünde 120 mm avantajı ele alır. HE, HEP mermilerde ise 105 mm isabetlilik açısından daha üstündür.
+1
Söyledikleriniz doğru. Yivli mermiden atıldığında sabot kabı dönmeye başlar. Ama içerisindeki mermi/delici başlık neredeyse hiç dönmez. Namluyu terk edince sabot atıldığından hedefe uçan mermi dönmeden yoluna devam eder.

Yukarıda ek olarak yazdığım gibi, 105mm namlulu yivli top kullanan tankların asıl görevleri piyadeye destektir. ABD onun için 105mm’lik tankları Marine destek silahı olarak kullanmak istiyor. Tabii bu tankların hafif ve hızlı olmaları da önemli bir avantaj.
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2023, 19:15:44 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #711 : 28 Ocak 2023, 19:53:25 »
Cevaplar için teşekkürler..

Bu modernizasyon olayında imzalanmış bir proje yok deniyor doğru mu?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #712 : 28 Ocak 2023, 23:37:23 »
Tank devri geçti , tanklar daha farklı tehlikelerle mücadele etmek zorunda, hava desteği olmadan zırhlı birlikler yem olur vs...vs... dedik. Bu nokta tabiki doğru...

Ama hala soğuk savaş dönemi gibi 170 M60-T , 300 Leopard-2A4 , 600 M60A3, 750 adet M48 A5T2 (Hareket halinde ateş edebiliyor)bir sürü tankı envanterde (1820 adet saydım)  tutmaya çalışıyoruz...Nitelik eksikliğini nicelikle kapatmaya çalışıyoruz şimdilerde...
Daha 171 adet Leopard 1 ile 500 civarı M48A5T1 hesaba katmıyorum bile ...

Benim yukarıdaki tartışmada itiraz ettiğim nokta ; 750 M60A3( modernize edilecek M60A3 sayısını bilmediğimden  750-tamamını yazdım) tankını 105 mm yapacağımıza 250-300 120 mm yapalım diğer cephelerde de (Arkadaşlar 105 mm'lik tankları Batı cephesi veya Batı tankları ayarı tanklar karşısına çıkarmayız...) kullanalım gönül rahatlığıyla...

Ama " bu 105 mm tanklar zırhlı araç ve farklı hedeflerin imhası için yeterli , tankın tanka karşı savaşı bitti " de haklı olabilecek bir yaklaşım tabi...

170 M-60T , 300 Leopard-2A4 , 300 M-60A3 120 mm  yani 770 tank bize yetmez mi Altay gelene kadar? 
450 M-60A3 ve 750 M48 A5T2 yani 1200 tankı ise gerekirse insansız olarak dönüştürürüz...

ABD ; M-48 tanklarını 1990 , M60 tanklarını ise 27 sene evvel 1996'da emekli etti bu arada ...

Siz bu namlu büyüklüklerine fazla takılmışsınız serkan hocam. Devir hızlı, hafif ve çevik araçların devri. ABD deniz piyadeleri bile Abramsları geri çekip daha hızlı ve çevik olan Griffin hafif tanklarına yönelmeye başladı. Niye? Ağır tanklar hem hantal, hem de engebeli arazilerde, çöl koşullarında yada bunun gibi değişik koşullarda  bir tarafa kımıldayamayacak araçlar. Siz engebeli Anadolu coğrafyasına Abrams ya da T-90'ları çıkarın bakalım bir de Türk askerinin de marifetiyle resmen tank katliamı yaşanır. Yemen çöllerinde bile Suudi Abramslarının ne hallere düştüklerini gördük.

En son 1. Körfez savaşında tanklar karşı karşıya gelmişlerdi. Sanıyorsam 33 sene olmuş bu arada...

Büyüklük takıntım başka nedenle olmuş olabilir  :D :D :D  Ama yorumumun ilerleyen satırlarında öne süreceğim iddiama göre komutanlarımız da büyük sever..

İşin şakası yazdıklarınızı ben de yorumum da yazdım...Tabiki günümüz tankların sıcak çatışma bölgelerinde maruz kaldığı tehditlerin en sonun da tank tarafından vurulma tehditi var...Ben de tamamen sizinle aynı fikirdeyim...

ABD özellikle Pasific bölgesine yöneleceği için Griffin hafif tanka ihtiyaç duyuyor onun Griffin hafif tank ailesine yönelmesi normal. (Griffin 2 sizin bahsettiğiniz 105 mm hafif tank ama bu tank istenirse 120 mm top da taşıyor , Griffin 3 ise 50 mm XM913 otomatik toplu 6 piyade de taşıyabilen bir  zma yani aslında Griffen bir zırhlı araç ailesi)

Bizim 105 mm tercihimiz ; ABD gibi operasyonel zaruri bir zorunluluk değil aslında maddi-teknik imkansızlıktan kaynaklanan bir zorunluluk ... Afedersiniz ama paramız,120 mm top taşıyacak motorumuz, motorumuz olsa da buna takacağımız topumuz yok ve elimizde de yüz binlerce 105mm mühimmat...Onun için 105 mm 'ye yöneldik BENCE...

Hiçbir tankçı 120 mm M-60 T varken gidip 105 mm M-60A3 içine girmek istemez...İster Trakya olsun ister Suriye.. Karşıma T-72 çıkacak ben bunu 105 mm topla da vururum demez , 120 mm ister...
Sıcak bir çatışmada hava desteği , İHA desteği vs... gelir gelmez nereden biliyorsunuz destek geleceğini o anda .Belki tankınızın namlusuyla başbaşa kalacaksınız yaşam ile ölüm arasında ? O komutan yerinde olduğunuzu düşünün ...

Türkiye'nin 105 mm tercihinin ; engebeli coğrafi koşullarından kaynaklı bir yönelim olduğunu düşünmüyorum ...1990'ların sonundaki Tank 2000 den beri Altay dahil hep komutanlar 120mm istedi...O zaman coğrafyamız farklı değildi...

Ben sadece 750 tane 105 mm M-60A3  yerine 300 120 mm M-60A3 bize daha uygun olur diyorum...Bu benim düşüncem...

« Son Düzenleme: 29 Ocak 2023, 00:02:13 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #713 : 29 Ocak 2023, 01:36:26 »
Tank devri geçti , tanklar daha farklı tehlikelerle mücadele etmek zorunda, hava desteği olmadan zırhlı birlikler yem olur vs...vs... dedik. Bu nokta tabiki doğru...

Ama hala soğuk savaş dönemi gibi 170 M60-T , 300 Leopard-2A4 , 600 M60A3, 750 adet M48 A5T2 (Hareket halinde ateş edebiliyor)bir sürü tankı envanterde (1820 adet saydım)  tutmaya çalışıyoruz...Nitelik eksikliğini nicelikle kapatmaya çalışıyoruz şimdilerde...
Daha 171 adet Leopard 1 ile 500 civarı M48A5T1 hesaba katmıyorum bile ...

Benim yukarıdaki tartışmada itiraz ettiğim nokta ; 750 M60A3( modernize edilecek M60A3 sayısını bilmediğimden  750-tamamını yazdım) tankını 105 mm yapacağımıza 250-300 120 mm yapalım diğer cephelerde de (Arkadaşlar 105 mm'lik tankları Batı cephesi veya Batı tankları ayarı tanklar karşısına çıkarmayız...) kullanalım gönül rahatlığıyla...

Ama " bu 105 mm tanklar zırhlı araç ve farklı hedeflerin imhası için yeterli , tankın tanka karşı savaşı bitti " de haklı olabilecek bir yaklaşım tabi...

170 M-60T , 300 Leopard-2A4 , 300 M-60A3 120 mm  yani 770 tank bize yetmez mi Altay gelene kadar? 
450 M-60A3 ve 750 M48 A5T2 yani 1200 tankı ise gerekirse insansız olarak dönüştürürüz...

ABD ; M-48 tanklarını 1990 , M60 tanklarını ise 27 sene evvel 1996'da emekli etti bu arada ...

Siz bu namlu büyüklüklerine fazla takılmışsınız serkan hocam. Devir hızlı, hafif ve çevik araçların devri. ABD deniz piyadeleri bile Abramsları geri çekip daha hızlı ve çevik olan Griffin hafif tanklarına yönelmeye başladı. Niye? Ağır tanklar hem hantal, hem de engebeli arazilerde, çöl koşullarında yada bunun gibi değişik koşullarda  bir tarafa kımıldayamayacak araçlar. Siz engebeli Anadolu coğrafyasına Abrams ya da T-90'ları çıkarın bakalım bir de Türk askerinin de marifetiyle resmen tank katliamı yaşanır. Yemen çöllerinde bile Suudi Abramslarının ne hallere düştüklerini gördük.

En son 1. Körfez savaşında tanklar karşı karşıya gelmişlerdi. Sanıyorsam 33 sene olmuş bu arada...

Büyüklük takıntım başka nedenle olmuş olabilir  :D :D :D  Ama yorumumun ilerleyen satırlarında öne süreceğim iddiama göre komutanlarımız da büyük sever..

İşin şakası yazdıklarınızı ben de yorumum da yazdım...Tabiki günümüz tankların sıcak çatışma bölgelerinde maruz kaldığı tehditlerin en sonun da tank tarafından vurulma tehditi var...Ben de tamamen sizinle aynı fikirdeyim...

ABD özellikle Pasific bölgesine yöneleceği için Griffin hafif tanka ihtiyaç duyuyor onun Griffin hafif tank ailesine yönelmesi normal. (Griffin 2 sizin bahsettiğiniz 105 mm hafif tank ama bu tank istenirse 120 mm top da taşıyor , Griffin 3 ise 50 mm XM913 otomatik toplu 6 piyade de taşıyabilen bir  zma yani aslında Griffen bir zırhlı araç ailesi)

Bizim 105 mm tercihimiz ; ABD gibi operasyonel zaruri bir zorunluluk değil aslında maddi-teknik imkansızlıktan kaynaklanan bir zorunluluk ... Afedersiniz ama paramız,120 mm top taşıyacak motorumuz, motorumuz olsa da buna takacağımız topumuz yok ve elimizde de yüz binlerce 105mm mühimmat...Onun için 105 mm 'ye yöneldik BENCE...

Hiçbir tankçı 120 mm M-60 T varken gidip 105 mm M-60A3 içine girmek istemez...İster Trakya olsun ister Suriye.. Karşıma T-72 çıkacak ben bunu 105 mm topla da vururum demez , 120 mm ister...
Sıcak bir çatışmada hava desteği , İHA desteği vs... gelir gelmez nereden biliyorsunuz destek geleceğini o anda .Belki tankınızın namlusuyla başbaşa kalacaksınız yaşam ile ölüm arasında ? O komutan yerinde olduğunuzu düşünün ...

Türkiye'nin 105 mm tercihinin ; engebeli coğrafi koşullarından kaynaklı bir yönelim olduğunu düşünmüyorum ...1990'ların sonundaki Tank 2000 den beri Altay dahil hep komutanlar 120mm istedi...O zaman coğrafyamız farklı değildi...

Ben sadece 750 tane 105 mm M-60A3  yerine 300 120 mm M-60A3 bize daha uygun olur diyorum...Bu benim düşüncem...

Hocam sıcak bir çatışmada ellerinde taşınabilir antitank füzesi olan yada her tarafa kilolarca el yapımı patlayıcı yerleştirmiş askerin karşısında 130mm topu olan tankta olsa nafile bunu defalarca konuştuk yine yazayım. Tankın, tanka karşı olan en son savaşı 33 sene önceydi. Şimdi İHA'lardan küçücük füzelerle tankların vuruluşunu sanki oyunmuş gibi kameralardan izliyoruz. Tabiki büyük namlular her zaman iyidir fakat bir zorunluluk değil bence bu da benim düşüncem.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #714 : 29 Ocak 2023, 02:11:47 »
Hatta 33 sene önceki savaşta da pek karşı karşıya geldikleri söylenemez!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #715 : 29 Ocak 2023, 02:30:02 »
Hatta 33 sene önceki savaşta da pek karşı karşıya geldikleri söylenemez!

Aynen

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #716 : 29 Ocak 2023, 02:30:38 »
Cevaplar için teşekkürler..

Bu modernizasyon olayında imzalanmış bir proje yok deniyor doğru mu?

Yalnızca SavunmasanayiST'nin "edinilen" bilgisi var. Resmi bir şey yok.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #717 : 29 Ocak 2023, 03:14:27 »
Motor arandığına göre detaylı bir arayış var. Ama motor ortaya çıkmadan imza olmaması da normal. Öyle veya böyle bir şeyler yapılmalı
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2023, 03:16:04 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #718 : 29 Ocak 2023, 03:40:31 »
Alıntı
Sn Serkan1976,
120mm namlulu Sabra ve Leo 2a4 tanklarımızda bulunan top,  44 kalibre. Bu topun menzili de delme gücü de Altay tankının üzerindeki 55 kalibre topun gerisindedir.
Yunan’ın elindeki Leo 2a7Hel tanklarının topu da 55 kalibredir. Bize Altay lazım. Diğer tanklar bu boşluğu dolduramazlar. Yaptığımız Leo2a4 modernizasyonu olsun, bu M60a3 modernizasyonu olsun; bunların hepsi, eldeki tanklara savaş esnasında daha fazla beka kabiliyeti kazandırmanın ötesine geçemeyen işlemlerdir.
105mm yivli namlularıyla hızlı, kıvrak ve hafif sayılacak bu tanklar, piyadeye destek amaçlı kullanılacak tanklardır. Bunlar HE ve HEP mühimmatlarıyla hızlı cephe yarma operasyonu yapmak için ideal araçlardır.
120mm, tankın tanka karşı savaş alanı üstünlüğü için , 55 kalibreli topu olan Altay’ı bekleyeceğiz.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2023, 03:43:56 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #719 : 29 Ocak 2023, 05:20:09 »
Alıntı
Sn Serkan1976,
120mm namlulu Sabra ve Leo 2a4 tanklarımızda bulunan top,  44 kalibre. Bu topun menzili de delme gücü de Altay tankının üzerindeki 55 kalibre topun gerisindedir.
Yunan’ın elindeki Leo 2a7Hel tanklarının topu da 55 kalibredir. Bize Altay lazım. Diğer tanklar bu boşluğu dolduramazlar. Yaptığımız Leo2a4 modernizasyonu olsun, bu M60a3 modernizasyonu olsun; bunların hepsi, eldeki tanklara savaş esnasında daha fazla beka kabiliyeti kazandırmanın ötesine geçemeyen işlemlerdir.
105mm yivli namlularıyla hızlı, kıvrak ve hafif sayılacak bu tanklar, piyadeye destek amaçlı kullanılacak tanklardır. Bunlar HE ve HEP mühimmatlarıyla hızlı cephe yarma operasyonu yapmak için ideal araçlardır.
120mm, tankın tanka karşı savaş alanı üstünlüğü için , 55 kalibreli topu olan Altay’ı bekleyeceğiz.

Altay konusunda bire bir katılıyorum. Ama yivli namluda HEAT kullanmak iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Bunlar da tıpkı APFSDS gibi kanatçıkla dengelenir. Her ne kadar yivli namludan atılmak üzere özelleştirilse de yivli namlunun uzunluk çap oranı sınırından ötürü nüfuz değerini artıran uzun jet formu elde edilemiyor. Yivli namluda HESH kullanmak ise iyi bir fikir. Yivli namlu HESH'lerin düzleşme olgusunu artırır. ABD'liler bunlarla düşman tahkimatını yıkıyor. İngilizlerin yivli namlu kullanması da aynı sevdadan kaynaklı. Bu arada, namlunun değişip değişmediğine dair bir bilgimiz de yok.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2023, 15:32:21 Gönderen: İbrahim »