Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 149683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #670 : 27 Ocak 2023, 08:26:10 »
Vay arkadaş, forumda ne kadar çok tankçı varmış.  :D :D

Ama çoğu zırh koruması altında ilerleyip düşman tanklarını imha etmek düşüncesinde kalmış.  ;D

Biz Suriye'de operasyonlar gerçekleştirdik. Bir sürü zırhlı aracı vurduk. Aralarında tanklar da vardı. Ama hiçbirini tankla vurmadık!
20 civarında zırhlı aracımızı kaybettik. Bunların da aralarında tanklar vardı. Ancak bunların da hiç biri düşman tankları tarafından vurulmadı!
Muhtemelen Trakya'da yapılacak bir savaşta da yine tanklar birbirlerini vurmayacaklar.

Bugün Ukrayna'da tanklar savaşıyor. Halen de tank ihtiyacı duyuyorlar. Ukrayna'nın karşısında günümüz savaş taktiklerinden bihaber bir düşman var. Yüzlerce, hatta binlerce zırhlı aracı kullanarak saldıran. Tabi sonuç kendileri için felaket. Ukrayna'nın bütün bu saldırılara karşı koyabilecek kadar SİHA, helikopter, uçak vs gibi yeterli hava gücü yok. Çok fazla gelişmiş roket sistemleri de yok. O nedenle, açığı kapatabilmek için tankları da aktif olarak kullanıyor. Kullanılması gereken yerler de var çünkü. Batıdan istediği sistemler arasında tanklar da bulunuyor. İlginç olan, zaten kullanmakta olduğu Sovyet mantığındaki tankların benzerlerini savaş sırasında düşmandan ele geçirdiği halde halen ihtiyaç duyuyor. Daha doğrusu, cepheye sürebileceği her şeye ihtiyaç duyuyor.

Hava üstünlüğünüz yoksa...
Bir savaş yapıyorsunuz ve elinizdeki uçakları, SİHA'ları, helikopterleri vs kaybettiniz veya bir nedenle uçuramıyorsunuz! Güdümlü topçu roketleriniz vs yok. Güdümlü tanksavar sistemleriniz tükendi vs...
En gelişmiş tanklarınız bile olsa hiç şansınız yok!
Çünkü düşmanın elinde, bütün bu saydığım yoksunlukları sağlayan bir hava gücü var.
Ve siz mecbur kaldığınız için tanklarınızı sahaya sürdüğünüzde, düşman, size bütün bu yoksunlukları sağlayan hava gücü ile tanklarınızı kolaylıkla avlayacaktır!

Günümüz gerçekleri maalesef...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #671 : 27 Ocak 2023, 08:29:51 »
Biz cephede Suriye tankları ile karşı karşıya mı geldik ne zaman oldu bu?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #672 : 27 Ocak 2023, 08:35:34 »
Biz cephede Suriye tankları ile karşı karşıya mı geldik ne zaman oldu bu?

Gelmedik.
Ben de neden gelmediğimizi anlatmaya çalışıyorum.
Ve neden gelemeyeceğimizi!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #673 : 27 Ocak 2023, 09:20:14 »
Öyle mi, yoksa arada tamponlar, sınırlar olmasın. Sonuçta biz oraya resmiyette IŞİD ve PKK ile mücadele için girdik. Suriye'ye ise sadece mütekabiliyet içerisinde sınırlı cevap verdik Verdiğimiz cevap da yine yediğimiz darbe gibi cephede karşı karşıya gelerek olmadı. Onlar cephede askerleri yokken havadan bizi vurdu, bizim askerimiz de onlarla cephede karşı karşıya gelmeden biz de onların ordularının önemli bir kısmını yok ettik
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2023, 09:25:01 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #674 : 27 Ocak 2023, 09:56:10 »
Ya sayfalardir  sürekli " karar vericiler , uzmanlar iyisini bilir vs..vs..." muhabbeti dönüyor  çok da şey yapmak istemiyorum ama aktif korumasız tank ve zırhlıların düzenli ordusu,tankı bile olmayan deaş karşısında düştükleri durumu gördük...Arka arkaya 3 tane Fırtına obüs'ü tek füzeyle yok ettiler.
Demek ki karar vericilere çok da güvenmek hata olabiliyor...Apar topar Pulat işine girdiler o telaşla...

Şimdi bu yazdıklarının 105 mm top ile ne alakası var diyebilirsiniz.
Demek istediğim Mehmet05'in yazdığı gibi Yahu 105 mm bize Suriye , İran,Ermenistan vs yerlerde yeter dersiniz bir bakarsınız karşında Abraams çıkıvermiş..

SONUÇ: Benim söylemek istediğim Batı ,130 mm'ye geçmeyi düşünürken 300-400 tane  M60'ı 105 yapmak yerine 200 tane M60'ı 120 yapalım Altay gelene kadar...

170 M60T , 81+250 Leopard 2A4 T1 İlave Zırh modernizasyon+ 200 M60A3 120 mm bize Altay kadar yeter...
Yani biz Lahat ile vs ile 105 mm eksikliklerini tamamlarız gibisinden düşünecek olursak 105 mm M60'a da ihtiyacımız yok başka sistemlerle de bu eksiği kapatırız . MANTIK BUYSA EĞER...
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2023, 10:29:18 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #675 : 27 Ocak 2023, 10:33:32 »
Öyle mi, yoksa arada tamponlar, sınırlar olmasın. Sonuçta biz oraya resmiyette IŞİD ve PKK ile mücadele için girdik. Suriye'ye ise sadece mütekabiliyet içerisinde sınırlı cevap verdik Verdiğimiz cevap da yine yediğimiz darbe gibi cephede karşı karşıya gelerek olmadı. Onlar cephede askerleri yokken havadan bizi vurdu, bizim askerimiz de onlarla cephede karşı karşıya gelmeden biz de onların ordularının önemli bir kısmını yok ettik

Bak onu açıklıyorum işte. Artık tanklar cephede karşı karşıya gelmiyor. Hava gücü olan yerdekini vuruyor mesela.

Ya sayfalardir  sürekli " karar vericiler , uzmanlar iyisini bilir vs..vs..." muhabbeti dönüyor  çok da şey yapmak istemiyorum ama aktif korumasız tank ve zırhlıların düzenli ordusu,tankı bile olmayan deaş karşısında düştükleri durumu gördük...Arka arkaya 3 tane Fırtına obüs'ü tek füzeyle yok ettiler.
Demek ki karar vericilere çok da güvenmek hata olabiliyor...Apar topar Pulat işine girdiler o telaşla...

Şimdi bu yazdıklarının 105 mm top ile ne alakası var diyebilirsiniz.
Demek istediğim Mehmet05'in yazdığı gibi Yahu 105 mm bize Suriye , İran,Ermenistan vs yerlerde yeter dersiniz bir bakarsınız karşında Abraams çıkıvermiş..

Benim söylemek istediğim Batı 130 mm'ye geçmeyi düşünürken 300-400 tane  M60'ı 105 yapmak yerine 200 tane M60'ı 120 yapalım Altay gelene kadar...

170 M60T , 81+250 Leopard 2A4 T1 İlave Zırh modernizasyon+ 200 M60A3 120 mm bize Altay kadar yeter...
Yani biz Lahat ile vs ile 105 mm eksikliklerini tamamlarız gibisinden düşünecek olursak 105 mm M60'a da ihtiyacımız yok başka sistemlerle de bu eksiği kapatırız . MANTİK BUYSA eğer...

Evet karar vericiler diyorum. Bu konuda çok mantıklı davranmışlar. Elimizde zaten 120 mm namluya sahip M60T tankları var. Ek olarak Leopard -2 tanklarımız da 120 mm. Altay da 120 mm namlulu olacak. Eski tankları zırh gücü artırılmış ama hafifletilerek çevikliği de artırılmış, aktif koruma sistemleri ile donatılmış, modern tanklara göre hafif tank benzeri bir şekle dönüştürmek. Gayet mantıklı!

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #676 : 27 Ocak 2023, 10:33:36 »
Suriye de tanka tank savas olmadı. Savaştığımiz orgutlerin tankı yoktu. Suriye ordusuyla savaşırken de ucani kaçanı siha ile vurduk.
Ama tanklari aktif olarak kullandık. El bab operasyonunda tank kayıpları verdik bunun sebebini tek başına tanklara yükleyemeyiz elimizdeki leolarin zırh koruması oldukça eskiydi. Üstüne yeterli yakın hava desteği verilmedi o zamanlar elimizde yeterli iha/siha yoktu hatta heli bile ucuramadik. Savas denilen b.k yer destek unsurlarından hava destek unsurlarının koordineli bir çalışmasıyla yapılan bir iş. Maalesef El Bab da bu işi pek beceremedik.
Ama Bahar kalkanı ve barış kalkaninda modernize edilmiş tankları aktif olarak kullandık.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2023, 10:34:38 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #677 : 27 Ocak 2023, 10:42:26 »
Yani biz Lahat ile vs ile 105 mm eksikliklerini tamamlarız gibisinden düşünecek olursak 105 mm M60'a da ihtiyacımız yok başka sistemlerle de bu eksiği kapatırız . MANTIK BUYSA EĞER...

Aslında tanklardaki sayısal açığımızı kapatabiliriz. Elde işler halde tutulan 2500 kadar M48 var. Bunların taret çapları M60 ile aynıysa, @re'nin dediği gibi, mevcut taretlerini bu taretle değiştirip, zırhlarını da elden geçirerek, hepsini de Silahlı İnsansız Kara Aracı haline getirirsek, çok ciddi bir güç çarpanı üretebiliriz. Bu beceriye sahibiz.

Ama ifade edileni anladım. Gerekirse hasımlardaki silahın eşdeğerini üretebilecek kabiliyete ulaşmak şart. O da güç paketi ekosistemini oluşturmaktan geçiyor.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2023, 10:43:33 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #678 : 27 Ocak 2023, 10:45:16 »

Aslında tanklardaki sayısal açığımızı kapatabiliriz. Elde işler halde tutulan 2500 kadar M48 var. Bunların taret çapları M60 ile aynıysa, @re'nin dediği gibi, mevcut taretlerini bu taretle değiştirip, zırhlarını da elden geçirerek, hepsini de Silahlı İnsansız Kara Aracı haline getirirsek, çok ciddi bir güç çarpanı üretebiliriz. Bu beceriye sahibiz.

Bu da gayet mantıklı!
+1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #679 : 27 Ocak 2023, 11:23:05 »

Daha 80+250 tane de bu aslanlar geliyor....Opsiyonel olarak Aselsan Pulat ilavesi.

'Akkor tipi ürünleri dünyada üretebilen dördüncü bir ülke yok'
ASELSAN Gm Haluk Görgün:▫️2023’te Altay projesinde seri üretimle ilk tanklar ortaya çıkacak
▫️Sistemlerimizin birçoğu hazır
▫️Pulat halihazırda kullanılıyor, Akkor'da da çok güzel gelişmeler var...

AKKOR sonunda oluyor galiba...
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2023, 11:39:36 Gönderen: serkan1976 »