Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 149629 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #630 : 26 Ocak 2023, 17:05:50 »
   M-60 A3 için neden motor aradığımız ortada. Otomatik doldurucu çok-çok iyi bir haber. Darısı Altay ın başına.

Bu modernizasyonda motorların değişeceğine dair bilgi var mı?

Bir de 105 mm top diyor , yetersiz değil mi?

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #631 : 26 Ocak 2023, 17:22:49 »
Ben bu MZK modernizasyonuna bayıldım arkadaş bayıldım yav. Kuleye otomatik doldurucu, UKSS ve en önemlisi 105 mm top. Otomatik doldurucu  ve 105 mm top ile kule, zırh eklenmesine rağmen hafiflemiş ve tank düşük bir silüete sahip olmuş. Tank bu sayede düşmana daha az hedef görüntüsü verecek. Yabancı kaynaklarda düşmana görüntü vermemek de beka kabiliyetinin bir basamağı sayılıyor. Şuraya MZK kulesi koyun dediğimi anlarsınız:

Yine otomatik doldurucu sayesinde mühimmat haznesi kule arkasına alınmış.Yanlış hatırlamıyorsam o haznede Leo 2A4'ler 15 mühimmat taşıyor, MZK kulesi 105 mm top taşıdığından o haznede 20'den fazla mühimmat taşıyabilir. yine tank dakikada daha fazla atış yapacak, insan takatini aşan engebeli araziler de bile mühimmat kamaya hızlıca sürülecek.

Bu modernizasyon ile tanka eklenen lazer ikaz alıcısı sayesinde tank lazerle işaretlendiğinde, uyarı sonrası sis havanları ateşlenip sütre gerisine saklanarak tanksavar nişanlaması önlenir. Bunlar, coğrafi şartlardan ötürü yapılamıyor olsa bile kule füzeye doğru çevrilerek zırh koruması artırılır. Tankların en mukavemetli bölümü kuledeki yanak zırhlarıdır. Lazer uyarı sistemi düşmanın konumunun tespitinde de fayda sağlar. ayrıca, tepit edilen konuma UKSS veya top ile atış yapılarak aynı düşman tarafından art arda tankın vurulmasının önüne geçilir.

Benim twitterda gördüğüm kadarıyla en çok itiraz 105mm topa gelmiş. Güncel 105 mm apfsds'lerin 2 km menzilde 500mm nüfuz değeri var. Genelde tanklar birbiri ile 800-1000 m mesafelerde karşılaşır. Bu deliş değeri Suriye'deki çoğu tankı delmek için fazlasıyla yeterli. Suriye'de Esad rejimi T-55 ve T-62 çeşitli varyantları, 600'den fazla T-72'nin çeşitli varyantları ve 20'ye yakın T-90A ve T-90AM'ye sahiptir.  T-72B3, T-72 AV TURMS-T ve T-90'lar dışında tamamını bu nüfuz değeri ile delebilir. Dikkat ederseniz bu tankların namluya yakın kısımlarında zırh bulunmaz bu noktalardan bu tankları da delebilir. Rusya 2015-2016 yıllarında 40 T-90 ve 300 T-72B vermiş idi. T90A'ların bile yarısını kaybettiler. Kaynaklar 20'ye yakın kalığını söylüyor. T-72'lerden kim bilir ne kadar kalmıştır. 120 mm top ile gerekesiz ağırlık ve yüksek bir silüet yerine Suriye'de çoğu tankı delebilecek 105 mm top kullanıp tankı hafifleterek tankın, hem hızının hem de kıvraklığının artırılması ve silüetinin düşürülmesi bence yapılabilecek en iyi seçenek idi. Tanka eklenen yeni optronikleri yazmadım bile.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2023, 00:20:43 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #632 : 26 Ocak 2023, 17:38:04 »
Güzel de tank tankı delmiyor artık. Tankların karşı karşıya gelmeleri günümüzde düşük olasılık.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #633 : 26 Ocak 2023, 17:40:16 »
   M-60 A3 için neden motor aradığımız ortada. Otomatik doldurucu çok-çok iyi bir haber. Darısı Altay ın başına.

Bu modernizasyonda motorların değişeceğine dair bilgi var mı?

Muhtemelen evet. İngiltere'den 10 miyar dolarlık alımın içinde M60 güç paketi de sayılıyordu. Şasi güçlendirilmesi de yapılır diye düşünüyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #634 : 26 Ocak 2023, 17:51:41 »
105 mm topu TSK asla kabul etmez...

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #635 : 26 Ocak 2023, 17:58:28 »
Benim twitterda gördüğüm kadarıyla en çok itiraz 105mm topa gelmiş. Güncel 105 mm apfsds'lerin 2 km menzilde 500mm nüfuz değeri var. Genelde tanklar birbiri ile 800-1000 m mesafelerde karşılaşır. Bu deliş değeri Suriye'deki çoğu tankı delmek için fazlasıyla yeterli. Suriye'de Esad rejimi T-55 ve T-62 çeşitli varyantları, 600'den fazla T-72'nin çeşitli varyantları ve 20'ye yakın T-90A ve T-90AM'ye sahiptir.  T-72B3, T-72 AV TURMS-T ve T-90'lar dışında tamamını bu nüfuz değeri ile delebilir. Dikkat ederseniz bu tankların namluya yakın kısımlarında zırh bulunmaz bu noktalardan bu tankları da delebilir. Rusya 2015-2016 yıllarında 40 T-90 ve 300 T-72B vermiş idi. T90A'ların bile yarısını kaybettiler. Kaynaklar 20'ye yakın kalığını söylüyor. T-72'lerden kim bilir ne kadar kalmıştır. 120 mm top ile gerekesiz ağırlık ve yüksek bir silüet yerine Suriye'de çoğu tankı delebilecek 105 mm top kullanıp tankı hafifleterek tankın, hem hızının hem de kıvraklığının artırılması ve silüetinin düşürülmesi bence yapılabilecek en iyi seçenek idi. Tanka eklenen yeni optronikleri yazmadım bile.
YPG'ye verilen Bradleyleri falan deler mi?

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #636 : 26 Ocak 2023, 18:27:58 »
105 mm olacaksa niye modernizasyon ile uğraşılıyor ki Fnss Kaplan veya Tulpar alsınlar?

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #637 : 26 Ocak 2023, 18:31:55 »

Bu tanklar zaten TSK envanterinde, neyi kabul etmiyor?

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #638 : 26 Ocak 2023, 18:35:32 »
Ben bu MZK modernizasyonuna bayıldım arkadaş bayıldım yav. Kuleye otomatik doldurucu, UKSS ve en önemlisi 105 mm top. Otomatik doldurucu  ve 105 mm top ile kule, zırh eklenmesine rağmen hafiflemiş ve tank düşük bir silüete sahip olmuş. Tank bu sayede düşmana daha az hedef görüntüsü verecek. Yabancı kaynaklarda düşmana görüntü vermemek de beka kabiliyetinin bir basamağı sayılıyor. Şuraya MZK kulesi koyun dediğimi anlarsınız:

Yine otomatik doldurucu sayesinde mühimmat haznesi kule arkasına alınmış. Bu sayede mühimma personelden tamamıyla ayrılmış. Rus tankları ile aynı akıbeti yaşamayacak. Yanlış hatırlamıyorsam o haznede M1A2'ler 15 mühimmat taşıyor, MZK kulesi 105 mm top taşıdığından o haznede 20'den fazla mühimmat taşıyabilir. yine tank dakikada daha fazla atış yapacak, insan takatini aşan engebeli araziler de bile mühimmat kamaya hızlıca sürülecek.

Bu modernizasyon ile tanka eklenen lazer ikaz alıcısı sayesinde tank lazerle işaretlendiğinde, uyarı sonrası sis havanları ateşlenip sütre gerisine saklanarak tanksavar nişanlaması önlenir. Bunlar, coğrafi şartlardan ötürü yapılamıyor olsa bile kule füzeye doğru çevrilerek zırh koruması artırılır. Tankların en mukavemetli bölümü kuledeki yanak zırhlarıdır. Lazer uyarı sistemi düşmanın konumunun tespitinde de fayda sağlar. ayrıca, tepit edilen konuma UKSS veya top ile atış yapılarak aynı düşman tarafından art arda tankın vurulmasının önüne geçilir.

Gerçekten inanılmaz düşük silüeti var.

https://twitter.com/SavunmaSanayiST/status/1618525522862145538?s=20&t=SYNJfciWYCy3Tsyg8nLN-A

« Son Düzenleme: 26 Ocak 2023, 18:36:12 Gönderen: The Qonqueror »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #639 : 26 Ocak 2023, 18:59:31 »

Bu tanklar zaten TSK envanterinde, neyi kabul etmiyor?

Sabra'lar?