Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 149757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #550 : 04 Eylül 2022, 11:06:47 »
Önde olmanın bir mantığı var ama. Tamam kameralar termaller var ama tanklar basit optikler ilede etrafı görebilmeli hatta en kötü durumda gözle bile savaşabilmeli buda şöförün bari önde olmasını gerektiriyor. Galaktica nın bile personeli en önde duruyor bir camı var dışarıyı gören
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2022, 11:11:24 Gönderen: re »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #551 : 04 Eylül 2022, 12:00:38 »
Basit optik duzeneklerle bu sorun çok kolay asılır.basit mühendislik çalışması yeterlidir.ama bekaa herseyden önce gelmeli.personel oldumu tank önemsiz ama tank oldumu personel yinede gereklidir. 

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #552 : 04 Eylül 2022, 12:17:54 »
Eğer cephede durumsal farkındalığı yakalarsanız insan arazi sürüşündeki riskler için önemli asıl olarak, ama belki bu da aşılabilir. Durumsal farkındalığı tek bir araç için düşünmeyin, birliğindeki araçlar başta tüm kuvvet ve müttefik araçlarla haberleşen, onların gördüğünden, bulduğundan, vurduğundan haberdar olan araçlar olarak düşünün. Karada, denizde, havada, tüm insansız araçlar için bu böyle. İHAlar dogfight yapabilir mi, belki tek birinin durumsal farkındalığı ile yapılamaz, ama 3-5 inanın durumsal farkındalığı ile radar, diğer sensörler birleşince, belki harekat alanını yapay zeka insandan çok daha hızlı okuyup, yorumlayabilir. Tankta da bu böyle, yapay zekayı programlar, arazi kırıklarını mükemmel yüklerseniz, hangi noktada görünmez olduğunu, hangi noktada atış pozisyonuna geçip, nereye çekilip geri nereden saldıracağını insandan çok daha hızlı ve doğru bir şekilde planlayabilir, düşman hareketlerine göre planını değiştirebilir. Yani sensör, füzyon, ağ Merkezli sistem, en iyi programlanmış ve belki en iyi öğrenen, alternatif planları olan yapay zeka.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #553 : 04 Eylül 2022, 12:50:46 »
Eğer durumsal farkındalık mesele olsaydı İsrail önce personel diyip merkavada motoru  one koymazdi.yillardirda bu şekilde tasarımlarında en ufak taviz vermediler.demekki olabiliyormus.bura da önemli olan iş yarayan tasarımların uygun parçalarını birleştirip optimum çözümü üretmektir.gelecekte dev araçlar değil mobilitesi yüksek araçlar on planda olacak.yoksa hiçbir tank fuzeden kaçamaz.aktif pasif koruma sistemleri olmayan hantal tank Devri kapandı.70 tonluk tank yapıp onu hareket ettirmeye 1800 bg güç üretecek motor koyup sahada sadece 20 atış lik cephane taşıması artık anlam ifade etmiyor.namludan güdümlü füze atması hizlinyer değiştirmesi aktif koruması üst ve ön zırhı yeterli olması gibi parametre değişikliklerine orduların uyum sağlaması gerekecektir.360 derece gece gündüz durumsal farkındalık aktif radar basit eh ed ağ merkezli harbe uygun kriptolu iletisim gibi isterler on planda artik

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #554 : 04 Eylül 2022, 12:56:38 »
Basit optik duzeneklerle bu sorun çok kolay asılır.basit mühendislik çalışması yeterlidir.ama bekaa herseyden önce gelmeli.personel oldumu tank önemsiz ama tank oldumu personel yinede gereklidir. 

prizmalarla aynalarla filan zamazingo bir şey düşünüyorsan hiç düşünme çünkü kafanı çıkartarak savaşabilmelisin tankta yeri gelince. Armata da bu fotodaki gibi  dışarı kafanı çıkartıp etrafa bakarak araç sürülüyor.

« Son Düzenleme: 04 Eylül 2022, 12:58:42 Gönderen: re »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #555 : 04 Eylül 2022, 14:27:16 »
Eğer durumsal farkındalık mesele olsaydı İsrail önce personel diyip merkavada motoru  one koymazdi.yillardirda bu şekilde tasarımlarında en ufak taviz vermediler.demekki olabiliyormus.bura da önemli olan iş yarayan tasarımların uygun parçalarını birleştirip optimum çözümü üretmektir.gelecekte dev araçlar değil mobilitesi yüksek araçlar on planda olacak.yoksa hiçbir tank fuzeden kaçamaz.aktif pasif koruma sistemleri olmayan hantal tank Devri kapandı.70 tonluk tank yapıp onu hareket ettirmeye 1800 bg güç üretecek motor koyup sahada sadece 20 atış lik cephane taşıması artık anlam ifade etmiyor.namludan güdümlü füze atması hizlinyer değiştirmesi aktif koruması üst ve ön zırhı yeterli olması gibi parametre değişikliklerine orduların uyum sağlaması gerekecektir.360 derece gece gündüz durumsal farkındalık aktif radar basit eh ed ağ merkezli harbe uygun kriptolu iletisim gibi isterler on planda artik

Merkava'da motor önde de, şoför nerede acaba. Diğerlerinin motoru öne koymamaları daha çok denge ile ilgili olmasın.  Hiç tanka bindiniz mi bilmiyorum. Durumsal farklılıktır ki, İsrailli tank komutanı tanka kafası dışarıda komuta etmek zorundadır. O kulenin içinde bir de hızla seyrediyorsan yön duygunu kaybedersin. O yüzden tank komutanı hedef tarif ederken tank saat yönüne göre değil, namlu saat yönüne göre tarif eder. O bakımdan Armata gibi bir tankta personeli güvenlik sebebiyle  bir kozaya kapatıyorsanız, şöfor bile savaş anında orada kapalı kalacaksa, personelin tankın içinden veya dışından kumandası arasında çok fark kalmayacaktır.

Eğer dediğim gibi sensör, füzyon, ağ merkezli durumsal farkındalık gelişirse, gelecek, sensörlerin tehdidi otomatik algılaması, bu bilgileri paylaşması ve gerektiğinde otonom önleme, savaş kapasitesidir. 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #556 : 04 Eylül 2022, 19:58:44 »
Merkava'nın motoru önde. Ancak şoför de önde! Ayrıca personelin geri kalanı isabet alma olasılığı ön gövdeye göre daha yüksek olan kule içerisinde. Kule isabet alır da içerideki cephane ateş alırsa personelden kurtulan olmayabilir.
T-14 tasarımında kule içerisinde personel yok! Cephane kule içerisinde ve otomatik doldurucu mevcut. Alcak silüet nedeniyle batı tanklarına göre vurulma olasılığı daha düşük. Personelin tamamı artırılmış zırh koruması altında yakıt ve cephaneden ayrılmış olan ön bölümde.

Tabi bütün bunlar artık günümüce önemini yitirmiş olan tanka karşı tank savaşı durumunda ağılıklı olarak geçerli!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #557 : 04 Eylül 2022, 21:38:05 »
Armata farklı bir konsept Ukrayna savaşında  göremedik sanırım 2015'devilk kez çıktı ama seri üretime bir türlü geçemiyorlar tıpkı Su-57 gibi...

Bana hep kızıyorsunuz ama ben yine ABD , Almanya tank konsepti görmeden T-14'ü abartmamak , bizim Altay da insansız kuleli olsun 50 tondan hafif olsun , hibrit olsun diye adım atmamak gerekir diye düşünüyorum...
En önemlisi de modern savaşlarda koca koca destroyerler, 60 tonluk tanklar artık iş yapar mı , böyle yatırımlar öncelikli olmalı mı ya da parayı başka sistemlere mı yatırmak lazım iyi düşünmeli....

Yani önce güç sistemi(motor , itki sistemleri) bağımlılığımız olmamalı,elektronik-yapay zeka açığı kütüphanemizde olmamalı, Metalurji eksiği hizla giderilmeli,lazer teknolojisine yönelmeliyiz...Gerisi modern savaş alanı ihtiyacımızı bu 4 ayak üzerinde birleştirmek...

Yani ülken bu 4 yeteneğe sahip olacak , komutanlar " bize şu , şu şu özellikte tank,gemi vb lazım" dediğinde bu 4 birikimle hemen oluşturulabilmeli...

Çevrimdışı Gosform

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #558 : 04 Eylül 2022, 23:54:24 »
Armata tankında personelin yüksek korumalı kapsül içinde görev yapıyor olması avantaj bence.

Armata tankında dikkatimi çeken bir şey var batı tankları ile kıyaslandığı bir görsele de denk gelmedim Armata önceki Rus tanklarına kıyasla daha yüksek siulete sahip gibi ve boyut olarak daha büyükmüş gibi görünüyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #559 : 05 Eylül 2022, 00:45:59 »
Armata farklı bir konsept Ukrayna savaşında  göremedik sanırım 2015'devilk kez çıktı ama seri üretime bir türlü geçemiyorlar tıpkı Su-57 gibi...

Bana hep kızıyorsunuz ama ben yine ABD , Almanya tank konsepti görmeden T-14'ü abartmamak , bizim Altay da insansız kuleli olsun 50 tondan hafif olsun , hibrit olsun diye adım atmamak gerekir diye düşünüyorum...
En önemlisi de modern savaşlarda koca koca destroyerler, 60 tonluk tanklar artık iş yapar mı , böyle yatırımlar öncelikli olmalı mı ya da parayı başka sistemlere mı yatırmak lazım iyi düşünmeli....

Yani önce güç sistemi(motor , itki sistemleri) bağımlılığımız olmamalı,elektronik-yapay zeka açığı kütüphanemizde olmamalı, Metalurji eksiği hizla giderilmeli,lazer teknolojisine yönelmeliyiz...Gerisi modern savaş alanı ihtiyacımızı bu 4 ayak üzerinde birleştirmek...

Yani ülken bu 4 yeteneğe sahip olacak , komutanlar " bize şu , şu şu özellikte tank,gemi vb lazım" dediğinde bu 4 birikimle hemen oluşturulabilmeli...

Yok kızmıyoruz. Bunları zaten çoğumuz uzun zamandır söylüyoruz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com