Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 149705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #540 : 03 Eylül 2022, 20:03:03 »
Almanya dan motor almanın yolunu biliyorum ben. Şöyle denecek. "Almanya dan tank motorlarını alamadığımız için Altay projesini iptal ediyoruz."  Almanya bunu duyar duymaz koşa koşa kapımıza gelecek bir çözüm yolu önerecek. Ama böyle Altay projesini söndürüp beklersek ambargo devam eder.

:D :D Kılını bile kıpırdatmaz. Ambargonun nedeni Altay Projesi değil ki. Türkiye'nin dış politikası. Projenin iptali ile dış politika değişmeyeceğine göre ambargo koşulları da değişmez.
Haklı olabilirin ama ben içimden çocukça bir masumiyette bunu hissediyorum. Almanya nın Türkiye ye karşı yaptırım politikası çok isteksizce çok pırsıkçadır. İki ülke arasına hiç unutulmayacak tarihe çözülmeden kalmış bir kara leke bırakmak istemeyeceklerdir. Almanya bu kadar Türkiye düşmanı bir ülke değil istemeye istemeye prensip gereği ambargo uyguluyor. İşten istifa etme blöfü olurya patron kaybetmek istemez değerli adamı çözüm önerir biraz öyle bir blöf. Ama o blöftede biliyorsunuz işten gerçekten de çıkmayı göze almak gibi bir riski almakta çalışan için şarttır. Altay tankını gerçekten çöpe atacağız diyelim ve atalımda beklemektense. Bir çok ülke koca koca uçak projelerini çöpe attı Amerika comanche helikopterini çöpe attı. Bu kartı oynayalım Almanya geri adım atacak ama hiç Almanya ya pazarlığa oturmadan bunu ilan edelim.
Çok masum bir beklenti ama ben işe yarar sanıyorum

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #541 : 03 Eylül 2022, 20:31:28 »
BATU'nun işi uzun sürer. 2025 ve sonrası işaret ediliyor.

Ha bu arada, G. Kore güç paketinden tümden vazgeçildiğini ve BATU güç paketinin yerli mekanik aktarmayla beraber tek seçecek olarak devam ettiğini duydum birinden. Ama kaynağı güvenilmez buldum. Teyit edemem.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2022, 20:41:31 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #542 : 03 Eylül 2022, 20:47:29 »
Bırak batu yu ben BMC nin kaldığına bile emin değilim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #543 : 03 Eylül 2022, 20:55:30 »

Ha bu arada, G. Kore güç paketinden tümden vazgeçildiğini ve BATU güç paketinin yerli mekanik aktarmayla beraber tek seçecek olarak devam ettiğini duydum birinden. Ama kaynağı güvenilmez buldum. Teyit edemem.

DoganTuran'dan haber yok değil mi?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #544 : 04 Eylül 2022, 04:26:19 »

Geri dönecekti. Ama söylediğine göre, askeri özel görev yüzünden uzadı dönüşü.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #545 : 04 Eylül 2022, 08:43:32 »

Geri dönecekti. Ama söylediğine göre, askeri özel görev yüzünden uzadı dönüşü.
Teşekkürler...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #546 : 04 Eylül 2022, 10:14:41 »
Şu anda Rusya nın Armata tankında namlu bizim tanktan daha güçlü ve personel bizim tanktan daha kalın zırh ile korunuyor ama bizim ALTAY 70 ton iken Armata 50 ton arkadaşlar. 50 tonu anlamak için modernize edilmeyen M60 lar 55 ton olduğu göz önüne alınır ise Armata nerdeyse M48 ağırlığında bir tank. Buna birde aktif koruma sistemleri eklenince Armata neden olmasın diye düşünmek gerekir. Personelini çok daha iyi koruyan tankın kalanınıda yinede 20 mm ye karşı koruyan üstüne birde tankın genelini Aktif koruma sisteminin başarısı düzeyinde koruyan bir tank neden düşünülmesin.

Bence 1200 bg motor ile kendimize bir tane Armata yapalım derim ben. Bunu 1500 bg motor alamadık diye önermezdim o hiç akıllıca olmazdı bir şekilde 1500 ü bulmamız gerekir derdim ama bence motor dışında sebeplerlede bizim yeni tanka ihtiyacımız var.

Almanya Amerika İsrail Fransa İngiltere İtalya Çin Kore Japonya gibi tank üreticileri kendi Armata yaklaşımı ile tanklarını çizmeye başladılar bile haberler geliyor.

Rusya nın Armata yaklaşımı nedir?
Gelişen elektronik ile tankı bir hareketli kule içinden yönetip tüm tankı bu yüzden zırhlandırmak yerine tankın önünde çok daha iyi zırhlı üç kişilik bir kabin içinden tüm tankı elektronik olarak yönetmektir. Buda tüm tankı aşırı zırhlandırmak yerine küçücük personel kısmını aşırı korumakla yetinmeye sebep oluyor ağırlık düşüyor güvenlik artıyor. Birde personeli hareketli kule altında yani iki parça arasında tutmanın önlenemez güvenli sorunları var. Buna karşılık insansız sisteminde işletme esnasındaki anormalliklere müdahale sorunu var bunlar hep tecrübe edilmeyi gerektiren artı eksiler tabi ki

Armata tankı böyle arkadaşlar personel sadece önde aşırı zırh altında dışarı çıkışı kaçışı yakıtla mühimmatla teması en olumlu hale getirilmiş şekilde savaşıyor buda çok ciddi ağırlık avantajı sağlıyor 50 ton ile 70 tondan daha iyi personel koruması sağlanıyor. Tabi personeli korumak savaş kazandırır mı oda bir soru tank gider personel kalır bir kurmayın tercihi midir hep bunlar tartışma konusu aslında. Bu yaklaşım hakkında kesin doğrular kararlar oluşmadı sadece düşünmeye değer tartışmaya değer belki de 70 tonluk 20 yy tankını son dakikada yapmakta acele etmemek gerek biraz oyalanmak yeni doğruları yakalamak gerek diyorum. Çünkü dünya bizim ALTAY tankı benzeri tanklarını 80 lerde çizdi yaptı onlar için yeni şeyler çok rantabl iken biz gıcır gıcır ALTAY lar ile kala kalırız

« Son Düzenleme: 04 Eylül 2022, 10:27:39 Gönderen: re »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #547 : 04 Eylül 2022, 10:30:26 »
Armata deneysel kaldı, cephede kullanamadılar. Düşünce iyi ama Rus sensörleri ve fuzyonu durumsal farkındalığı yakalayamadı gibi. Belki biz yapabiliriz ama o zaman insanlı kocaman ve ağır tank yapmak ne kadar mantıklı, tartışılır.
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2022, 10:33:58 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #548 : 04 Eylül 2022, 10:52:30 »
Deneysel olduğu çok söylenemez ciddi ciddi orduya vermek için yaptılar ama düşünsenize T90 larınız var on bin çeşitli tankınız var içlerinde dünya tankları ile başa baş tankınız var iken Armata ile tankları değiştirelim demek ne kadar kolay olabilir ki. İsrail mesela diyelim aklına yattı böyle bir tank yaptı çokta hoşuna gitti ne yani Merkava 3 leri çöpe atıp bunlardan 3000 tanemi üretecek zoru ne öbürü de fena değil. Bütün tank üreticisi ülkeler bu durumda Amerika M1 lerden kurtulayım demiyor daha iyisi aklına gelse de çok acelesi yok. Rusya da böyle tankı yaptı sorunları varsa çözer ama gel de üret ondan binlerce hiç motive edici değil ben onsam bende üretmem T90 lar ile savaşırım. Başka ülkeler gözleri alamıyor tanklarını değiştirmeye ama bizim için zamanı geldi en rahat ülkeyiz yeni tank yaklaşımları için.
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2022, 11:03:16 Gönderen: re »

Çevrimiçi selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #549 : 04 Eylül 2022, 11:03:02 »
armata mantıklı bir tasarımdı ama bence yerleşimi ters olmalıydı. personel ve motor yer değiştirmeliydi.hem zırh azaltılır ve daha hafif bir tank olur hemde personel için arka tarafta kapı konulabilirdi.armatada personel çatışma sırasında savaş dışı kalsa bile çıkış işlemini tankın en çok hedef alınan yerinden yapmak zorundalar. merkava gibi motor önde kule otomatik yükleyicili ve arka tarafta zırhlı bir personel kontrol ünitesi.bence en mantıklı tank tasarımı bu olacaktır.üstelik top attack saldırı yapabilen anti tank mühimmatlarından personel daha kolay kurtulabilir