Gönderen Konu: Tank Modernizasyonu  (Okunma sayısı 149701 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tank Modernizasyonu
« Yanıtla #200 : 03 Eylül 2019, 03:09:50 »

Tanklarımızı Zeytindalı ve afrin harekatları öncesi modernize etmek çok yanlış olurdu. Başika’da ve bu iki harekatta gördükki tankların savaş alanındaki isterleri çok değişmiş. Atgm kaynayan bir ortamda birçok zaman asimetrik harp dediğimiz bir harple karşı karşıya kalacağız. Kursk bozkırındaki tank tanka karşı savaş artık pek yok. Olsa da tanklar üzerindeki silahlar ve topçu birimlerindeki güdümlü silahlarla ve birde helilerden atılan atgm lerle tanklar çok daha değişik bir konumda savaşmaya mecburlar. Biz bunu yaşamış bir ordu olarak ona göre zırhlı birliklerimizi yeniden modernize etmemiz gerekliliğinin farkına vardık.
Altay’ın son prototiplerinden üretip afrinde savaş alanına sürseydik, korunma açısından ne kadar yetersiz kaldığını görecektik. Akkorsuz Altay yorgansız kışın dışarıda yatmaya benzer.
Ama artık biliyoruz ne yapılması gerektiğini de ; ya bürokrasi, ya rant paylaşamama, ya da finans yokluğundan hala üretim başlayamadı.

Bunları bilmek için Suriye'ye girmemize gerek yoktu. Bunları zaten internet ortamındaki çoluk çocuk bile biliyor. Silahlı kuvvetlerin çoğu personeli de biliyor. Ama karar vericiler nedense bilmiyor!
Her şey tecrübe ile öğrenilmek zorunda değil. Daha önce tecrübe edenleri izlemek, gelişmeleri sürekli takip etmek, tehditleri, olasılıkları değerlendirmek ve önlem yolları araştırmak zaten profesyonellerin ana görevi olmalı!
Çok doğru söylüyorsunuz. Ama bürokrasinin, rant kültürünün ve neme lazımcılığın en üst seviyeye ulaştığı ülkemizde, ciddi kayıplar olmadıkça, kötü bir ders alınmadıkça ve de tokat yemedikçe hiç bişey düzgün yapılmıyor. Bu insanların yapısında var. İşin içinde para ve rant olunca insan hayatı önemsenmiyor. Aynı benzer olaylar İngiliz ve Amerikan ordusunda da var. Afghanistan da yanlış zırhla donatılmış askerlerden tutun arızalı ya da eksik silahlarla teçhiz edilmiş birliklerin kayıp verdikten sonra bunun üstleri tarafından bilindiği ancak bürokrasiden ya da parasal nedenlerden dolayı eksikliklerin giderilmediği ortaya çıkıyor.
Maalesef bizde bu tip olaylar çok daha sık oluyor.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #201 : 03 Eylül 2019, 10:17:19 »
Nasıl yanlış olsun. M60 Sabra yanlış mı mesela ? Çok doğru projeydi. Akkor mevzusu apayrı konu.
M60 ların m60t modernizasyonu doğru bir hareketti ama hatırı sayılır miktarda bilhassa korunma açısından eksikler olduğu ortaya çıktığı için ikinci bir iyileştirme ve modernizasyona tabi oldular. Sarp uzaktan komutalı makineli entegrasyonu, kule üstü periskop, pulat aktif koruma, “spall liner” parçacık kalkanı ve yangın söndürme - bastırma sistemi eklendi. Harp sahası m60t lerde  dahi eksiklikler buldu.
Ben o bakımdan yanlışlık olurdu dedim. İki iş olmaması açısından.
Unutmayın ki İsrail’de yapılan bu modernizasyonda motor, zırh yenilendi,  ana top 120 mm ye değiştirildi. Atış kontrol sistemi vs hep yenilendi. Neredeyse tank yeniden inşa edildi.
Buna rağmen eksiklikler çıktı.
Şimdi, asıl harp sahasından gelen mesajlar doğrultusunda tankın bekasını arttırıcı  ve savaşma gücünü günün isterlerine göre değiştiriyoruz.
Neticede asıl iş halledilmişti. Sarp ukss falan bunlar çokta zor işler değil veya bilinen şeyler zaten. O dönem yapılmamış ama bilinen şey. SKYWOLF'un dediği gibi illa savaşmak gerekmiyor. Çoğu bilinen şeyler.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #202 : 03 Eylül 2019, 16:34:17 »
Nasıl yanlış olsun. M60 Sabra yanlış mı mesela ? Çok doğru projeydi. Akkor mevzusu apayrı konu.
M60 ların m60t modernizasyonu doğru bir hareketti ama hatırı sayılır miktarda bilhassa korunma açısından eksikler olduğu ortaya çıktığı için ikinci bir iyileştirme ve modernizasyona tabi oldular. Sarp uzaktan komutalı makineli entegrasyonu, kule üstü periskop, pulat aktif koruma, “spall liner” parçacık kalkanı ve yangın söndürme - bastırma sistemi eklendi. Harp sahası m60t lerde  dahi eksiklikler buldu.
Ben o bakımdan yanlışlık olurdu dedim. İki iş olmaması açısından.
Unutmayın ki İsrail’de yapılan bu modernizasyonda motor, zırh yenilendi,  ana top 120 mm ye değiştirildi. Atış kontrol sistemi vs hep yenilendi. Neredeyse tank yeniden inşa edildi.
Buna rağmen eksiklikler çıktı.
Şimdi, asıl harp sahasından gelen mesajlar doğrultusunda tankın bekasını arttırıcı  ve savaşma gücünü günün isterlerine göre değiştiriyoruz.
Neticede asıl iş halledilmişti. Sarp ukss falan bunlar çokta zor işler değil veya bilinen şeyler zaten. O dönem yapılmamış ama bilinen şey. SKYWOLF'un dediği gibi illa savaşmak gerekmiyor. Çoğu bilinen şeyler.
Sayin Mermi , m60t tanklarına uygulanan modernizasyonu diğer tanklarada uygulamak demek tankları neredeyse yeniden inşa etmektir. Bu da Altay ete kemiğe büründükten sonra yapılmaması gereken şeydi. Altay üretilmeliydi.
2016 yılından önce , hatta ilk 170 adet modernize edildikten sonra 2007 den itibaren yapılsaydı doğruydu. Ama nedense yukarıdakiler buna yanaşmadılar. Tabiiki ne yapılması gerektiği biliniyordu. Ama elini “start” düğmesine basacak babayiğit çıkmadı. Çünkü Altay yapilıyordu. Burada rant vardı. 2016 yılında Altay hertürlü testten geçti üretime hazır hale geldi. Bu sefer bu işin kaymağını kim yiyecek kavgası başladı. hala da sürüyor.
Bu arada Mehmetçik, teneke yığını içinde şehit olmuş , umurlarında değil.

Şimdi de Altay yapılamıyorsa eldeki tanklar , çok az maliyetle era zırh , sarp, kafes zırh, atış kontrol modifikasyonu ve pulat ile donatılırsa Güney de savaşabilecek hale gelebilir. Ama bunu dahi çok az adetlerde yapıyoruz.
Bu modernizasyonu Leopard 2a4 lere de yapıp Tanok muadili Ukrayna roketi ile donatsak Yunan’ın elindeki 2a6 tanklarından dahi daha iyisi olur elimizde. Bu roketler 120 mm namludan atılan ve 6 km mesafeden tank vuran roketler. Kendi Tanok roketimiz de yakında envantere girmeye başlar.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2019, 16:42:05 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #203 : 04 Eylül 2019, 12:02:06 »
Az önce bir taşıyıcı üzerinde bir tank gördüm. Tam net göremedim ama sanırım Leopard2A4'tü. Daha doğrusu gövde ve kulesi. Biraz kararmış üzerinde tadilat yapılmış gibi. Keşke erken fark edip net görebilseydim. Son anda fark ettim ve gördüğümde uzaklaşıyordu. Sakarya'dan Ankara istikametine gidiyor. Şu sıralar Sakarya Hendek civarında olmalı!

Eğer gördüğüm Leopard2A4 ise üzerinde ciddi bir modernizasyon çalışması var olabilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #204 : 12 Ekim 2019, 18:59:58 »

Alıntı
TAE
@sntrk_34
·
20s
Barış Pınarı Harekatına katılan M-60TM tanklarımızda daha önce yapılan modernizasyonlara ek iki yenilik var.İlki Teleskobik Periskop Sistemi TEPES.İkincisi Pulat Aktif Koruma Sistemi.
Pulat

https://mobile.twitter.com/sntrk_34/status/1182734800966303744
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #205 : 25 Ekim 2019, 15:01:17 »
Error 404 (Not Found)!!1

Tanklar içler acısı durumda.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #206 : 25 Ekim 2019, 15:53:47 »
Yalnız video nun açılışında Teymen yazıyor; yazım yanlışı değil mi?  Teğmen değilmi o?
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2019, 15:55:00 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #207 : 25 Ekim 2019, 18:15:42 »
Yalnız video nun açılışında Teymen yazıyor; yazım yanlışı değil mi?  Teğmen değilmi o?

Video açıklamasında "ilk başta asteğmen yazacağıma asteymen yazmışım" diye belirtmiş.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #208 : 02 Kasım 2019, 16:53:36 »
ASELSAN’dan M-60TM’ye füze kalkanı

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan M-60T tanklarının modernizasyonu için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Fırat Kalkanı Harekatı esnasında başlatılan “FIRAT-M60T” projesi, ASELSAN ana yükleniciliğinde başarıyla devam ediyor.

Proje kapsamında, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 160 adetten fazla M-60T Ana Muharebe Tankına (AMT); PULAT Aktif Koruma Sistemi (AKS), Tank Lazer Uyarı Sistemi (TLUS), Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS), Sürücü Görüş Sistemi (ADİS), Koruma Astarı, Yardımcı Güç Sistemi ve İklimlendirme Sistemi entegrasyonu, ASELSAN tarafından gerçekleştiriliyor. FIRAT-M60T Projesi ile M-60TM standardına yükseltilen tankların, Fırat Kalkanı Harekatı esnasında gösterdiği başarı ise geçtiğimiz günlerde ASELSAN tarafından yapılan açıklamayla ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı.

ASELSAN tarafından yapılan açıklamaya göre; FIRAT-M60T modernizasyonu kapsamında Fırat Kalkanı Harekatı’nda kullanılan Lazer İkaz Sensor birimi, M60TM tankı üzerinde görevini icra ederken üzerine gelen düşman tehdidini algılayıp, verdiği uyarı ile tank içerisindeki mürettebatı ikaz ederek hayatlarını kurtardı. Düşman tehdidini algıladıktan hemen sonra M60TM tankın yaptığı manevra ile yanında patlayan Anti-Tank Güdümlü Füzeden (ATGM), Lazer İkaz Sensor biriminin üzerine şarapnel parçaları geldi. Lazer İkaz Sensorunun sadece ön kapağı hasar gördü ve Sensor biriminin ön kapağı değiştirildi. Lazer İkaz Sensor birimi görevini başarıyla icra etmeye devam ediyor.

https://www.savunmasanayist.com/haberler/aselsandan-m-60tmye-fuze-kalkani/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #209 : 02 Kasım 2019, 19:24:00 »
Zeytindalı ve Fırat Kalkanı harekatlarının aksine Barış Pınarı Harekatında sanıyorum hiç ATGM tehditiyle karşılaşmadık. Ya da bu tehdit nedeniyle hiç kayıp vermedik. Çünkü hiç bahsi geçmedi.