Gönderen Konu: Yonca-Onuk ve MRTP Haberleri  (Okunma sayısı 78569 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Yonca-Onuk ve MRTP Haberleri
« : 08 Eylül 2009, 10:10:38 »
Türk firması sat komandolarına dünyanın en iyi en hızlı botunu üretti. Hedeflerinde bu botları ABD deniz kuvvetlerine satmak var.

Türkiye, SAT komandoları için ilk kez milli imkanlarla tekne üretimine başladı.

Üretimi devam eden tekne, Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde bulunanlardan çok daha üstün özellikler taşıyor.

"Bizim elimizdeki teknolojinin benzeri şu anda Amerika'da yok" diyen firma, bu ülkeden bazı konularda iş birliği teklifi aldıklarını belirtti.

Ürettiği sahil güvenlik botlarıyla Türkiye'nin gururu haline gelen Yonca-Onuk Tersanesi, şimdi de Türk Su Altı Taarruz Komandoları için özel bir tekne üretiyor.

Bot, bir ONUK-MRTP-22U. Toplam 24 metre boyunda... Toplam deplasmanı 48 ton.

2 tane 2400 beygirlik su jetiyle teçhiz edilmiş ve tam yükle saatte 55 knot yani yaklaşık 100 kilometre sürat yapabiliyor.

Türk firmasının ürettiği bot, dünyanın da en iyisi olacak.

kaynak:http://www.trt.net.tr/haber/HaberDetay.aspx?HaberKodu=eb47baaa-f584-4915-a976-0dfdbccd83eb
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2009, 14:02:40 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Yonca-Onuk ve MRTP Haberleri
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2009, 14:01:58 »
Güzel bir haber. Ancak MRTP 22'lerin resimdeki botlarla pek alakası olduğunu sanmıyorum. Herhalde Özel Kuvvetler oldukları için o resmi kullanmışlar.

Yonca her zamanki gibi emin adımlarla ilerliyor. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2009, 14:23:28 »
Güzel bir haber. Ancak MRTP 22'lerin resimdeki botlarla pek alakası olduğunu sanmıyorum. Herhalde Özel Kuvvetler oldukları için o resmi kullanmışlar.

Yonca her zamanki gibi emin adımlarla ilerliyor. :)

Halkısın SKYWOLF fotograf MRTP-22U'lara ait değil. MRTP-22U fotografları bulamadım. Bende Sat komandolarına ait başka fotograf da olsa eklemek istedim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2009, 14:26:39 »
Önemli değil dostum.  ;)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #4 : 16 Eylül 2010, 20:44:16 »
Eski haberleri herkesin zaten bildiğini varsayarak MSİ dergisinin yeni sayısında verilen yeni bilgileri aktarayım.

MRTP 33 için planlanan katlanabilir rampanın patenti alınmış ve 2011 yılı içinde ilk rampa üretilecekmiş.Rampa isteğe bağlı olarak 2-4 füze taşıyabilecek şekilde üretilebilecek.Böylece 35m uzunlukta ve 65 knot hıza kadar çıkabilen,güdümlü mermi atabilen en küçük ve en hızlı platform mrtp'ler olacak.Bu arada eğer maddi sıkıntıyı aşabilirlerse bizimde seyir testlerinde katıldığımız Pakistan deniz kuvvetlerinin PNS Karrar ve PNS Zarrar Hücumbotları bu sistemle donatılan ilk botlar olacaklar.

Derginin haberi ve rampanın çizimleri

Ayrıca BAE systems'in Bofors 40 mm MK 4 topu Mrtp'lerde kullanılabilmesi için hafiletilmiş.Bu sayede botların baş topu olarak kullanılması mümkün hale gelmiş.Bu top sayesinde mrtp ler üzerlerine gelen güdümlü füzelerle başa çıkabilecek ve helikopterler içinde öldürücü bir etkiye ulaşılacak.Bu konuyla ilgili  haberde aşağıdaki gibi.

Son bir not ve teşekkürde güzide kuruluşumuza:Diğer bütün firmalarımız ellerindeki ürünleri saklayacak yer ararken Yonca tersanesi yıllar sonrasına ait projeleri bile bizlerle paylaşmakta sakınca görmüyor.Bu konuda Ekber beye ve onun şahsında Yonca tersanesine ve bu botların üretilmesinde emeği geçen herkese ve tabi bu haberleri bize ulaştıran MSİ dergisine teşşekürler.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2010, 21:11:28 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #5 : 16 Eylül 2010, 21:26:51 »

Son bir not ve teşekkürde güzide kuruluşumuza:Diğer bütün firmalarımız ellerindeki ürünleri saklayacak yer ararken Yonca tersanesi yıllar sonrasına ait projeleri bile bizlerle paylaşmakta sakınca görmüyor.Bu konuda Ekber beye ve onun şahsında Yonca tersanesine ve bu botların üretilmesinde emeği geçen herkese ve tabi bu haberleri bize ulaştıran MSİ dergisine teşşekürler.

Özellikle bu kısmına gönülden katılıyorum. Genel olarak savunma sanayi kuruluşlarımız dışa kapalılar. Savunma projeleri için aslında olağan bir durum. Ancak epey konuda da abartıya kaçmıyor değiller. Yonca-Onuk bu konuda diğerlerine göre  daha geniş. Bunun nedeni de benim göşürüme göre ayaklarını yere sağlam basıyor olmaları. Sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde fazla bir rakipleri yok. Genel olarak kendi geliştirdiklerini gerekli yabancı sistemlerle birleştiriyorlar ve başarılı oluyorlar. Ekber Bey her zaman takdir ettiğim ve örnek almaya çalıştığım bir insan. Onun gibilerin başarılı olması mutlu ediyor beni. :)

MSI zaten tartışılmaz. :D

Çevrimdışı metes

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 27 Eylül 2010, 12:18:28 »
turk deniz kuvvetleri ve sahil guvenlik neden mrtp serisi botlara stop takmiyor?

ayrica mrtp serisi botlar hangi ulkelere kacar adet ihrac edildi ve botlarda kullanilan silah sistemleri nelerdir?

simdiden cok tesekkur ederim

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #7 : 27 Eylül 2010, 15:47:20 »
Çünkü o teknelerin hareket ihtiyacınca Stop gibi yüksek kalibre topa ihtiyacı yok.. Stop tek başına Milyon $ mertebesinde bir istasyon..

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #8 : 26 Ekim 2010, 19:04:11 »
MSİ dergisi ve Ümit bey'e teşekkürlerimizle iki güzel sat botu fotoğrafı.Tuzla açıklarındaki testlere ait helikopterden alınmış görüntüler.

« Son Düzenleme: 20 Kasım 2010, 20:48:57 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı GOGURYEO

• DefenceTurk
  • *
  • -1
« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2010, 21:35:50 »
Botlar şahane olmuş .