Gönderen Konu: Yonca-Onuk ve MRTP Haberleri  (Okunma sayısı 78617 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yonca-Onuk ve MRTP Haberleri
« Yanıtla #130 : 29 Mart 2020, 12:30:09 »
Bu botlar Atmaca yüklenip ,  Ege denizinde adaları gizlenme yerleri olarak kullanılırsa Yunan gemilerine zorluklar  yaratabilir.

Bu botların  açık denizde bir gemiye saldırması intihar saldırısı gibi olur .Ama insansız hale getirilip çoklu saldırı yapılabilir. Tabi yerli üretim olduktan sonra çok sayıda üretilebilirse...

Bu botların hangi aksamları yerli üretim acaba? Motoru sormuyorum bile , motor zaten Allah'ın emri yabancıdır...Bu botları hareket ettirecek Güç grubu üretmek , tank veya uçak motoru üretmek kadar zor mu acaba?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #131 : 29 Mart 2020, 13:02:53 »
Sn Skywolf, izahat için sağolun.
Ancak Sn serkan1976 nın söylediği gibi Atmaca dan ziyade, Ege denizinde sürati 60+ knot olan bir platformun üzerinde 30+km menzilli Penguin sınıfı temren füzesi yerleştirildiğinde ani vuruş ve kaçış ile çok can yakar.
İntihar botu meselesine gelince ; bu botlar 38m boyunda pahalı aletler. Küçük bir savaş hücumbotu kapasitesinde olabilecek ve bayağı bir personel taşıyan gemiler. Yazık olur harcanması. Dediğiniz gibi motorları yabancı:  CODAG tahrik sistemi; Honeywell gaz türbini ve 2 adet MTU Dizel motordur. Ama motor dışında hemen hertarafı yerli diyebileceğimiz bir gemi bunlar. Genel olarak %70 yerli deniyor.
Ses, manyetik ve ısı izi çok düşük ve balistik koruması olan modüler yapıda botlar. Üzerinde 30mm ye kadar top, yüzeyden yüzeye ve kısa menzilli SAM taşıyabilme olanağı olan gemiler. Envanterde 13 adet var. Bence az.
Sarp silahı ile Gürcistan’a satılan bot kendisi vurulmasına rağmen Rus helikopteri vurmuş idi. Bunlara temren takılırsa helikopterlerde (kiowa  ve Apache) yanına yaklaşamaz.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2020, 13:10:13 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #132 : 29 Mart 2020, 13:24:48 »
Aslında güç paketi dışında gövdeyi oluşturan kompozitlerin de bir bölümü yerli değil diye düşünüyorum. Özellikle kevlar malzeme.

Ses, ısı ve manyetik iz dışında radar izleri de düşük seviyede. Farkedilmesi zor. Özellikle adalar arasında.

Arkalarındaki su jetleri adeta thrust vectoring control sistemi gibi. Basınçlı suyu sağa-sola yönlendirebiliyor. Hatta fren yaparken öne yönlendiriyor ve çok kısa sürede ve kısa mesafede duruyor. Müthiş bir manevra yeteneği var.

Stealth özelliği, boyutları ve çevikliği ile vurulması büyük savaş gemilerine göre çok çok zor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #133 : 29 Mart 2020, 13:40:15 »
Bu botlar Atmaca yüklenip ,  Ege denizinde adaları gizlenme yerleri olarak kullanılırsa Yunan gemilerine zorluklar  yaratabilir.

Bu botların  açık denizde bir gemiye saldırması intihar saldırısı gibi olur .Ama insansız hale getirilip çoklu saldırı yapılabilir. Tabi yerli üretim olduktan sonra çok sayıda üretilebilirse...

Bu botların hangi aksamları yerli üretim acaba? Motoru sormuyorum bile , motor zaten Allah'ın emri yabancıdır...Bu botları hareket ettirecek Güç grubu üretmek , tank veya uçak motoru üretmek kadar zor mu acaba?

Tais'in deniz tahrik sistemleri için çalışmaları var. Aslına bakarsanız deniz tahrik sistemleri hacim ve ağırlık gibi bir probleminiz olmaması , soğutma probleminin çok kolay çözülmesinden dolayı geliştirmesi daha kolay sistemler olarak görülüyor.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #134 : 02 Nisan 2020, 16:26:41 »
Alıntı
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2020, 15:25:05 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #135 : 02 Nisan 2020, 20:06:42 »
Yoncu onuk hücum bot mu geliştiriyor artık

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #136 : 02 Nisan 2020, 20:10:43 »
Yoncu onuk hücum bot mu geliştiriyor artık

Kompozit Korvet.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #137 : 02 Nisan 2020, 22:04:58 »
Korvet sınıfında olduğundan emin misiniz  ?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #138 : 03 Nisan 2020, 07:56:14 »
Korvet sınıfında olduğundan emin misiniz  ?

Evet hocam. 76 metre 890 ton olacak Visbylerden az daha endamlıca olacak. Facebook hesabında söyledi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Baynunah-class_corvette

Bu tarz bir gemi olacak.
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2020, 08:02:24 Gönderen: BATTLESTAR »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #139 : 03 Nisan 2020, 12:52:13 »
Süperrrrr ...

Kompozit gövdenin avantaj-dezavantajları nelerdir?

Kompozit gövde gövde ile sadece korvet mi yapılabiliyor? ...Örneğin fırkateyn yapılamıyor mu? Teknik zorluklar mı oluyor belli bir uzunluktan sonra?