Gönderen Konu: Yonca-Onuk ve MRTP Haberleri  (Okunma sayısı 78565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yonca-Onuk ve MRTP Haberleri
« Yanıtla #90 : 25 Mart 2020, 07:56:49 »
...Milgemleri elden çıkartıp bu tarz tam bir korvete ve fırkateynde de  i sınıfından devam etsek ileride daha mutlu ve mantıklı olurum.

Bu kısmı anlayamadım! Niye elden çıkartalım ki?

Savaş gemisi yapma kabiliyetine sahip ülkeler ellerindeki biraz olsun eskimiş gemileri satarak yeni gemiler yapar , ülkedeki tersaneler iş yapsın diye.

Böyle bir korvet ortaya çıkarsa ve sonar ile orka-a olursa milgemlere korvet rolünde ihtiyaç olmaz, Fırkateyn rolü içinde bizim yeni açık donanma anlayışımızla yetersiz gemiler, denizde kalma süresi, menzil olarak ve hava savunma olarak. Kısaca bu gemilerin yarı ömürleri geldiğinde modernize edip pakistan vb. ülkelere satıp daha fazla İ sınıfı yapmak daha mantıklı.

Tabi şöyle düşünün 10-15 sene sonra tersanelerimiz şu anki gibi olmayacak İstanbuldaki tersane, izmir, çanakkaledeki içdaş , Tais'in tersaneleri, diğer özel üreticiler yüksek kapasitede gemi üretiyor olacak .  Ve buralara iş lazım gelecek.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #91 : 25 Mart 2020, 13:10:42 »
Milgem’lere Barbaros sınıfının geçireceği yenileştirme gibi bir yöntemle VLS kabiliyeti kazandırılabilir.  VLS kabiliyetli milgemler çok iş görürler. Milgemler Ege için ideal ama açık denizlerde Uzun süreli harekatlarda sıkıntılı.
Bence bize korvetten ziyade yeni hücumbot ve fırkateyn gerekli. Bu gemiyi 120+ m yapıp 3500+ ton luk 64 VLS’i olan sıkı bir fırkateyn olacak hale getirmek daha akıllı. Denizaşırı görevlere uygun ve açık denizlerde uzun süre görev yapabilecek bir platform gerek bize. Yavuz sınıfı Meko 200 ler ömürlerinin sonuna geliyorlar.
Mutlaka yapalım bu korvetleri dersek, milgemlerden önce devre dışı bırakılacak Fransız kökenli 1978 model (42 yaşında) Burak sınıfı hafif korvetler var.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #92 : 25 Mart 2020, 14:18:32 »
Milgem’lere Barbaros sınıfının geçireceği yenileştirme gibi bir yöntemle VLS kabiliyeti kazandırılabilir.  VLS kabiliyetli milgemler çok iş görürler. Milgemler Ege için ideal ama açık denizlerde Uzun süreli harekatlarda sıkıntılı.
Bence bize korvetten ziyade yeni hücumbot ve fırkateyn gerekli. Bu gemiyi 120+ m yapıp 3500+ ton luk 64 VLS’i olan sıkı bir fırkateyn olacak hale getirmek daha akıllı. Denizaşırı görevlere uygun ve açık denizlerde uzun süre görev yapabilecek bir platform gerek bize. Yavuz sınıfı Meko 200 ler ömürlerinin sonuna geliyorlar.
Mutlaka yapalım bu korvetleri dersek, milgemlerden önce devre dışı bırakılacak Fransız kökenli 1978 model (42 yaşında) Burak sınıfı hafif korvetler var.

Yaşar Hocam;

Sizce sadece vls takınca bir gemi fırkateyn oluyor mu ?

Milgem'i bizim fırkateyn gibi kullanmamız için ;

1- Menzili uzun olması lazım , keza esasında milgemi biz iç sularda yunan type-214'lerine nefes aldırmasın diye yaptık.
2- Denizde kalma süresinin daha fazla olması lazım. Ki buda yüksek menzilin gerekliliğindendir. Yani nedir yüksek miktarda yakıt, yiyecek ve ekipman depolayacak bir gemi olması gerekir. Çünkü Lojistik destek gemileri sana savaş şartlarında her an destek sağlayamaz.
3-Yüksek deniz şartlarına (ki bunun bir skalası vardır ) ve okyanus şartlarında görev yapabilecek bir gemi olmalı.
4- Daha uzun menziller ve yeni sistemler vls (gibi) daha fazla mürettebat gerektirir. Ayrıca bu mürettebatın korvete göre daha uzun  görev yapmasından mütevellit , daha fazla vardiya olması ve bunun da daha fazla mürettebat anlamına geldiği de unutulmamalı. Ve ayrıca bu mürettebat limandan daha fazla uzak kalacağından daha ferah ve geniş yaşam alanları gerektiğini'de yine unutmamak lazım.
5- Üstündeki radar da fırkateyn rakipleri ile uzun vadede rekabet edemeyecek kapasitede. (Aynısı İ sınıfı içinde geçerli.)

Kısaca Milgemden vls konsa da fırkateyn olmaz. Vls'li hali ile zengin adamın korveti, fakir adamın fırkateyni olur. Ancak ne yazıkki biz ikisi de değiliz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 25 Mart 2020, 18:11:06 »
Milgem veya İ sınıfı ; "Ben Osmanlı'yı yeniden canlandıracağım , benim hedefim okyanus ötesi koloni-ticaret üsleri kurmak , büyük oynamak" diyorsanız fırkateyn olarak hiçbir işe yaramaz...

Ama " ben Akdeniz -Karadeniz-Ege hinterlandında kendine yeterli bir ülke olacağım , varlığımı böylece devam ettiririm "  diyen bir ülke olacağım diyorsanız işe gayet de yarar...

Sonuçta herşey hedeflerinize bağlı...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 25 Mart 2020, 19:43:38 »
Milgem veya İ sınıfı ; "Ben Osmanlı'yı yeniden canlandıracağım , benim hedefim okyanus ötesi koloni-ticaret üsleri kurmak , büyük oynamak" diyorsanız fırkateyn olarak hiçbir işe yaramaz...

Ama " ben Akdeniz -Karadeniz-Ege hinterlandında kendine yeterli bir ülke olacağım , varlığımı böylece devam ettiririm "  diyen bir ülke olacağım diyorsanız işe gayet de yarar...

Sonuçta herşey hedeflerinize bağlı...

Her işi Osmanlı'ya bağlamayalım, Katar'da , somali de o kadar üslerimiz var. Diğer yandan ekonomisini ve sanayisini geliştirmek isteyen bir ülkeyiz. Gelişmiş ülkelerin çoğu ihracat başarılarını marketing'e değil pazar alanı ülkelerde liderlere verdikleri destek veya köstek sayesinde kazanırlar.

Aslına bakarsanız İ sınıfı radar problemini çözese ki ben illa bir şey olacağını düşünüyorum, güzel ve tam bir f/p ürünü olacak söz ettiği menzillere ulaşırsa. Sonuçta asw/asuw için Tf-2000 gibi bir gemi yapmak zor. Sonuçta 1 tf-2000 maliyetine 3 tane İ sınıfı yapılabiliyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #95 : 25 Mart 2020, 21:11:28 »
Tamam ben de aynı şeyi söylüyorum. Hedefin yeni kıtalar , yeni pazarlarsa bu donanma yetersiz  kalır diyorum .

" Osmanlıcılık "  kavramını bunun için kullandım sadece... Kıtalara yayılmak anlamında... 

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #96 : 25 Mart 2020, 21:30:51 »
Açık deniz donanması kurmadan önce denizcileşmek lazım. Daha önceleri ispanyollardan destroyer alınmasını savunurdum artık o kafada değilim. Donanma sistemleri yerli olsun denizcileştikçe büyüsün. Bizim için donanma projeleri hayatı önemde değil. Hava kuvvetleri 1 numaralı hedefimiz olmalı. Ikisi bir arada etkili bir şekilde yürümez. Birinde tamamen yerli gelişmeyi ve sürece yaymayı tercih etmeliyiz. Mevcut konjöktürde donanma buna en uygun olanı. Ağırdan, ihracat yap yapa ama emin adımlarla ilerlemeli. Ama hava kuvvetlerinde asla taviz verilmemeli. F-35 büyük bir taviz oldu o ayrı mesele tabi.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #97 : 25 Mart 2020, 21:53:04 »
Açık deniz donanması kurmadan önce denizcileşmek lazım. Daha önceleri ispanyollardan destroyer alınmasını savunurdum artık o kafada değilim. Donanma sistemleri yerli olsun denizcileştikçe büyüsün. Bizim için donanma projeleri hayatı önemde değil. Hava kuvvetleri 1 numaralı hedefimiz olmalı. Ikisi bir arada etkili bir şekilde yürümez. Birinde tamamen yerli gelişmeyi ve sürece yaymayı tercih etmeliyiz. Mevcut konjöktürde donanma buna en uygun olanı. Ağırdan, ihracat yap yapa ama emin adımlarla ilerlemeli. Ama hava kuvvetlerinde asla taviz verilmemeli. F-35 büyük bir taviz oldu o ayrı mesele tabi.

Hocam artık o denizcilik mevzusu eskilerde kaldı. Günümüzde düzgün eğitim kurumları olduktan sonra insan kaynağı artık ciddi bir sorun değil. Çin gibi denizci olmayan bir millet dünyanın en büyük filosuna sahip.  Hava kuvvetleri evet çok önemli, hatta savaş gemilerinin en büyük rakibi , ancak 2.600 km menzilden kalibrleri üstlerin pistlerine satürasyon saldırısı ile bir çakarlarsa sen daha uçak kaldırayım diyene kadar düşman hava kuvvetleri üzerinden silindir gibi geçer. Elimizdeki tam yüklü f-16ların muharebe yarıçapı 500-600 km arası.

Büyük donanmaya sahip olmanın en önemli noktası , o donanmayı atıl tutacak sebepler vermek. Tatbikatlar dışında limanda yatacaksa anlamsız. Ancak sen üreten ve devamlı ro-ro ticareti olan , denizde petrol doğalgaz kuleleri olan , deniz üzerinden ufak uydu devletlerde iç karışıklıklara destek veren bir ülke isen işte o büyük donanma senden para götürmez aksine para getirir.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2020, 21:55:17 Gönderen: BATTLESTAR »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 25 Mart 2020, 22:13:54 »

Hocam artık o denizcilik mevzusu eskilerde kaldı. Günümüzde düzgün eğitim kurumları olduktan sonra insan kaynağı artık ciddi bir sorun değil. Çin gibi denizci olmayan bir millet dünyanın en büyük filosuna sahip.  Hava kuvvetleri evet çok önemli, hatta savaş gemilerinin en büyük rakibi , ancak 2.600 km menzilden kalibrleri üstlerin pistlerine satürasyon saldırısı ile bir çakarlarsa sen daha uçak kaldırayım diyene kadar düşman hava kuvvetleri üzerinden silindir gibi geçer. Elimizdeki tam yüklü f-16ların muharebe yarıçapı 500-600 km arası.

Büyük donanmaya sahip olmanın en önemli noktası , o donanmayı atıl tutacak sebepler vermek. Tatbikatlar dışında limanda yatacaksa anlamsız. Ancak sen üreten ve devamlı ro-ro ticareti olan , denizde petrol doğalgaz kuleleri olan , deniz üzerinden ufak uydu devletlerde iç karışıklıklara destek veren bir ülke isen işte o büyük donanma senden para götürmez aksine para getirir.
Hocam güzel dedin.Etkili donanma için  kalibr, Aster30 vs kabiliyetler lazım. O zaman savunma ve taarruz mimarimde bir yere koyabilirim. Havada ki F-16'ya müdahale olamıyor koca donanmamız. Düşman ana karasına taarruz da yapamıyorum. Köstek olmasından korkuyorum. TF-2000, Gezgin, Siper-D olmazsa olmazımız. Bunlar yoksa ben donanma demem. Bunlarda paralı işler. Senin şu ikinci parağrafta söylediklerin olması lazım. Biz o seviyedemiyiz ?
« Son Düzenleme: 25 Mart 2020, 22:17:08 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #99 : 26 Mart 2020, 11:26:34 »

Yaşar Hocam;

Sizce sadece vls takınca bir gemi fırkateyn oluyor mu ?

Milgem'i bizim fırkateyn gibi kullanmamız için ;

1- Menzili uzun olması lazım , keza esasında milgemi biz iç sularda yunan type-214'lerine nefes aldırmasın diye yaptık.
2- Denizde kalma süresinin daha fazla olması lazım. Ki buda yüksek menzilin gerekliliğindendir. Yani nedir yüksek miktarda yakıt, yiyecek ve ekipman depolayacak bir gemi olması gerekir. Çünkü Lojistik destek gemileri sana savaş şartlarında her an destek sağlayamaz.
3-Yüksek deniz şartlarına (ki bunun bir skalası vardır ) ve okyanus şartlarında görev yapabilecek bir gemi olmalı.
4- Daha uzun menziller ve yeni sistemler vls (gibi) daha fazla mürettebat gerektirir. Ayrıca bu mürettebatın korvete göre daha uzun  görev yapmasından mütevellit , daha fazla vardiya olması ve bunun da daha fazla mürettebat anlamına geldiği de unutulmamalı. Ve ayrıca bu mürettebat limandan daha fazla uzak kalacağından daha ferah ve geniş yaşam alanları gerektiğini'de yine unutmamak lazım.
5- Üstündeki radar da fırkateyn rakipleri ile uzun vadede rekabet edemeyecek kapasitede. (Aynısı İ sınıfı içinde geçerli.)

Kısaca Milgemden vls konsa da fırkateyn olmaz. Vls'li hali ile zengin adamın korveti, fakir adamın fırkateyni olur. Ancak ne yazıkki biz ikisi de değiliz.
Sn Battlestar,
Ben VLS konunca fırkateyn olur demedim ki! Nereden çıkarttınız? Milgemlerin şu anki en büyük eksiği olan VLS leri ekleyebiliriz dedim.
Ama asıl olarak Gemi büyüsün VLS ‘li  3500+ ton luk bir fırkateyn olsun dedim. Bu ebatta bir Fırkateyn’den beklenen de daha uzun Deniz görevi. Hem zaman hem mesafe açısından.
Tabiiki yakıtıydı , yiyeceği idi, mürettabatı idi daha fazla olacak. Şu anki fırkateynlerimizde durum aynı.
Ben stratejik olarak etrafımızdaki tehlike ve donanmanın ileriye dönük görev tanımı olarak  , eskiyen ve görev ömürlerini tamamlamak üzere olan gemilerinde göz önünde bulundurarak daha fazla fırkateyne ihtiyaç var dedim. Ama korvet yapacaksak ta  Milgemlerin değil Burak ların devre dışı kalması daha uygun dedim.  Saygılar!
« Son Düzenleme: 26 Mart 2020, 11:30:03 Gönderen: Yasar »