Gönderen Konu: Sikorsky S-70 Black Hawk  (Okunma sayısı 45253 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Polonya'nın Tercihi S-70İ
« Yanıtla #40 : 11 Ekim 2016, 13:02:38 »
Polonya'nın Tercihi S-70İ

Polonya hükümeti geçtiğimiz günlerde Airbus ile 50 H225M Caracal helikopterini içeren 3,5 milyar dolar değerindeki anlaşmayı iptal etmişti. Polonya gazetelerine göre hükümet bu helikopterin yerine şu an S-70i Black Hawk helikopterinin alınması için Lockheed Martin ile görüşüyor.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ürdün Son UH-60M Helikopterlerini Teslim Aldı
« Yanıtla #41 : 30 Ocak 2018, 13:04:39 »
Ürdün Son UH-60M Helikopterlerini Teslim Aldı

Ürdün Silahlı Kuvvetleri, ABD'den yeni UH-60M Black Hawk helikopterlerinin son sevkıyatını teslim aldı. Ürdün son dokuz ay boyunca toplam 12 uçak aldı. Amman'daki ABD Büyükelçiliği, helikopterlerin Üsdün Hava Kuvvetlerini, Hızlı Reaksiyon Gücünü ve Ürdün güvenliğini güçlendireceğini belirtti.
n Büyükelçiliği)

Üç yıl önce Washington, Ürdün'e yapılacak genel yardımların 2015-2017 yılları arasında yılda 660 milyon dolarla 1 milyar dolara yükseleceğini söyledi. ABD Kongresi, 2017'de JAF ve RJAF'a 470 milyon dolar ayırdı. Bu, UH-60M Black Hawk helikopterleri, pilot ve bakım eğitimi, yedek parçalar, yer ekipmanı, silahlar, mühimmat ve hangarları içeriyordu.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Sikorsky S-70 Black Hawk
« Yanıtla #42 : 24 Şubat 2018, 10:56:33 »

Cuma günü Meksika'da bir UH-60 helikopteri düşmüş ve 14 kişi hayatını kaybetmiş.

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 27 Şubat 2018, 20:47:33 »
Bu helikoptere bizimde muadil bir ürün çıkarmamız gerekli diye düşünüyorum. Nh-90 vs vs gibi.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 27 Şubat 2018, 20:59:09 »
Hep merak etmişimdir özel kuvvetlerin helilerinde harici yakıt tankları oluyor. Diğerlerinde neden yok ?
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #45 : 16 Mart 2018, 12:33:50 »
ABD Askeri Helikopteri Düştü

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, ABD askerlerini taşıyan bir helikopterin Irak'ın batısında düştüğünü duyurdu.
Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu tarafından AA muhabirine yapılan açıklamada, "ABD askerlerini taşıyan bir ABD helikopteri Irak'ın batısında düştü. Arama kurtarma ekibi olay yerinde müdahale ediyor." ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili başka detay verilmeyen açıklamada, soruşturmanın derhal başlatılacağı ifade edildi.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) bir yetkili ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ta düşen helikopterde 7 ABD askerinin bulunduğunu belirtti.

Helikopterin düşüş nedeninin henüz net olmadığını aktaran yetkili, ilerleyen saatlerde detaylı bilgi verileceğini kaydetti.
Düşen helikopter HH-60 Pave Hawk tipi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-abdye-sok-askeri-helikopter-dustu-40773872

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 16 Mart 2018, 20:34:50 »
Hep merak etmişimdir özel kuvvetlerin helilerinde harici yakıt tankları oluyor. Diğerlerinde neden yok ?

Helen merak ediyorsan kendi düşüncemi söyleyeyim. Özel Kuvvetlerin asıl işlevi cephe gerisine derinlikli harekat yapmak olduğundan ek yakıt tankı zaruridir. Ayrıca Özel Kuvvetlerin ihtiyaç duyabileceği diğer özel ekipmanlar da cabası.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 16 Mart 2018, 23:38:45 »

Helen merak ediyorsan kendi düşüncemi söyleyeyim. Özel Kuvvetlerin asıl işlevi cephe gerisine derinlikli harekat yapmak olduğundan ek yakıt tankı zaruridir. Ayrıca Özel Kuvvetlerin ihtiyaç duyabileceği diğer özel ekipmanlar da cabası.
Ama bizde asıl işleri Kara havacılık görmüyor mu abi ? Mesela bazen şehit haberlerinde duyuyorum. Taciz ateşinden dolayı falan bazen Heli inemiyor havada dolanıyor. Yarın öbür gün Kuzey Iraka harekat yapıldıgı takdirde helilerin operasyon menzili uzayacak ve bunları Özel kuvvetler helileri ile yapamayacaksın. Sayısı belli kara havacılık yapacak. Ek sıkıntılar çıkacak. En azından belirli bir miktarına takılsa iyi olurdu diye düşünüyorum.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 17 Mart 2018, 02:07:08 »
Ama bizde asıl işleri Kara havacılık görmüyor mu abi ? Mesela bazen şehit haberlerinde duyuyorum. Taciz ateşinden dolayı falan bazen Heli inemiyor havada dolanıyor. Yarın öbür gün Kuzey Iraka harekat yapıldıgı takdirde helilerin operasyon menzili uzayacak ve bunları Özel kuvvetler helileri ile yapamayacaksın. Sayısı belli kara havacılık yapacak. Ek sıkıntılar çıkacak. En azından belirli bir miktarına takılsa iyi olurdu diye düşünüyorum.

Bu gibi teknik konuların ehli olmamakla birlikte, meseleyi kısıtlı bilgime dayanarak analiz edecek olursak; bu durumda helikopterin teknik bilgilerine vakıf olmak lazım. Açık kaynaklarda S-70' in menzili 592 km olarak veriliyor. Hava şartları, azami yük miktarı gibi değişkenleri hesaba katmadan konuşuyoruz elbette...

Şimdi hocam, haritadan ölçtüğüm bazı kuş uçuşu mesafeleri ortalama olarak yazmış olalım;

Hakkari-Kandil:156 km, Hakkari-Süleymaniye: 269 km, Hakkari-Musul: 142 km, Hakkari-Erbil: 150 km, Hakkari-Kerkük: 234 km... Anamur-Girne: 94 km, Anamur-Lefkoşe: 110 km, ... İzmir-Atina: 306 km, Marmaris-Rodos: 56 km, Datça-Girit: 210 km, ( elbette ki bu ölçü en yakın kıyısı, adanın diğer başına uçarbirlik harekatı yapacak olsanız mesafe 380 km ye çıkıyor)

Şimdi hal böyleyken; düz mantık matematik hesabına göre  S-70' in harekat yarıçapı 296 km. Bu durumda yukarıda belirtilen pek çok noktaya harici yakıt tankı kullanmaksızın ulaşabilmek mümkündür. Ha...! ne olur mesela; teoride Atina' ya S-70 ile uçar birlik harekatı yapamazsınız... Zaten pratikte hiç yapamazsınız ya:) orası ayrı dava... Fakat yakın coğrafyada pek hale harekat icra edebilirsiniz. Örneğin Kandil' e uçar birlik harekatı yapacak olsanız, teoride pek hala da yapabilirsiniz. Fakat herhangi bir terörist elebaşını paketleyeceğiniz tutmuş olsa diyelim; Özel Kuvvetler' in daha gelişmiş sitemlere sahip helisini kullanmak zorunda olmaz mısınız? Çünkü gizli yapılan bir operasyondur ve beklenmeyen durumlara karşı ek menzile ihtiyacınız olabilir...! gibi gibi... senaryolar geliştirilebilir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #49 : 17 Mart 2018, 02:42:19 »
Daha uzun mesafe gerekirse cumhurbaşkanı S-92'lerinden birini ödünç verebilir.  ;D ;D