Gönderen Konu: Sikorsky S-70 Black Hawk  (Okunma sayısı 45272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Sikorsky S-70 Black Hawk
« Yanıtla #10 : 23 Mart 2013, 03:23:02 »
Kolombiya Kara Şahinlerine Kavuştu

Kolombiya Ordusu 5 yeni  S-70İ Black Hawk helikopterini teslim aldı. Kolombiya Ordusu resmen Black Hawk helikopter filosunu içine beş yeni Sikorsky S-70İ çoklu görev helikopterlerini ekledi. Kolombiya United Technologies Corp (UTX) bir iştiraki olan Sikorsky Aircraft'ın ürünü olan S-70İ Black Hawk helikopter modelini satın alan ilk Güney Amerika ülkesidir.

Helikopterler Polonya Mielec'deki  Sikorsky'nin helikopter üretim tesisinde üretildiler ve Kolombiya Ordusu için, Amerika Birleşik Devletleri Özel Kuvvetleri için yapılan özel donanımla donatıldılar. Kolombiyalı pilot ve bakımcılarına oluşan bir ekip bu helikopterlerle Connecticut'dan Tolemaida'daki Merkezi Amerika Ordu Özel Operasyonlar Hava Üssü'ne uçtular. 30 Ocaktan önce gerçekleştirilen ve 10 gün süren bu uçuşta toplam 6.975 km mesafeyi aştılar. Kolombiya ekibi bu uçuştan önce S-70İ helikopterinin dijital kokpit ve gelişmiş aviyoniklerine aşina olmak için Sikorsky'den kapsamlı eğitim aldı.

Helikopterler Tolemaida'da  11 Şubat tarihinde gerçekleştirilen, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve Savunma Bakanı Juan Carlos Pinzon'un da katıldığı bir tören ile kabul edildi.

5 S-70İ helikopteri; Kolombiya Ulusal Polisi, Kolombiya Hava Kuvvetleri ve Kolombiya Kara Kuvvetleri tarafından işletilen ve 96 UH-60L helikopteriden oluşan dünyanın en büyük dördüncü Black Hawk filosuna eklendiler. 30 ülkede Askeri kuvvetler çeşitli görevler için 3.000 'den fazla Black Hawk helikopteri kullanıyor.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2016, 17:37:09 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Sikorsky S-70 Black Hawk
« Yanıtla #11 : 12 Nisan 2013, 15:00:51 »
Kolombiya'ya 2 S-70İ Daha

United Technologies Corp iştirakı olan Sikorsky Aircraft, 10 Nisan'da  Laad Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarı'nda Kolombiya Ordusuna 30 Ocak'ta teslim edilen 5 S-70İ BLACK HAWK helikopterine ek olarak 2 adet S-70İ BLACK HAWK helikopteri vermek için anlaştıklarını duyurdu. 

Önceki beş genel maksat helikopteleri gibi, iki yeni helikopter de çift GPS / INS sistemi ile doğru navigasyon ve gelişmiş durumsal farkındalık için dijital harita ile donatılacak. Ayrıca  motorları, transmisyon ve rotorları izleyecek Entegre Araç Sağlığı Yönetim Sistemi ve kurtarma vinci ile özel donanımlı olacak. Sözleşme ayrıca yer destek ekipmanları, yedek parça ve teknik eğitim içeriyor.

Helikopterlerin Ekim 2013 tarihinde Tolemaida'daki Ordu Özel Operasyonlar Askeri Hava Üssü'ne teslim edilmesi bekleniyor.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2016, 17:46:42 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Avustralya'nın İlk MH-60R Helikopteri İlk Uçuşunu Tamamladı
« Yanıtla #12 : 03 Temmuz 2013, 17:33:05 »
Avustralya'nın İlk MH-60R Helikopteri İlk Uçuşunu Tamamladı

Avustralya'nın ilk MH-60R Seahawk Romeo helikopteri (N48-001),  ABD'nin Connecticut eyaletindeki Stratford kentinde bulunan Sikorsky üretim tesisinde 26 Haziran 2013 tarihinde ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. 80 dakika süren uçuş sırasında helikopter başarıyla; kontrol edilebilirlik, motor performansı, titreşim analizi ve navigasyon testlerinin yanı sıra 'Yüklenici Uçuş Kabul Fazı'  testlerini geçti. Helikopter bu aşamadan sonra, son derece yetenekli görev sistemleri ve sensörler ile donatılmak için Newyork'daki Lockheed Martin tesisine gönderilecek.  Avustralya Proje HAVA 9000 Faz 8 altında su üstü gemilerinde donatmak için 24 adet helikopter alacak. Şu an iki helikopter daha montaj aşamasında. Aralık 2013 tarihinde Royal Kraliyet Deniz Kuvvetleri'ne ilk 3 helikopterin teslim edilmesi bekleniyor. 2014 yılında bu helikopterleri kullanmaya başlayacak olan Avustralyalı helikopter mürettebatı ve bakıcıları Florida Jacksonville'deki Donanma Hava Üssü'nde eğitime zaten başlamışlardı.

Bu 24 helikopter şu an kullanımda olan 16 MH-60B Seahawk helikopterinin yerini alacaklar. Böylelikle deniz yüzeyi vuruş yeteneği, eklenen havadan yüzey vuruş yeteneği ile daha da genişletilmiş olacak. 2011 yılında Hükümet tarafından onaylanan 24 MH-60R Seahawk Romeo helikopter edinim projesi için 3 milyar dolar yatırım gerçekleştirildi.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Avusturya'ya UH-60M Black Hawk Satışı
« Yanıtla #13 : 09 Aralık 2013, 22:03:42 »
Avusturya'ya UH-60M Black Hawk Satışı

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı 5 Aralık tarihinde Avusturya'ya 3 adet UH-60M Black Hawk helikopterinin FMC kanalıyla satışı hakkında ABD kongresine bir önerge sundu.

Olası satışa göre Avusturya hükümetinin talepleri şunlar: 3 adet UH-60M helikopteri,  biri yedek olmak üzere 7 adet T700-GE-701D motoru, 3 adet Havacılık Beka Ekipmanı (ASE), 3 adet havacılık planlama sistemi, 1 adet Taşınabilir Black Hawk Simülatörü (TBOS), 8 adet AN/AVS-9 Gece Görüş Gözlüğü, 1 adet Havacılık Yer Güç Ünitesi, 8 adet Gömülü Küresel Konumlandırma Sistemi ve Atalet Seyrüsefer sistemi. Ayrıca AN/ARC-231, AN/ARC-210, AN/ARC-220 ve AN/ARC-201D radyoları, dost düşman tanıma (IFF) sistemleri , AN/VRC-92 SINCGARS, yedek parça, onarım ve destek ekipmanları, yayınlar ve teknik dokümantasyon, personel eğitimi ve eğitim ekipmanları, test cihazları teknik ve lojistik destek dahil satış değerinin tahmini 137.000.000 $  olması bekleniyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Brunei Sultanlığı İlk S-70i Black Hawk Helikopterini Teslim Aldı
« Yanıtla #14 : 09 Aralık 2013, 23:30:31 »
Brunei Sultanlığı İlk S-70i Black Hawk Helikopterini Teslim Aldı

Brunei Kraliyet Hava Kuvvetleri, Brunei Uluslararası Savunma Fuarında (BRIDEX) iki Sikorsky S-70i Black Hawk helikopterini kabul etti. Ayrıca iki Sikorsky S-70i Black Hawk helikopterinin de hava kuvvetlerinde kabul süreci devam etmektedir. Helikopterler gelişmiş aviyonik ve sensör paketi ile donatılmıştır; arama ve kurtarma, insani yardım, korsanlarla mücadele, asker taşıma ve tıbbi tahliye dahil olmak üzere, toprak ve su üzerinde çeşitli görevleri gerçekleştirebilir.

Brunei Savunma Bakanlığı, tamamı 2014 yılı sonuna kadar teslim edilmek üzere 12 adet S-70i Black Hawk helikopteri sipariş etmişti. Destek ekipmanları, yedek parça ve teknik eğitimi de kapsayan sözlemede ek olarak 10 helikopter seçeneği de bulunuyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Avustralya MH-60R Seahawk "Romeo" Helikopterine Kavuştu
« Yanıtla #15 : 23 Ekim 2014, 01:39:05 »
Avustralya MH-60R Seahawk "Romeo" Helikopterine Kavuştu

Avustralya Kraliyet Donanması ilk MH-60R Seahawk "Romeo" helikopterine kavuştu.

Avustralya Kraliyet Donanması havacıları, Amerika Birleşik Devletleri Donanması Romeo filosunda elde ettikleri deneyimleri artık kendi ülkelerinde değerlendirecekler. Avustralya Kraliyet Donanması'nın yeni nesil deniz savaş helikopteri MH-60R Seahawk "Romeo", Florida Jacksonville'da bulunan  ABD Donanması Hava İstasyonu'ndan Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait C-17 ağır nakliye uçağına yüklenerek Avustralya'ya gönderildi.

Romeo'lar 725. Filo'da görev yapacaklar ve filonun devam eden yüzey gemileri ve denizaltılarla savaş görevlerine katkı sağlayacaklar. Mk54 torpido ve Hellfire havadan yüzeye füzeleri taşıyan bu helikopterler Avustralya Kraliyet Donanması'nın Anzak Sınıfı firkateynleri ve yeni Hobart Sınıf hava savunma destroyerlerinde görev yapabilecekler. Avustralya Kraliyet Donanması'na toplam 24 MH-60R Seahawk helikopteri verilecek.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ABD Donanması 200. MH-60R Helikopterini Aldı
« Yanıtla #16 : 17 Kasım 2014, 01:10:01 »
ABD Donanması 200. MH-60R Helikopterini Aldı

ABD Donanması, Lockheed Martin tarafından gelişmiş sensörlerle donatılan 200. Sikorsky MH-60R anti-denizaltı helikopterini teslim aldı. Helikopter Lockheed Martin tarafından donanmanın 72. Helikopter Denizcilik Tarruz Filosu'na teslim edildi.

UH-60 Black Hawk temelli MH-60R helikopteri sahip olduğu modüler yetenek nedeniyle özel görev gereksinimlerini karşılamak için taşıdığı silah sistemlerini değiştirebilir. Denizaltılarla savaş görevinin yanısıra yüzey gemileriyle savaş, arama-kurtarma, dikey ikmal, deniz yüzey ateş desteği ve diğer görevleri gerçekleştirebilir.

ABD Deniz Kuvvetleri toplamda 291 MH-60R helikopterine sahip olmayı planlıyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Kolombiya'nın AH-60L Arpia IV Helikopterleri Spike Füzelerini Denedi
« Yanıtla #17 : 18 Kasım 2014, 02:56:25 »
Kolombiya'nın AH-60L Arpia IV Helikopterleri Spike Füzelerini Denedi

Yerel basına göre Kolombiyalı Hava Kuvvetleri (FAC), İsrail'in Rafael savunma şirketinin görüş hattı olmayan Spike tanksavar füzesini AH-60L Arpia IV helikopterlerine başarıyla entegre etti. 

Venezuella sınırına yakın Marandua'da bulunan Luis Arturo Rodriguez Menses hava üssünde 30 Ekim tarihinde Spike füzeleri ile gerçekleştirilen denemeler başarılı oldu.

Arpia IV güncelleştirmesi aynı zamanda helikopterin GAU-19 12.7 mm makinalı tüfek yerine NEXTER NC-621 20 mm top pod yerleştirilmesini, Rafael Toplite III FLIR ve Elbit Systems kaska monteli Pilot Gece Görüş Görüntüleme Sistemini de  içeriyor. 20mm top ile denemeler Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Sikorky S-70B Hindistan Donanmasının Listesinde
« Yanıtla #18 : 19 Kasım 2014, 02:43:39 »
Sikorky S-70B Hindistan Donanmasının Listesinde

Hindistan Savunma Bakanlığı, Hint Donanması'nın uzun süredir gecikmiş olan Çok Rollü Helikopter ihtiyacı için Sikorky S-70B helikopterini kısa listeye ekledi. Listedeki diğer helikopter ise NH-90.

Hindistan Savunma Bakanlığı yetkilieri, Temmuz ayında İtalyan savunma şirketi  Finmeccanica'nın bu ihaleden kısmen dışlandığını duyurmuşlardı. Buna neden olarak da daha önce  750 milyon Avroya alımı planlanan 12 AgustaWestland AW101 helikopterleri  anlaşmasının yolsuzluk suçlamaları nedeniyle 1 Ocak 2014 iptal edilmesini göstermişlerdi. Listede bulunan NhH-90 helikopterinin üreticisi NHI'nın %32'si yolsuzluk skandalına karışan Finmeccanica'nın ortağı AgustaWestland'a ait.

Resmi kaynaklar bu aşamadan sonra Sikorsky ile 16 S-70B helikopterinin alımı için fiyat konusunda görüşmeler gerçekleştirileceğini belirtiyorlar. S-70B gelişmiş anti-gemi ve anti-denizaltı savaş yeteneği ile 10 tonluk, çift motorlu, gemilerde  kullanılabilen bir platformudur. İhale şartları altında, amfibi taarruz operasyonları için özelleştirilerek ve  Donanmanın yaşlanan Westland Sea King Mk42B/C helikopter filosunun yerini alacaktır.

NH90 ve S-70B helikopterleri ihaledeki saha denemelerini 2011 yılında tamamlanmıştı. Ancak her iki platformda bu denemelerde bazı teknik eksiklilere rastlanmıştı. Bu konuda niteliksel ihtiyaçlarını karşılamada her iki platformlarda 2012 yılı sonuna kadar sorunları çözdü. Fakat bu seferde ihalenin ilerleyişi Şubat 2013 yılında su yüzüne çıkan AW101 yolsuzluk skandalı ile tıkandı.

Hindistan Donanması yetkilileri, servise girecek yeni gemilerle birlikte Çok Rollü Helikopter ihtiyacının 100 platforma ulaşabileceğini söylediler.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
USAF HH-60W Helikopterleri Alacak
« Yanıtla #19 : 28 Kasım 2014, 18:46:33 »
USAF HH-60W Helikopterleri Alacak

ABD Hava Kuvvetleri 25 Kasım tarihinde HH-60W askeri kurtarma helikopterleri alacağını duyurdu. Helikopterin resmi adı daha sonraki bir tarihte tespit edilene kadar 60-Whiskey olarak anılıyor. Yeni helikopterler 1982 yılından bu yana serviste olan 112 HH-60G Pave Hawk helikopterlerinin yerini alacaklar. UH-60M Black Hawk bir türevi olan yeni helikopter programı ilk mühendislik ve üretim geliştirme (EMD) fazında.

60-Whiskey de tıpkı Black Hawk gibi yüksek yoğunluklu rakımlarda görev yapabilmek için kompozit geniş ana rotor bıçakları, yorulma ve korozyona dayanıklı üretilmiş gövde yapıları ile T700-GE-701D motorlarıyla güçlendirilmiş olacak. Ayrıca arkan kabin iç hacmi ile daha fazla dahili yakıt taşıyabilecek.

İlk teslimatların 2019 yılında başlaması bekleniyor.

DefenceTurk.com