Gönderen Konu: S-300 Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 55426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
Ynt: S-300 Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #70 : 15 Nisan 2015, 15:42:55 »
Henüz Suriye nin S-300 tedariği ile ilgili net bir gelişme yok. Rus medyasına göre Esat yönetimi ödeme yapmadığı için 12 mig29 ve 4 S-300 bataryası transferini askıya aldı.

İsrail İranın nükleer tesislerini (ki ben böyle bir kabiliyetin olduğuna inanmıyorum) havadan vurması için iki ülke hava sahasını aşması lazım. Uçakların (f-15ı) menzili de sınırlı kalır. Yani israilin nükleere cevabı yalnız nükleer ve denizaltıları ile bir satıh saldırısı olur. Biz İranın S-300 tedarikini bölgedeki Suudi arabistan Türkiye ve Pakistan üzerinden değerlendirmemiz daha sağlıklı sonuçlar verir.   
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı inovasyon

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 15 Nisan 2015, 16:11:16 »

İsrail İranın nükleer tesislerini (ki ben böyle bir kabiliyetin olduğuna inanmıyorum) havadan vurması için iki ülke hava sahasını aşması lazım. Uçakların (f-15ı) menzili de sınırlı kalır. Yani israilin nükleere cevabı yalnız nükleer ve denizaltıları ile bir satıh saldırısı olur.

İsrail'in elinde 8-10 tane havadan yakıt ikmali uçağı olduğu tahmin ediliyor.Tek sorun hava sahası o iş de rahatlıkla çözülür

Henüz Suriye nin S-300 tedariği ile ilgili net bir gelişme yok. Rus medyasına göre Esat yönetimi ödeme yapmadığı için 12 mig29 ve 4 S-300 bataryası transferini askıya aldı.

2013 yılında birkaç batarya S-300PMU-2 teslim edilmişti Suriye'ye.Ayrıca Putin Suriye'ye S-300 vereceklerini söylemiş.
Biz İranın S-300 tedarikini bölgedeki Suudi arabistan Türkiye ve Pakistan üzerinden değerlendirmemiz daha sağlıklı sonuçlar verir.   

Pakistan'İn başında Hindistan gibi bir tehdit var İran ile uğraşacak vakti yok!
Suudi arabistan g..ünü kaldirmaz
Türkiye'de İran'la şuan uğraşamaz
Ben Fransa'yı veya Fransızları asla sevmedim ve bunu söylemekten asla vazgeçmedim.
İslam halkı bize, örneğin Fransa'dan hep yakın olacak.
Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Yalnızca kazanabiliriz. İktisadi durumumuz birkaç yıldan fazla dayanmamıza elverişli değil. Goering bunu size anlatabilir. Başka çıkar yolumuz yok, harekete geçmeliyiz... Kişisel etkenlerden başka siyasi durum da bizden yanadır; Akdeniz'de; İtalya, Fransa ve İngiltere arasında bir rekabet vardır; Yakındoğu'da hava gergindir... İngiltere büyük bir tehlike içerisindedir. Fransa'nın durumu da bozulmuştur. Doğumlar azalmaktadır... Yugoslavya çöküş tohumlarını taşıyor... Romanya her zamankinden zayıf... Türkiye'yi Mustafa Kemal’in ölümünden bu yana dar kafalı, kararsız, güçsüz insanlar yönetiyor. Bütün bu elverişli durumlar, iki ya da üç yıl içinde ortadan silinecektir. Benim kaç yıl yaşayacağımı kimse bilemez. Bundan ötürü, dört ya da beş yıl beklenilmesi doğru olmayan bir planı, hemen uygulamaya başlamalıyız.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #72 : 15 Nisan 2015, 16:53:51 »
Harita üzerinde çizgi çizerek olmuyor bu işler..İhtimal dahilindeki hiçbir devlet hava sahasını İran için kullandırmaz. Hepsi İsrail ile sorunlu.

S-300 konusunda Türkiye, İsrail ve Ürdün'den şimdiye kadar Suriye üzerinden S-300 Radar kilidi yedik diye beyanat duymadım. Görsel bir paylaşımda olmadı.

İranın derdi zaten batı dünyası değil bizzat İslam dünyası. Size İRANGATE skandalı ve ABD nin girdiği bütün orta doğu ülkelerinde kimin nüfuz kazandığını araştırmanızı tavsiye ederim.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı inovasyon

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
'Rusya, İran'a S-300 yerine S-400 füzelerini gönderebilir'
« Yanıtla #73 : 17 Nisan 2015, 20:39:10 »
Iran Press gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Emad Abşenas, Rusya Devlet Başkanı Putin'in İran'a sevkiyatına vize verdiği S-300'lerin yerine S-400 veya Antey-2500 füze savunma sistemlerinin Tahran'a gönderilebileceğini söyledi.
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile İranlı mevkidaşı Hüseyin Dehkan, Moskova'da düzenlenen Güvenlik Konferansı çerçevesinde bir araya gelerek Rus yapımı S-300 füze savunma sistemlerinin İran'a sevkiyatını görüştü.
Peki, taraflar 2009'da imzalanan eski anlaşmaya mı dönecek, yoksa yenisini mi imzalayacak? Sputnik Persian uzmanı, Iran Press gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Emad Abşenas, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:
"Halen İran'a Rus silahlarının sevkiyatı ile ilgili yeni anlaşma imzalama olasılığı görüşülüyor. Bildiğim kadarıyla S-300 füze savunma sisteminin yanı sıra, yeni nesil S-400 sistemlerinin de sevkiyatı ele alındı. Elbette güvenlik nedeniyle müzakerelerin içeriği açıklanmıyor. Ayrıntıları, anlaşmalar imzalandıktan sonra öğreneceğiz."
Dönemin Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, Eylül 2012'de, Rusya'dan İran'a S-300 füze savunma sistemi sevkiyatını yasaklayan kararı imzalamıştı. Üzerinden geçen 3 yılda, Rusya, S-300 sistemlerini Yunanistan ve Cezayir'e sattı, ardından bu sistemlerin ilk modifikasyonu üretimden kaldırıldı. Satılmamış sistemler ise Rusya'nın farklı bölgelerindeki askeri depolarda duruyor.
S-400 VEYA ANTEY-2500
Uzmanlar, bu nedenlerle İran siparişini toplamanın sorunlu olacağı kanısında. İran ile daha modern S-300 modifikasyonları, örneğin Antey-2500'ün sevkiyatı konusunda anlaşmanın daha gerçekçi olduğunu belirten Emad Abşenas, şunu söyledi:
"Dmitriy Medvedev, füze savunma sistemi sevkiyatının yasaklanması kararını imzaladıktan sonra İran benzer füze savunma sistemini kendisi üretti. Bu noktada elbette İran hava savunmasının ihtiyaçlarını belirlemek için bazı teknik sorunların çözülmesi gerekecek. Rus yapımı S-400 veya Antey-2500 füze savunma sistemleri, bu rol için çok uygun."
'PUTİN'İN AÇIKLAMALARI, İRAN'DA COŞKUYLA KARŞILANDI'
Diğer yandan geliştirilmiş S-300 sistemlerinin İran'a çok daha pahalıya mal olacağı belirtiliyor. Emad Abşenas, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:
"Büyük ihtimalle yeni anlaşma veya anlaşmaların maliyeti, eskisinden çok daha yüksek olacak. Eski anlaşmanın maliyeti yaklaşık 800 milyon dolardı. Bununla birlikte şunu kaydetmek gerekiyor: İran, büyük paralar karşılığında Rusya'dan çok sayıda silah almayı düşünüyor. Bu, Tahran'ın stratejik pozisyonu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Direkt Hat programında, İran'a silah sevkiyatı konusunda artık hiçbir kısıtlama ve yasağın olmadığını ve iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin daha da gelişeceğini açıkladı. İran, bu açıklamaları coşku ile karşıladı."
'RUS UZMANLAR, İRAN'A GÖNDERİLİR'
Füze sistemlerinin İran topraklarında konuşlandırılması da çok önemli. Bunun için yüksek nitelikte kadrolara ihtiyaç var. İran, bu amaçla Rus uzmanlarını mı çağıracak, yoksa kendi vatandaşlarını mı eğitecek? Emad Abşenas, bu konuda şunları söyledi:
"Silah sevkiyatı ile ilgili anlaşmalar imzalandığında, genelde silah satan ülke kendi uzmanlarını gönderme yükümlülüğünü üzerine alır. Bu uzmanlar gelip kadrolar yetiştirir. Rusya, bu bağlamda, eğitimi organize etmek için kendi eğitmenlerini ve uzmanlarını göndermeli. Feshedilen anlaşma imzalandığında Rus tarafı, S-300 kullanımı konusunda İranlı uzmanların yetiştirilmesi için kurslar organize etmişti. Şu anda yürütülen müzakereler sonucunda Rusya'nın ilgili kadrolarını göndereceğini düşünüyorum. Muhtemelen, İran da kendi grubunu Rusya'ya eğitim için gönderir."

400 km menzilli S-400'ler İran'a giderse İsrail kıyamet koparır
Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/analiz/20150417/1015049580.html#ixzz3XabZK7DF
Ben Fransa'yı veya Fransızları asla sevmedim ve bunu söylemekten asla vazgeçmedim.
İslam halkı bize, örneğin Fransa'dan hep yakın olacak.
Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Yalnızca kazanabiliriz. İktisadi durumumuz birkaç yıldan fazla dayanmamıza elverişli değil. Goering bunu size anlatabilir. Başka çıkar yolumuz yok, harekete geçmeliyiz... Kişisel etkenlerden başka siyasi durum da bizden yanadır; Akdeniz'de; İtalya, Fransa ve İngiltere arasında bir rekabet vardır; Yakındoğu'da hava gergindir... İngiltere büyük bir tehlike içerisindedir. Fransa'nın durumu da bozulmuştur. Doğumlar azalmaktadır... Yugoslavya çöküş tohumlarını taşıyor... Romanya her zamankinden zayıf... Türkiye'yi Mustafa Kemal’in ölümünden bu yana dar kafalı, kararsız, güçsüz insanlar yönetiyor. Bütün bu elverişli durumlar, iki ya da üç yıl içinde ortadan silinecektir. Benim kaç yıl yaşayacağımı kimse bilemez. Bundan ötürü, dört ya da beş yıl beklenilmesi doğru olmayan bir planı, hemen uygulamaya başlamalıyız.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #74 : 11 Kasım 2015, 00:51:02 »
Son gelişmelere göre Rusya  ve İran S-300 füzelerinin teslimi konusunda anlaşmışdurumda. 2007 yılında imzalanan sözleşme ile İran'a verilmesi gereken füze sistemi artık teslim edilecek.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #75 : 12 Kasım 2015, 08:41:40 »
"İran'la S-300 anlaşmasını imzaladık"
Rusya'nın İran'la ülkeye S-300 füze savunma sistemleri sevk edilmesini öngören anlaşmayı imzaladığı belirtildi.

"İran'la S-300 anlaşmasını imzaladık"
Rus devlet teknoloji şirketi Rostec'in genel müdürü Sergey Çemezov, İran'a S-300 füze savunma sistemleri gönderilmesini öngören anlaşmanın imzalandığını açıkladı.

Sputnik'in haberine göre Rusya ve İran S-300 anlaşmasını 2007'de imzalamıştı. Ancak Moskova, 2010'da İran'a getirilen uluslararası yaptırımlar nedeniyle anlaşmayı dondurmuştu. İran da tahkim mahkemesinde Rusya'ya karşı dava açmıştı.

Dubai'deki bir savunma konferansında konuşan Çemezov da, ''Anlaşma imzalandı. Anlaşmanın ilk bölümü yerine getirilince İran da Rusya'ya karşı açtığı davayı geri çekecek'' dedi.

İran'ın nükleer programıyla ilgili P5+1 ülkeleri ile nisanda uzlaşı sağlanması sonrasında da Rusya, 2010'da verdiği kararı geri aldı. Bunun ardından da iki ülkenin yeni bir anlaşma imzalaması ve İran'a S-300 sevkiyatının 2015 sonuna kadar gerçekleştirilmesine karar verilmişti.

http://www.milliyet.com.tr/s-300-anlasmasini/dunya/detay/2145271/default.htm
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #76 : 12 Kasım 2015, 18:07:23 »
Rusya ortadoğuyu füze manyağı yapacak anlaşılan, bizimde hem saldırı hemde savunma + uzay füze teknolojilerinde hızlı adım atmamız gerekir siyasi dengeler açısından.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #77 : 12 Kasım 2015, 20:43:37 »
Ortadoğu zaten oldukça uzun zamandır füze manyağı mavi. Senelerdir balistik füzelerin tehditi altındayız. Neredeyse bütün komşularımız bu füzelere ve bunlara karşı olan hava savunma füzelerine sahipler. Son yıllarda Araplar da epey Patriot anlaşması imzaladılar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Rusya Kazakistan'a S-300 Füze Sistemini Verdi
« Yanıtla #78 : 24 Aralık 2015, 19:44:08 »
Rusya Kazakistan'a S-300 Füze Sistemini Verdi

Rus basınında çıkan haberlere göre Rus Hükümeti, Kazakistan' ücretsiz S-300 teslimatını tamamladı. Rus savunma yetkilileri, ücretsiz gerçekleştirilen bu teslimat ile, ülkenin entegre hava savunma sistemine bir katkı sağlandığını söylüyorlar. Bağımsız Devletler Topluluğu'nun Savunma Bakanları Konseyi'nin ortak hava savunma sistemi planlarının bu yıl için geçerli  olan bir parçası da gerçekleşmiş oldu.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #79 : 07 Mart 2016, 08:31:32 »
Rusya'dan İran'a S-300 darbesi

Rusya, bölgedeki en büyük müttefiki İran’a satacağı S-300 füzelerini İsrail'in uyarılarından sonra göndermekten vazgeçti.

Yenişafak gazetesinin aktardığı habere göre, Rusya, İran'a S-300 hava savunma sistemini Tahran Yönetimi'nin Hizbullah'a silah vermesini gerekçe göstererek satmaktan vazgeçti. Kuveyt gazetesi El Ceride, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İran'a S-300 hava savunma sistemi transferi kararını iptal ettiğini duyurdu. Habere göre Putin'in kararının sebebi, İran'ın bu Rus silah sistemlerini Hizbullah'a gönderiyor olması. Haberde, İran'ın söz konusu Rus hava savunma silahlarını Hizbullah'a göndermemeye söz verdiği, fakat bu sözünü yerine getirmediği belirtiliyor.

Rusya ve İran'ın Suriye'ye gönderdiği gelişmiş silahların Hizbullah'ın eline geçmesinden duyduğu endişeyi sık sık dile getiren İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “İran'ın Suriye üzerinden Lübnan'daki Hizbullah'a gelişmiş silahlar göndermesine razı olmayız. Golan tepelerinde İsrail'e yönelik ikinci bir terör cephesi açılmasını da kabul etmeyiz. Bunlar İsrail'in kırmızı çizgileri olarak belirlenmiştir ve İsrail'in kırmızı çizgileri olarak kalmaya devam etmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya, 2007 yılında İran'a 800 milyon dolar değerinde S-300 füze sistemi satma anlaşması imzalamış, ABD ve İsrail'den gelen tepkiler üzerine ise 2010 yılında füze sisteminin teslimatını ertelemişti. İran'ın Batı'yla vardığı mutabakatın ardından Rusya S-300 hava savunma sistemlerinin İran'a teslim edileceğini duyurmuş, karar İsrail makamlarınca da tepkiyle karşılanmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/rusyadan-irana-s-300-darbesi-40064676