Gönderen Konu: S-300 Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 55126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
S-300 Hava Savunma Sistemi
« : 07 Eylül 2009, 09:22:37 »

Geçtiğimiz ay Manş Denizi’nde aniden ortadan kaybolduğu için adı “hayalet gemi”ye çıkan Malta bandıralı Fin kargo gemisi ‘Arctic Sea’nin, Rusya’dan İran’a S-300 füzeleri taşırken İsrail gizli servisi Mossad tarafından yakalandığı iddia edildi.

İngiliz Sunday Times Gazetesi’nde yayınlanan bu iddia, “hayalet gemi”nin 17 Ağustos’ta bulunuşundan bu yana hala açığa kavuşmayan gizemi hakkındaki ilk somut bilgileri de içeriyor.
Eski subaylar sattı
Gazetenin Rusya ve İsrail’deki askeri kaynaklara dayandırdığı habere göre, 24 Temmuz’da Finlandiya’dan Cezayir’e gitmek üzere 3.2 milyon TL değerinde ‘kereste’ taşırken kaybolduğu açıklanan gemi, aslında Rusya’nın en gelişmiş uçaksavar füzeleri olan S-300’lerden oluşan gizli bir kargoyu İran’a taşıyordu. Nükleer programı kuşku yaratan ve İsrail’in hava tehdidiyle karşı karşıya olan Tahran Yönetimi, silahları eski Rus subaylardan karaborsada satın almıştı.
Kremlin peşine düştü
Habere göre, Mossad bu alışverişi tespit ederek Rus yetkililerle temasa geçti. Times’ın haberi şöyle devam etti: “Bunun üzerine Kremlin destroyer ve denizaltılardan oluşan bir kurtarma timini görevlendirdi. İran’a veya yasadışı ellere Rusya’dan herhangi bir silah satışı Moskova’yı utandıracaktı. Gemi bulununca da olayı örtbas etmek için korsan hikayesi uyduruldu”. Gazeteye konuşan bir Rus askeri kaynağı da, “Soruşturmaya yakın insanlar bana Mossad’ın olaya dahil olduğunu ve geminin İran’a silah taşıdığını teyit etti” ifadesini kullandı. Hedefi İsrail jetleriydi
İsrail askeri kaynaklarına göre, S-300 kargosu, silah kaçakçılığıyla ünlü Kaliningrad limanından yüklendi. İran, bu füzeleri alması halinde, nükleer tesislerine olası bir saldırıda İsrail jetlerini vurma kapasitesini yüzde 50 artıracaktı. Bu nedenle, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in geminin yeniden ele geçirilmesinden bir gün sonra Moskova’ya düzenlediği ziyaretin de “teşekkür amaçlı” olduğu belirtiliyor. Moskova ise ısrarla, ‘Arctic Sea’nin 2.4 milyon TL fidye isteyen korsanlarca kaçırıldığını savunuyor.

Ruslar kereste taşıyor demişti

AĞUSTOS ayının 1’inde Manş Denizi’nden Akdeniz’e giderken kaybolan Malta bandıralı Fin gemisi ‘Arctic Sea’, 17 Ağustos’a kadar bulunamayınca tüm dünyanın gündemine ‘hayalet gemi’ olarak oturdu. 23 Temmuz’da ‘kereste’ yüküyle Cezayir’e gitmek üzere Finlandiya’dan yola çıkan geminin sahibi, 24 Temmuz’da İsveç sularında saldırıya uğradıklarını bildirmişti.
m ‘Arctic Sea’, 17 Ağustos’ta Yeşil Burun takımadaları açıklarında ortaya çıktı. Rusya’dan yapılan resmi açıklama, Rus hava ve deniz kuvvetlerinin operasyonuyla geminin korsanların elinden ‘tek kurşun atılmadan’ kurtarıldığı yönündeydi. Olayla ilgili tutuklanan dört Estonyalı, iki Rus ve iki Letonyalı ‘korsan’ yargılanmayı bekliyor.

‘Silah taşıyor’ haberini veren editör  istifa etti

ARCTIC Sea’nin silah taşıdığını ilk haber veren ve tehditler nedeniyle önce İstanbul’a ardından da “Burada hayat pahalı” diğerek Tayland’a kaçan Rus Sovfracht denizcilik bülteninin editörü Mikhail Voytenko, görevinden istifa etti. Derginin internet sitesinde, “Mikhail telefonda yaptığı birçok çelişkili açıklama ile istifa etti. Herkese yalan söylemekten bıktığını söyledi” ifadeleri yer aldı.

kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/dunya/12424774.asp?gid=229
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2013, 17:55:11 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı emrebenn

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: ‘Hayalet gemi’ İran’a S-300 taşıyormuş
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2009, 22:00:58 »
hiç inandırıcı gelmedi bana hazar denizi gibi kapalı bir denizden geçirmek varken neden öyle döndürüp dursunlarki.

Çevrimdışı Reconnaissance

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Turkish Reconnaissance Forces
« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2009, 00:54:37 »
hiç inandırıcı gelmedi bana hazar denizi gibi kapalı bir denizden geçirmek varken neden öyle döndürüp dursunlarki.

Katılıyorum Ayrıca Bu S-300 gib önemli bir sistemi nasıl oluyorda araklayabiliyorlar Rus ordusundan eğer doğruysa Rus ordusunun işi bitmiş :)

Çevrimdışı batuhansafak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 21 Eylül 2009, 14:01:43 »
Bu yazı  bana Coolmanın meşhur troy operasyonu hikayesini hatırlattı yoksa mossad alıntımı yapıyor  ::)

Çevrimdışı sky_warrior

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2009, 13:58:49 »
Bu yazı  bana Coolmanın meşhur troy operasyonu hikayesini hatırlattı yoksa mossad alıntımı yapıyor  ::)

bahsettiğiniz olay israil özel kuvvetlerinin fransa'dan kaçırdıkları gemilermi acaba?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2010, 14:41:09 »
Çin Rusya'dan S-300PMU-2  Hava Savunma Sistemi Alıyor

İnterfax haber ajansının cuma günü verdiği habere göre Rusya 2,25 milyar dolarlık bir anlaşma ile 15 batarya S-300PMU-2  Hava Savunma Sistemini Çin'e veriyor.

Rus ordusunda kullanılan bir S-300 bataryasında normalde 4 kamyon üzerine yerleştirilmiş 4 metal tüp içerisinde dörder füze bulunuyor. Bir bataryanın maliyetli 120-150 milyon dolar arasında değişiyor. Batıda SA-20 olarak bilinen S-300 uçakları ve seyir füzelerini düşürebiliyor. Füzeler 150 km menzile sahipler ve saniyede 2km ilerleyebilirler.

Geçen seneki 8.5 milyar dolarlık Rus silah ihracatının üçte ikilik ksımını Çin, Cezayir ve Hindistan'a yapılan teslimatlar oluşturmuştur. Suriye, Venezuela, Malezya ve Vietnam'a yapılan  teslimatlar da yüzde 20'lik kısmı oluşturmuştur.

Rusya'nın daha gelişmiş hava savunma sistemi S-400 "Triumph" , 4. Nesil bir hava savunma sistemidir.
Geçen yıl üst düzey bir Rus generali Moskova'nın S-500 5. nesil hava savunma füzesi geliştirmekte olduğunu söylemişti. Bu yeni sistem saniyede 5 km hızla hareket eden hipersonik balistik hedefleri etkisiz hale getirebilecek.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2013, 17:54:52 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Çin Rusya'dan S-300PMU-2 Hava Savunma Sistemi Alıyor.
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2010, 14:53:44 »
Çin'in bizim hava savunma füzesi ihalesine de katılan kendi sistemi varken Rusya'dan böyle bir sistem alması gerçekten ilginç. ???
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Azerbaycan'ın S 300 Hikayesi
« Yanıtla #7 : 02 Ağustos 2010, 11:23:50 »

Bir Rus gazetesinin 29 temmuz tarihli haberine göre eski Sovyet cumhuriyetlerinden Azerbaycan, Rusya'dan 300 milyon değerinde S 300 hava savunma sistemi satın aldı. Ancak Moskova bu haberi yalanladı. Rus silah sanayi haberlerini aktaran Vedemosti gazetesine göre Bakü geçen sene 2 batarya S 300 sistemi için Rusya'ın en büyük silah ihracatçısı olan Rosoboronexport ile anlaşma imzaladı. Rosoboronexport bu haberi inkar etti. ITAR-TASS haber ajansı sözcüsü Vyacheslav Davidenko "Rosoboronexport'un  Azerbaycan'a S-300 füze sistemlerinin temini hakkında herhangi bilginin ve bu konuda herhangi bir sözleşme yükümlülüğü bulunmadığını" söyledi.

Defenceturk.com

Çevrimdışı cero

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 02 Ağustos 2010, 16:35:52 »
bizim hava   savunma  füzeleri ne  oldu acaba.  Bilgisi olan varmı, bu konuda.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #9 : 02 Ağustos 2010, 16:57:49 »
bizim hava   savunma  füzeleri ne  oldu acaba.  Bilgisi olan varmı, bu konuda.

Onunla ilgili konu bu linkte.
http://www.defenceturk.com/index.php?topic=826.60