ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER > Yabancı Roket, Füze, Mühimmat Sistemleri ile İlgili Haberler

S-300 Hava Savunma Sistemi

(1/22) > >>

Şahinbey:
S-300 Hava Savunma Sistemi
Geçtiğimiz ay Manş Denizi’nde aniden ortadan kaybolduğu için adı “hayalet gemi”ye çıkan Malta bandıralı Fin kargo gemisi ‘Arctic Sea’nin, Rusya’dan İran’a S-300 füzeleri taşırken İsrail gizli servisi Mossad tarafından yakalandığı iddia edildi.

İngiliz Sunday Times Gazetesi’nde yayınlanan bu iddia, “hayalet gemi”nin 17 Ağustos’ta bulunuşundan bu yana hala açığa kavuşmayan gizemi hakkındaki ilk somut bilgileri de içeriyor.
Eski subaylar sattı
Gazetenin Rusya ve İsrail’deki askeri kaynaklara dayandırdığı habere göre, 24 Temmuz’da Finlandiya’dan Cezayir’e gitmek üzere 3.2 milyon TL değerinde ‘kereste’ taşırken kaybolduğu açıklanan gemi, aslında Rusya’nın en gelişmiş uçaksavar füzeleri olan S-300’lerden oluşan gizli bir kargoyu İran’a taşıyordu. Nükleer programı kuşku yaratan ve İsrail’in hava tehdidiyle karşı karşıya olan Tahran Yönetimi, silahları eski Rus subaylardan karaborsada satın almıştı.
Kremlin peşine düştü
Habere göre, Mossad bu alışverişi tespit ederek Rus yetkililerle temasa geçti. Times’ın haberi şöyle devam etti: “Bunun üzerine Kremlin destroyer ve denizaltılardan oluşan bir kurtarma timini görevlendirdi. İran’a veya yasadışı ellere Rusya’dan herhangi bir silah satışı Moskova’yı utandıracaktı. Gemi bulununca da olayı örtbas etmek için korsan hikayesi uyduruldu”. Gazeteye konuşan bir Rus askeri kaynağı da, “Soruşturmaya yakın insanlar bana Mossad’ın olaya dahil olduğunu ve geminin İran’a silah taşıdığını teyit etti” ifadesini kullandı. Hedefi İsrail jetleriydi
İsrail askeri kaynaklarına göre, S-300 kargosu, silah kaçakçılığıyla ünlü Kaliningrad limanından yüklendi. İran, bu füzeleri alması halinde, nükleer tesislerine olası bir saldırıda İsrail jetlerini vurma kapasitesini yüzde 50 artıracaktı. Bu nedenle, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in geminin yeniden ele geçirilmesinden bir gün sonra Moskova’ya düzenlediği ziyaretin de “teşekkür amaçlı” olduğu belirtiliyor. Moskova ise ısrarla, ‘Arctic Sea’nin 2.4 milyon TL fidye isteyen korsanlarca kaçırıldığını savunuyor.

Ruslar kereste taşıyor demişti

AĞUSTOS ayının 1’inde Manş Denizi’nden Akdeniz’e giderken kaybolan Malta bandıralı Fin gemisi ‘Arctic Sea’, 17 Ağustos’a kadar bulunamayınca tüm dünyanın gündemine ‘hayalet gemi’ olarak oturdu. 23 Temmuz’da ‘kereste’ yüküyle Cezayir’e gitmek üzere Finlandiya’dan yola çıkan geminin sahibi, 24 Temmuz’da İsveç sularında saldırıya uğradıklarını bildirmişti.
m ‘Arctic Sea’, 17 Ağustos’ta Yeşil Burun takımadaları açıklarında ortaya çıktı. Rusya’dan yapılan resmi açıklama, Rus hava ve deniz kuvvetlerinin operasyonuyla geminin korsanların elinden ‘tek kurşun atılmadan’ kurtarıldığı yönündeydi. Olayla ilgili tutuklanan dört Estonyalı, iki Rus ve iki Letonyalı ‘korsan’ yargılanmayı bekliyor.

‘Silah taşıyor’ haberini veren editör  istifa etti

ARCTIC Sea’nin silah taşıdığını ilk haber veren ve tehditler nedeniyle önce İstanbul’a ardından da “Burada hayat pahalı” diğerek Tayland’a kaçan Rus Sovfracht denizcilik bülteninin editörü Mikhail Voytenko, görevinden istifa etti. Derginin internet sitesinde, “Mikhail telefonda yaptığı birçok çelişkili açıklama ile istifa etti. Herkese yalan söylemekten bıktığını söyledi” ifadeleri yer aldı.

kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/dunya/12424774.asp?gid=229

emrebenn:
hiç inandırıcı gelmedi bana hazar denizi gibi kapalı bir denizden geçirmek varken neden öyle döndürüp dursunlarki.

Reconnaissance:

--- Alıntı yapılan: emrebenn - 07 Eylül 2009, 22:00:58 ---hiç inandırıcı gelmedi bana hazar denizi gibi kapalı bir denizden geçirmek varken neden öyle döndürüp dursunlarki.

--- Alıntı sonu ---

Katılıyorum Ayrıca Bu S-300 gib önemli bir sistemi nasıl oluyorda araklayabiliyorlar Rus ordusundan eğer doğruysa Rus ordusunun işi bitmiş :)

batuhansafak:
Bu yazı  bana Coolmanın meşhur troy operasyonu hikayesini hatırlattı yoksa mossad alıntımı yapıyor  ::)

sky_warrior:

--- Alıntı yapılan: batuhansafak - 21 Eylül 2009, 14:01:43 ---Bu yazı  bana Coolmanın meşhur troy operasyonu hikayesini hatırlattı yoksa mossad alıntımı yapıyor  ::)

--- Alıntı sonu ---

bahsettiğiniz olay israil özel kuvvetlerinin fransa'dan kaçırdıkları gemilermi acaba?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git