Gönderen Konu: HAAWC (High Altitude Anti-Submarine Warfare Weapon Capability)  (Okunma sayısı 1031 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Boeing, ABD Donanması’yla HAAWC üretim sözleşmesi imzaladı

ABD Donanması ve Boeing, HAAWC (High Altitude Anti-Submarine Warfare Weapon Capability) torpido güdüm kitinin üretimi için sözleşme imzaladı

Naval News’ın aktardığı üzere ABD Donanması Boeing ile HAAWC (High Altitude Anti-Submarine Warfare Weapon Capability) torpido güdüm kitinin tam kapasite üretimi için bir sözleşme imzaladı ve çalışmaların önümüzdeki aylarda başlaması bekleniyor. HAAWC, Mk 54 torpidosunun Boeing’in P-8A Poseidon’unun seyir irtifasının yakınında veya altında fırlatılmasını sağlayan her türlü hava koşuluna uygun, kanat  takımı ve paraşüt içeren bir kanatlı güdüm kitidir.

Sözleşme, Donanma ve uluslararası müşteriler için HAAWC Havadan Fırlatılan Aksesuar veya ALA, kitleri ve konteynerlerinin üretimini içeriyor. Boeing’in tasarım çalışmaları, testler, prototipleme veya üretimle ilgili sorunların analizleri gibi mühendislik hizmetleri sağlamasını kapsıyor.

HAAWC Programı Yöneticisi Dewayne Donley, “Bu önemli bir kilometre taşı çünkü HAAWC’ı tamamen operasyonel olmaya ve Donanma tarafından konuşlandırılmaya bir adım daha yaklaştırıyor” dedi. Donley, “Çözümümüz MK 54 hafif torpidosunu GPS destekli ve GPS’siz ortamlarda hedefe süzülebilen bir DSH silahına dönüştürüyor,” dedi.

Boeing HAAWC, Mk 54 hafif torpidosuna entegre edilebilen ve onu hassas güdümlü bir havadan bırakılan torpidoya dönüştüren modüler bir Hava Fırlatma Aksesuarı veya ALA kitinden oluşur. ALA ayrılma noktasında, amaçlandığı gibi suya girmek için bir dengeleyici yerleştirir.

P-8A Poseidon çok maksatlı deniz karakol uçağında taşınan HAAWC sistemi, Donanmanın daha yüksek irtifalardan ve daha uzun mesafelerden denizaltı karşıtı savaş yürütme operasyonel ihtiyacını karşılayacaktır. P-8A; uzun menzilli Denizaltı Savunma Harbi (DSH), Su Üstü Savunma Harbi, istihbarat, gözetleme ve keşif uçağı, geniş alan, deniz ve kıyı operasyonlarının yanında rama-kurtarma görevleri gerçekleştiriyor.

https://www.defenceturk.net/boeing-abd-donanmasiyla-haawc-uretim-sozlesmesi-imzaladi