Gönderen Konu: 30 Ağustos'da muhteşem kutlama  (Okunma sayısı 2858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
30 Ağustos'da muhteşem kutlama
« : 30 Ağustos 2009, 14:30:48 »
Bugün 30 Ağustos. Büyük Zafer'in 87'inci yılı, tüm yurtta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde törenlerle kutlanıyor.

Başkentteki ilk tören, Anıtkabir'de yapıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ başkanlığındaki heyet, sabah 8.45'te Anıtkabir'i ziyaret etti.

Tören, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay,

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balanlı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ve askeri erkanın Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

Orgeneral Başbuğ, Atatürk'ün mozolesine üzerinde ''Türk Silahlı Kuvvetleri'' yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Orgeneral Başbuğ ve törene katılanlar, Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

"TÜRK ORDUSU GÖREVİ BAŞINDADIR"

Daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçen Orgeneral Başbuğ, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Ulusumuzun büyük önderi, ordularımızın ebedi Başkomutanı, eşsiz devlet adamı yüce Atatürk, Üstün liderliğinizde Türk milleti ve ordusuyla gerçekleştirdiğiniz Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 87. yıl dönümü nedeniyle huzurlarınızdayız.

Büyük Taarruz, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinin atıldığı, tarihe yön veren emsalsiz bir muharebedir. Bugün bağımsız bir devlet çatısı altında yaşayan herkes bu zafere ve O'nu kazanana çok şey borçludur. Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin büyük Atatürk sevgisi sonsuza kadar yaşayacaktır.

Gücünü milletinden, ışığını sizden, cesaretini tarihten, kuvvetini damarlarındaki asil kandan alan Türk ordusu her zaman nöbette ve görevinin başındadır. Rahat uyu, ruhun şad olsun.''

Orgeneral Başbuğ daha sonra deftere yazdığı metni yüksek sesle okudu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile kuvvet komutanları, daha sonra tebrikleri kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndan bir tabur sıhhiye de, Kızılay güzergahından Meclis'e yürüyecek.

30 Ağustos akşamı Ankara'da düzenlenecek resepsiyona bu yıl ilk kez devlet erkanı ve askeri personelin yanısıra şehit ve gazi yakınları, bürokratlar, işadamları ve sanatçılar da davet edildi. Resepsiyonda ayrıca, 100 vatandaş da davetli olarak yer alacak.

İSTANBUL'DA TÖRENLER

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören düzenlendi.

Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki törene katılanlar, daha sonra Harbiye Orduevi'ne geçti.

Buradaki programda, 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu tebrikleri kabul etti.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve öteki ilgililerin katıldığı tören, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

İZMİR'DE KUTLAMALAR

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Tören, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversiteler, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu, anıt şeref defterini imzaladı.

Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, ''Gücünü milletimizin engin sevgi ve desteğinden alan Türk Silahlı Kuvvetleri, 87 yıl önce olduğu gibi bugün de milletinin emrinde, Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelecek her türlü tehdide karşı koyma azim ve kararlılığındadır'' dedi.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=205481
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: 30 Ağustos'da muhteşem kutlama
« Yanıtla #1 : 30 Ağustos 2009, 14:32:10 »
"Rahat uyu, ruhun şad olsun"
Org. Başbuğ Anıtkabır Özel Defteri'ne bunları yazdı.

30.08.2009 09:07
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla ilk tören, Anıtkabir'de düzenlendi. Orgeneral Başbuğ ve törene katılanlar, Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra Misak-ı Milli kulesine geçen Orgeneral Başbuğ, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Ulusumuzun büyük önderi, ordularımızın ebedi Başkomutanı, eşsiz devlet adamı yüce Atatürk,

Üstün liderliğinizde Türk milleti ve ordusuyla gerçekleştirdiğiniz Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 87. yıl dönümü nedeniyle huzurlarınızdayız.

Büyük Taarruz, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinin atıldığı, tarihe yön veren emsalsiz bir muharebedir. Bugün bağımsız bir devlet çatısı altında yaşayan herkes bu zafere ve O'nu kazanana çok şey borçludur. Kurduğun Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin büyük Atatürk sevgisi sonsuza kadar yaşayacaktır.

Gücünü milletinden, ışığını sizden, cesaretini tarihten, kuvvetini damarlarındaki asil kandan alan Türk ordusu her zaman nöbette ve görevinin başındadır. Rahat uyu, ruhun şad olsun.''

Orgeneral Başbuğ daha sonra deftere yazdığı metni yüksek sesle okudu.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=169193&cat=110&dt=2009/08/30
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2 : 30 Ağustos 2009, 14:41:32 »
"Komutanım kızları da alın askere"
AKM'deki törenlerde Org. Başbuğ halkla bir araya geldi.

30.08.2009 14:20
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında resmi geçit töreninin ardından vatandaşlarla bir araya geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, AKM'deki törenin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü uğurladıktan sonra vatandaşların bulunduğu tribüne gitti.

Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Orgeneral Başbuğ ve beraberindeki kuvvet komutanlarını vatandaşlar, alkışlarla ve ''Türkiye sizinle gurur duyuyor'', ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Türkiye Türk'tür, Türk kalacak'' şeklinde sloganlarla karşıladı. Bir kadın vatandaş da Orgeneral Başbuğ'a, ''Komutanım, kızları da alın askere'' diyerek bağırdı.

''Komutanım çok yaşa'' sloganı ve alkışlar arasında, bazı vatandaşlarla sohbet edip bayramlarını kutlayan Başbuğ, çocukları da sevdi.

Ağlayarak yanına gelen ve ''Kürt açılımı istemiyoruz, ülkemiz parçalanmasın'' diyen genç bir kızı da teselli eden Başbuğ, genç kıza sarılarak, Türkiye'yi kimsenin parçalayamayacağını söyledi.

Tören alanı içinde yoğun izdiham arasında vatandaşlarla sohbet eden Başbuğ, gazetecilere yaptığı değerlendirmede, bu yılki bayramın daha görkemli, daha coşkulu, daha heyecanlı kutlandığını belirterek, ''Gerçekten ordu-millet burada birleşti'' dedi.

Orgeneral Başbuğ, törenlerin daha görkemli ve coşkulu olmasında katkısı bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri personeline de teşekkür etti.

Vatandaşlarla daha çok bir arada olmayı arzu ettiğini belirten Orgeneral Başbuğ, ''Daha çok bir arada olmayı, konuşmayı arzu ediyordum. Ama izdihamdan olamadım. Ben bütün Türkiye halkının, öncelikle Ankara halkının Zafer Bayramı'nı kutluyorum ve bu bayrama gösterdikleri ilgiden dolayı gerçekten hepsine çok teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

''Son günlerde yaşanan konjonktürden dolayı mı bu kadar ilgi var sizce?'' diye sorulması üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, ''Yok, hayır. Bu Türk halkının, Türk milletinin silahlı kuvvetlere olan sevgisi her zaman var'' dedi.

AA

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3 : 30 Ağustos 2009, 15:02:20 »
Yüce Türk Milletinin ZAFER HAFTASI VE 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI kutlu olsun.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2009, 15:28:31 »
Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa''nın, 26 Ağustos 1922''de sabaha karşı verdiği emirle başlattığı Büyük Taarruz 30 Ağustosta ''''Başkomutanlık Meydan Muharebesi''''nin kazanılmasıyla sonuçlandı.

Atatürk, bu büyük zaferi Büyük Nutku''nda, ''''Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Muharebesini ve ondan sonra düşman ordusunu tamamıyla yok eden veya esir eden ve kılıç artıklarını Akdeniz''e, Marmara''ya döken harekatımızı açıklayıcı ve vasıflandırıcı söz söylemeyi gereksiz sayarım'''' diye anlattı.

Ulusun topraklarını savunma mücadelesi, 10 Ocak 1920''de İnönü mevzilerinde Yunanlılarla şiddetli çarpışmaların ardından 1. İnönü Zaferi''nin kazanılmasıyla başarıya ulaşmaya başladı.

20 Ocak 1920... İlk Teşkilat-ı Esasiye Kanunu kabul edilirken 5 Şubatta TBMM''nin gizli oturumunda Londra Konferansı''na Ankara Hükümeti adına heyet gönderilmesi ve heyetin Meclis üyelerinden oluşması kararlaştırıldı. Bekir Sami Bey başkanlığındaki heyet, 6 Şubatta Ankara''dan hareket etti ve 21 Şubatta başlayan konferans 12 Martta sona erdi.

TBMM hükümeti ile Rusya arasında 16 Martta Moskova Anlaşması imzalandı. Masa üzerindeki zaferleri, meydanlardaki zaferler izliyordu. 1 Nisanda 2. İnönü Zaferi kazanıldı. 5 Ağustosta Mustafa Kemal''e geniş yetkilerle ve 3 ay süreyle Başkumandanlık tevcih eden kanun TBMM''de kabul edilirken, 23 Ağustos 1920 günü Yunan ordusu taarruza geçti ve Sakarya Meydan Muharebesi başladı. 26 Ağustosta Başkomutan Mustafa Kemal Paşa''nın şu emri geldi:

''''Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz''''

O gün saat 05.30''da topçu ateşiyle Kocatepe''den Büyük Türk Taarruz başladı. Türk süvarileri, 9 Eylülde İzmir''e girdi ve Kadifekale''ye Türk bayrağı çekildi.

13 Eylülde Sakarya Meydan Muharebesi sona ermiş, düşmanın Sakarya Nehri''nin doğusunda imha edilmesiyle zafer kazanılmıştı. Mustafa Kemal Paşa''nın emriyle 14 Eylülde genel seferberlik ilan edildi.

-''''GAZİ'''' UNVANINI ALDI

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, 19 Eylülde ''''Gazi'''' unvanı ve mareşal rütbesini aldı.

Yeni yılın başlangıcında Mersin ve Adana düşman işgalinden kurtulmuştu. Dört bir bucak Türk topraklarının düşman çizmesi altındaki esareti birer birer sona eriyordu.

Kendisi de cepheye hareket eden Mustafa Kemal, saatler ilerleyip sonuç alınınca 31 Ağustos sabahı savaş meydanını dolaştı. Mustafa Kemal, gördüğü manzarayı törende, ordunun zaferinin büyüklüğünü, buna karşılık ''''hasım ordunun'''' uğratıldığı felaketin dehşetini ve savaş meydanından toplanan ölülerin, esir kafilelerinin oluşturduğu görünümün ''''bir mahşeri'''' andırdığını özenle kurduğu cümlelerle aktardı.

Mustafa Kemal Atatürk, anıtın, ''''Türk vatanına göz dikeceklere Türk''ün 30 Ağustos günündeki ateşini, süngüsünü, hücumunu, kudret ve iradesindeki şiddeti hatırlatacağını'''' da kaydetti.

-ATATÜRK, ''''30 AĞUSTOS''''U ANLATIYOR-

Büyük Taarruz''un mimarı Atatürk, Büyük Nutku''nda 30 Ağustos''u şöyle anlattı:

''''...Efendiler, 26-27 Ağustos günlerinde, yani iki gün içinde, düşmanın Karahisar''ın güneyinde 50 ve doğusunda 20-30 kilometre uzunluğundaki müstahkem cephelerini düşürdük. Yenilen düşman ordusunun bütün kuvvetlerini, 30 Ağustosa kadar Aslıhanlar yöresinde kuşattık. 30 Ağustosta yaptığımız savaş sonunda düşmanın ana kuvvetlerini yok ettik ve esir aldık. Düşman ordusunun başkomutanlığını yapan General Trikopis de esirler arasına girdi.

Demek ki, tasarladığımız kesin sonuç, beş günde alınmış oldu. 31 Ağustos 1922 günü ordularımız ana kuvvetleriyle İzmir''e doğru yol alırken diğer birlikleriyle de düşmanın Eskişehir''in kuzeyinde bulunan kuvvetlerini yenmek üzere ilerliyorlardı.

Doğrudan doğruya bana gönderilen bir telsiz telgrafta da İzmir''deki İtilaf Devletleri konsoloslarına benimle görüşmelerde bulunma yetkisinin verildiği bildirilerek, onlarla hangi gün ve nerede buluşabileceğim soruluyordu. Buna verdiğim cevapta da 9 Eylül 1922''de Kemalpaşa''da görüşebileceğimizi bildirmiştim. Gerçekten de söz verdiğim gün, ben Kemalpaşa''da bulundum. Fakat görüşme isteyenler orada değildi. Çünkü ordularımız, İzmir Rıhtımında ilk verdiğim hedefe, Akdeniz''e ulaşmış bulunuyorlardı.

Saygıdeğer efendiler,

Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Muharebesini ve ondan sonra düşman ordusunu tamamıyla yok eden veya esir eden ve kılıç artıklarını Akdeniz''e, Marmara''ya döken harekatımızı açıklayıcı ve vasıflandırıcı söz söylemeyi gereksiz sayarım.

Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir.

Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur.''''

Çevrimdışı Pardus-TR

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 30 Ağustos 2009, 15:28:38 »
Hepimizin zafer bayramı kutlu olsun. Epey bir vakit buradan ayrı kaldım, dönmek bayramımıza nasib oldu.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #6 : 30 Ağustos 2009, 15:36:25 »
Mustafa Kemal Atatürk’ü, İslamı, milliyetçiliği yıllardır sömüren ve suistimal eden siyasi cambazlar hala iplerin üzerinde entrikalar çevirmeye yüzleri kızarmadan devam ettikleri için;

Ağla “30 Ağustos” hakkındır !

Kürt açılımı demagogları, devşirme sivil toplum örgütleri, yandaş ve yanaşma akıldaneleri, dört koldan milletin aklını bulandırmak amacıyla tünedikleri yerlerden köpeksiz köyde çomaksız oynadıkları için;

İçeride tutuklu eşkıya, dışarıda serbest eşkıya, “ABD ve AB” Türkiye’ye olan baskısını arttırsın, “Türkler adam gibi adam olsun…Yoksa dağda ki silahlılarla ben yapacağımı bilirim…” meydan okumalarından hiç gururu kırılmayan siyasetçi ve bürokratlar olduğu için;

Memlekette toprak satma, liman satma, maden satma, hayati kurumları satma, hazineyi soyma ve sülalece zengin olma furyası dört nal gittiği için;

Üç yıl içinde ülkede ki hapishanelerde bulunan insan sayısı yüzde yüz onsekiz arttığı, bağımsız ve hızlı işleyen bir hukuk düzeni olmadığı, cezai ve idari davaların göbeğine kadar siyaset bulaştırıldığı için;

Bizim kanunlarımızda “Silahlı eşkıya düşmandır. Düşman gibi işlem yapılır” hükmü varken, dağlarımız ve hemen yanıbaşımızdaki topraklar eşkıya gruplarından geçilmezken, caddelerde törenler düzenleyip kendi kendimize propaganda yaparak işlerin iyi gittiği sanıldığı için de;

Bu ülkede gün doğmadan nelerin doğacağını, ilk genel seçimde herkes görecek. Sana yakışan ağlamak değil, beylik siyasetçi ve bürokrat tüm meydancılara “Yeter Artık” demektir,“30 Ağustos”…

Osman PAMUKOĞLU
Hak ve Eşitlik Partisi
Genel Başkanı

Çevrimdışı dreamlistan61

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 30 Ağustos 2009, 15:51:47 »
Benim oturduğum yerde  (istanbul/esenler) sabah vakti tankcı tugayı hareketlendi ayrıca çok sayıda jet geçiyor :)

zafer bayramımız kutlu olsun 

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #8 : 30 Ağustos 2009, 18:50:33 »
30 Ağustos Zafer bayramımız kutlu olsun.
Burada(Ankara) Akköprüde Leopard tanklar gösteride vardı,ancak fazla istihbarat alamadım. :)