Gönderen Konu: TSK'nın gövde gösterisi  (Okunma sayısı 1932 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 514
  • 0
TSK'nın gövde gösterisi
« : 28 Ağustos 2009, 08:34:25 »
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un 'üniter ve ulus devlet yapısı konusunda TSK'nın taraf olduğu' vurgusu 30 Ağustos törenlerinde de kendisini gösterecek. Kutlamaların dün yapılan provalarında yurdun 50 ayrı birliğinden getirilen sancaklar yerini aldı. Binlerce asker yürüdü. Havada yakıt ikmali yapıldı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un yakın çevresine yaptığı, 'Bu 30 Ağustos'u dikkatli izleyin' uyarısı üzerine AKŞAM, dün Hipodrum'da gerçekleştirilen tören provalarını izledi. Başbuğ'un, 30 Ağustos mesajında altını çizdiği 'üniter ve ulus devlet yapısı konusunda TSK'nın taraf olduğu' vurgusu, 30 Ağustos törenlerine de yansıdı.  Başbuğ'un özel emri ile 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 87. Yıldönümü için eşi görülmemiş bir askeri tören hazırlandı.
Provalara göre törenler, Orgeneral Başbuğ'un tören kıtasını denetlemesi ile başlayacak. 'Güçlü Ordu Güçlü Türkiye'  sloganıyla gerçekleşecek törende Harbiyeliler adına yapılacak konuşmada 'Türk Silahlı Kuvvetleri, demokratik değerlere gönülden bağlıdır' vurgusu olacak. Orgeneral Başbuğ da, Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı öne sürülen 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' adlı belgenin ortaya çıkması üzerine, TSK'nın demokrasiye bağlı olduğu mesajını vermişti.
50 SANCAK
Tören kapsamında Ankara'ya getirilen 50 sancak, dün resmi geçit törenindeki yerini aldı. Türkiye'nin dört bir yanındaki birliklere ait sancaklar, ilk kez Ankara'ya getirilerek bir törende kullanıldı.
Daha önceki törenlere göre üç veya dört misli kalabalık olduğu görülen tören kıtasında Kıbrıs Barış Kuvvetleri'ne ait tabur ile terörle mücadelede görev alan iç güvenlik tugaylarında yer alan komando taburu dikkat çekti.
Bu sene ilk kez asteğmenler de 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde bir tabur ile resmi geçide katıldı. Asteğmenler geçerken, 'Ordu - millet' vurgusu yapıldı.
Türk yıldızlarının da gösteri yapacağı törenlerin en ilginç anlarından birisi ise bir tanker uçağın F-16 uçağına havada yakıt ikmalinin yapılacağını duyurması oldu.

kaynak:http://www.aksam.com.tr/2009/08/27/haber/guncel/6234/tsk_nin_govde_gosterisi_.html