Gönderen Konu: FÜZE KALKANI PROJESİ  (Okunma sayısı 53347 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GOGURYEO

• DefenceTurk
  • *
  • -1
Ege'de füze kalkanı planı
« Yanıtla #40 : 12 Haziran 2011, 20:10:17 »
ABD'nin, Ege'de füze kalkanı oluşturmak amacıyla bazı bölgelerde harita çalışmaları başlattığı iddia edildi.

Atina'da yayımlanan To Vima gazetesinin haberinde, ABD'nin, "İran tehdidine" karşı bu yıl sonuna kadar aşamalı olarak uygulamaya koymayı planladığı füze kalkanı çerçevesinde, silah sistemlerini tanıtmak ve bazı bölgelerde harita çalışmaları yapmak üzere, son teknoloji silah sistemleriyle donatılmış bir savaş gemisini bölgeye gönderdiği belirtildi.

To Vima, "özel bilgilere" dayandırdığı haberinde, mart ayında ABD'nin Norfolk Limanı'ndan hareket ederek, 17 Mayıs'ta Yunanistan'a gelen ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait "USS Monterey" isimli savaş gemisinin Kuzey ve Doğu Ege bölgelerinde harita çalışmaları yaptığını duyurdu.

Amerikalıların, gemide bulunan "Aegis" silah sistemlerinin olanaklarıyla ilgili Yunanlı subaylara gösterimde bulunduğu kaydedilen haberde, halen bölgede bulunan ABD gemisinin önümüzdeki günlerde çalışmalarını sürdürmek üzere Girit adasının doğusuna hareket edeceği belirtildi.

'TÜRKİYE VE RUSYA'NIN TAVRI BELİRLEYİCİ'

To Vima gazetesinin haberinde, "yüksek düzeyde askeri ve diplomatik kaynakların" yaptıkları değerlendirmelerde, "ABD'nin, Ege'de bir füze kalkanı oluşturmasında Türkiye'nin ve Rusya'nın tavırlarının belirleyici faktör olduğu" ve "bu konuda şimdilik herhangi bir sonuca varmak için erken olduğu" yorumlarında bulundukları aktarıldı.

Haberinde "Ege'de bir füze kalkanı oluşturulması için, Türk-Yunan ilişkilerindeki 'ağırlıkların' ve 'özel koşulların' ortadan kaldırılması gerekeceğini" belirten To Vima, "Perde arkasında olup bitenleri bilenler, Yunanistan'ın, füze kalkanı kartını değerlendirerek, önemli kazanımlar elde edebileceği ve milli konuları gündeme getirebileceği konusunda ısrar ediyorlar" ifadelerini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18014028.asp?gid=381

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Amerika'nın füzesavar inşası istikrarı bozabilir
« Yanıtla #41 : 15 Haziran 2011, 15:43:44 »
Çin'in liderliğinde bir araya gelen Şanghay İşbirliği Örgütü, Amerika'nın Avrupa'da inşa etmeyi planladığı roketsavar sisteminin, stratejik istikrarı tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.
Güncelleme:15 Haziran 2011 14:18

Çin'in de aralarında olduğu Şangay İşbirliği Örgütü'nün beş üyesi, ABD'nin Avrupa'da kuracağı füze kalkanı sistemine itiraz eden Rusya'ya destek verdi.

Şanghay İşbirliği Örgütü'nün Kazakistan toplantısında imzalanan açıklama, tek bir ülke tarafından inşa edilecek bir füzesavar sisteminin, bölgenin stratejik istikrarını tehlikeye atabileceğini ifade etti.

Rusya uzun süredir, ABD'nin inşa edeceği sistemin kendi füzelerinin etkinliğini azaltmayacağına ilişkin yasal garanti talep ediyor.
kaynak http://haber.mynet.com/detay/dunya/amerikanin-fuzesavar-insasi-istikrari-bozabilir/576754
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #42 : 15 Haziran 2011, 17:03:26 »
arkadaşlar  anlamadığım bir nokta var.
bu sistemlerin patriot  yani  pac-3  füzelerine sahip sistemler olacak deniliyor  ve  balistik  füzelere  karşı  önlem olduğu  söyleniyor , orta ve  uzun menzilli  bir balistik füze yakın uzay  diye  adlandırdığımız   300 km  irtifaya çıkıp yol  alırken  bu  füzeler(pac-3)   nasıl  olacakta  balistik  füzeleri imha edecek  ??? ben bunu uzun zamandır  düşünüyorum  ama içinden çıkamadım  , pac-3  sistemi  hakkında  yalnışmı bilgilendiriliyoruz  yoksa  pac-3  sistemi yerine  daha farklı sistemlermi kullanılacak ??? benim bildiğim  pac-3  füzeleri  uzayda  etkili olmaz  ama uzayda  yol alan bir  füzeye  karşı kullanılacak  ayrıca  pac-3  füzelerinin menzili nedirki  okadar  uzaktaki füzeye  yetişecek?

Çevrimdışı mclaner

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #43 : 15 Haziran 2011, 18:49:29 »
bu sistemlerin patriot  yani  pac-3  füzelerine sahip sistemler olacak deniliyor  ve  balistik  füzelere  karşı  önlem olduğu  söyleniyor , orta ve  uzun menzilli  bir balistik füze yakın uzay  diye  adlandırdığımız   300 km  irtifaya çıkıp yol  alırken  bu  füzeler(pac-3)   nasıl  olacakta  balistik  füzeleri imha edecek  ??? ben bunu uzun zamandır  düşünüyorum  ama içinden çıkamadım  , pac-3  sistemi  hakkında  yalnışmı bilgilendiriliyoruz  yoksa  pac-3  sistemi yerine  daha farklı sistemlermi kullanılacak ??? benim bildiğim  pac-3  füzeleri  uzayda  etkili olmaz  ama uzayda  yol alan bir  füzeye  karşı kullanılacak  ayrıca  pac-3  füzelerinin menzili nedirki  okadar  uzaktaki füzeye  yetişecek?

Füzeyi son vuruşu safhasında yakalayabilirse yakalayacak yakalayamazsa booom... :)

Çevrimdışı Ice

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #44 : 15 Haziran 2011, 18:50:10 »

Amerikalılar pac-3 dışında başka bir sistem düşünüyorlardı bu iş için

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #45 : 15 Haziran 2011, 19:38:59 »
nedense ben bu pac sistemine guvenemiyorum malum savas gordu husranla sonuclandi pac 3 te kapandi bu eksikler diyorlar ama kanitlanmis bir savasi yok kanitlanmasi icin demokrasi goturucek musluman ulke lazim cok surmez denenir diye dusunuyorum.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
ÇEK CUMHURİYETİ FÜZE KALKANINDAN ÇEKİLDİ
« Yanıtla #46 : 15 Haziran 2011, 20:00:35 »
ÇEK CUMHURİYETİ FÜZE KALKANINDAN ÇEKİLDİ

ABD'nin eski Başkanı George Bush döneminde hazırlanan Doğu Avrupa'ya füze kalkanı projesinde bir ülke geri çekildi. Geri çekilme sonrası ABD'nin atacağı adım merakla bekleniyor.
Çek Cumhuriyeti, ABD'nin Doğu Avrupa'da kurmayı planladığı füze kalkanı projesinden çekildi.

Çek Savunma Bakanı Alexander Vondra yaptığı açıklamada, ABD'nin füze kalkanı projesindeki ikincil rolden hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek, planda yer almayacaklarını söyledi.

Vondra, plana katılmak istediklerini ifade etti, "Ancak bu şekilde değil" dedi.

ABD'nin eski Başkanı George Bush döneminde hazırlanan füze kalkanı projesi, Polonya'ya 10 füze savar konuşlandırılmasını, Çek Cumhuriyeti'ne de gelişmiş radar sistemi konulmasını öngörüyordu.

Ancak Rusya'nın bu plana karşı gelerek, planın yürütülmesi halinde kendi füzelerini Polonya yakınına konuşlandıracağını bildirmesi üzerine, ABD'de Barack Obama yönetimi Eylül 2009'da bu planı revize etmişti. Yeni planda Çek Cumhuriyetine daha küçük bir rol biçilmişti.
kaynak http://www.haber7.com/haber/20110615/Cek-Cumhuriyeti-fuze-kalkanindan-cekildi.php
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2011, 20:23:40 Gönderen: KingWarrior »

Çevrimdışı kagan2727271

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ankara füze kalkanına evet diyor
« Yanıtla #47 : 14 Temmuz 2011, 17:29:45 »
Ankara Füze Kalkanına Evet Diyor

Aslı Aydıntaşbaş
asli.aydintasbas@milliyet.com.tr
asli.aydintasbas@milliyet.com.tr

Ankara, NATO’nun Soğuk Savaş’tan bu yana en önemli savunma projelerinden sayılan Füze Kalkanı Projesi’ne yeşil ışık yakmaya hazırlanıyor.
Obama yönetiminin büyük önem verdiği savunma projesi, yarın Libya konulu bir zirve için İstanbul’a gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da gündemindeki maddelerden de biri olacak.
Bu zamana kadar füze sistemine temkinli yaklaşan ve NATO’daki üst düzey toplantılarda çekincelerini gündeme getiren Ankara, bir süredir savunma amaçlı NATO füzeleri ve bunları kontrol edecek radar sistemlerinin topraklarına yerleştirilmesine sıcak bakmakta.
Konu, son altı ayda ABD Başkanı Barack Obama’nın Başbakan Erdoğan‘la konuşmaları ve Hillary Clinton’ın Ahmet Davutoğlu’yla temaslarında da sık sık ABD tarafından gündeme geldi.
Ak Parti hükümeti, Türkiye’nin Batı’yla olan kurumsal bağlarının geleceği ve kendi savunma ihtiyaçlarını da göz önüne alarak, geçmişte temkinli yaklaştığı projeye sıcak yaklaşıyor.
Uzun süredir Washington’un gündeminde olan ancak henüz NATO ülkelerinin somut eyleme dönüştüremediği proje, Türkiye’nin bu hafta Hillary Clinton’a “Evet” vermesi durumunda 2011 sonundan itibaren kademeli olarak devreye girecek.
İlk aşamada Doğu Akdeniz’deki gemilere yerleştirilecek olan füzesavarlar, 2015 sonrasında Türkiye toprakları ve Romanya gibi ülkelerde kalıcı bir altyapıya dönüşecek. Füzesavar gemilerinin ayrıca Türkiye’de karada konuşlandırılacak erken uyarı (AN/TPY-2 türü radar) ve altyapı sistemlerine entegre olması planlanıyor.
Proje gerçekleşirse, Türkiye’nin zaten 2011’den itibaren kendi savunma planları çerçevesinde almayı planladığı Patriot füzeleri de NATO tarafından ortak finanse edilecek ve projeye dahil edilecek.

İran ve kedi polemiği
Geçmişte “Yıldız Savaşları” diye de anılan ve Barack Obama’nın başkan olmasıyla yeniden hız kazanan Füze kalkanı, başta Türkiye olmak üzere NATO ülkelerini Ortadoğu, İran ve dışarıdan gelen saldırılara karşı geniş bir şemsiye ile korumayı planlıyor.
Ancak yakın zamana kadar İran’la arasını bozmasını istemeyen Ankara, hem projenin Türkiye topraklarına Patriot füzeleri yerleştirilmesini içeren “kara” unsuruna temkinli yaklaşmış, hem de İran’a vurgu yapılmamasını istemişti.
Hatırlarsınız geçen yıl Lizbon’daki NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İran’la ilgili atıfların ortak metinlerden çıkarılmasını istemiş, Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy ise “Biz kediye kedi deriz” lafıyla Türkiye’nin bu hassasiyetini hafife almıştı.
Gerçekte Ankara, füze kalkanı projesinin İran’ı hedef almadığını vurgulamakta ısrarlı olsa da NATO ülkelerinin temel hedeflerinden biri, İran’ın nükleer programı ve uzun menzilli balistik füzeleri. Bu kaygı, Türkiye’de de var; ancak Ankara daha diplomatik bir üslup kullanmak ve İran’la diyalog içinde olmaktan yana.

Komuta kimde?
Ak Parti hükümetinin şu zamana kadar füze kalkanına soğuk bakmasına neden olan bir diğer unsur da Türkiye topraklarına yerleştirilecek radar ve füze sistemlerinin Türkiye değil NATO komutası altında olmasıydı. Başbakan bu kaygısını geçen yılki NATO zirvesi öncesinde “Komuta kimde, buton kimde olacak? Türkiye’de olmazsa olmaz” diye ifade etmiş, ancak daha sonra Türk subaylarının da olacağı bir NATO ortak komuta yapısı üzerine çalışmalar başlamıştı.
Füze Kalkanı’nın gerçekleşmesi durumunda, NATO’nun kapatmayı düşündüğü ancak son anda açık tutmaya karar verdiği İzmir’deki NATO üssü de yeniden merkezi komuta açısından önemli rol oynayacak.
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2011, 20:09:37 Gönderen: KingWarrior »

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #48 : 14 Temmuz 2011, 18:17:40 »
hiç  hoşuma  gitmedi...
bazı kararlar  alınalı çok olmuşta  bizim haberimiz  yokmuş ,  türkiye  ne zaman patriot  füzelerinde  karar  kılmış?  türkiyeye  kurulacak radar  konusunda  tedirginim  aynı zamanda  karadeniz ve akdenizde  gezinecek amerikan  gemilerinin bizim ulusal  güvenliğimize  karşı tehdit  oluşturmayacağına kim  karar  veriyor? 
amerikalı  şerefsizlerin fırkateynimizi  vurduğu  günler aklıma  geldi  , bu şerefsizlerin bizim kara sularımızda  gezinmesi  hiç  hoşuma  gitmiyor ,  nato  adı altında  denizlerimizde  amerikan  donanması  girecek bence
hiç hoşuma gitmedi  inşallah hayırlı olur  , 3 patriot  bataryasına kanıp bu kararı  verdilerse  yazıklar  olsun.
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2011, 18:22:16 Gönderen: enes38 »

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #49 : 14 Temmuz 2011, 21:36:09 »
Bizim Nato´nun semsiyesinemi ihtiyacimiz var kardesim 7 milyar dolarlik projeyi senelerdir bitiremedik neymis Nato ile ortak finans edilicekmiste komuta onlarda olduktan sonra yazik bize diyorum varya acinicak haldeyiz su konuda 3 milyar dolar daha koy tamamen ozgun senin kullaniminda olsun daha tam net bir bilgi yok elimizde ama komuta kesinlikle bizde olmalidir.