Gönderen Konu: S 400 Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 97409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: S 400 Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #240 : 29 Haziran 2020, 16:39:36 »
ABD , bizim bu cendereden çıkmamız için son bir ip daha uzattı...Hesabı iyi yapmalı...  İki ucu boklu değnek...

Bizler S-400'leri Azerilere,Kıbrıs'a,Katar'a vb. gönderip kurtulmaya çalışırken ABD bombayı patlatıverdi...

Sayın Uyvar tercihini S-400'den yana kullandı....

Benim görüşüm belli ; Tüm paramızı MMU'ya yönlendirelim. Ama ikisinden biri mutlaka tercih edilecekse , saldırı her zaman savunmadan önemlidir. F-35'i açık ara tercih ederim ki TSK da zaten bu görüşte...

Haber farklı kaynaklardan doğrulanıyor.
"Türkiye NATO sistemleri ile uyumlu olmayan sistem almayacağı garantisini verirse, ABD Türkiye'nin aldığı S-400'leri Türkiye'den satın alabilecek ve F-35 ambargosunu kaldıracak."
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2020, 16:54:14 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #241 : 29 Haziran 2020, 16:57:02 »
İlk olarak Abd'ye S-400 falan satacağımızı ben düşünmüyorum. Maksimum açmaz bir yerde depolarız. Oda olmadı satacak olsak bile, Ruslar araya girer ve sistemleri Azerilere aldırtır.

Ancak şu ihtimal bana ta olayların başında aklıma gelen bir komplo teorisini hatırlatıyor. Acaba abd bizimkileri ikna edip bilerek bir alavere ile Türkiyeyi natodan soğumuş gösterip, Rusları s-400 sattırıp Türkiyeyi avrasya birliğine çekmeye çalışmalarına ikna etmişmidir ? Bu f-35 olayları caatsalar felanda paravan olup , maksat Türkiye'nin elindeki S-400'lere konmak olsun. Sanki Türkiye için yapılan F-35'lerin abd'ye devride son bir final oyunuydu. Ondan sonra bunların dillendirilmesi ne bileyim.

Abd böyle bir oyuna girer mi ? Kesinlikle. Rusyanın en önemli üç silahı ; Balistik Füzeler, Hava Savunma Sistemleri ve Tankları. S-400 dediğimiz sistem ise Rusya'nın Hava Savunmasının bel kemiği konumunda. Uzun sürede böyle olacaklar. Aslında bence biraz daha bekleyip pakfa felan aldıktan sonrada bunu yapabilirlerdi ama son Rusların Askerlerimize saldırması ipi kopardı gibi. Ayrıca yetkililerimizin F-35 konusunda soğuk kanlı olması da cabası.

Ama işte tüm bu denkleme uymayan başka bir konu var. 15 Temmuz Darbe kalkışması. İşte bütün bu teoriyi bozuyor.

--------------

Konuya dönersek pek olası görmüyorum. Olsa da anca caatsa kalkar F-35'lerin gelmesi zor. Gelse bile siper ve anti balistik kabiliyetli hisar gums'a kadar eski yarı uydu konumumuza geri döneriz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #242 : 29 Haziran 2020, 17:08:37 »
"Olsa da ancak Caatsa kalkar , F-35'lerin gelmesi zor "  ???

Sayın Battlestar , bizimkiler F-35 almadıktan sonra niye S-400'leri postalasın ki... Salaksak da o kadar da salak değiliz yanii...

" Hem S-400'leri postala hem de F-35 gelmesin " bunu nasıl yazdınız inanamıyorum , yoksa ben mi yanlış anladım yazdıklarınızı acaba?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #243 : 29 Haziran 2020, 17:13:01 »
Arda Mevlutoglu;

Senato tasarısına bir ek yapılmış...Türkiye ABD'ye, NATO uyumlu olmayan (=Rus ya da Çin yapımı) sistem almayacağının garantisini verirse eğer, ABD teslim edilmiş olan S-400 sistemini satın alabilecek.

ABD , S-400'lerimizi satın alacakmış.Yasa tasarısı çıkmış... Hadi F-35'ler geliyor gözümüz aydın.... :D :D :D :D :D :D :D :D

Tabi bizimkiler ille de S-400 demezlerse.... >:( >:( >:(

ABD satin almis oldugumuz S400 bizden satin alip bize parasini verecekmis haberi dogru ise .

Bizim hic kullanilmamais S400 sistemini ikinci el fiyatina mi yoksa orijinal fiyati uzerinden mi odeyecek? ;D
Rusya da evet  kredi ile satmis oldugum mali ABD ye satilmasi bir sorun teskil etmiyecek diyecek.
ABD S400 alip acigini bulmak icin teslerde kullanmayi dusunuyor olacak . "Akilli adam"
Bizler once yine savunmasiz kalacagiz sonra ABD nin keyfi gelir ve onaylarsa bize Patriot satacak "Akilli adam"
Bizler F-35 alternatiflerini dusunmemizi engelleyip ,F-35 satisi ile Milyarlarca gelir saglayacak "Akilli adam"

Bak ne guzel olmus .iste F-35 ,Patriot gelmis olur , ABD ile yari sorunumuz cozulmus olur .Ancak terazinin ABD tarafi agir bastigi icin bizler de ABD den hayhay  FETO,arti Suriye ve Iraktaki PKK/PYD destegine son vermen sartini getirsek  ;D

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #244 : 29 Haziran 2020, 17:20:00 »

Sayın Battlestar , bizimkiler F-35 almadıktan sonra niye S-400'leri postalasın ki... Salaksak da o kadar da salak değiliz yanii...

" Hem S-400'leri postala hem de F-35 gelmesin " bunu nasıl yazdınız inanamıyorum , yoksa ben mi yanlış anladım yazdıklarınızı acaba?

Mesela mali baskının kalkması, doların düşmesi, caatsa gibi belimize sağlam bir tekme indirecek yaptırımların olmaması, savunma sanayimize yapılan ve projeleri aşırı geciktiren abd ve müttefiklerinin alt sistem ve komponent ambargosunun kalkması için olabilir mi ?

Bir düşünün aptal insanlar değilsiniz , sizce abd bizim gibi her yöne siyasi manevra yapabilecek, bölgesel güç olma ve kendi borusunu öttürme aşkına sahip bir Türkiyeyi tam izole etmişken giderde F-35 vermek ister mi ? Verse de bunu bize tama kapasitesiyle ve izinsiz kullanabileceğimiz şekilde verir mi ? Vermez.

Diğer yandan bize dönelim peki biz, abd'nin fetö ve pyd'ye desteği bu kadar barizken , doğu akdeniz de konumu belli iken, alis mevzu ortada iken , en son ingiliz pilotların yaşadığı kod krizi malumken F-35'e yaklaşırmıyız ? Sanmam.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Musti19

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #245 : 29 Haziran 2020, 17:27:08 »
Ben diğer arkadaşlar ne der bilemiyorum ama bunu yaparsak yani ABD ye S-400 leri tranfer edersek bir daha Rusya dan silah namına kuş lastiği bile alamayız.

Ayrıca Ruslar buna karşılık bizim Suriye ve Libya da askerlerimize acımasızca bir saldırı yapacakları ve gene ne ABD nede NATO nun yanımızda olmayacağını azcık beyni olan görür diye tahmin ediyorum. Zaten Suriye ye askeri harekat yaptık diye ambargo yedik AB den birde üstüne Rusya dan yersek elimizde doğru düzgün bize silah temin edecek(üretemediğimiz silahları)tedarikçi kalmayacak gene ABD ye ibreyi kıracağız ve gene bize Suriye deki kürt özerk bölgesini kabul ettirecekler hatta yeni bir çözüm! süreci için zorlayacaklar gibime geliyor yani 1990 ların başındaki gibi felaketler peş peşe gelecek ve manevra yapacak yerimiz de olmayacak. Habire bir oraya bir buraya dümen kıran mevcut hükümet bu sefer işin içinden nasıl çıkacak orası meçhul(ki bence hiç çıkamaycak ve olan bizim insanımıza olacak)

Böyle santajlar ile bize her istediklerini kabul ettirdiklerini gördüklerinde ise emin olun bunu gibi skandal önerilerin ardı arkası kesilmeyecek ve ülke olarak o zaman şamar oğlanına döneceğiz.

Bizim F-35 projesine güle oynaya girmemiz ve 2000 lerin ortasında 1990larda ABD den yediğimi kazıklara rağmen hala ABD deb uçak almaya kalkmamız en başından hatalı idi. Zaten gelse ne olacak uçaklar ABD ile aynı standartta olmayacak,onu yerine kırpılmış olacaktı ve F-35 projesi zaten sorunlarla dolu ve en son blok 4 kabiliyeti 2024 yılına ertelendi geliştime masrafları da 1,7 milyar ABD doları arttı.

Hadi F-35 e tekrar dahil olduk diyelim bizim 2024 e kadar F-4/5 ler dayanır mı,Hiç sanmıyorum. Vakti zamanında saçma sapan çılgın projeleri milyarlarca dolar akıtıp milli savunmaya kuş kadar verirsen sonunda olup olacağı budur. Bu ülkenin evvela bir devlet hafızasına ve milli bir silah tedarik politikasına ihtiyacı var.

Kamu ihale kanunu son 18 yılda 190 kez değişmiş! Ülkeyi idare edenlerin başka işi gücü yok ihaleler kime nereye gitti bunlarla meşgul, arada bir yok kanal yok köprü yok bilmem ne... ihtiyaç olmayan yada Devlet Planlama Teşkilatı oratadan kalktığı için hangi akıl ve mantık ile verildiği belli olmayan garatiler ile ihale edilen ve 10-20 katına mal olan emlak-inşaat işleri ile devlet bütçesi çarçur edilip birde ağır vergiler ile hem vatandağın/çalışanın hem yerli üreticinin beli kırılınca bizim ekonomi-sanayi-tarım-eğitim-adalet-dış ve iç politikalarımız arasında bir eşgüdümlülük olmadığı ayan beyan ortada. Daha ne kadar böyle gideriz yada nereye gideriz kimse cevap veremiyor. Böyle bir durumda değil S400 beştepe deki sarayı isteseler verirler gibime geliyor.

Sonuç, bu öneriyi eğer bizmkiler kabul ederse bundan sonrası için çok daha karanlık günler bizi bekliyor demektir. Ha baştan S400 işine hiç girmeyecektik deseniz anlarım(benim de gönlüm Aster 30 SAMP/T den yanaydı) ama bu saatten sonra eğer bu S400 ler elden çıkacak ise bunları Çin,Hindistan yada Cezayir e satmak en akıllıca iş olur. ABD ye giderse bunun acısı bizden çok fena çıkar benden söylemesi. Bu saatten sonra ABD den hiçbir silah alınmaması taraftarıyım alsın S70 leri de başları çalsınlar bizim 10 tonluk helikopter projemiz var zaten motoru da Ukrayna yada Fransa dan falan alırız S70 in yerine geçer pek ala. Aynen T-625 Gökbey de olduğu gibi. Daha söylenecek çok şey var ama yer yetmez. En iyisi biz bu öneriyi hiç duymayalım F-35 ini alsın ABD bir tarafına......... anladınız siz onu.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #246 : 29 Haziran 2020, 17:32:32 »
Bunca yıl Yüksek İrtifa Hava Savunma  Sistemimiz olmadan bekledik, Siper envantere girene kadar az daha dişimizi sıkarız, F-35'inde değilim artık ama CAATSA yaptırımlarına maruz kalmaya değer mi S-400? Libya'da tek başına çalışan sistemlerin nasıl avlandığını gördük S-400 olsada tek başına çalışacak ve bu durum zafiyete yol açacak bu sayfalarca yazıldı zaten, bence teklifi değerlendirelim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #247 : 29 Haziran 2020, 18:07:31 »

Mesela mali baskının kalkması, doların düşmesi, caatsa gibi belimize sağlam bir tekme indirecek yaptırımların olmaması, savunma sanayimize yapılan ve projeleri aşırı geciktiren abd ve müttefiklerinin alt sistem ve komponent ambargosunun kalkması için olabilir mi ?

Bir düşünün aptal insanlar değilsiniz , sizce abd bizim gibi her yöne siyasi manevra yapabilecek, bölgesel güç olma ve kendi borusunu öttürme aşkına sahip bir Türkiyeyi tam izole etmişken giderde F-35 vermek ister mi ? Verse de bunu bize tama kapasitesiyle ve izinsiz kullanabileceğimiz şekilde verir mi ? Vermez.

Diğer yandan bize dönelim peki biz, abd'nin fetö ve pyd'ye desteği bu kadar barizken , doğu akdeniz de konumu belli iken, alis mevzu ortada iken , en son ingiliz pilotların yaşadığı kod krizi malumken F-35'e yaklaşırmıyız ? Sanmam.

Ya S-400 ya F-35  bunun başka yolu yok... Bizi başka türlü ikna edemezler...

Tam tersine F-35i bize vermekle ABD bizi kendine biraz daha sıkı bağlıyor...Bağımsız  bölge politikası yürütmek isteyen Türkiye'yi kendine bağlamanın en sağlam yolu bize o F-35'leri vermesi ABD'nin...
Biz yıllardır neden ABD'ye bağımlıyız.Çünkü ordumuzun omurgası , %90 ABD malı sistemlerle donatıldığı için... Adam bizim bu bağımlılığımızın sona ermesini neden istesin ki? Tam tersi bunu kullanır...
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2020, 18:09:56 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #248 : 29 Haziran 2020, 18:33:00 »
UYVAR ile Musti19 arkadaşa +1

Bu Amerikalılar çok çakal çıktı. Aklı sıra bir taşla beş-on kuş vuracaklar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #249 : 29 Haziran 2020, 18:34:56 »
UYVAR ile Musti19 arkadaşa +1

Bu Amerikalılar çok çakal çıktı. Aklı sıra bir taşla beş-on kuş vuracaklar.

Forumda kuş katliamı yaptılar bile.  ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com