Gönderen Konu: TALİBAN / EL-KAİDE  (Okunma sayısı 50441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #30 : 03 Mayıs 2011, 14:56:39 »
İlk olarak şunu söyleyeyim ben Ladin'in öldüğüne inanmıyorum,öldüyse bile bu operasyonla ölmemiştir..Yanılmıyorsam böbrek hastasıydı ya o sebeple ya da artık Amerika için bir değeri kalmadığından çok daha önce işi bitmiştir veya bir başka ihtimal "öldürdük cesedini de okyanusa gömdük" diyerek hedef şaşırtıp adamı kaybettiler ortadan,bir estetik ve ülke değiştirerek yoluna devam edebilir..Saddam'ın idamını videolarla tüm dünyaya duyuran,idam sonrası resimlerini dağıtan Amerika bu olayla ilgili adam gibi birşey koymadı ortaya..Sadece bir resim geziyor Ladin'in cesedi diye ama photoshop olduğunu anında ortaya çıkardılar :D

Bu yalancı zaferin nedenine gelince;seçimler yaklaşıyor ve Amerika tarihinin en ağır krizini yaşadı Obama döneminde,bu nedenle Obama'nın yıldızını parlatacak bir hamle gerekiyordu ve Ladin meselesini icat ettiler..Sözde intikam alarak hamburger yemekten moronlaşmış Amerikan toplumunu gayet kolay kandıracaklarını iyi biliyorlardı zira bu toplum Bush gibi zekâsı yerlerde sürünen birini bile 2 dönem üst üste seçti sırf 11 eylül ve savaş bahanesiyle,Amerikan toplumunun bu haberden sonraki haline bakın,dangalakça sevinç gösterileri yapıyor olmayan bir düşmanın ölümü için..Hala neyin ne olduğunun farkında değiller..

Bir başka mesele..El Kaide intikam falan al(a)mayacak çünkü aslında öyle bir örgüt yok,daha doğRusu o kadar konvansiyonel ve etkin bir örgüt değil (en fazla kıytırık bir kaç eylem yaptırılır belki ileride lazım olur diye El Kaide'yi hafızalarda canlı tutmak adına) Nasıl ki 11 Eylül Amerika'nın savaş bahanesiydi ve kendi kendilerine tertip etmişlerdi, El Kaide'de o senaryo içindeki "çakma" düşmandır..El Kaide o kadar güçlü olsa 11 Eylül'den sonra yaşanan korku,panikten faydalanır o boyutta ya da ona benzer başka eylemler de yapardı Amerika'da veya Amerika dışında..Londra-Madrid ve İstanbul'daki bombalı saldırılar ise Amerika'nın başlayacak savaşına taraftar toplamak için ve bu ülkelerin kamuoyunu ikna edebilmek,toplumsal öfkelerini El Kaide'ye ve Taliban'a karşı uyandırabilmek,bu toplumları Amerika ve koalisyon güçlerinin safına çekebilmek için tezgâhlanan birer saldırıydı..Kısmen de başarılı oldu..

Bundan sonrası için iki seçenek var bence..

1-) Amerika'nın özellikle Ortadoğu için yaptığı planlar eğer yeni bir savaşı gerektiriyorsa El Kaide 11 Eylül benzeri bir saldırı yapar gûya intikam alır..Amerika'da bunu bahane eder ve yine savaş çıkartır bir yerlere çöreklenir..Eğer bu saldırı Amerikan sınırları içinde olursa topluma tekrar korku enjekte edilerek yönlendirmek ve sindirmek kolaylaşır..

2-) Amerika'nın planları yeni bir savaşı gerektirmiyorsa El Kaide'nin fişi çekilir ve tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alır veya ara sıra sansasyonel eylemler için kullanılan taşeron bir örgütçük olarak kalır..Amerika'nın Ortadoğu planlarında henüz sıra gelmeyen ülkeler İran ve Türkiye..Eğer istediği gibi bu ülkeleri manipüle edebilirse tek kurşun atmadan emellerine ulaşır..Yok bunu başaramazsa Doğu ve Güneydoğu bölgesine el altından gidecek mesajlarla iç karışıklı yaratılır,bu karışıklıklar bölge ülkelerine sirayet ettirilir (veya tam tersi başlayan toplumsal hareketler ülkemize ihraç edilir) ve sonra da "istikrar ve barışı sağlamak,sivilleri korumak" adına müdahele edilir..

Belki film senaryosu gibi oldu ama bence Ladin'in öldürülmesiyle (!) yeni bir dönemin ilk adımı atıldı,bakalım neler göreceğiz..Şurası kesin ki sıra İran ile Türkiye'ye geliyor ve asıl soru kanlı mı olacak kansız mı ? ? ?

Edit : Düzeltme
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2011, 14:59:25 Gönderen: Hellfire »

Çevrimdışı arnork

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #31 : 03 Mayıs 2011, 15:10:07 »
Aynen katılıyorum arkadaşa.

Bence de ladinin ölümü (!) bir başlangıç. Bir yerlerden patlak verecek bir sürec başladı. Sırada biz varız.

Birileri yine eline kalem ve harita alıp karalamaya başladı anlaşılan..

Şu 2012 saçmalığını biliyorsunuz. İnsan az buçuk tırsıyor. önümüzde kaç ay var daha yılbaşına...

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #32 : 03 Mayıs 2011, 15:29:16 »
Sırada biz varız.

Henüz değil. Daha doğrusu, bu olay nedeniyle değil. Bu ''cenaze töreninin'' servis edilişi olsa olsa Pakistan'ı hedef tahtasına koyar. Yok Pakistan istihbaratı Bin Ladin'in yerini biliyormuş, yok coniler operasyonu Pakistan'a önceden haber vermemiş, yok Pakistan işbirliği yapsa Bin Ladin çoktan yakalanırmış vs. Hikaye! Ancak bunu bile yapabilecek takatleri kalmadı. Afganistan ve Ortadoğu'daki aşırı pahalı ve başarısız şavaşlar ekonomiyi çöme noktasına getirdi. Bu yüzden yana döne ittifak, müttefik arıyorlar. Libya'da bile başarı sağlayamadılar ve zaman aleyhlerine işliyor. Kendileri için yüz milyon dolarlarla ifade edilen maliyet, birileri için neredeyse bedavaya geliyor.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı DENO

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #33 : 03 Mayıs 2011, 20:54:20 »
ABD zaten Ladin'in saklandığı yeri çok önceden biliyordu.Sadece öldürmek için bu zamanı seçti.Bu arada Ladin CIA'nin aranan en çok 2. kişisiydi ve başında 2.milyon USD ödül vardı.(Tabii orduya bağlı komnadolar öldürdüğü için para almayacaklar)

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #34 : 03 Mayıs 2011, 22:06:18 »
ABD zaten Ladin'in saklandığı yeri çok önceden biliyordu.Sadece öldürmek için bu zamanı seçti.Bu arada Ladin CIA'nin aranan en çok 2. kişisiydi ve başında 2.milyon USD ödül vardı.(Tabii orduya bağlı komnadolar öldürdüğü için para almayacaklar)
1. diye biliyordum ladini, 1 kişi kimmiş önceden?

Çevrimdışı ArroWBLooD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #35 : 04 Mayıs 2011, 19:13:26 »
1. diye biliyordum ladini, 1 kişi kimmiş önceden?

Aynen  ::)
∂ιzℓєяιмιη üzєяιη∂є уαşαмαктαηѕα αуαкℓαяιмιη üzєяιη∂є öℓмєуι тєя¢ιн є∂єяιм

¢нє

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #36 : 05 Mayıs 2011, 12:00:41 »
Aşağıdaki resimdeki enkaz operasyon sırasında düşen helikopterin kuyruk rotoru sanırım.Blackhawk'a ait değil sanırım.Başka bir helikopter kullanılmış gibi gözüküyor...

Çevrimdışı arnork

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #37 : 05 Mayıs 2011, 13:01:00 »
Ben  CH-53 HRL ye benzetim ama resimde iki tane stabik kanatçık var..Hangi helikoptere ait çıkaramadım..

CH-53E ve CH-53 HRL

Çevrimdışı arnork

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #38 : 05 Mayıs 2011, 14:11:44 »
Haber sitelerinde bir haber var. orada bu kuyruğun hangi helikoptere ait olduğu bilinmiyor yazıyor. Amerikanın gizli bir  helikopter projesi olabilirmiş..

Benim bildiğim bu kuyruğa sahip hiç bir helikopter yok. Bütün helikopter resimlerini taradıum ama böyle birşey görmedim.. ne ola acaba?

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Usame Bin Ladin öldü
« Yanıtla #39 : 05 Mayıs 2011, 14:31:09 »
yüksek ihtimalle helikopterin kuyruğu havada  gövdeden ayrılmış  yoksa  helikopterin gövdeside kuyruğun yanında olurdu , daha önce rus malı birkaç helikopterde  bu tür kazalar olmuştu