Gönderen Konu: Mayınlı arazide petrol müjdesi  (Okunma sayısı 2768 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Mayınlı arazide petrol müjdesi
« : 25 Ağustos 2009, 13:23:53 »
Organik tarım planlanan yerde milyonlarca varil petrol bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, mayınlı arazinin de içinde yer aldığı Türkiye-Suriye sınırındaki alanda, toplam 556,3 milyon varillik petrol rezervi bulunduğunu, bunun yaklaşık 17,3 milyon varillik kısmının üretilebilir nitelikte olduğunu bildirdi.

Yıldız, CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse'nin mayınlı arazilerdeki petrol rezervine ilişkin soru önergesine verdiği cevapta, Türkiye-Suriye sınırını kapsayan alanda, 1970'li yıllardan itibaren yoğun olarak petrol ve doğalgaz arandığını ve kuyular açıldığını anımsattı. Yıldız, yer altının jeofizik metotlarla görüntülenmesi ve mevcut potansiyelin ortaya konulması için eldeki verilerin yeterli olduğu düşünülmekle beraber, ihtiyaç olması durumunda yeni arama ve üretim programlarının gündeme alınabileceğini kaydetti.

Söz konusu alanda Petrol Kanunu'na göre verilmiş 18 adet arama, 2 adet işletme ruhsatı bulunduğunu, gerek yerli gerekse yabancı sermayeli şirketlerin arama faaliyetlerine devam ettiğini belirten Yıldız, şunları kaydetti: "Mayınlı alanın da içinde yer aldığı bu sahaların toplam 556,3 milyon varillik yerinde petrol rezervi bulunduğu ve bunun yaklaşık 17,3 milyon varillik kısmının üretilebilir petrol olduğu tahmin edilmektedir. Halen, toplam 72 adet kuyudan üretim yapılmakta olup, söz konusu sahalarda 2009 yılı Haziran ayı itibariyle toplam üretim yaklaşık 9,7 milyon varildir. Mevcut üretim, günlük olarak 2 bin 500 varil civarında gerçekleşmektedir." Söz konusu arazinin mayınlardan temizlenmesi için geçtiğimiz günlerde çıkarılan yasaya işaret eden Yıldız, arazinin temizlenmesi sonrasında, TPAO ve diğer şirketlerin gerekli arama, sondaj ve üretim faaliyetlerini yürüteceklerini ifade etti.

kaynak:http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/168015-Mayinli-arazide-petrol-mujdesi.aspx

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Mayınlı arazide petrol müjdesi
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2009, 14:22:38 »
Bravo, 1970'den beri sonunda bulmayı başarmışlar. Tebrik ederiz kendilerini...

Eminimki orada petrol olduğu çoook önceden biliniyordu. Özellikle tarım arazisi olarak kullanmak isteyen birilieri tarafından .
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneANKA

• DefenceTurk
  • *
  • 2
Katoda Artık Petrol Aranıyor
« Yanıtla #2 : 28 Nisan 2018, 21:34:39 »
Kato'da artık petrol aranıyor
Mehmetçik tarafından terörün temizlendiği Kato'da petrol aranmaya başlandı. Beytüşşebap’a 100 araçla gelen ekipler, inceleme yapacak.
Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde bulunan ve yıllarca teröristlerin üs olarak kullandığı Kato Dağı’na yapılan operasyonlarla terör unsurları tamamen temizlenirken, terörden arındırılan bölgede petrol arama çalışmaları başlatılacağı bildirildi. Petrol arama ekipleri inceleme çalışmaları başlatmak için uzun bir araçlık konvoyla Beytüşşebap İlçesi'ne geldi. Kato Dağı feraşin bölgesinde petrol olabilme ihtimali üzerine yetkililer harekete geçti.

Terörden arındırılan bölgede inceleme yapmak üzere yola çıkan ekipler, Beytüşşebap’a ulaştı. Beytüşşebap ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Kato Dağı’nda petrol olabilme ihtimali üzerine 100 araçlık ekip ilçeye geldi. Teröristlerin ‘girilemez’ dediği Kato Dağı'nda güvenlik sağlandıktan sonra petrol arama çalışmaları hız kazandı. İlçeye gelen ekiplerin bölgede yapacakları çalışmaların ardından rapor hazırlayacakları ve bu raporlar doğrultusunda petrol bulunması halinde çalışmalara hız verileceği bildirildi.
https://www.aksam.com.tr/guncel/katoda-artik-petrol-araniyor/haber-730254
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2018, 12:45:18 Gönderen: EfsaneANKA »
--------------------------------------------------------------