Gönderen Konu: Milli Güvenlik Kurulu  (Okunma sayısı 5034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Milli Güvenlik Kurulu
« : 21 Ağustos 2009, 14:21:40 »
MGK'DAN 'DEMOKRATİK AÇILIM'A TAM DESTEK

2 YIL SONRA BİR İLK

21.08.2009 10:32
İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın koordinasyonunda hükümetin başlattığı “demokratik açılım” Cumhurbaşkanı Gül’ün başkanlığında yapılan MGK’da değerlendirildi. 2 yıl sonra MGK’da ilk kez “hükümete tavsiye” kararı çıktı: “Çalışmaların devamı tavsiye edilmiştir.”

MİLLİ Güvenlik Kurulu’ndan (MGK), hükümetin Kürt sorununun çözümü için
başlattığı “demokratik açılım” sürecine “vize” çıktı. Muhalefetin, özellikle de MHP’nin çok sert tepki gösterdiği “açılım” hakkında önceki gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüşen İçişleri Bakanı Beşir Atalay
dün de MGK’ya bilgi verdi. MGK’nın açılım sürecine desteği, yayımlanan bildiriyle kamuoyuna açıkça duyuruldu. MGK, Cumhurbaşkanı Gül’ün ilk kez başkanlık
ettiği 24 Ekim 2007’deki toplantının ardından 2 yıl sonra dün ilk “tavsiye” kararını da “açılım” için aldı. Bildiride ‘çalışmaların devamı tavsiye edilmiştir” denildi.

TOPLANTI 7 SAAT SÜRDÜ

MGK’nın Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında
yapılan ve yaklaşık 7 saat süren toplantısına, 30 Ağustos’ta emekliye ayrılacak olan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Hava Kuvvetleri Komutanı
Orgeneral Aydoğan Bababoğlu son kez katıldı. Toplantı öncesi, Başbakan Erdoğan, kurul üyesi bakanlarla Başbakanlık Konutu’nda bir değerlendirme yaptı.

ATALAY BİLGİ VERDİ

İçişleri Bakanı Atalay, açılım konusunda yaptığı görüşmelerden elde ettiği izlenimleri, açılımda gelinen noktayı kurul üyelerinin bilgisine sundu. Daha sonra
MGK üyeleri açılımla ilgili ayrıntıları değerlendirdi. Toplantının ardından yayınlanan bildiride, konuyla ilgili şöyle denildi: “Bu bağlamda, Kurul’un önceki toplantılarında
yapılan değerlendirmelerin de ışığında; devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü pekiştirmek, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak üzere, İçişleri Bakanlığı eşgüdümünde yapılan çalışmalar hakkında Kurul’a bilgi sunulmuş ve çalışmaların devamı tavsiye edilmiştir.”

BAKANLARLA PAZARTESİ

MGK’nın tavsiye kararının Anayasa gereği pazartesi günkü Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilmesi bekleniyor. Böylece açılımda top artık tamamen Bakanlar Kurulu’na geçmiş oldu.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=167081&cat=110&dt=2009/08/21
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2023, 08:14:59 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Subutay

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: MGK'DAN 'DEMOKRATİK AÇILIM'A TAM DESTEK
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2009, 17:38:38 »
TSK MGK toplantısında , açılımın ne olacağı , ölçüsünün çizgilerle sınırlı olacağı konusunda cevap almıştır. Öyle sanıyorum ki , Ulus Devlet ve Üniter Yapı bakımından tehdit içermeyecek şekilde Hükümet uyarılmıştır. BU nedenle Açılım tabir ettikleri hadise Bireysel Hak Ve Özgürlükler mertebesinde kalacaktır..

AKP iktidarının TSK ' nın belirlediği çizgiler dışına isteseler de çıkamayacağını düşünüyorum..Tırpanlama olmasa tavsiye kararı çıkmazdı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2009, 18:08:27 »
Ben artık o kadar iyimser olamıyorum ne yazık ki!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı dreamlistan61

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2009, 12:43:33 »
Yarın bunları verdiğimiz zaman bir 10 yıl sonra yine aynı şeyi yapacaklar bunların amacı kürtçe veya okul kitap değil
bölmek  ,sünnetsiz gavurlardan ne beklersiniz.

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #4 : 24 Ağustos 2009, 00:00:54 »
Biryere duymustum, adamın tekı bır arkadasına soruyor. dıyor kı: neden bız hep kanla kazandıgımız degerlerı masada verıyoruz. Karsısındakı de dedı kı: bız Turklerın ıcınde olan bısey zora geldımı verıp kacıyoruz ama bır nedenı var, nasılsa bır gun gerı alırız dıye verıyoruz..

Bunlarında mantıgı boyle ıslıyor....
Artık Allah Islah etsın demekten cok sıkıldım. bıktım dıyebılırım. Elımden de bısey gelmıyor. Lanet olsun baskada bırsey demıyorum.. >:(

Çevrimdışı Reconnaissance

• Bölüm Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Turkish Reconnaissance Forces
« Yanıtla #5 : 24 Ağustos 2009, 00:18:55 »
Şimdilik oturup izlemekten başka yapabileceğimiz bişey yok gibime geliyor bıçak kemiğe dayandığında maskeler indiğinde görecem ben onları    >:(

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
MGK, yarın toplanacak.
« Yanıtla #6 : 29 Temmuz 2019, 12:33:22 »
Alıntı
MGK, yarın CB Erdoğan başkanlığında toplanacak.

Fırat’ın doğusu, S-400 ve F-35 süreci, Doğu Akdeniz vb. diğer pek çok konu masaya yatırılacak.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
MGK toplantısı sona erdi.
« Yanıtla #7 : 30 Temmuz 2019, 22:22:07 »
Alıntı
MGK toplantısı sona erdi.

CB Erdoğan başkanlığında düzenlenen toplantı yaklaşık 6 saat sürdü.

MGK: Suriye sınırımız boyunca oluşan otorite boşluğunun ülkemize yönelik tehditleri artırması sebebiyle, sınır güvenliğimiz çerçevesinde, bölgenin tüm terör unsurlarından temizleneceği

ve bütün gücümüzle bir "Barış Koridoru"nun inşası için gayret sarfedileceği hususundaki kararlılığımız teyit edilmiştir. " denildi."

(Pençe Harekatı) Bölge terörden temizlenene kadar harekat devam edecek.
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2019, 23:32:03 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
MGK kararları.
« Yanıtla #8 : 02 Haziran 2020, 21:24:03 »
Alıntı
MGK kararları:

-Akdeniz’deki sondaj çalışmaları devam edecek. Akdeniz’deki meşru haklarımız tavizsiz korunacak.

- Libya’da meşru hükümete destek, askeri danışmanlık hizmeti sürecek.

- Uluslararası toplum Suriye’de Türkiye’yi desteklemelidir.
https://mobile.twitter.com/amelikturkes/status/1267852971972444160

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
MGK Bildirisi.
« Yanıtla #9 : 30 Mart 2023, 21:47:23 »
Alıntı
MGK:

"Suriye ve Irak'taki son gelişmelerin, DEAŞ terör örgütü ile mücadele kisvesi altında PKK/KCK-PYD/YPG'yi helikopter de dahil, her türlü imkan ve kabiliyetle teçhiz etmeyi sürdüren aktörlerin asıl niyetinin anlaşılmasına bir kez daha vesile olduğu kaydedilmiştir."

"Terör örgütünü himaye eden aktörlere, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bölücü terör örgütünü ve tüm uzantılarını, arkalarındaki her tülü desteğe rağmen tamamen çökertmekte kararlı olduğu hatırlatılmıştır."

https://mobile.twitter.com/M5Dergi/status/1641478134917734400?cxt=HHwWgIC9pdbq2cctAAAA