Gönderen Konu: ASELSAN'dan Genel Haberler  (Okunma sayısı 78393 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: ASELSAN'dan Genel Haberler
« Yanıtla #60 : 31 Aralık 2014, 14:25:13 »
Aselsan yılı imzayla kapattı!Jandarma Genel Komutanlığı ile Aselsan 153,9 milyon dolarlık anlaşma yaptı. Aselsan Jandarma'ya hangi sistemi geliştirecek?

 Aselsan yılı imzayla kapattı!
Aselsan'dan Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığı'yla 153,9 milyon dolarlık anlaşma yapıldığı bildirildi.

Hayata geçirilecek Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) Projesi ile ilgili anlaşma 30 Aralık'ta iki taraf arasında imzalandı.

NELER YAPILACAK

Türkiye’nin ilk ve en büyük kamu güvenliği haberleşme projesi olan ve kriptolu telsiz muhaberesinin yanı sıra araç takip sistemi, plâka tanıma sistemi, T.C. kimlik numarası ile şahıs sorgulama ve plâka numarası ile araç sorgulama uygulamalarına sahip olan Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) asayiş, Doğal afetlere ve toplumsal olaylara müdahalede ve askerî operasyonlarda, karar destek mekanizmalarını ileri teknoloji ile desteklemekte ve Jandarmanın etkinliğinin artmasına katkıda bulunacak.

İlk bölümünü altyapısı 2004 yılında tamamlanan sistemin 2016'da tam kapasiteyle hizmet vermesi planlanıyor.

JEMUS ile bilgiye istenilen yer, zaman ve formatta, kesintisiz, güvenilir ve emniyetli bir şekilde ulaşılırken karakollarından çıkarılan yaya ve motorlu devriyelerin birbirleriyle ve Karakol ve üst kademe ile ses ve veri haberleşmesine imkân sağlanıyor. Tüm görüşmeler millî kriptolu olarak yapılabilmekte.

Kaynak: www.kokpit.aero
http://kokpit.aero/yeni-yila-imzayla-girecek

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: ASELSAN'dan Genel Haberler
« Yanıtla #61 : 07 Ocak 2015, 00:53:07 »
Hayırlı olsun. G.Amerikaya da ucundan kıyısından girdik...
Uruguay sınırı Aselsan'a emanet

Uruguay Kara Kuvvetleri ile ASELSAN arasında 2013 yılında imzalanan sözleşme ile başlatılan çalışmalar tamamlandı ve ASELSAN Mobil Sınır Güvenlik Sistemi başarıyla teslim edildi.

Uruguay sınırı Aselsan'a emanet
Proje kapsamında teslim edilen ASELSAN Mobil Sınır Güvenlik sisteminde yer alan sensörler ve elektronik ekipmanlar Uruguay tarafından sağlanan araçlara monte edildi. Sistemde ASELSAN Gözetleme Radarları (ACAR) ve ASELSAN Termal Kameraları ile gece ve gündüz, her tür hava koşullarında gözetleme yapılabiliyor. Araçlardaki kontroller Uruguay için özel geliştirilen bir Güvenlik Kontrol Yazılımı ile yapılmakta ve elde edilen bilgiler Güvenlik Yönetim Merkezinde toplanıyor.

ASELSAN Mobil Sınır Güvenlik Sistemi (ASUR Mobile); hedef tespiti, hedefin görsel olarak tanımlanması, sınıflandırılması, çoklu veya tekli hedef takibi, hedefin koordinat bilgilerinin hesaplanması, coğrafi bilgi sistemi üstünde bölgeye ilişkin durumsal farkındalığın oluşturulması vb. birçok yetenekle donatıldı.

Savunma sektöründe Türkiye’de lider konumda olan ASELSAN, güvenlik (sınır, sahil, tesis, boru hattı, askeri üs ve kamu güvenliği) faaliyet alanında da yoğun çalışmalarına devam etmekte, Güney Amerika ve diğer yurtdışı pazarlardaki olası projelere yönelik temaslarını sürdürmektedir.ACAR'DAN KAÇIŞ YOK

ACAR, karada ve deniz yüzeyinde hareket eden hedefleri tespit ve takip edip sınıflandıran, ayrıca topçu atış tanzimi de yapabilen yeni nesil bir radardır. ASELSAN'ın üçüncü nesil gözetleme radarı olan ACAR, 1990'lardan bu yana 200 adet üzerinde üretilen ASELSAN gözetleme radarlarının operatörlerinden elde edilen geri bildirimler dikkate alınarak ve en güncel operasyonel özellikler kazandırılarak geliştirildi.

Katı hal tasarımı ile kompakt ve hafif yapıda üretilen sistem, esnek arayüz tasarımı sayesinde operasyonel gereksinimlere bağlı olarak tek başına üç ayak sehpa üzerinde, araç üzerinde veya kule/mast platformlarına entegre olarak kullanıma uygun yapıdadır. ACAR, Komuta Kontrol Sistemleri ile kolaylıkla entegre edilmesini sağlayan arayüzlere sahiptir ve sınır güvenliği, hassas bölge koruma, anayurt güvenliği gibi çok sayıda gözetleme uygulamasında kullanılabiliyor.

Kaynak: www.kokpit.aero
http://kokpit.aero/aselsan-radari-uruguay-sinirini-gozetleyecek
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2015, 00:55:54 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: ASELSAN'dan Genel Haberler
« Yanıtla #62 : 08 Ocak 2015, 21:34:43 »
ASELSAN ve MİKES birleşti

Sermaye Piyasası Kurulu, ASELSAN'ın MİKES hisselerinin tamamının alımı için onay verildiğini açıkladı.

 ASELSAN ve MİKES birleşti
ASELSAN 7 Ocak’ta yaptığı özel durum açıklamasıyla, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) II-23.2 sayılı “Birleşme ve Bölünme Tebliği” hükümleri çerçevesinde, sermayesinin %100′üne sahip olduğu MİKES Mikrodalga Elektronik Sistemler Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile devralma yoluyla kolaylaştırılmış usulde birleşmesine ilişkin duyuru metninin SPK tarafından 30 Aralık 2014 tarih ve 36/1266 sayılı kararı ile onaylandığını duyurdu.

SPK tarafından onaylanan duyuru metninde,” ASELSAN,  MİKES’in paylarının tamamına(%100) sahip olduğundan birleşme nedeniyle ASELSAN’ın nezdinde sermaye artırımı yapılmasına gerek bulunmamaktadır” bilgisi de yer aldı.

Kaynak: www.kokpit.aero
http://kokpit.aero/mikes-hisselerini-aldi

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: ASELSAN'dan Genel Haberler
« Yanıtla #63 : 12 Ocak 2015, 16:39:42 »
Başarı ve şeffaflık nedeniyle savunma sanayisinde ASELSAN’ı örnek alacak!

Savunma sanayisi alanında Türkiye'den önde olmasına rağmen Güney Kore, iş modeli olarak Türkiye'yi kendine örnek alıyor.

Başarı ve şeffaflık nedeniyle savunma sanayisinde ASELSAN’ı örnek alacak!
Savunma Birleşmeleri Programı'ndaki (DAPA) yolsuzluklar ve yönetim zaafları nedeniyle Türkiye'den ASELSAN’ın  model olarak alınabileceği belirtiliyor. ASELSAN modelinin tercih edilmesinin sebebi ise şirketin son yıllarda ihracatta ve uzmanlaşmada dünya genelinde en iyi performanslardan birini izlemesi. ASELSAN dünya savunma sanayisi sektörü firmaları listesinde 22 basamak sıçrayarak 65'inci olmuştu. Kore Havacılık ve Savunma Sanayi Takımı Başkanı Ann Young-su, "Türkiye savunma sanayisinin rekabetçiliği Savunma Sanayi Müsteşarlığı'ndaki sivil uzmanların da katkısı ile oldu. İşgücünün yüzde 33'ü mühendis ve bunların da yüzde 31'inin yüksek lisans ve üstü. Bu durum da şeffaflığı artırıyor. Operasyon kısmında uzlaşma önemli" dedi.

 

16.6 MİLYAR DOLARLIK CİRO

Türkiye ile Güney Kore firmalarının ortak üretimleri bulunuyor ancak tarihi olarak karşılaştırınca savunma sanayisinde Güney Kore, Türkiye'ye göre daha eski. Aynı zamanda firmaların büyüklükleri de Türkiye'nin önünde. Güney Kore'den dünyanın en büyük 100 savunma sanayisi firması arasına giren beş şirket bulunurken Türkiye'den tek giren ASELSAN. Güney Kore'nin beş firmasının 16 milyar 594 milyon dolarlık bir cirosu bulunurken ASELSAN’ın 1 milyar 140 milyon dolarlık cirosu var.

AR-GE İNSANI 10 YILDA YÜZDE 363 ARTTI

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin Ar-Ge insanı kaynağının 2002-2012 yılları arasında yüzde 363 oranında artış gösterdiğini bildirdi. Bakan Işık, ülke genelinde Ar-Ge Merkezi Belgesi alan işletme sayısının Eylül 2014 itibariyle 163 olduğunu, bunlardan 7'sinin bilgi ve iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösterdiğini aktardı. Işık ayrıca bin 304 iş fikrinin desteklendiğini belirtti.

3.59 milyar $
Kore silah ihracatı

5
İlk 100'de Güney Kore'li firma sayısı

1.65 milyar $
Türkiye silah ihracatı

65
ASELSAN’ın ilk 100'deki yeri

http://kokpit.aero/aselsan-i-ornek-aliyor

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: ASELSAN'dan Genel Haberler
« Yanıtla #64 : 17 Ocak 2015, 11:39:44 »
ASELSAN ve DURMAZLAR birlikte çalışacak

ASELSAN tarafından geliştirilen, Tramvay, Metro, Bölgesel Tren ve Yüksek Hızlı projelerinde yer alacak kritik elektrik-elektronik sistemlerin, DURMAZLAR tarafından geliştirilen raylı ulaşım araçlarına entegre edilmesine yönelik anlaşma imzalandı.

 ASELSAN ve DURMAZLAR birlikte çalışacak
Mutakabat muhtırasını ASELSAN adına Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat, DURMAZLAR adına Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Durmaz imzaladı. Mutabakat muhtırası kapsamında yürütülen bu proje ile DURMAZLAR firmasının raylı ulaşım araçları için kritik teknolojiye dayalı bileşenlerin yerli imkânlar ile geliştirilip üretilmesi sağlanmış olacak.

TEKNOLOJİ AKTARIMI

Askeri alanda kendini ispat etmiş, komuta-kontrol, güç elektroniği, motor kontrol ve görev bilgisayar sistemlerinden edindiği bilgi birikimi ve deneyimini raylı ulaşım sektörüne aktarmakta olan ASELSAN’ın geliştirdiği milli, özgün, yüksek güvenilirlikli, düşük maliyetli, verimli ve kritik teknolojiye sahip ürünlerin Milli Yüksek Hızlı Tren, Milli Elektrikli Tren Seti (EMU), Metro, Tramvay ve Demiryolu Sinyalizasyon ve Kontrol sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılarak, küresel pazarlarda oyuncu olmak ve ülke ekonomisine katkı hedefleniyor.

ASELSAN’da, katma değeri yüksek bu ürünler geliştirilirken KOBİ ve üniversiteler başta olmak üzere yurtiçi imkânların en üst seviyede kullanılması için çalışıyor. Bu sayede teknolojik olgunluğu yüksek milli raylı ulaşım sistemleri endüstrisi ve ekosisteminin oluşması hedefleniyor.

Kaynak: www.kokpit.aero
http://kokpit.aero/aselsan-dan-yeni-sektor

İyiki Aselsan var ve bu vb Firma sayısını hızla cogaltmılıyız

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41435
 • 442
ASELSAN Eurojet ile anlaşma imzaladı
« Yanıtla #65 : 20 Ocak 2015, 10:30:07 »
ASELSAN Eurojet ile anlaşma imzaladı

A.A.
20 Ocak 2015
Türk firma dünya deviyle anlaştıASELSAN ile dünyanın önde gelen savaş uçaklarından Eurofighter Typhoon'un EJ200 motor sistemlerini üreten EUROJET firması arasında işbirliği yapılmasına yönelik mutabakat muhtırası imzalandı.

ASELSAN'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, imzalar ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken ve EUROJET Üst Yöneticisi Clemens Linden tarafından atıldı. Firmalar arasında başlayan karşılıklı görüşmeler sonucunda yapılan anlaşma ile taraflar, motor kontrol sistemleri, motor sağlığı izleme sistemleri ve EJ200 motor programı kapsamında yazılım geliştirme konularındaki ortak çalışma alanında ilk adımı attı. Yapılacak ortak çalışma kapsamındaki faaliyetlerin daha verimli yürütülmesi için tarafların katılımı ile düzenli bir araya gelecek bir yürütme kurulunun kurulması ve ortak çalışılacak konularda ayrı çalışma gruplarının oluşturulmasına karar verildi. Taraflar, belirlenen konu başlıklarının ötesinde, potansiyel işbirliği kapsamının genişletilmesi konusunda da görüş birliğine vardı.

MOTOR KONTROL SİSTEMLERİ

Motor kontrol sistemleri, motor üzerine yerleşik sensör verilerini kullanarak motorun optimum performansta çalışmasını denetleyen elektronik birimler olarak biliniyor. Motor sağlığı izleme sistemleri yardımıyla, motor performansı uçuş esnasında izleniyor ve toplanan verilerin yerde bulunan bakım merkezinde analiz edilmesiyle motor bileşenlerinin ve parçalarının kalan ömürleri hesaplanabiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/28006119.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: ASELSAN'dan Genel Haberler
« Yanıtla #66 : 20 Ocak 2015, 13:08:57 »
Biseyler bekleyelimmi yani. Düsündügümüzmü baslıyor/basladımı yoksa ne dersiniz.

Çevrimdışı AVCI

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3194
 • 34
Ynt: ASELSAN'dan Genel Haberler
« Yanıtla #67 : 22 Ocak 2015, 10:08:52 »
Başladı başladı,düşünün ama kendi kafanıza göre karar vermeyin.

Çevrimdışı AVCI

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3194
 • 34
Ynt: ASELSAN'dan Genel Haberler
« Yanıtla #68 : 27 Şubat 2015, 22:02:20 »
ASELSAN ve HONEYWELL işbirliği yapacak

Aselsan-honeywell idex
ASELSAN, Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı IDEX 2015 ASELSAN ve HONEYWELL arasında işbirliği yapılmasına yönelik olarak bir Mutabakat Muhtırası imzalandığını duyurdu. İmzalanan mutabakat metni, sivil ve askeri alanda aviyonik sistemler konusunda işbirliğini içeriyor. Ortak faaliyetlerin daha verimli yürütülmesi için taraflar düzenli olarak bir araya gelecek. Bunun için bir yürütme kurulunun kurulması ve ortak çalışılacak konularda ayrı çalışma gruplarının oluşturulmasına karar verildi.


Çevrimdışı mavi1991

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1056
 • 18
Ynt: ASELSAN'dan Genel Haberler
« Yanıtla #69 : 06 Mart 2015, 12:22:21 »
2 3 sene önceye kadar fransa ile türkiye birbirini boğazlarken şimdi savunma ve uzay alanındaki işbirliği şaşırtmıyor değil, belki füze ihalesinde de bir süpriz olabilir.