Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 179740 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 34
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #640 : 15 Ekim 2022, 00:18:31 »
Tutturmuşuz bizi sevmiyorlar diye kardeşim kolay mı öyle bir ülkeyi sevmemek bu dünyada.

Yürü git Ermenistan'da yaşa o zaman. Hemen geri gelme ama bi sene falan kal orada kalabiliyorsan.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #641 : 15 Ekim 2022, 00:37:07 »
Ermenistan da dahil bir kaç Türk düşmanı ülke saymıştım bir kaç yorum öncesinde.
Aynı cümleyi İsveç Almanya Fransa için kur mesela oluyor mu.
Türkiye'ye üç tane nefret besleyen ülke vardır.
İran Yunanistan Ermenistan.
Başka yok

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 34
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #642 : 15 Ekim 2022, 00:55:45 »
Ermenistan da dahil bir kaç Türk düşmanı ülke saymıştım bir kaç yorum öncesinde.
Aynı cümleyi İsveç Almanya Fransa için kur mesela oluyor mu.
Türkiye'ye üç tane nefret besleyen ülke vardır.
İran Yunanistan Ermenistan.
Başka yok

olur tabii. ama onlar nefretlerini en derinlere gömerler. gözünle görmez, kulağınla işitmezsin.
Almanın Fransızın kodamanı ulu orta ırkçılık, düşmanlık yapmaz.
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2022, 00:56:42 Gönderen: Heartbang »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #643 : 15 Ekim 2022, 01:12:34 »
Bu dediklerini bu ülkedeki bin kişiden 999 tanesi diyor ilginç bir şey değil tekrarlaman. Bana klişe gibi geliyor bu kadar Türkiye düşmanlığı göremiyorum dünyada.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 34
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #644 : 15 Ekim 2022, 01:16:32 »
Bu dediklerini bu ülkedeki bin kişiden 999 tanesi diyor ilginç bir şey değil tekrarlaman. Bana klişe gibi geliyor bu kadar Türkiye düşmanlığı göremiyorum dünyada.

baktığın yerde sıkıntı var o zaman.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #645 : 15 Ekim 2022, 02:20:40 »
Sevilen olmak iyidir sevilmeyen olmak kötüdür ama en daha beteri vardır ikisi de olmamaktır. Bulgaristan ın düşmanı olmasa ne olsa ne. Türkiye nin sevmeyeni var gibi görünmesinin sebebi üzerine düşünülen bir ülke olmasıdır. Ben iddia ediliyorum sevilmeyen bir ülke değildir Türkiye. Sevmeyende varsa içinden sevmemek zorundadır yüksek sesle kimse böyle bir ülkeye ben seni sevmiyorum diyemez. Pek bir işe yaramayan Mısır ile mesela kimse düşman pozisyonda olmak istemez ilişki geliştirmek ister. Belçika mesela Ürdün e burun kıvırıp düşman mı olur bence olmaz iyi olmak ister. Bunların yanında birde Türkiye yi düşünün her yerde etkisi olan eli olan akrabaları ilişkileri olan üretimi nüfusu coğrafyası olan kocaman dinamik ulaşımdan ticarete turizme hep bir temasın olmak zorunda olan bir ülke ile kim düşman olmak istesin ki. Tutturmuşuz bizi sevmiyorlar diye kardeşim kolay mı öyle bir ülkeyi sevmemek bu dünyada. Ürdün ile Fas ile kimse küsüşmüyor Türkiye ile kolay mı sevmiyorum demek. Başka şeyler var konuşup forumun dinginliğine zarar vermeyelim şimdi yeri burası değil.
İngilizlerin bayrağını ve sınırlarını çizdiği ülkeler ile bizi karşılaştırmayalım. Aynı şekilde uyduruk monarşileri de...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #646 : 15 Ekim 2022, 08:15:37 »
.
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2022, 08:19:37 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #647 : 15 Ekim 2022, 08:19:09 »
Eurofighter alırsak parça tedariği sürecinde AB ile siyasi ilişkiler-çatışmalar sürekli kafamızın üstünde Demokles'in kılıcı gibi sallandırılır.
Almanya'ya sallamamın nedeni bu , başka bir ulusal nefret söylemi değil...
Almanya,Fransa,İsveç ile uğraşılmaz bir an önce motor mu , çip mi artık ne ihtiyaç varsa yerli olarak üretip  bu cendereden çıkmak lazım...

Yerli uçak yoksa Avrupa yerine ABD uçağı benim tercihim...Çünkü ABD de Avrupa da ambargo koyuyor hiç değilse ucuza malolacak F-16 için ABD kahrı çekeriz...
Yani arkadaşlar öyle bir konuşuyor ki sanki Azerbaycan'dan alacağız Eurofighter'ı...Ha Ermenistan'dan almışsın Eurofighter'ı ha Almanya'dan ikisi de aynı kapı...
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2022, 09:06:31 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #648 : 15 Ekim 2022, 09:53:53 »
Arkadaslar konu disina alabildigince ciktiniz ;)

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
F-16 Blok 40/50 Savaş Uçaklarına ÖZGÜR Modernizasyonu
« Yanıtla #649 : 18 Ekim 2022, 23:34:37 »
ASELSAN, F-16 Blok 30 savaş uçaklarının modernizasyonu için yürütülen ÖZGÜR Projesi’nin bir benzerinin F-16 Blok 40 ve Blok 50’ler için gerçekleştirileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 2012 yılına başlatılan ÖZGÜR Projesi, TUSAŞ ve ASELSAN tarafından yürütülüyor. ÖZGÜR Projesi kapsamında F-16 Blok 30 uçaklarının en kritik bileşeni olan Görev Bilgisayarı ve Harekât Uçuş Yazılımının millileştirilmesi gerçekleştirildi. Bu millileştirmeler sayesinde kokpit modernizasyonlarının gerçekleştirilmesi ve milli mühimmat entegrasyonlarının dışa bağımlı olmadan yapılabilmesi sağlanacak.

Halihazırda seri üretim aşamasında olduğu bilinen ÖZGÜR Projesi kapsamında aviyonik modernizasyondan geçen ilk F-16 Blok 30 uçağının, bu yıl Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor. Modernizasyon kapsamında F-16 Blok 30 savaş uçakları; Milli Görev Bilgisayarı, Sistem Arayüz Birimi, Kokpit Üst Ön Kontrol Paneli, Yakıt Hidrolik Göstergesi, Motor Gösterge Ekranı, Acil Durum Göstergesi, Milli Ses Emniyeti Cihazı, Milli Dost – Düşman Tanımlama (IFF) Sistemi, Çok Modlu Alıcı, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Arayüz Körleme Birimi, Orta Kokpit Göstergesi ve Renkli Çok İşlevli Gösterge ile teçhiz edilecekler.

Öte yandan ÖZGÜR Projesi’nin bir benzerinin, F-16 Blok 40 ve Blok 50 savaş uçakları için gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ayrıca ÖZGÜR konfigürasyonuna getirilen F-16 uçaklarına; AESA RADAR, FEWS (Fighter Electronic Warfare System), GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi vb. entegrasyonların yapılması planlanıyor.

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde halihazırda F-16 Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ konfigürasyonlarında yaklaşık 230 adet F-16 savaş uçağının bulunduğu biliniyor. Türkiye’nin ise halihazırda ‘Acil Harekat İhtiyacı’ kapsamında ABD’den 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 79 adet F-16 Blok 70 Modernizasyon Kiti talebi bulunuyor. Talebin karşılanması durumunda mevcut 230 adet savaş uçağından 79’u, F-16 Blok 70 seviyesine çıkarılacak.

https://www.savunmasanayist.com/f-16-blok-40-50-savas-ucaklarina-ozgur-modernizasyonu/