Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 179727 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #630 : 14 Ekim 2022, 15:37:51 »
İbrahim sünnetçi nin dediğine göre İngilizlerden ikinci el alırsak alman engeline takilmayabiliriz https://twitter.com/BRAHMSNNETC1/status/1578739155026464768

İkinci el alırsak Almanya engeline takılmayabiliriz( ya takılırsa - kesinliği var mı?)

Hadi 2.eli geçtim 60 tane de sıfır Trench 4 Eurofigter bunları nasıl alacaksınız Almanya'yı geçip? Adamlar RAM sisteminin iskeletinie bile ambargo koymuş sana EF verir mi hiç?

Sayfalar önce yazdım daha bu olay çıkmadan "Almanya ikna edilmeden bu iş OLABİLEMEZZZZ...."
T4 ucaklar once ingiltere envanterine girer sonra Turkiye ye devredilirse almanya bir sey yapamaz diye dusunuyorum..
Sonra ne olacak, yedek parça için Almanya ile de muhatap olacaksın

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #631 : 14 Ekim 2022, 19:17:11 »
Sn Serkan1976 ,

Bu soruyu sorma nedenim konu genelinde hakli olarak surekli olarak ulkemizin karsilasmasi muhtemel  olasi engeller ve Risk leri on plana getirmeniz yatiyor.

THK bunyesinde bulundurdugu F-16 ucaklarinin  ust seviyeye cikarilmasi + yasi ilerlemis olan F4 lerin yerinin yeni platformlar ile yenilenmesi. Sizce en az risk icermek yaninda en hizli sekilde THK bunyesine hangi sekilde yapilmasi gerekir?

Ben kisisel olarak olasi engellerin  neler olabilecegini bizler gibi devletimizin de gordugunu ve hesaplayip bir karar verecegine inaniyorum.
Ancak malesef tum olasi seceneklerimizin Risk icerdiginin farkindayiz . Hal bu durumda iken alinmasi gereken kararin her sekilde F-16  upgrade konusunda mecburiyet.  Ek ucak aliminda ise Risk + ZAMAN  faktorunun on planda olacagi dusuncesindeyim

Maliyet/fayda analizi kesinlikle F-16 alınmalı diyor...Kuvvet de F-16 diyor Metin Bey... Mutlaka uçak alınacaksa F-16 alınmalı...

Çünkü MMU için de kanımca 2 filo kadar ki ben 4 filoyu bulacağını düşünüyorum , F-110 motoru alınır ayrıca Hürjet için F-404 de gerekli 100 küsür... Bu da ABD ile bağları koparmamak gerekliliğini gösteriyor...

Eurofighter harika bir uçak ama 1 Eurofighter maliyeti 2 F-16 eder... Uçak mutlaka lazımsa yine de maliyetine bakılmaksızın alınsın. Ama Eurofighter da ambargo ihtimali bence ABD ambargosundan çok daha yüksek...

Ben bir işin içinde Almanya varsa 100 kere düşünmek gerektiği kanaatindeyim...Eurofighter nedeniyle değil Almanya nedeniyle uzağım
Eurofighter alımına...
Bu arada ABD'nin de Eurofighter görüşmelerini çok da umursadığını zannetmiyorum...

Bu alımı etkileyen çok parametre var... MMU motor ihtiyacı belki de en önemlisi...RR'yi MMU motoru konusunda mutlaka ikna etmemiz lazım...Bu olay yeni uçak alımından 10 kat daha önemli...
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2022, 19:19:30 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #632 : 14 Ekim 2022, 19:44:38 »
Almanya nın Türkiye ye düşman olduğuna inanmıyorum ben. Şu anda da Almanya nın düşmanca davrandığını tank motoruna bakarak filan karar veremeyiz. Türkiye'nin düşmanlarını sayıyorum. Yunanistan Ermenistan İran Avusturya Mısır. Hepsi bu kadar koca dünyada bu kadar düşmanımız var bizim. Fransa da bu listeye görece girer gibi görünebilir ama biraz didikleyince Fransa nın da Türk düşmanı olmadığı besbellidir. Ermenistan da düşman ama kıymetsiz düşman onu da çıkartmak gerek düşman olsa ne yazar durumu var. Avusturya da kendini anlamlandırmak için tarihi bir folklor gibi düşman bir ülke ama artık bu romantik düşmanlık onu da yoruyor anlamsız buluyor onu da çıkartmak gerek listeden. Mısır da Türkiye ye kötü davranmanın ucuz olduğu dönemde bir rekabet geliştirdi ama yine de düşman olacak ortak bir meselemiz hiç yok onlarla. Geriye iki devlet kalır biri Yunanistan öbürü İran. İkisi de iflah olmaz düşmanlardır.
Türkiya çok düşmanı olan bir ülke değildir dönemsel şeyleri düşmanlık saymak doğru değil. Ambargolar filan sütten çıkmış ak kaşık değiliz son yılların Türkiye'si katlanılası bir ülke değildi bizi seviyorlar da bu kadarcık la kurtardık yine şükür. Bu konuları konuşmayı sevmiyorum uçakları seviyorum ben yoksa anlatırdım ne olacak
Asıl demek istediğim bizi herkes yanında görmek ister biz popüler ülkeyiz bize düşman olmak kolay değildir o eski klişelere kimse bizi sevmez filan laflarına itibar etmeyelim.  Evet bizi çok sevmezler ama bunun adı düşmanlık demek değildir.
Biz mazlum ortadoğu ülkesi değiliz küstah kibirli emperyal sömürgeci halkız biz üst kattakilerdeniz kendinizi mazlum itilmiş kakılmışlar katında görmeyin. Herkes bize sırnaşmak için onurlu bir fırsat kolluyor bu dünyada.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2022, 19:54:29 Gönderen: re »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 34
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #633 : 14 Ekim 2022, 19:56:45 »
Almanya nın Türkiye ye düşman olduğuna inanmıyorum ben. Şu anda da Almanya nın düşmanca davrandığını tank motoruna bakarak filan karar veremeyiz.

Alman akademisyenler de zaten bizi çok sevdikleri için 1.dünya savaşı esnasında Karadeniz bölgesinde soykırmak için gaz odaları kuruldu diye akademik iftiralar atmakta. Alman istihbaratı bizi o kadar çok seviyor ki, Suriye'den Türkiye'ye geçen mültecilerin arasından hangisi güzel iç karmaşa çıkarır tespit edebilmek için sayfa sayfa anket dağıtıp cevaplayanlara para yardımı yapıyor. Hep sevdiklerinden!

Geçiniz. zamanı geldiğinde hem Almanya'yı hem de Fransa'yı atom ateşiyle şöyle güzelce bir harlamak, bitinden piresinden mikrobundan arındırmak elzemdir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #634 : 14 Ekim 2022, 20:12:19 »
Sınıfın popüler kişisi ile arkadaş olmak istersin olmuşsan korursun o arkadaşlığı ama ola ki ona araba çarpsa ayağını kırsa yüzüne on dikiş atılsa kahrolmazsın matematikten  kalsa üzülmezsin biriyle arası bozulsa üzülmezsin ama arkadaş kalmak çok istersin. Böyle bir dostluktan bahsediyorum ben kardeş gibi dostluk değil. Birde hiç arkadaş olunmak istenmeyen adamlar vardır biz onlardan değiliz işte.
Ayrıca demokratik özgür ülkelerde arayıp tarayıp düşmanlar bulup bu ülke bize düşman demeyin.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2022, 20:16:11 Gönderen: re »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 34
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #635 : 14 Ekim 2022, 21:34:47 »
Sınıfın popüler kişisi ile arkadaş olmak istersin olmuşsan korursun o arkadaşlığı ama ola ki ona araba çarpsa ayağını kırsa yüzüne on dikiş atılsa kahrolmazsın matematikten  kalsa üzülmezsin biriyle arası bozulsa üzülmezsin ama arkadaş kalmak çok istersin. Böyle bir dostluktan bahsediyorum ben kardeş gibi dostluk değil. Birde hiç arkadaş olunmak istenmeyen adamlar vardır biz onlardan değiliz işte.
Ayrıca demokratik özgür ülkelerde arayıp tarayıp düşmanlar bulup bu ülke bize düşman demeyin.

Sınıfın popüler kişisi yüzümüze gülüp arkamızdan konuşuyorsa, iftiralar atıyorsa, arkamızdan oyun çeviriyorsa ne yapacağız peki? olduğumuz yerde duracak mıyız?
"aa sen popüler adamsın, hakkındır" mı diyeceğiz? böyle olmaz.
belli ki adam senin üstünü çizmiş. karşılık vermezsen enayisin.

Ayrıca demokratik özgür ülkelerde arayıp tarayıp düşmanlar bulmuyoruz, demokratik özgür ülkeler kin güdüp düşman biliyor. arada fark var.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #636 : 14 Ekim 2022, 21:38:30 »
ABD bir sekilde bugün tamam dese, yarın yan cizmeyecegi ne malum? Ayni şeyleri herhangi bir Avrupa ülkesi içinde söyleyebiliriz

Eninde sonunda galiba olacak olan şey;

Bize kim satmaya rağzi ise oradan almaya çalışıp kazık yeme riskini sineye çekmek zorunda kalacağız...

Bundan kurtulmanın tek yolu var, dönüp dolaşıp yazıyorum başka şey aklıma gelmiyor çünkü..

Genelinde motor işini ve özelde MMU işini beka sorunu olarak ele alıp GSMH nin yüzde 5ini bu işe yatiracagiz..ek olarak endüstriyel casusluk da dahil olmak üzere ne var yok teknoloji peşinden koşacağız ve kendimiz yapacağız...onlar nasıl anlaşma tanimiyorsa bizde tanimayacagiz...

...
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2022, 21:45:43 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #637 : 14 Ekim 2022, 21:42:57 »
Sn Serkan1976 ,

Bu soruyu sorma nedenim konu genelinde hakli olarak surekli olarak ulkemizin karsilasmasi muhtemel  olasi engeller ve Risk leri on plana getirmeniz yatiyor.

THK bunyesinde bulundurdugu F-16 ucaklarinin  ust seviyeye cikarilmasi + yasi ilerlemis olan F4 lerin yerinin yeni platformlar ile yenilenmesi. Sizce en az risk icermek yaninda en hizli sekilde THK bunyesine hangi sekilde yapilmasi gerekir?

Ben kisisel olarak olasi engellerin  neler olabilecegini bizler gibi devletimizin de gordugunu ve hesaplayip bir karar verecegine inaniyorum.
Ancak malesef tum olasi seceneklerimizin Risk icerdiginin farkindayiz . Hal bu durumda iken alinmasi gereken kararin her sekilde F-16  upgrade konusunda mecburiyet.  Ek ucak aliminda ise Risk + ZAMAN  faktorunun on planda olacagi dusuncesindeyim

Maliyet/fayda analizi kesinlikle F-16 alınmalı diyor...Kuvvet de F-16 diyor Metin Bey... Mutlaka uçak alınacaksa F-16 alınmalı...

Çünkü MMU için de kanımca 2 filo kadar ki ben 4 filoyu bulacağını düşünüyorum , F-110 motoru alınır ayrıca Hürjet için F-404 de gerekli 100 küsür... Bu da ABD ile bağları koparmamak gerekliliğini gösteriyor...

Eurofighter harika bir uçak ama 1 Eurofighter maliyeti 2 F-16 eder... Uçak mutlaka lazımsa yine de maliyetine bakılmaksızın alınsın. Ama Eurofighter da ambargo ihtimali bence ABD ambargosundan çok daha yüksek...

Ben bir işin içinde Almanya varsa 100 kere düşünmek gerektiği kanaatindeyim...Eurofighter nedeniyle değil Almanya nedeniyle uzağım
Eurofighter alımına...
Bu arada ABD'nin de Eurofighter görüşmelerini çok da umursadığını zannetmiyorum...

Bu alımı etkileyen çok parametre var... MMU motor ihtiyacı belki de en önemlisi...RR'yi MMU motoru konusunda mutlaka ikna etmemiz lazım...Bu olay yeni uçak alımından 10 kat daha önemli...

Tesekkurler

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #638 : 14 Ekim 2022, 22:46:41 »
Almanya nın Türkiye ye düşman olduğuna inanmıyorum ben. Şu anda da Almanya nın düşmanca davrandığını tank motoruna bakarak filan karar veremeyiz.

Alman akademisyenler de zaten bizi çok sevdikleri için 1.dünya savaşı esnasında Karadeniz bölgesinde soykırmak için gaz odaları kuruldu diye akademik iftiralar atmakta. Alman istihbaratı bizi o kadar çok seviyor ki, Suriye'den Türkiye'ye geçen mültecilerin arasından hangisi güzel iç karmaşa çıkarır tespit edebilmek için sayfa sayfa anket dağıtıp cevaplayanlara para yardımı yapıyor. Hep sevdiklerinden!

Geçiniz. zamanı geldiğinde hem Almanya'yı hem de Fransa'yı atom ateşiyle şöyle güzelce bir harlamak, bitinden piresinden mikrobundan arındırmak elzemdir.
Katılıyorum.

Ayrıca, Mısır normalde bizim dostumuz bir  ülke, nüfusunda oldukça çok Türk kökenli insan olan bir ülke. Ne zamanki 1952 ile beeaber arap eşekleri geçti başlarına Türk düşmanı oldular. Klasik araplar böyle cibileyetsiz, karaktersiz tipler zaten, Bae, S. Arabistan, Filistin ve Arap Birliği denilen oluşumları görüyoruz zaten. Hepsi Türkiye ve Türk düşmanı.

"Nasır’a kadar nerdeyse Türklerin idare ettiğini söyleyebileceğimiz ay - yıldız bayraklı Mısır da tıpkı Suriye ve Irak gibi nasyonal sosyalist Baasçı politikalarla Araplaştırma siyaseti gütmüştür. Cemal Abdünnasır da bu işe Ortadoğu coğrafyasında öncülük etmiştir. Nasır’dan sonra da Mısır’da Türk seçkinciliği devam etmiştir. Gerek Hüsnü Mübarek’i gerek Muhammed Mursî’yi deviren darbeler ve sonrası oluşan yönetim organizasyonlarına bakılırsa bu durum daha iyi anlaşılır.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Mahir’e göre bugünkü Mısır nüfusunun % 20’den fazlası Türk’tür. Bu da 17–18 milyon civarında bir rakama tekabül eder. Bunlar bilhassa Oğuz (Türkmen), Çerkez ve Kıpçak Türkleri torunlarıdır. Eski Dışişleri Bakanlarından ve Kahire Büyükelçilerinden Yaşar Yakış’a göre ise Mısır nüfusunun 3’te 1’i Türk kökenli; bu da 28 milyonluk bir rakama karşılık geliyor. "

Libya'da öyledir normalde, Kaddafi geldi arapçılık başladı. 2011 Kaddafi devrilmesi sonucu bayrak tekrardan değişip Ay Yıldızlı olan gelmiştir.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2022, 23:07:55 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #639 : 14 Ekim 2022, 23:41:27 »
Sevilen olmak iyidir sevilmeyen olmak kötüdür ama en daha beteri vardır ikisi de olmamaktır. Bulgaristan ın düşmanı olmasa ne olsa ne. Türkiye nin sevmeyeni var gibi görünmesinin sebebi üzerine düşünülen bir ülke olmasıdır. Ben iddia ediliyorum sevilmeyen bir ülke değildir Türkiye. Sevmeyende varsa içinden sevmemek zorundadır yüksek sesle kimse böyle bir ülkeye ben seni sevmiyorum diyemez. Pek bir işe yaramayan Mısır ile mesela kimse düşman pozisyonda olmak istemez ilişki geliştirmek ister. Belçika mesela Ürdün e burun kıvırıp düşman mı olur bence olmaz iyi olmak ister. Bunların yanında birde Türkiye yi düşünün her yerde etkisi olan eli olan akrabaları ilişkileri olan üretimi nüfusu coğrafyası olan kocaman dinamik ulaşımdan ticarete turizme hep bir temasın olmak zorunda olan bir ülke ile kim düşman olmak istesin ki. Tutturmuşuz bizi sevmiyorlar diye kardeşim kolay mı öyle bir ülkeyi sevmemek bu dünyada. Ürdün ile Fas ile kimse küsüşmüyor Türkiye ile kolay mı sevmiyorum demek. Başka şeyler var konuşup forumun dinginliğine zarar vermeyelim şimdi yeri burası değil.