Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 179850 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #590 : 12 Ekim 2022, 16:27:24 »
EF2000 alim her durumda gerceklesmelidir. "Yani ABD den ben ek 40 x F16 alim yolunu tercih etmem .Boyle bir secenek halinde yillarca ABD santajina karsin acik kaliriz"
+1 Ben maddi imkansızlıklardan dolayı konuyu geniş tutmadım ama dediğiniz gibi F-16'lara ek EF2000 görmek isterim bende kuvvet envanterinde.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #591 : 12 Ekim 2022, 17:26:27 »
F-16 konusundan bağımsız az sayıda olsa da Eurofighter uçağı alınması lazım.F-35 projesinden atıldıktan sonra hemen bu işe girişmek lazımdı, bence çok zaman kaybettik.

Yeterli para yoksa, sebepsiz ve marjinal şekilde zengin olan siyasetçilerden Türk milletinin paralarını geri alsınlar.

F-35 projesinden atılınca  zaten kuvvet de sizin gibi düşündü Sayın Kapgan .Önlerinde 2 seçenek vardı ;

Ya ambargo koyma ihtimali , en az ABD kadar yüksek olan Avrupa'dan Eurofighter alacaktık ,
Ya da idare edecek sayıda , maliyeti daha az olan envanterimizde bulunan , ek maliyete yol açmayacak F-16 alıp geri kalanı MMU için kullanacaktık.

SSB ve Hava kuvvetleri , 2. yolu seçti ... Bu kadar basit ...

Bu arada F-16 seçiminde F-35 projesinden kalan 1.4 milyarı kullanmak da etkili oldu bence
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2022, 17:29:09 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #592 : 12 Ekim 2022, 21:39:55 »
Buraya yazıyorum 2023 de F35 konusunda bir anda iklim 180 derece dönecek jestleşmeler duyacağız 2024 dede ABD kendi hava kuvvetlerinin bir miktar siparişi uçağı Türkiye ye jest yapıp devredecek bizim sipariş sırasını bekleyerek bir kaç yıl kaybetmemize çare bulacak. Bizim cezamız programın üretim paydaşlığından atılmamız normal bir F35 satın alan ülke olarak yetinmemiz olacaktır.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2022, 21:42:55 Gönderen: re »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #593 : 12 Ekim 2022, 22:40:48 »
Buraya yazıyorum 2023 de F35 konusunda bir anda iklim 180 derece dönecek jestleşmeler duyacağız 2024 dede ABD kendi hava kuvvetlerinin bir miktar siparişi uçağı Türkiye ye jest yapıp devredecek bizim sipariş sırasını bekleyerek bir kaç yıl kaybetmemize çare bulacak. Bizim cezamız programın üretim paydaşlığından atılmamız normal bir F35 satın alan ülke olarak yetinmemiz olacaktır.

Bir adam, evinin bodrumunda, yaralı bir yılan bulmuş.. Yılana bakmış, onu iyileştirmiş.. Süt verip, beslemiş.
Sonunda yılanla adam, dost olmuşlar.
Adam her sabah bir çanak sütle, bodruma inermiş.. Yılan sütü içer ve her gün adama bir altın bırakırmış..

Adam her gün gelen bir altın sayesinde rahat bir hayat sürmeye başlamış..

Adamın bir oğlu varmış.. Hem aptal, hem de açgözlü bir çocukmuş bu..

Babasının hiç çalışmadan, nasıl böyle rahat hayat sürdüğünü merak etmiş bu çocuk.. Babasının her hareketini izlemeye başlamış..

Bakmış ki, babası her sabah aynı saatte, bodruma, elinde bir çanak sütle iniyor..

Gizlice izlemiş olayın sonrasını..

Babasının süt çanağını yere koymasını, sonra bir yılanın delikten çıkıp bu sütü içtiğini ve yere bir altın bıraktığını görmüş..

Düşünmüş.

-Ben bu yılanı öldürürsem, altınların hepsini ele geçiririm, demiş..

Ertesi sabah erken kalkmış.. Bir çanak süt ve bir balta almış.. Bodruma inip, süt çanağını yere koymuş.. Yılan süt kokusu alınca delikten çıkmış.. Çocuk baltayı yılanın başına vurmuş.. Yılan çevik davranmış.. Ama kuyruğunun ucu kopmuş.. Dönmüş, çocuğu ısırıp, zehirini bırakmış.. Çocuğu öldürmüş..

Yılanın kuyruğunu ve oğlunun cesedini bulmuş, daha sonra bodruma inen adam..

Acısını yüreğine gömüp, süt dolu çanağı yere bırakmış.. Beklemeye başlamış..

Birazdan yılan, delikten çıkmış.. Adama bakmış..

-Artık dostluk bitti.. Bende bu kuyruk acısı, sende de bu evlat acısı varken, dost kalamayız, demiş..

TAM GAZ MMU'ya yüklenelim....
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2022, 22:41:34 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #594 : 12 Ekim 2022, 23:35:04 »
Eskisi gibi dost olacaksak hiç olmayalım zaten serkan. Ama başka Türkiye yok bizi kaybetmeyi kolay kolay kimse göze alamaz. Biz buralarda olan her şeyde ilgisi alakası olan bir ülkeyiz bizim fikrimiz merak edilmeden buralarda taş oynamaz. Türkün gücünü herkes biliyor en son biz öğrendik maalesef. Bak Rusya KKTC ye uçak seferi elçilik filan deniyor halbuki Ukrayna ya Rusları vurması için bomba veriyoruz.  Bunun Amarikada hiç yansıması yokmu yada Almanya da sanıyorsunuz. Türkiye öyle defterden silinebilecek bir ülke değil. Tabiki eski güzel günleri Amarika Avrupa mumla arıyordur ama gelmez artık o günler ve başka bir model ilişki geliştirmenin yolunu illa arayıp bulacaklar. Bize düşen görev biraz dengeli olmak sadece ilişkilere düzelme şansı zekice tanırsak o kapıyı bayıla bayıla kullanırlar merak etme. Almanya Fransa Amarika Rusya herkes Türkle arkadaş olmak ister bu dünyada. Biz değerimizi bilemedik kendimizi iyi satamadık ondan öyle şeyler sanıyoruz.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #595 : 13 Ekim 2022, 00:14:07 »
Teyitli olmamasına rağmen, haberlere göre ABD’den alınacak 79 KİT ve 40 uçakla birlikte İngiltere’den de, 20 T1 ve 60 T3/4 Typhoon alınacak gibi görünüyor. + tempest proğramına katılım. En güzel tarafı da T1 Typhoon’ların kaynak kodlarıyla geliyor olması.
Bu hakikaten gerçekleşirse THK büyük bir güç haline geliyor demektir. MMU, 2030’lu yılların başına sarksa bile sıkıntı yaşamayız.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2022, 00:29:30 Gönderen: Yasar »

Çevrimiçi mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #596 : 13 Ekim 2022, 01:14:06 »
Tempest ve MMU bir arada, ilginç. O halde MMU da tempest motoru ihtimali de olabilir. T-1 kaynak kodları ile gelirse, hava yer, silah ve  yerli EASA uygulamaları yapılabilir mi acaba ? Ki İngiltere kendi EASA radarlarını T-1 e uygulayamiyordu galiba

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #597 : 13 Ekim 2022, 01:25:42 »
Tempest MMU'dan daha sonraki nesil. En başından beri Tempest programına ortak olmalıyız diyordum. Karşı çıkan arkadaşlar olmuştu ama bu işi öğrenmek istiyorsak böyle fırsatları asla kaçırmamalıyız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #598 : 13 Ekim 2022, 09:50:43 »
Galiba ek F16 siparişi vermeden sadece kit almak ve uçak açığını da kapatmak için kaynak kodu hakimiyetimizin olacağı EF-2000 iyi olacak. Fakat 80 uçak çok gibi geliyor bana. Block-70 kitlerinin gelmesi ve Özgür projesi ile günün sonunda bütün F16 filosu AESA radarlı oldukça modern ve gençleşmiş bir yapıda olacak. Üstüne 80 EF-2000, 100+MMU, belki muharip Hürjet hem bizi zorlayabilir hem de buna gerek var mı? Bence 40 EF-2000(Malatya ve Eskişehir'e birer filo) yeterli olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #599 : 13 Ekim 2022, 10:20:59 »
Tempest ve MMU bir arada, ilginç. O halde MMU da tempest motoru ihtimali de olabilir. T-1 kaynak kodları ile gelirse, hava yer, silah ve  yerli AESA uygulamaları yapılabilir mi acaba ? Ki İngiltere kendi AESA radarlarını T-1 e uygulayamiyordu galiba
Uygulayamama değil. Ayrılan bütçe içerisinde bu tip modernizasyonun mümkün olamayacağı rapor edilmiş. Yani eldeki paraya göre astarı yüzünden pahalıya geliyor denmiş. Oysa Almanya bu radarı kendi uçaklarına uygulama kararı alıp Hensoldt firmasına 150 adet için kontratı vermiş. Aralarında hem yeni 38 adet sipariş var. Hem de eski Tranche uçaklar için var.