Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 180014 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #580 : 12 Ekim 2022, 11:45:36 »
Ucak tipini cesitlendirmenin maaliyetleri tabii ki var ama Allah gostermesin olasi bir savasi kaybetmenin, kaybetmeyi birakin kazanamanin bile maaliyetlerinin yaninda sifir kalir..savasi birakin muzakere masasinda bile elinizi zayiflatir..

Butun yumurtalari bir sepete koymanin anlami yok..bu sepet ister F-16, ister SIHA/IHA/TIHA olsun, ister MMU olsun...

Egri oturup dogru konusalim daha MMU'nun motoru bile garanti degil...

F-35 programi 1995te basladi...2021'de tam randimanli seri uretime girdi...eder sana 26 sene

F-22 nin prototipi ile ilk test ucusu 1990, ilk ucagin envantere girmesi 2005...eder sana 15 sene

SU-57 nin proje asamasinin baslamasi 2001/2002...ilk ucagin envantere alinmasi 2020...eder sana yuvarlak 20 sene...

Bunlar da ABD ve Rusya, bu islerin hangi acidan bakarsan bak onde gidenleri..

MMU'nun etki yapabilecek kadar sayida envantere girmesi en iyi ihtimal 2040 bence..

Gercekten isimize yaracaksa ve satmaya niyetli iseler EF ya da muadilini almakta fayda var...
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2022, 12:00:49 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #581 : 12 Ekim 2022, 13:36:49 »
Gökbörü'ye katılıyorum. +1

ABD vatandaşlarından daha çok Amerikancı olan bazıları bu gelişmeyi kına yakıp göbek atarak karşılıyor olsa da ben ABD'ye güvenmiyorum. Bunun haklı nedenlerini tekrar tekrar sayfalarca yazabilirim ama gerek yok. Gerçekten istediğimiz şekilde, istediğimiz kitleri ve yeni uçakları kısa sürede verseler belki düşüncemde yumuşama olabilir. Ancak ABD özellikle son yıllarda bize istediğimiz neyi verdi ki? Verdiklerini de verene kadar canımızı çıkardı!

Biz forumda yıllardır "bize kısa sürede yeni savaş uçakları lazım" diyoruz. F-35 gelecekti ama ortağı olduğumuz programdan bile çıkarıldık.  İHA teknolojisi ile avcı uçağı boşluğunu dolduracak seviyede değiliz henüz. Kendi uçağımız için de halen dışa bağımlıyız malesef. Şimdi yumurta kapıya geldi.

Bu kadar aciliyet karşısında sevgili müttefikimiz bu defa kaç dereden su getirecek bakalım. ( Olmaz olsun ABD gibi müttefik  >:( >:( ) Kaç yıl daha bizleri oyalayacak?
Bunun dışında Eurofighter vs almak mantıklı. Fakat onları da edinmemiz zaman alacak.

Bence planlamamızı F-16 seçeneğinden mahrum kalmış gibi yaparak hareket etmemiz en mantıklısı. İlerleyen süreçte ABD ister versin ister vemesin, en azından elimizdeki F-16 uçaklarını modernize eder ve ek olarak farklı bir uçak edinmiş oluruz. Kısa vadede ABD'nin niyeti de ortaya çıkmış olur zaten. Baktık yine işi sürüncemeye çekiyor, bye bye coni deriz.

Sürekli aktif bir orduya sahip olup da bu kadar sıkıştığımız bir dönemi hatırlamıyorum. Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında ambargo vardı. Şimdi ne var?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #582 : 12 Ekim 2022, 14:16:51 »
Tabi Eurofighter alan hatta üreten ülkeler bile F-35 alıyor , 6.nesil'e yatırım yapıyor bunu da düşünmek lazım...

ABD'den F-16 alımı yapılacak varsayımıyla;

Ya kısıtlı parayı elinde olan 4.5 nesil F16V ayarında Eurofighter'a harcayacaksın.
Ya da 5.nesil potansiyelli en önemlisi yerli MMU için
harcayacaksın.

SKYWOLF Hocam biz Amerikancı değiliz ki en solcu veya en dinci Ecevit,Erbakan bile ABD silahı aldı.Siz söyleyin uçağı başka hangi ülkeden alalım?

Ben söyledim alınacak F-16 parasını ben olsam F-110 motoruna ya da RR'nin ortak MMU motoruna basarım

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #583 : 12 Ekim 2022, 15:10:14 »
F-16 konusundan bağımsız az sayıda olsa da Eurofighter uçağı alınması lazım.F-35 projesinden atıldıktan sonra hemen bu işe girişmek lazımdı, bence çok zaman kaybettik.

Yeterli para yoksa, sebepsiz ve marjinal şekilde zengin olan siyasetçilerden Türk milletinin paralarını geri alsınlar.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #584 : 12 Ekim 2022, 15:15:52 »
ABD Guvenilir bir muteffik olsa ABD den alinacak ek F-16 lar her zaman icin en dogru karar derim. Ancak ABD guvenilir bir mutefik degil bu nedenle ek F-16 alimin ve teslimati sonlanincaya dek her zaman puruz cikarma riski mevcuttur. Boyle bir durumda ABD ye sadece upgrade kitleri siparisleri ve bir miktar daha yedek F-16 malzemesi kisisel olarak en dogru karar olabilecegi dusuncesindeyim.
Boyle bir karar neticesinde envanterimizde bulunan F-16 lari upgrade yapmak yaninda yapacagimiz omur uzatma ile kendi  MMU ucaklarimiz hazir olana kadar mevcut F-16 filolarimizin idamesini ve kullanimini garanti altina almis oluruz.

Envanterimizde bulunan cift motorlu F4 lerin yerine ise en az iki filo karsiligi EF2000 nin THK bunyesine katilmasinin dogru bir kara oldugunu dusunurum. Alinacak EF2000 lerin  yeni olma zorunlulugu yoktur. Alinacak ucaklar kullanilmis olabilir. Ancak satin alinacak ucaklar upgrade yapilabilir durumda olmalari yaninda alim yapilirken ilgili upgrade anlasmasininda ayni anlasma carcevesine dahil edilmesi daha avantajli olur.  Hele hele  konsorsiyum ile anlasilip ilgili ucaklarin ilk birkaci haric geriye kalaninin upgrade THK  bunyesinde yapilmasi ulkemiz acisindan katma deger kazandirir. EF2000 lerin THK bunyesine katilmasi ile hava kuvetlerimizin ABD 100% bagimliligina son verilmis olur. Elbette EF2000 alimi sonrasi cesitlilikten dolayi ek maliyetler yasanacaktir.

Ancak boyle bir cozumulkemizi ve THK lerini uzunca yillar MMU larimiz  envantere girene kadar idare etmeye yeter kilacaktir.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #585 : 12 Ekim 2022, 15:17:42 »
F-16'lar ve modernizasyon kitleri gelene kadar Eurofighter seçeneğini masadan kaldırmamak lazım.

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #586 : 12 Ekim 2022, 15:21:43 »
F-16'lar ve modernizasyon kitleri gelene kadar Eurofighter seçeneğini masadan kaldırmamak lazım.
+1

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #587 : 12 Ekim 2022, 15:55:33 »

Ben bu goruse su nedenle katilamiyorum Sn Barbatos.

Talep edilmekte olan ek F-16 larin siparis ve onay ilsemleri tamamlanmis oldugunu var saysak dahi . F-16 larin uretilip ulkemize teslim  edilmeleri yillar alacaktir. "Min 3-5 Yil"

Ancak envanterdeki 70  adet  F-16 ya uygulanmasi planlanan upgrade kitlerinin uretim ve teslim sureleri yeni ucak uretimi suresinden daha suraatli olmasi  beklenmektedir.
Bu nedenle ek kit siparisi kesin verilmesi gerekir cunku su an envanterimizde bulunan F-16 lari guncel hale gelmesinin tek olasiligidir. Aksi karar demek eldeki F-16 gucumuzun de caydiriciliginin
70 adet F-16 upgrade kit iptali demek zaten yasli F4 lerden dolayi olusacak olan 40 F-16 ek alim ara cozum miktarinin yetersiz kalmasi demek olacaktir. Bu nedenle F-16 Kit alimi oncelikli olmalidir.
EF2000 alim her durumda gerceklesmelidir. "Yani ABD den ben ek 40 x F16 alim yolunu tercih etmem .Boyle bir secenek halinde yillarca ABD santajina karsin acik kaliriz"

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #588 : 12 Ekim 2022, 16:06:18 »

Ben bu goruse su nedenle katilamiyorum Sn Barbatos.

Talep edilmekte olan ek F-16 larin siparis ve onay ilsemleri tamamlanmis oldugunu var saysak dahi . F-16 larin uretilip ulkemize teslim  edilmeleri yillar alacaktir. "Min 3-5 Yil"

Ancak envanterdeki 70  adet  F-16 ya uygulanmasi planlanan upgrade kitlerinin uretim ve teslim sureleri yeni ucak uretimi suresinden daha suraatli olmasi  beklenmektedir.
Bu nedenle ek kit siparisi kesin verilmesi gerekir cunku su an envanterimizde bulunan F-16 lari guncel hale gelmesinin tek olasiligidir. Aksi karar demek eldeki F-16 gucumuzun de caydiriciliginin
70 adet F-16 upgrade kit iptali demek zaten yasli F4 lerden dolayi olusacak olan 40 F-16 ek alim ara cozum miktarinin yetersiz kalmasi demek olacaktir. Bu nedenle F-16 Kit alimi oncelikli olmalidir.
EF2000 alim her durumda gerceklesmelidir. "Yani ABD den ben ek 40 x F16 alim yolunu tercih etmem .Boyle bir secenek halinde yillarca ABD santajina karsin acik kaliriz"
+1
Aynen onaylıyorum.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #589 : 12 Ekim 2022, 16:06:29 »
Ukrayna ya Almanya hava savunma füzesi veriyor Amerika himars veriyor Türkler Kirpi veriyor miğfer zırh kıyafet kamuflaj siha veriyor başkaları tanksavar veriyor top veriyor falan. Bunların hepsi ilgili ülkenin gönlünden kopanlar demek çok safiyane olur bir savaş böyle gönlünden kopanlarla sürdürülemez. Birileri bu ihtiyaçları müttefik ülkelere arka planda pay ediyor mutlaka. Mesela gördüğümüz stingerlerin belki bir kaçı da Türk depolarındandır bilemeyiz. MAM L sevkiyatı ne boyutta mesela. Böyle bir ittifak dayanışması esnasında görevini layığı ile yapan Türkiye ye uçak vermemek çok zor. Ben inanıyorum ki bir kaç ay içinde MTU motor da verilir bu atmosferde. Üstelik bu dayanışmayı yapmanın bedeli olarak Rusya nın artan nükleer de dahil tehdidi ni göğüslüyoruz.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2022, 16:11:50 Gönderen: re »