Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 179774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #480 : 22 Eylül 2022, 01:46:36 »
Ben Eurofighter'ın Türkiye için yeteri kadar yedek parça , lojistik destekten yoksun kalması meselesinden bahsetmiyorum.
İngiltere hiçbir ülkenin yardımı olmadan bize Eurofighter sağlayabilir ve gerekli parçaları sağlayabilir. Mesele bu değil ki...

Bu bir ortaklık projesi ve ortaklardan biri bu rajona uymazsa ileride bunun cezasını ona ödetirler...

İngilizlerin MMU'ya desteğinde benim en büyük korkum ABD'nin İngiltere'ye " Türkiye'ye desteği kesin" telkini  olacaktı neyse ki olmadı... Yani bu devletler birbirlerini çiğneyemez,ortaklarının da onayını bekler...

Galiba İsrail elindeki F-16'ları Romanya'ya
( Bulgaristan da olabilir emin değilim)satmak istedi ABD engel oldu... İstese F-16'ya tüm desteği verebilirdi İsrail ama ABD'nin onayını almadan yaparsa başına gelebilecekleri biliyor...

Aynı şey Eurofighter konsorsiyumu ülkeleri için de geçerli...Almanya Okey demeden ki ben imkansız diyorum Eurofighter işi olmaz...
İsrail’in Hırvatistan’a satmak istediği f16 lar ABD nin ürettiği ve sahibi olduğu ve kontratında 3üncü ülkelere benim iznim olmadan satamazsın diye İsrail’e satışını yaptığı uçaklar.
Eurofighter uçağını tasarlayan ve oluşturan ise İngiltere. F35’i nasıl ABD tasarladıysa bu uçağı da İngilizler tasarladı. Hatta ilk uçurdukları prototipte (British Aerospace EAP uçağı) Tornado motorları vardı. Uçağın asıl sahibi İngiltere. Diğer ortaklar bu projeye bilahare ve/veya İngiltere’nin izniyle katıldı.
Uçağın motorunun parçalarının hatırı sayılır bölümünü ve İngiltere hariç diğer kullanıcıların uçaklarının motorlarını Almanlar imal ediyor. Nasıl İngiltere G Kore’nin Arjantin’e K50 uçağı satmasını, imal ettiği fırlatma koltuğunu ileri sürerek, bloke ettiyse, Almanya’da ürettiği parçaların kullanılmasını öne sürerek Suudi Arabistan satışını engellemiştir.
İngiltere bu uçağı bize satar. Yeterki Alman parçası kullanmasın.

Ayrıca şunu da unutmamak lazım; biz bir Suudi Arabistan değiliz. Almanya’nın İngiltere’nin satışını bloke etmesi için çok haklı ve geçerli - Kaşıkçı cinayeti gibi - bir nedeni olması gerekir.

https://www.baesystems.com/en-uk/heritage/bae-eap
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2022, 01:54:17 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #481 : 22 Eylül 2022, 09:03:59 »

Ayrıca şunu da unutmamak lazım; biz bir Suudi Arabistan değiliz. Almanya’nın İngiltere’nin satışını bloke etmesi için çok haklı ve geçerli - Kaşıkçı cinayeti gibi - bir nedeni olması gerekir.

Almanya bu dönemde görülmemiş rezil bir koalisyon hükmü ediyor. Hele hele o Türkiye karşıtı alçak yeşiller ve onlarla beraber sosyal parti Türkiye hakkında birbirlerine aptalca demet vermek için yarışıyorlar. Şanghay birliği ile beraber olduğumuz için Türkiye’nin derhal bunun hesabını ödemeli ve yaptırım yapılmalıdır. Geri zekalı ya bakın geri zekalılığa bakın.

Denizaltı projesi bittikten sonra bunlar ne ya Savunma Sanayi işimizde tamamen bitmiş sayılır çünkü onlardan kaydadeğer bir sistem tedarik edilmiyor artık. Kendi bacaklarına kurşun sıkarak çoktan yürümez hale gelmişler. Ki birliklerinden halen geçilmiyor

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #482 : 22 Eylül 2022, 11:13:32 »

Almanya bu dönemde görülmemiş rezil bir koalisyon hükmü ediyor. Hele hele o Türkiye karşıtı alçak yeşiller ve onlarla beraber sosyal parti Türkiye hakkında birbirlerine aptalca demet vermek için yarışıyorlar. Şanghay birliği ile beraber olduğumuz için Türkiye’nin derhal bunun hesabını ödemeli ve yaptırım yapılmalıdır. Geri zekalı ya bakın geri zekalılığa bakın.

Denizaltı projesi bittikten sonra bunlar ne ya Savunma Sanayi işimizde tamamen bitmiş sayılır çünkü onlardan kaydadeğer bir sistem tedarik edilmiyor artık. Kendi bacaklarına kurşun sıkarak çoktan yürümez hale gelmişler. Ki birliklerinden halen geçilmiyor
Sn Tigerfish,
3.5 Milyon Türk’ün yaşadığı bir ülkenin bu kadar anti Türk bir siyasetinin olması çok acı. Bu bizim kendi iç siyasetimizden kaynaklanan ve oradaki Türk nüfusu tek vücut olarak bizim yararımıza çalışmasını sağlayamadığımızdan.
Alman, Eurofighter’ları Suriye’de kullanmamak kaydıyla satarım diyecektir. Onun için dediğiniz gibi Alman’dan bize savunma sanayiinde fayda yok. Ancak hala bakıyorum, deniz platformlarında, MTU ve Siemens dizel motor ve jeneratörlerini kullanıyoruz. Yarın Doğu Akdeniz’de ve Ege’de Yunan karşıtı olduğumuzu bahane edip bunlara da ambargo koymalarını beklemek normaldir.
Ukrayna savaşında parasal ve ekipman olarak, büyük devletler arasında en az yardımı yapan ülke Almanya. ABD, Polonya, Kanada, İngiltere ‘nin de gerisinde. Ruslar’dan bu kadar çekinmeleri enteresan.
GDP’sine oranla Çekya ve Danimarka’dan bile geride.
Devlet olarak büyük ihracaat yaptığımız için ve bir çok sivil kullanıma dönük teknoloji ürünü aldığımız için ilişkimiz devam edecektir. Ama savunma alanında güvenilmeyecek ortak olduğunu göstermiştir Almanya.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #483 : 22 Eylül 2022, 11:48:17 »
Almanya'nın sağcısı bile Türkiye'nin solcusunu demokratlıkta on kere cebinden çıkartır. İşte bu kalitede ahlakta demokratlıkta Alman sağından Alman solu tiksiniyor nerdeyse. Ondan sonra biz diyoruz ki Alman solu bizi sevmiyor.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #484 : 22 Eylül 2022, 12:02:20 »
Dünyadaki sağ ve sol anlayışları ile içeriklerinin özü ne kadar sağ ne kadar sol, baya su kaldırır bu iş,

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #485 : 22 Eylül 2022, 13:22:04 »
İngiltere'den bir şekilde uçak gelmesi aslında pek  o kadar imkansız değil de,  sanırım bunun için artık İngiltere'nin  çok uygun bir ödeme planı  sunması  gerekebilir tahminen.
böyle  büyük  alımları  ülkenin  kısa vadeli  ekonomik  iyileşme tahminleriyle  doğru orantılı  yorumluyorum ben.

benim tahminim en gerçekçi olasılık,  milli imkanlarla modernize edilmiş savaş  uçakları  ve  bunları destekleyen  insansız  uçaklardan  oluşan   karma  bir  uçak  kadrosu,  bunu  yerde destekleyen   Hisar ve Siper hava savunma sistemleriyle  beraber  hava  güvenliğinin uçaklar tarafından değil  de daha ziyade hava savunma sistemleri ve  insanlı insansız karma uçaklarla  sağlanacağı  yeni  ve mecburi bir konsept.
bizim uçaklarla hava güvenliği sağladığımız  yaklaşım da,  aslında biraz mecburen  kabullendiğimiz  yanlış  bir  anlayıştı bana kalırsa.

bu  mecburiyet,  bizim için ağ merkezli harbi  ve özellikle de  karadaki birliklerin de gökyüzünü  verimli bir şekilde kullanabileceği  çözümlere odaklanmayı  zorunlu kılıyor.
yani işin  özü,  uçaklara karşı  uçaklar,  tanklara karşı tanklar,  gemilere karşı gemiler... olmamalı. 
bizim artık  bu  yaklaşımla  bir kurgu  oluşturmamız  pek mantıklı görünmüyor.
ağ  merkezli harp ve  asimetrik çözümler  çok daha erişilebilir  hedefler bence.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #486 : 22 Eylül 2022, 14:02:15 »
Peki Rusya bu kadar tehditkar davranırken İngiltere kendi kullanımında olan uçakları bize verir mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #487 : 22 Eylül 2022, 14:27:13 »
2. Dünya Savaşı sonrası kurulan dengeler  yavaş yavaş değişiyor artık,  bunu görüyorlar.
savaş sonrası ABD'ye  bağışladıkları gücün  bir kısmını geri almak zorunda kalacaklar  ki,  bu da İngiltere'nin  daha fazla görünmesi  demektir.
bu  yeni durumda  İngiltere'ye  dost hatta müttefik  gerekiyor.
yani kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez durumu var  şu anlık.
diğer konuysa, İngiltere'nin kısa ve orta vadede uçak tedarik edememesi için geçerli bir neden yok,  bu da ellerini oldukça rahatlatıyor.
aslında, F35  bile bir yerde İngiliz malı zaten.

jeopolitik anlamda,  gezegenin can damarlarını  ABD'ye nazaran çok daha uzmanca  kullanıyorlar.
Rusya ve Ukrayna savaşını  izlemek,  bunu anlamak için gayet yeterli.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #488 : 22 Eylül 2022, 14:31:01 »
Peki Rusya bu kadar tehditkar davranırken İngiltere kendi kullanımında olan uçakları bize verir mi?
53 adet Tranche 1 uçağı zaten gözden çıkarmış vaziyette. Bunların 30 adedi devre dışı durumda ve depoda. Geri kalanı da yavaş yavaş depoya alınacak. Aslında tamamı 2019’da depoya gidecekti. Ama 23 adedini bir süre daha kullanmaya karar verdiler.
3 milyar dolarlık modernizasyonla eldeki Tranche 2 ve 3 uçaklarını yeniliyorlar. Bütçesini ona göre ayarlamış.
Rusya’nın dişi kırık, tırnakları sökük Aslan olduğu ortada. Bu ekonomik durumda eldeki Tranche 1 uçaklarını revize edip satarak tranche 2 ve 3 uçaklarının modernizasyonuna finansal katkıda bulunması en mantıklı şey.

https://eurasiantimes.com/why-eurofighter-typhoons-are-being-retired-by-the-royal-air-force/

Tabii daha satın alacağı f35A uçakları var. Onlarda beklemede. 74 adet yeni uçağın, büyük ihtimalle tamamı f35A olacak. Bu durumda Tranche 1 Typhoon lara hiç gerek kalmıyor.

https://www.navylookout.com/uk-to-purchase-at-least-74-f-35-jets/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #489 : 22 Eylül 2022, 14:52:37 »
Bir soru daha...
53 uçağın hepsini bugün bize verseler, modernize ederek kullanıma almamız ne kadar sürer?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com