Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 179978 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #400 : 19 Ekim 2021, 07:13:20 »
ABD demiş ki: "Herhangi bir finansal teklif yapmadık."

F-16'yı ve F-35 için ödenen parayı unutun derim. MTU güç paketindeki olay gibi düşünün. Resmi bir "Hayır" yok ama gelecek para veya uçak da yok.  ;)

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #401 : 19 Ekim 2021, 10:56:33 »
Artik su MMU'yu bir yapin kardesim ya..

Casusluklu mu yaparsiniz, seferberlik mi ilan edersiniz,parasini 5'e mi katlarsiniz, Ukraynayi mi isgal edersiniz, bir yolunu bulun..

K. Kirik Kuzey Kore bile gun asiri fuze salliyor, adamlar ABDyi vurabilecek balistik fuzeler yapiyorlar yokluk aclik icinde artik bizde bir MMU cikaralim..

ABD sozculerinin ne demek istediklerini cozme faslindan biktim..
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2021, 10:59:52 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #402 : 19 Ekim 2021, 11:57:49 »

Casusluklu mu yaparsiniz, seferberlik mi ilan edersiniz,parasini 5'e mi katlarsiniz, Ukraynayi mi isgal edersiniz, bir yolunu bulun..

K. Kirik Kuzey Kore bile gun asiri fuze salliyor, adamlar ABDyi vurabilecek balistik fuzeler yapiyorlar yokluk aclik icinde artik bizde bir MMU cikaralim..

Kaynaklarımızı dediğin gibi tüm imkanlarla seferber edersek Kuzey Kore veya İran yanımızda sıfır kalır. Ancak bunun bedeli yüksektir. Viskici teyze torununa süt alamadığında, Z kuşak’ı iPhone 13’ten mahrum kalırsa işimiz zor.

Şimdi bazıları bana diyecek” tabi sen Almanya’dasın orada keyfin yerinde bizim burada neler çektiğimizden haberin yok”.

Madem öyle millet kendiliğinden ya taviz verecek veyahut zırlamaya devam edecek.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2021, 12:04:31 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #403 : 19 Ekim 2021, 12:41:41 »
burada kimsenin bir şey çektiği de yok zaten.
ev, araba ve telefon satışlarına baktığımız zaman bu açıkça ortada.

milletin anlamadığı bir husus var aslında, bu ülke iyi veya kötü, doğru veya yanlış sosyolojik bir değişim geçirdi.
nedir bu değişim?
anlaşılacak bir dille tanımlayalım. eskiden İstanbul'da standart bir memur maaşıyla  hanımı da çalışmayan bir insan  yaşamını  lüks olmasa da,  lükse yakın bir standartta  sürdürebiliyordu ve hatta emekli ikramiyesiyle de  ortalama bir araç veya arsa alabiliyordu.
şimdi ise böyle olamıyor,  artık İstanbul'da yaşayan  8 milyar altı maaş alan bir memur eğer eşi de çalışmıyorsa lüks veya lükse yakın  yaşamakta güçlük çekiyor,  kenara para atmak ise imkansız gibi bir şey oldu.
bu bize  iki tane gerçek dayatıyor.
ilki, orta vadede İstanbul'da herkes yaşayamaz,  bu nedenle  İstanbul yavaş yavaş  dışarı göç vermek zorunda gibi.
ben bunu da görüyorum,  çeşitli nedenlerle İzmit ve Tekirdağ gibi yerlere göçen çok tanıdığım var.
tabi bu durumun  diğer bir etkisi de Suriye'den gelenler için de İstanbul artık yaşanması zor bir şehir olacak ve onlar da  zorlanacaklar.
bu değişimin ikinci etkisi de, orta vadede  standart maaşlı bir memurluk artık gözden düşecek;  yani kim oğlunun 4 milyar maaşla  memur olmasını ister? 
bir şey anlatayım,  geçen yaz Tokat'ta evimizi boyatacaktık,  boyacı da genç bir çocuk,  yeni evlenecekmiş.
bizim evi tut dedik,  kirasını sordu.
kirayı söyledik,  genç ne dese beğenirsiniz?
"ben buraya bu parayı vereceğime 300 500 fazla verip havuzlu otoparklı ste  içinde ev tutarım"
düşünün,  boyacı diyor bunu.
eğer standart maaş alan bir memursanız şu lafı edemezsiniz,  ben edemiyorum mesela.

çocuğum yüksek maaşlı memur olamayacaksa,  standart memur olacağına  kendi işinin patronu olsun görüşü yavaş yavaş oturacak bu ülkede.

standart maaşlı memurlar ise kendileri gibi  çalışan bir eşle evlenmeyi tercih edecektir muhtemelen,  bu şu an da böyle zaten.
benim tanıdığım  evli arkadaşlarımın neredeyse tamamı,  yine kendileri gibi memur eşlerle evliler.
çift maaş olunca İstanbul'da kiraların artması da zorlamıyor kimseyi.
hemen hepsi de iphone alıyor,  bu aralar en çok iphone-11 alıyorlar.
evde iki maaş varsa z kuşağına süt de alınır,  iphone de.

sorun şuradan çıkıyor,  millet istiyor ki,  5 milyar maaşının iki buçuk milyarıyla yaşasın,  kendi maaşının kalan yarısını ve eşinin maaşını doğru bankaya atıp para biriktirsin.
yahu!  o 1980 model  toplumsal  hayattı,    değiştik artık,  hayat değişti.
buz dolabına iki milyar verirken telefona  yedi buçuk milyar vermekte bir sakınca görmüyoruz mesela.
birinin ağırlığına bak,  diğerinin ağırlığına bak yani.
artık 1980 model hayatı aramanın faydası yok,  değiştik,  Dünya değişirken biz tek maaşla yaşayıp,  çocuk okutup,  dişten tırnaktan arttırıp  arsa almayı  sürdüremezdik.

İstanbul dışında ev kiralarında da öyle çok anormal bir artış yok açıkçası;  ama mesela  fırsatçı uyanık takımı her yerde malesef.
Çayırova'da bir yakınımız için  ev fiyatlarını araştırdık.
İstanbul'un dibinde burası.
bize mi öyle denk geldi bilmem,  sorduğumuz tüm evler iskansız mesela.
ne zaman iskan alınacağını sorduğumuzda net bir cevap alamadık hiç birinde.
105m daire dört yüz bin,
kombi alana ait, + on bin,
tapu masrafı  da var,
ben bu piyasayı biraz anladıysam,  en sonunda da o iskanı senin başına yıkar satıcı.
105m ev sana geldi neredeyse dört yüz elli bine.

yakınımız  kazık yiyeceğini anladığından hiç birini almadı;  ama ne olacak?
emlakçılardan birisi arabadan inmeye tenezzül etmedi zaten.
nerede bu kriz?
cebimizde para var,  adamlar arabadan inmeye tenezzül etmiyor,  öbürü daireyi göstermeye bile gelmedi zaten.
Almanya'da tok esnaf var mıdır?  bilmem;  ama burada tok esnaf çok,  emin olun  öyle  milletin açlıktan öldüğü bir kriz felan yok ülkede.

yukarıda yazdığım gibi,  herkes kendi maaşıyla lüks yaşayıp,  eşinin maaşının kuruşuna dokunmadan bankaya atmak istiyor sadece;  ama öyle bir dünya yok.
kendi maaşınla lüks yaşayıp eşinin maaşını bankaya atmak istiyorsan yüksek maaşlı memur olacaksın artık;  yoksa kiraların üç milyara dayandığı İstanbul'a eş durumundan tayin olup gelmeyiver bir zahmet.

« Son Düzenleme: 19 Ekim 2021, 13:21:16 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #404 : 19 Ekim 2021, 12:46:28 »
Rusya'dan Türkiye ile ilgili kritik Su-57 ve Su-35 açıklaması: Hazırız...
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ABD'nin F-35'ten sonra F-16 satışını dondurması halinde Türkiye'nin Rus Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarını satın alabileceğini söyledi. Demir'in açıklamalarını değerlendiren Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Direktörü Dmitriy Şugayev, 'Ankara buna karar verirse müzakereye hazırız.' dedi.

https://www.star.com.tr/savunma/rusyadan-turkiye-ile-ilgili-kritik-su-57-ve-su-35-aciklamasi-haziriz-haber-1660824/

natodan cikiyoz

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #405 : 19 Ekim 2021, 13:07:55 »
Dunyanin hicbir yerinde sonsuz kaynak yok..

Cok kaynak olan yerlerde bile isterler kaynaklardan (beklentilerin yukselmesi sebebiyle) fazla oldugu icin, kaynaklarin dogru zamanda dogru yere verimli sekilde harcanlmasi onemli..

Strateji, planlama, yoneticiligin puf noktasi bu zaten...kaynaklarin dogru yerlerde etkin sekilde kullanilmasi..

En basarili projede bile, kaynaklar daha etkin nasil kullanilabilir diye ogrenilecek dersler olacaktir..

"Kaynak yok" diye bir sey olamaz..

"Baska yerlerde kullanmayi tercih ediyorum" ya da "olani har vurup harman savuruyorum" derseniz, o daha gercekci olur..

Gundelik hayatini yasayip kendi hayatini cevirmeye calisan insanlardan -cok hayati bir konu olmadikca - daha fazla fedarlik beklemek de yanlis diye dusunuyorum. Vatandas gorevini yapip, vergilerini oduyorsa ekonomik olarak uzerine duseni yapiyor demektir zaten...odemeyenlerden tahsil etmekte yetkililerin isi..

iPhone 13 alma diyemezsin parasiyla almak isteyene..esas marifet, yerli ve milli sirketlere "iphone 13" yaptirip onun kullanimini tesvik etmek olur..

Neyse konu cok dagildi..

Evet, F-16...

Vermezler, verirlersede guc dengesini bizim lehimizde tutabilecek bir tarihde vermezler..

« Son Düzenleme: 19 Ekim 2021, 13:15:36 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #406 : 19 Ekim 2021, 13:58:45 »

Cok kaynak olan yerlerde bile isterler kaynaklardan (beklentilerin yukselmesi sebebiyle) fazla oldugu icin, kaynaklarin dogru zamanda dogru yere verimli sekilde harcanlmasi onemli..

Strateji, planlama, yoneticiligin puf noktasi bu zaten...kaynaklarin dogru yerlerde etkin sekilde kullanilmasi..

En basarili projede bile, kaynaklar daha etkin nasil kullanilabilir diye ogrenilecek dersler olacaktir..

"Baska yerlerde kullanmayi tercih ediyorum" ya da "olani har vurup harman savuruyorum" derseniz, o daha gercekci olur..

Gundelik hayatini yasayip kendi hayatini cevirmeye calisan insanlardan -cok hayati bir konu olmadikca - daha fazla fedarlik beklemek de yanlis diye dusunuyorum. Vatandas gorevini yapip, vergilerini oduyorsa ekonomik olarak uzerine duseni yapiyor demektir zaten...odemeyenlerden tahsil etmekte yetkililerin isi..

iPhone 13 alma diyemezsin parasiyla almak isteyene..esas marifet, yerli ve milli sirketlere "iphone 13" yaptirip onun kullanimini tesvik etmek olur..

Neyse konu cok dagildi..

Evet, F-16...

Vermezler, verirlersede guc dengesini bizim lehimizde tutabilecek bir tarihde vermezler..

Konu hiçte fazla dağılmadı.

Kıçı kırık Ermenistan halkı ve yunan halkı kadar bir birlik ünite olamadık ona yanarım.

Karabağ Savaşı ndan sonra Erivanda 20.000 kişi bir  araya gelip savaşa devam diye bas bağır bağırıyorlardı tüm ağır hezimetlere rağmen. Biz ise halen sabah kahvaltından 20 çeşitten bir tanesi eksik olduğu zaman paniğe kapılıyoruz. Bu kayda değermez eksikliği bazı kendini bilmemiş muhalefet fersah fersah medyada boş boş börüp  anlatıyor.

Dediğim gibi ya İran veyahut Pakistan halkı gibi fedakar olacağız veyahut zırlamaya  devam edeceğiz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #407 : 19 Ekim 2021, 14:37:16 »

Kaynaklarımızı dediğin gibi tüm imkanlarla seferber edersek Kuzey Kore veya İran yanımızda sıfır kalır. Ancak bunun bedeli yüksektir. Viskici teyze torununa süt alamadığında, Z kuşak’ı iPhone 13’ten mahrum kalırsa işimiz zor.

Şimdi bazıları bana diyecek” tabi sen Almanya’dasın orada keyfin yerinde bizim burada neler çektiğimizden haberin yok”.

Madem öyle millet kendiliğinden ya taviz verecek veyahut zırlamaya devam edecek.

Bizi kıskanmaktan çatır çatır çatlayan batı ülkelerindeki Z kuşağı Iphone 13'ten mahrum kalamıyorsa bizim Z kuşağının da kalmaması gerek. Bazı şeyler lütuf değil, gereklilik. Bu ülkede ekonomik şartları çok zor durumda olan o kadar insan var ki! Hal böyleyken haklı olarak durumdan rahatsız olanlar için "millet zırlaması zırlamaya devam edecek" demek ya bazı gerçeklerden gerçekten haberinin olmadığı, ya da haberin olduğu halde kör bir fanatizmle görmezden geldiğin anlamına gelir. O nedenle konuyu bu tarz yorumlarla kirletmemeni rica ediyorum.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #408 : 19 Ekim 2021, 14:56:56 »

Neyse konu cok dagildi..

Evet, F-16...

Konu hiçte fazla dağılmadı.

Kıçı kırık Ermenistan halkı ve yunan halkı kadar bir birlik ünite olamadık ona yanarım.

Karabağ Savaşı ndan sonra Erivanda 20.000 kişi bir  araya gelip savaşa devam diye bas bağır bağırıyorlardı tüm ağır hezimetlere rağmen. Biz ise halen sabah kahvaltından 20 çeşitten bir tanesi eksik olduğu zaman paniğe kapılıyoruz. Bu kayda değermez eksikliği bazı kendini bilmemiş muhalefet fersah fersah medyada boş boş börüp  anlatıyor.

Dediğim gibi ya İran veyahut Pakistan halkı gibi fedakar olacağız veyahut zırlamaya  devam edeceğiz.

Halk sefalet çekiyor ve bunu dile getiren için telefonu sorgulanıyor. Bir çok ülkede normal hak olan şeyler bizde artık lüks gibi lanse ediliyor ve bunlara ulaşmak isteyen şımarık diye niteleniyor. Yurtdışı yurtiçi tatil, iphone, araba, hobi amaçlı harcamalar vs. Bunlar hakkın değil. Hakkın aç kalmadan yaşamak.

Bu istek normal karşılanabilirdi belki yönetici kesim de sefalet içinde yaşasaydı. Ama gel gör ki bir takım işadamı, müteahhit ve siyasi dışında kimsenin durumu iyi değil. Bu ülke için fedakarlık yap dediklerinde insanlar eskisi gibi fedakar olabilecek mi? Ben sanmıyorum. Her şey iyiyken ezdiğin insanlara işler kötü gidince aynı gemideyiz diyemezsin.

Memuriyet konusuna da geleyim bari girmişken. Ne yazık ki Devlet son 10 yılda özellikle Kendi çalışanına düşman oldu. Zengin kişilere meze yaptı. İşadamlarını fırçalarken “bazılarınız memur zihniyetiyle çalışıyor” denerek memur aşağılandı. Eşit işe eşit ücret denirken Memurun kendi içinde ücret adaletsizlikleri yaratıldı. Aynı işi yapan iki memur arasında Belediyede çalışan özel tazminat alıyor mesela. Üst düzey diplomatik memurlar da monşer diye linçedildi. Liyakatsizlik diz boyu.

Askeri bir forumdayız madem size liyakatsizliğin bizi düşürdüğü bir savaşı anımsatayım.
 Kartal ovası muharebesi
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Kartal_Ovası_Muharebesi

180.000 askerimizle 40.000 Rus’a karşı hezimet. Yeniçeri ve donanımını bir kenara atalım ve komutana odaklanalım.
İvazzade Halil Paşa
Kimdir ve nasıl oraya gelmiştir.
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/İvazzade_Halil_Paşa

Babadan torpilli liyakatsiz bir paşa olarak nam salmıştır kendisi.

Benzerleri de var.
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Çeşme_Deniz_Muharebesi

Liyakatsiz üst düzey kadro ne yazık ki alta da olumsuz sirayet ediyor. Güvensizlik ve organizasyonsuzluk ile arkasını dönen kaçmış.

Yani yarın birşeyler ters giderse suçu iphone değil.

(Cümlelerim sert gelebilir. Bu, cevap yazdığım arkadaşa tepki değil duruma bir sitemdir alınmasın lütfen)
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2021, 14:59:36 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #409 : 19 Ekim 2021, 16:14:28 »
@ Karşıtlar

Bana ağlamayın. Bu dünya düzeni kuran ben değilim