Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 179984 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #270 : 23 Eylül 2020, 20:38:57 »
Bu karşılaşmada bizde F-16 yerine Su-35 olsa nasıl bir sonuç olurdu?

Bu kadar kötü olmazdı ama kim daha çok uçak vururdu belirsiz. Tamam Su-35 güçlü uçak , burun çapı ve radarı kağıt üstünde daha güçlü ancak, su-35 rcs'si rafale'den kat kat fazla.  Yani birbirlerini tespit ettikleri menzil yine benzer düşer.  Ha mühimmat konusuna gelirsek benim şu an meteordan daha iyi olduğunu onaylayabileceğim hiçbir rus hava hava mühimmatı yok. Ha R-77'nin 193 km civarı versiyonunu geliştiriyorlarda ne kadar kabiliyetlidir, hazırmıdır ve bize verirler mi ? Bilmiyorum.

Ben şöyle birşey buldum ama Rafale nereye yerleşir bu şemada bilemem...

Valla normalde rafaleyi typhoon'un olduğu yere koyman lazım ama F-22'nin apg-77 radarı bile 1 m2 sınıfı hedefleri 200+ km'den tespit edebiliyor. Biraz gerçek dışı bence.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #271 : 23 Eylül 2020, 23:17:58 »

Bu kadar kötü olmazdı ama kim daha çok uçak vururdu belirsiz. Tamam Su-35 güçlü uçak , burun çapı ve radarı kağıt üstünde daha güçlü ancak, su-35 rcs'si rafale'den kat kat fazla.  Yani birbirlerini tespit ettikleri menzil yine benzer düşer.  Ha mühimmat konusuna gelirsek benim şu an meteordan daha iyi olduğunu onaylayabileceğim hiçbir rus hava hava mühimmatı yok. Ha R-77'nin 193 km civarı versiyonunu geliştiriyorlarda ne kadar kabiliyetlidir, hazırmıdır ve bize verirler mi ? Bilmiyorum.

+1
Benzer düşüncedeyim. Su-35'in 900 mm'lik burun konisi içerisie yerleştirilmiş radarının çok gelişmiş olduğu söyleniyor. Stealth uçakları 90 km mesafeden tespit edebildiği belirtiliyor. Ne kadar doğru bilinmez. Ancak kendisine göre çok daha küçük radar izine sahip olan rafale uçağını güvenli mesafede tespit edebileceğini düşüyorum. Ayrıca iti cüssesine rağmen üzerindeki elektronik sistemlerle rafale için zor tespit edilebilir bir uçak olabileceğini de düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2020, 23:23:59 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #272 : 24 Eylül 2020, 01:50:40 »

+1
Benzer düşüncedeyim. Su-35'in 900 mm'lik burun konisi içerisie yerleştirilmiş radarının çok gelişmiş olduğu söyleniyor. Stealth uçakları 90 km mesafeden tespit edebildiği belirtiliyor. Ne kadar doğru bilinmez. Ancak kendisine göre çok daha küçük radar izine sahip olan rafale uçağını güvenli mesafede tespit edebileceğini düşüyorum. Ayrıca iti cüssesine rağmen üzerindeki elektronik sistemlerle rafale için zor tespit edilebilir bir uçak olabileceğini de düşünüyorum.

Hocam stealth uçakları 90 km'den tespit eden bir uçak radarı olsaydı inanın şu an kimse stealth uçak yapmazdı. Zaten nerdeyse 90 km'de Tüm batı bvr füzelerinin vuruş yüzdesi ciddi oranda düşer yani olay artık karşıdakini korkutma füzesine döner. O zaman karşıda c-7 amraam olacağından biraz sabreder füzesini sallar ve giderler. Dediğim gibi ikiside birbirini benzer mesafelerde bvr menzilinde tespit eder. Geri kalan herşey pilotaj, füzenin başarısı ve uçak alt sistemlerine bağlıdır.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #273 : 24 Eylül 2020, 08:23:35 »
Geçen bir yazı paylaşmıştım. Yıllar önce Doğu bloğu uçakları da dahil hemen hemen bütün uçaklarıyla ya uçmuş ya da bu uçaklarla dog fight yapmış  ABD hava kuvvetlerinin en uzman usta pilotuna şu soruyu sormuşlar;

ABD hava kuvvetleri için ilk olarak yapacağınız , en kritik ,en faydalı iş ne olur?

Adam: İlk yapacağım iş tüm F-16'ları AESA radarıyla donatırım.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #274 : 24 Eylül 2020, 08:43:58 »
Geçen bir yazı paylaşmıştım. Yıllar önce Doğu bloğu uçakları da dahil hemen hemen bütün uçaklarıyla ya uçmuş ya da bu uçaklarla dog fight yapmış  ABD hava kuvvetlerinin en uzman usta pilotuna şu soruyu sormuşlar;

ABD hava kuvvetleri için ilk olarak yapacağınız , en kritik ,en faydalı iş ne olur?

Doğru söylemiş. ABD envanterindeki en fazla sayıya sahip uçak F-16.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #275 : 24 Eylül 2020, 12:29:37 »

Aynı şeyi Arda hocanın siyah gri beyazda okumuştum. Adam F-16'yı dogfighttada bayağı övmüştü.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #276 : 24 Eylül 2020, 12:32:45 »

Ben de oradan okuyup aktardım...
Bizim F-16'larda kullanacağımız yerli AESA'dan haber yok değil mi?

Aynı şeyi Arda hocanın siyah gri beyazda okumuştum. Adam F-16'yı dogfighttada bayağı övmüştü.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #277 : 24 Eylül 2020, 13:37:05 »
F-16 Aim-9x mesafesinde daha iyi heleki AESA radarıyla ama Amraam mesafesinde F-15 gibi uçaklar daha iyi. Hava muharebeleri pek dogfigh şeklinde olmuyor. Hiçbir uçak o mesafeye diğer uçağı sokmaz. 2 tarafta birbirini görür görmez salar Amraam'ları. Yani F-15 daha avantajlı.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #278 : 24 Eylül 2020, 20:04:28 »
F-16 Aim-9x mesafesinde daha iyi heleki AESA radarıyla ama Amraam mesafesinde F-15 gibi uçaklar daha iyi. Hava muharebeleri pek dogfigh şeklinde olmuyor. Hiçbir uçak o mesafeye diğer uçağı sokmaz. 2 tarafta birbirini görür görmez salar Amraam'ları. Yani F-15 daha avantajlı.

Taşıyabildiği mühimmat açısından mı diyorsunuz ?

Çevrimdışı KRAL14

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #279 : 24 Eylül 2020, 20:12:21 »

Taşıyabildiği mühimmat açısından mı diyorsunuz ?
Öncesinde görür görmez salar AMRAAM ları demişse galiba genel olarak görüş ötesi menzilde daha iyi demiş.
Ama bir yazınızda bundan bahsetmiştiniz çok da fark olmadığını doğru hatırlıyorsam.