Gönderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma sayısı 179806 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yanıtla #260 : 11 Eylül 2020, 04:46:46 »
Tank , gemi üreten bir ülke miyiz...?
Öldüm de cennete geldim galiba😎😎😎

Tank,gemi üretmeye çalışan bir ülkeyiz demek istediniz galiba...

Dünya üzerinde uçak,  tank , gemi yapmadan  uçak gemisi olan ülke var mı diye sorarken ; kritik alt sistemleri (  Motor , radar , hss  vb.) üretmeyi beceremeden bu işler olmaz- olmamalı demek istedim...
Yoksa verirsin parayı İspanyollar,İngilizler sana en güzelini yapar teslim eder... Ama bir savaşta,ambargoda çaresizce batışını izleriz...

Sayın Mermi'nin dediği gibi uçak gemimiz ve alt yapısı en erken 2035'ı bulur.
Bu arada sizce de Hürjet tam bir Douglas A-4 Skyhawk gibi kullanılabilecek bir uçak gibi durmuyor mu?😎😎😎
Sn serkan1976,
Sizin bu mantıkla İspanyollar da, İngilizler de, İtalyanlar da “gemi üretmeye çalışıyorlar.”
Juan Carlos’un Motorları Alman. Jeneratörleri de.
Aynı şekilde İngiliz QE2 da Wartsilla-Finlandiya dizel motorlar ve ABD malı GE jeneratör kullanıyor.
İtalyan Cavour da öyle ABD malı GE gaz türbini ve Finlandiya-Wartsilla dizel motor kullanıyor.
Bu gemilerin hepsinin üzerindeki uçak ve silah sistemi ABD malı.
Fransızların Charles de Gaulle gemisinin bile buhar türbinleri ABD malı GE Alstom Marka.
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2020, 04:50:41 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #261 : 11 Eylül 2020, 09:41:24 »
F-16'nın uçak gemisi için naval versiyonu varda biz bilmiyoruz acaba? Konumuza geri dönelim isterseniz?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #262 : 11 Eylül 2020, 10:15:04 »
Tank , gemi üreten bir ülke miyiz...?
Öldüm de cennete geldim galiba😎😎😎

Tank,gemi üretmeye çalışan bir ülkeyiz demek istediniz galiba...

Dünya üzerinde uçak,  tank , gemi yapmadan  uçak gemisi olan ülke var mı diye sorarken ; kritik alt sistemleri (  Motor , radar , hss  vb.) üretmeyi beceremeden bu işler olmaz- olmamalı demek istedim...
Yoksa verirsin parayı İspanyollar,İngilizler sana en güzelini yapar teslim eder... Ama bir savaşta,ambargoda çaresizce batışını izleriz...

Sayın Mermi'nin dediği gibi uçak gemimiz ve alt yapısı en erken 2035'ı bulur.
Bu arada sizce de Hürjet tam bir Douglas A-4 Skyhawk gibi kullanılabilecek bir uçak gibi durmuyor mu?😎😎😎
Sn serkan1976,
Sizin bu mantıkla İspanyollar da, İngilizler de, İtalyanlar da “gemi üretmeye çalışıyorlar.”
Juan Carlos’un Motorları Alman. Jeneratörleri de.
Aynı şekilde İngiliz QE2 da Wartsilla-Finlandiya dizel motorlar ve ABD malı GE jeneratör kullanıyor.
İtalyan Cavour da öyle ABD malı GE gaz türbini ve Finlandiya-Wartsilla dizel motor kullanıyor.
Bu gemilerin hepsinin üzerindeki uçak ve silah sistemi ABD malı.
Fransızların Charles de Gaulle gemisinin bile buhar türbinleri ABD malı GE Alstom Marka.

Sayın Yaşar , migros'ta girip de parasını ödeyerek nasıl her istediğinizi alabiliyorsanız ; İngilizler,İspanyollar,İtalyanlar da istedikleri an istedikleri kadar Abd malı jenaratör,türbin,silah sistemi alabiliyorlar.
Hatta dünyanın en güçlü devleti ABD , tank topu üretme zahmetine girmeyip Alman topu kullanıyor.

Ama biz  istediğin kadar para  vereceğim desek bile motor,füze,uçak alamıyoruz.Örnek MTU tank motoru.

Lütfen bizi İngiliz,İtalyan,Fransız vb ülkelerin tedarik imkanlarıýla kıyaslamayın.

Uçak gemisinin türbini bozulsa ABD kapısında inle dur...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #263 : 11 Eylül 2020, 13:02:39 »
Sn serkan1976,
Çok doğru söylüyorsunuzda; bugünkü dünya yapısında herşeyini kendinizin ürettiği bir gemiyi yapmanız neredeyse imkansız. ABD ve Rusya haricinde bir geminin herşeyini üretebilecek kapasitede ülke nadirdir.
Ama haklısınız almak zorunda olduğunuz malzemeyi doğru adresten almak önemli. Reis sınıfı denizaltı yapıyoruz. Çeliği Avusturya’dan geliyor. Tahrik sistemi Alman. En kötüsü, havadan bağımsız AIP sisteminin belli aralıklarda bakımı için Almanya’ya gitmesi zorunluluğu var. Kendi AIP sistemimizi yapmamız şart. Tüm gemilerimizde Alman MTU dizel motor var. Bize tank motorunu vermeyen MTU! Gaz türbinleri dediğiniz gibi GE. Neden? Dünyanın en iyisi de ondan. Ama zor durumda kalmamak için belki de Ukrayna yapımı motorların ortak üretimini düşünmek lazım Tülomsaş ve TEİ İle!
Ama olayın aslı; birilerinin “eyyy“ diye bağırıp ülkeyi ihvancı ve dikta kafasıyla yönetmeye çalışmasının Batı’da oluşturduğu güvensizlikten kaynaklanıyor.  Üstüne bir de adamların enerji kaynaklarının geldiği noktalarda ayaklarına bastığımızı yada kenara itmeye çalıştığımızı hissettiklerinde bizi düşman görmeye başlıyorlar.
O saydığınız ülkelerin hiçbirinin kanlı bıçaklı olabilecekleri ciddi bir problemi yok birbirleriyle. Olan problemlerini de aralarında çözmeyi biliyorlar.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #264 : 23 Eylül 2020, 17:32:10 »
F-16 Özgürün aesa radar ve mümkünse yerli ramjet hava-hava füzesi veya meteorla envantere alınmasının ne kadar önemli olduğuna dair bir örnek ;

24 F-16 Block 40-50 ve karşısında 5 yunan rafalesi kalkıyor mevcut radar menzilleri fotodaki gibi oluyor.

Yunan rafaleleri gelişmiş rwr yani radar ikaz alıcıları ile bizim bangır bangır gelen apg-68 v9 radarlarını 96nm uzaklıktan algılıyor. Rafalelerdeki radar aesa olduğundan bizim f-16'ların haberi yok henüz.

Yunan rafaleleri 75 nm'den meteorları sallıyor, bizim f-16'ların henüz hiçbirşeyden haberi yok.

İlk meteor füzesi bizim F-16'lar tarafından 16.1 nm'de görülüyor.

Yunan Rafaleleri 20 meteor füzesi sallıyor ve 9 F-16'mızı vuruyor. Ardından topukluyorlar.

Devamında Yunan Rafaleleri bizim F-16'ların radar açısına girmeden manevra yapıp 45 nm'den mica rf er(yeni versiyonu) sallıyorlar. Bizim F-16'ların rafalelerden hala haberi yok.

F-16'larımız kendilerine gelen micaları 14 nm'de görüyor ancak hala hurda apg-68 v9 rafaleleri göremiyor.

Tüm angajmanın sonunda 2 yakıt tankı 4'er meteor , 2 mica ng rf er ve 2 mica ng iir er ile kalkan yunan rafaleleri toplamda 20 meteor , 10 mica ng er rf ve 10 mica ng er iir sallayıp mühimmatlarını bitirerek üsse dönüyorlar.  Son angajmanda vurdukları 6 F-16 ile de total de 15 f-16'yı vurup kayıpsız üsse dönüyorlar.

-----------------------------
Tabi burada kara radarları, b737 aesa gibi etkenleri katmamışlar. Ancak süpriz bir saldırıda bunlar ew altında kalabilir, scalp atılmış olabilir daha kötüsü harm yemiş olabilir. B737 awacs meteor yemiş olabilir ki bu uçak etkinliği avcılarda 150 km büyük uçaklarda 300 km'ye kadar büyüyen meteor'u yemeye çok müsait bir uçaktır. Her ihtimali düşünmeliyiz.

O yüzden F-16 özgürlerin burun konisini tam dolduran gan tabanlı milli aesa radar ve ramjet hava-hava füzesine veya en azından meteor entegrasyonundan geçmelidir.

F-16 b30'lar fiziksel olarak hız, tırmanma, ağırlık oranı vb. konularda rafaleye kendini ezdirmeyecek Aim-9x ve eşdeğeri bozdoğan gibi geniş açılı iir füzeler ve kaska monteli nişangahlarla bunlara göz açtırmayacak kabiliyetteler.

Uzun menzilde de dediğim radar ve füze gelirse yine sıkıntı yok diyebiliriz. F-16 burun yarı çapı rafaleden büyük her türlü daha fazla gan modülü sığar ki zaten denildiği 1200 20 kw gan modülüne sahip olursa F-35 radarı eşdeğeri bir radar olur ve rafaleyi bu konuda rahat ezer.

Son bir konuda Yerli jft konusu eğer bunu başarır ve özgürlere vd. takarsak iki lançer daha açılır ve buralarada bvr füzesi ekleyebilirsiniz. Her atılan bvr  füzesinin vuruş demek olmadığı harp ortamında fazladan atılan her füzenin bir önemi var.

Bunları unutmamalıyız, elimizi çabuk tutmalıyız yoksa tv'de resimleri çıkan düşürülmüş f-16 pilotlarımızın resmine bakar bakar ağlarız.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #265 : 23 Eylül 2020, 17:59:59 »
Bu karşılaşmada bizde F-16 yerine Su-35 olsa nasıl bir sonuç olurdu?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #266 : 23 Eylül 2020, 18:36:06 »

Bu kadar kötü olmazdı ama kim daha çok uçak vururdu belirsiz. Tamam Su-35 güçlü uçak , burun çapı ve radarı kağıt üstünde daha güçlü ancak, su-35 rcs'si rafale'den kat kat fazla.  Yani birbirlerini tespit ettikleri menzil yine benzer düşer.  Ha mühimmat konusuna gelirsek benim şu an meteordan daha iyi olduğunu onaylayabileceğim hiçbir rus hava hava mühimmatı yok. Ha R-77'nin 193 km civarı versiyonunu geliştiriyorlarda ne kadar kabiliyetlidir, hazırmıdır ve bize verirler mi ? Bilmiyorum.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #267 : 23 Eylül 2020, 19:06:38 »
projenin son durumu nedir?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #268 : 23 Eylül 2020, 19:59:33 »
projenin son durumu nedir?

Çok sessiz ilerliyor. Ev sahibini uyandırmamak gerektiren bir proje olmasından dolayı sanırım. Ürkütmemek lazım. Ancak rafale karşısında deli gibi uçak aramıyorsak vardır bir sebebi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #269 : 23 Eylül 2020, 20:29:22 »

Bu kadar kötü olmazdı ama kim daha çok uçak vururdu belirsiz. Tamam Su-35 güçlü uçak , burun çapı ve radarı kağıt üstünde daha güçlü ancak, su-35 rcs'si rafale'den kat kat fazla.  Yani birbirlerini tespit ettikleri menzil yine benzer düşer.  Ha mühimmat konusuna gelirsek benim şu an meteordan daha iyi olduğunu onaylayabileceğim hiçbir rus hava hava mühimmatı yok. Ha R-77'nin 193 km civarı versiyonunu geliştiriyorlarda ne kadar kabiliyetlidir, hazırmıdır ve bize verirler mi ? Bilmiyorum.

Ben şöyle birşey buldum ama Rafale nereye yerleşir bu şemada bilemem...